vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

134 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, tasos1976, manoslykos

Twitter

η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα

Αποσυνδεδεμένος lylian

  • *
  • 39
  • Φύλο: Γυναίκα
η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« στις: Απριλίου 12, 2022, 14:29 »
καλησπερα παιδια αγορασα προσφατα το innokin coolfire z80, του αλλαξα 2 μπαταριες LG HG2 , μια απο ενα καταστημα την αλλη απο αλλο καταστημα και συνεχιζεται το ιδιο προβλημα , οτι δεν κρατανε ουτε για 5 ml υγρο και με ατμισμα οχι πανω απο 18 watt, χωρις συνχνες τζουρες. Τι μπορει να φταιει? σε 2 ωρες εχουν βγει off

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 12, 2022, 14:40 »
Βάλε το βράδυ πριν κοιμηθείς μια γεμάτη μπαταρία και δες αν το πρωί θα έχει κατέβει η στάθμη της. Αν είναι χαμηλότερα, τότε έχει διαρροή ρεύματος το mod και χρειάζεται επισκευή. Αν το πήρες πρόσφατα, λογικά είσαι εντός εγγύησης.

Αποσυνδεδεμένος lylian

  • *
  • 39
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 12, 2022, 15:54 »
το χω κανει αυτο και δεν εχω παρατηρησει να πεφτει η σταθμη

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 12, 2022, 16:03 »
Μηπως η μπαταρια ειναι ελαττωματικη;

Αποσυνδεδεμένος lylian

  • *
  • 39
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 12, 2022, 16:17 »
αυτο θεωρησα και την αλλαξα με αλλη κι εκανε τα ιδια. Τελος παντων πηρα στο liquid puff που το αγορασα και μου ειπαν να δοκιμασω να τη φορτισω μ εναν εξωτερικο φορτιστη και να μη το ξαναβαλω να φορτισει με τον 25wattο φορτιστη του κινητου μου να δω αν θα αλλαξει κατι.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2022, 23:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 12, 2022, 16:18 »
Αν έχεις κάνει αυτό που λέει ο [member=6669]camber[/member] και δεν έχεις παρατηρήσεις πτώση τάσεως, αλλά αυτό συμβαίνει όταν ατμίζεις, ρίξε και μια ματιά στον ατμοποιητή. Ίσως κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα σε αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 12, 2022, 19:08 »
...πηρα στο liquid puff που το αγορασα και μου ειπαν να δοκιμασω να τη φορτισω μ εναν εξωτερικο φορτιστη και να μη το ξαναβαλω να φορτισει με τον 25wattο φορτιστη του κινητου μου...

Αυτή η συμβουλή μου θυμίζει μία που μου είχαν δώσει σε ένα βουλκανιζατέρ, να μην φουσκώνω τα λαστιχα του αυτοκινήτου με κομπρεσεράκι που συνδέεται στον αναπτήρα αλλά με κλασική τρόμπα ποδιού γιατί δίνει καλύτερο αέρα...
Αν δίναμε όσκαρ στις καλύτερες συμβουλές από ατμομάγαζα, αυτή (στην παράθεση...) θα κέρδιζε το χρυσό βατόμουρο... :wall:

Και επειδή δεν μιλάμε για τον ροζ ελέφαντα (ροζ μαϊμού καλύτερα...) που είναι μέσα στο δωμάτιο τώρα που γίνεται η συζήτηση, εγώ από την μεριά μου να σου πω πως πάω στοίχημα όλα μου τα μοντάκια μου πως η μπαταρία σου είναι μαϊμού. Και η μία και η άλλη, διότι καφέ LG είναι και οι δύο όπως είπες. Θέλω να πω, περισσότερες είναι οι πιθανότητες να συναντήσεις έναν εξωγήινο στην πλατεία Συντάγματος μέρα μεσημέρι παρά μια αυθεντική καφέ LG σε ελληνικό ατμομάγαζο.

Για σιγουριά με τις μπαταρίες ψωνίζουμε: στην Ελλάδα από ECIG (λόγω Camber) και online από eu.nkon.nl. Δεν λέω πως όλοι οι μαγαζάτορες είναι μασκαράδες και πουλάνε εν γνώσει τους μαϊμούδες. Πολλοί είναι αλλά οι περισσότεροι απλώς δεν ξέρουν τι πουλάνε. Αλλά κι εμείς οι ατμιστές μπορούμε να κάνουμε 2-3 πραγματάκια να προστατευτούμε. Το πρώτο και κυριότερο είναι να μην αγοράζουμε ποτέ καφέ LG!!!  :)


Αποσυνδεδεμένος lylian

  • *
  • 39
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 12, 2022, 21:05 »
Αν έχεις κάνει αυτό που λέει ο [member=6669]camber[/member] και δεν έχεις παρατηρήσεις πτώση τάσεως, αλλά αυτό συμβαίνει όταν ατμίζεις, ρίξε και μια ματιά στον ατμοποιητή. Ίσως κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα σε αυτόν.
Αυτή η συμβουλή μου θυμίζει μία που μου είχαν δώσει σε ένα βουλκανιζατέρ, να μην φουσκώνω τα λαστιχα του αυτοκινήτου με κομπρεσεράκι που συνδέεται στον αναπτήρα αλλά με κλασική τρόμπα ποδιού γιατί δίνει καλύτερο αέρα...
Αν δίναμε όσκαρ στις καλύτερες συμβουλές από ατμομάγαζα, αυτή (στην παράθεση...) θα κέρδιζε το χρυσό βατόμουρο... :wall:

Και επειδή δεν μιλάμε για τον ροζ ελέφαντα (ροζ μαϊμού καλύτερα...) που είναι μέσα στο δωμάτιο τώρα που γίνεται η συζήτηση, εγώ από την μεριά μου να σου πω πως πάω στοίχημα όλα μου τα μοντάκια μου πως η μπαταρία σου είναι μαϊμού. Και η μία και η άλλη, διότι καφέ LG είναι και οι δύο όπως είπες. Θέλω να πω, περισσότερες είναι οι πιθανότητες να συναντήσεις έναν εξωγήινο στην πλατεία Συντάγματος μέρα μεσημέρι παρά μια αυθεντική καφέ LG σε ελληνικό ατμομάγαζο.

Για σιγουριά με τις μπαταρίες ψωνίζουμε: στην Ελλάδα από ECIG (λόγω Camber) και online από eu.nkon.nl. Δεν λέω πως όλοι οι μαγαζάτορες είναι μασκαράδες και πουλάνε εν γνώσει τους μαϊμούδες. Πολλοί είναι αλλά οι περισσότεροι απλώς δεν ξέρουν τι πουλάνε. Αλλά κι εμείς οι ατμιστές μπορούμε να κάνουμε 2-3 πραγματάκια να προστατευτούμε. Το πρώτο και κυριότερο είναι να μην αγοράζουμε ποτέ καφέ LG!!!  :)




χαχαχ! μακαρι να το ξερα νωριτερα, πήρα μία πράσινη panasonic τωρα απο 310.gr αμα σου λεει κατι και δειχνει μια χαρά(μη τη ματιασω!) για την ωρα. Η επομενη αγορα μου λοιπον θα ναι απο αυτα τα καταστηματα. Και οντως αυτο σημαινει οτι ηταν μαιμουδες κι οι 2 lg.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2022, 03:51 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 12, 2022, 21:31 »

Μία μικρή διευκρίνηση...

Γράφω στο προηγούμενο μου ποστ πως εμπιστεύομαι μόνο την ECIG και τον NKON. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλα μαγαζιά εμπιστοσύνης. Σημαίνει μόνο πως εγώ δεν ξέρω ποια είναι αυτά. Και δεν έχω και τρόπο να μάθω (ποια είναι αυτά...). Μόνο αν καώ (αγοράζοντας μπαταρία καραμαϊμού όπως οι 2 LG σου καλή ώρα ή οι 2 Samsung 35E που πήρα από αθηναϊκό μπαταριομάγαζο προ μηνών) ξέρω ποιον να αποφύγω. Όχι όμως και ποιον να εμπιστευτώ. Την ECIG λοιπόν την εμπιστεύομαι γιατί εμπιστεύομαι τυφλά τον Camber και τον NKON γιατί όταν μερικά χρόνια πίσω πούλησε εν αγνοία του μερικές χιλιάδες μαϊμούδες καφέ LG, βγήκε ο ίδιος και το ανακοίνωσε και αποζημίωσε τους πελάτες του. Αυτός όμως είμαι εγώ. Είμαι σίγουρος πως άλλοι φίλοι ατμιστές θα έχουν τις δικές τους πηγές που εμπιστεύονται τυφλά και καλό θα ήταν να τις μοιραστούν μαζί μας.  :)

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 13, 2022, 03:30 »
Υπάρχει περίπτωση να αποφορτίζονται λίγο πιο γρήγορα γιατί τις φορτίζεις σε πολλά watt+mA.

Εχω το ίδιο mod και τις ίδιες μπαταρίες 6 μήνες.Δεν είναι πραγματικά 3.000 mAh, αλλά κάπου 2500-2700.Τις φορτίζω σε φορτιστή σε πολύ χαμηλά mA 300-500 από το 20 έως το 80% και μέχρι να πέσουν στο 20% (Κόκκινη γραμμή), βγάζουν άτμισμα υγρού στα 16 watt κάπου 4 ml, όμως η φόρτιση διαρκεί κάπου 6 ώρες.Οταν ήταν καινούριες, έβγαζαν λίγο παραπάνω, κάπου 6 ml υγρού.

Πάρε άλλες 2 διαφορετικές, φόρτιζε τις 2-3 ταυτόχρονα και την 4η στο mod.Εγώ έχω την 1 στο mod και την άλλη έτοιμη φορτισμένη, αλλά κάνω μόνο 2 ml την ημέρα.Θα πάρω άλλες 2 και θα κάνω αυτό που έγραψα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2022, 12:27 από Leon_GR »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 13, 2022, 03:55 »
Χρήσιμο επίσης είναι να αναφέρεται και από που αγοράστηκαν οι προβληματικές-μαϊμού μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 13, 2022, 07:41 »
Την ECIG λοιπόν την εμπιστεύομαι γιατί εμπιστεύομαι τυφλά τον Camber και τον NKON γιατί όταν μερικά χρόνια πίσω πούλησε εν αγνοία του μερικές χιλιάδες μαϊμούδες καφέ LG, βγήκε ο ίδιος και το ανακοίνωσε και αποζημίωσε τους πελάτες του. 
Χμμμ...  :hmmm:
Ήμουνα σίγουρος πως το είχα αναφέρει αλλά λίγο το προχωρημένο της ηλικίας, λίγο το αλτσχάιμερ, μάλλον το ξέχασα.
Εδώ και ένα χρόνο λοιπόν δεν ελέγχω πλέον τις μπαταρίες της eCig. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πουλάει γνήσιες μπαταρίες. Απλά δεν μπορώ να εγγυηθώ προσωπικά για τη γνησιότητα τους.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 13, 2022, 07:50 »
.. μάλλον το ξέχασα.
Έχει αναφερθεί τουλάχιστον μια φορά καθώς και με τι ασχολείσαι τώρα.
Και στο λέει άνθρωπος με όχι ιδιαίτερα καλή μνήμη.

 
Προχθές ήρθαν δυο χαριτωμένα αλλά άγνωστα κοριτσάκια και μου είπαν...
“Μπαμπά πάσχεις από γεροντική άνοια”.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 13, 2022, 13:02 »
Και για να μην νομίζετε πως τα βγάζω από το κεφάλι μου, αντιγράφω από το Nature Today...

Species recently gone extinct (προσφάτως εξαφανισθέντα είδη):
  • Splendid Poison Frog
  • Spix’s Macaw
  • Northern White Rhinoceros
  • Baiji
  • Pyrenean Ibex
  • Western Black Rhinoceros
  • Passenger Pigeon
  • Γνήσια Authentic LG HG2

:yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2022, 16:20 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: η μπαταρια ξεφορτιζει γρηγορα
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 13, 2022, 13:47 »
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον [member=13885]cpbaroque[/member] παραθετοντας πρόσφατη εμπειρία μου.
Επειδή βιαζόμουνα, αγόρασα πριν ένα μήνα 4 18650 SONY VTC6 3000 mah, για να αντικαταστήσω τις παλιές VTC6 που είχα προμηθευτέι πριν 2.5 χρόνια από τον Ολλανδό.
Πριν ανακυκλώσω τις παλιές, είπα να κάνω ένα συγκριτικό τεστ για να δω πόσο είχε πέσει η απόδοσή τους.
Χρησιμοποιώντας λοιπόν ίδιο MOD, ίδιο ατμοποιητή, ίδιο στήσιμο 0.83 ohm στα 18 watt, από πλήρη φόρτιση έως πλήρη αποφόρτιση, οι καινούργιες μπαταρίες έβγαζαν γύρω στις 420 τζούρες, ενώ οι παλιές 100 τζούρες περισσότερες (520+)!!!
Μέχρι και μια παλιά LG HG2, που δεν ξέρω αν είναι γνήσια ή μαϊμού, έβγαζε τουλάχιστον 40 puffs περισσότερα...
Επίσης στις "καινούργιες", η απόδοση έπεφτε απότομα από το 20% στο 0%.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59633 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy