vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 5 χρήστες
vasim, Lazy Dog, camber, vougiouklakis, komos

Twitter

Johnson Creek's Smoke Juice

Αποσυνδεδεμένος Gojakla

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Johnson Creek's Smoke Juice
« στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 16:19 »
Θα προσπαθήσω να κάνω το πρώτο μου review, μιας και από ανάγνωση των θεμάτων στην παρούσα κατηγορία, δεν βρήκα κάτι για τα Johnson Creek.
Παραλαβή λοιπόν από UPS, προ 3 ημερών. Αποστολή στην πόρτα μου και περίπου 20 μέρες μετά το πέρας της παραγγελίας.

http://www.johnsoncreeksmokejuice.com/category/juice

1. JC Original / 7ρα Νικοτίνη






2. Tennessee Cured / 7ρα Νικοτίνη






3. French Vanilla / 0νική Νικοτίνη



Να ξεκινήσω από την συσκευασία....
Κάθε μπουκαλάκι, σφραγισμένο σε δικό του σακουλάκι, ξεχωριστά - και έπειτα όλα μαζί και τα 3 σε ένα φάκελο.
Σε κάθε ξεχωριστή συσκευασία μπουκαλακίου, περιέχονταν (εκτός του ζουμακίου) και ένα σταγονόμετρο (για τις απαραίτητες μεταγγίσεις) αλλά και ένα μικρό, άδειο φιαλίδιο. Φαντάζομαι για να το έχεις μαζί σου γεμάτο ζουμάκι σε περίπτωση που ξεμένεις. Πολύ πρακτικό.

Ανοίγοντας λοιπόν το σακουλάκι, πιάνουμε στα χέρια μας το υγρό. Σφραγισμένο από παντού με ζελατίνα, σαν τα μπουκαλάκια φαρμάκων. Ωραιότατη προσοχή στην λεπτομέρεια. Σε κερδίζει.
Στην ετικέτα αναγράφονται τα πάντα. Συστατικά, health warnings, γεύση υγρού καθώς και περιεκτικότητα σε νικοτίνη και ότι άλλο φαντάζεστε ότι θα πρέπει να υπάρχει. Όλα εδώ. Και υποθέτω ότι δεν θα ξεθωριάζουν... σαν μερικά μερικά...  ;D


Στο διαταύτα...
Κατάφερα να ατμίσω καμιά 10ρια-15ρια τζούρες μόνο από το 1ο - το Original... και από το 3o, βανίλια 0νικής νικοτίνης.

Eντυπώσεις;
Αν και το Νο 2 αναφέρουν στο site ότι είναι ωσάν καπνός πίπας, εμένα το Ορίτζιναλ αυτό ακριβώς μου θύμησε έντονα.
Γεύση από καπνό πίπας ΑΛΛΑ με πολύ γλύκα στο τέλος.
Τόσο γλυκό στο τέλος, που σχεδόν με ενόχλησε. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το ατμίζω μόνιμα.
Για να σας δώσω να καταλάβετε καλύτερα... κατά την εκπνοή έχεις μια ωραία γεύση καπνού πίπας με ολίγη εσάνς ξύλου, ολίγον από "καπνιστό"... μια γεύση σαν καπνιστό single malt ουισκάκι... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ. Με το που τελειώνεις την εκπνοή όμως - Γλύκα. Πολύ. Θα ήθελα να μην υπήρχε σε αυτό το βαθμό.

Όλα αυτά βέβαια, με τα πρώτα 10-15 ατμίσματα.

Όσον αφορά την βανίλια:
Είναι το πρώτο μου υγρό 0νικής, οπότε και μου λείπει λίγο το throat hit. Νομίζω όμως ότι θα μπορούσα με λίγη επιμονή και υπομονή να το συνιθίσω.
Γεύση; Η εσσάνς του "καπνιστού", του "ξύλινου βρελιού" είναι έκδηλη και εδώ... χωρίς όμως την πολύ γλυκιά επίγευση του πρώτου υγρού που σας περιέγραψα.
Με την διαφορά όμως ότι εδώ, στην βανίλια, ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΩΡΕ ΒΛΑΧΟΚΑΥΜΠΟΙΔΕΣ το καπνιστό!!!!!
Πού ακούσατε και είδατε Καπνιστή Βανίλια?!?!?!   :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Συμπέρασμα? Για τα προσωπικά μου γούστα, ΔΕΝ.
Σε κάποιους μερακλίδες ή λάτρεις "καπνιστώ" επιγεύσεων, νομίζω θα ταίριαζε γάντι.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, και θα βρισκόμαστε να τα λέμε...  :bye:




ΥΓ. Θα ανανεώσω το review και μετά το πέρας της δοκιμής της 2ης γεύσης, Tennessee Cured... αν και νομίζω από τώρα ότι ξέρω πάνω-κάτω τί να περιμένω...  :))

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 17:18 »
Δεν μας είπες ποσα μλ είναι τα μπουκαλακια ; Κ η τιμη;

Αποσυνδεδεμένος Gojakla

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 17:28 »
Κατ' αρχήν συγχωρήστε με... τα JC Original & Tennessee Cured ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 7ρα Νικοτίνη ΑΛΛΑ 11mg/ml.

Τα φιαλίδια είναι των 15ml, και κόστισαν 9.95 έκαστο, αλλά συμφέρει για παραγγελίες αρκετών φιαλιδίων, μιας και τα μεταφορικά ανέρχονται στα 45 ντολλαρς!!!  :thumpdown:

Εγώ πήρα τα 3 αυτά φιαλίδια + μια έκπτωση για αγορά 3τμχ. (το αναγράφει στο site σαν JC Trio - έκπτωση 10% για αγορές 3 τμχ.)
Χοντρά χοντρά, μου ήρθαν και τα 3 φιαλίδια με 50€.

Αποσυνδεδεμένος coolgas

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 18:51 »
Το JC Original και μονο που εχω δοκιμασει, για μένα που προτιμώ γλυκές γεύσεις, ειναι μακράν το καλύτερο υγρό!
Δεν παίζει τπτ άλλο που να το πλησιάζει. Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει και πολλά, αλλά έχω καταλάβει γενικά πως τα αρώματα και οι γεύσεις στα γνωστά υγρά είναι περιπου τα ίδια σε αίσθηση.
Ενώ το JC... Είναι κόλλημα! Δεν θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο από τότε που τα γνώρισα.
Μου έχουν φάει όλα τα λεφτά, καθ'ότι ακριβά σε σχέση με τα άλλα.
Και έχουν και άλλα μειονεκτήματα...
Η Πυκνότητα του υγρού είναι πιο αραιή σε σχέση με όλα τα άλλα. Πιθανόν λοιπόν, πέραν της τιμής, να αναλωνονται και πιο γρήγορα... Επίσης, μου ξεσκίζει και τους ατμοποιητές! (eGO-w)
Ακριβό σπορ λοιπόν η άτμιση JC...
Αλλά, Παρ'όλα τα μειονεκτήματα... Δεν θέλω κάτι άλλο!
Φανταστείτε! Επειδή όμως ψάχνομαι γενικώς για μια καλή γλυκιά "ιδιαίτερη" γευση, αν κάποιο γνωριζει κάτι, ας το γραψει...
Εχω ψαξει και εχω βρει όλα τα καταστηματα παγκοσμίως που στέλνουν Ελλάδα τα JC, προκειμένου να βρω το πιο φτηνό...
Τα πρώτα δύο, με τις πιο φτηνες τιμές, είναι USA. και ΔΕΝ είναι απο το original site! Διότι έχει ακριβά μεταφορικά (45$)
Αγόρασα λοιπόν 3 μουκαλάκια των 30ml (οχι 15ml) με 75euro...
http://www.smoovcigs.com
Το 3ο site ειναι γαλλικό, αν κάποιος θέλει να αποφύγει τους πιθανούς εκτελωνισμούς, με κόστος 8euro επιπλέον για την ίδια παραγγελία...
http://www.happyvap.fr/
Παρατήρησα επίσης ότι ετοιμάζεται και ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ελλάδα που θα τα πουλάει, φυσικά σε εξωφρενικές τιμές... (Οι Διπλές)

Αποσυνδεδεμένος Gojakla

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 19:46 »
Φίλε μου, αν θέλεις στείλε μου ένα ΠΜ... από το να τα έχω να κάθονται, είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να βρούμε μια λύση...
Αν πχ, έχεις κάποιο άλλο υγρό να κάνουμε κάποια ανταλλαγή, ή αν θές να τα πάρεις σε καλύτερη εννοείται τιμή από αυτή που τα πήρα εγώ...
Ή αν σου περισσεύει ατμοποιητής για ego-W που έχω κι' εγώ...  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2011, 20:37 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος coolgas

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 22:42 »
Ναι, γιατι οχι, αν ειναι να βολευτουμε κ οι δυο...
Αν κ δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο πλην του jc original, δεν θα ελεγα οχι να στα αγορασω, αρκει η τιμη να ειναι δελεαστικη... Στειλε μου πμ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2011, 22:46 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Gojakla

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 00:15 »
Θα σου στείλω ΠΜάκι αύριο... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 00:54 »
..............Παρατήρησα επίσης ότι ετοιμάζεται και ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ελλάδα που θα τα πουλάει, φυσικά σε εξωφρενικές τιμές... (Οι Διπλές)
http://www.ecigs.gr/
H τιμή τους θα είναι 15 € τα 15ml.
Tα συγκεκριμένα american made υγρά είναι πολύ αξιόλογα. Τα έχω χρησιμοποιήσει συχνά στο παρελθόν. Xαρακτηριστικό τους είναι ότι όλα έχουν μια συγκεκριμένη γευστικά βάση και από εκεί και πέρα παίζουν με ελάχιστες διαφοροποιήσεις. Για παράδειγμα το Original είναι σχεδόν ίδιο με το Tennessee Cured. Aυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι ουσιαστικά δεν καταλαβαίνεις ποιο από τα δύο ατμίζεις. Εχουν ωραία , πλούσια , έντονη , γλυκιά, βαριά ενδεχομένως γεύση. Κατά την προσωπική μου άποψη μπορεί να μην είναι για all day vaping αλλά είναι πολύ καλά υγρά.
Εχω κάνει σχετικές αναφορές στα συγκεκριμένα υγρά παλιότερα , όπως φαίνεται από το παρακάτω σχόλιο καθώς και από κάποια επόμενα
http://vaping.gr/index.php/topic,892.msg20192.html#msg20192
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2023, 03:05 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος coolgas

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 11:03 »
http://www.ecigs.gr/
H τιμή τους θα είναι 15 € τα 15ml.
Τελικα δεν θα ειναι κ τοσο ακριβα οσο πιστευα οταν ερθουν στην ελλαδα. 75€ απο usa, 83€ απο γαλλια, 90€ απο ελλαδα. ΟΚ

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 11:22 »
1 € το 1ml.
Οχι και πολύ φθηνά δηλαδή. Μάλλον το αντίθετο ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος Gojakla

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 13:09 »
Τα ζουμάκια δόθηκαν... Κώστα καλοάτμιστα...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 13:14 »
Πάντως, από τις άλλες εταιρίες η http://www.ecigs.gr/ δίνει μόνο non.

Αποσυνδεδεμένος coolgas

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 16:09 »
Αφου ρε παιδια, με τον νεο νομο, απαγορευεται να πουλας νικοτινη στα ζουμια...
Μόνο κάτω από τον πάγκο, ξέρεις... Αθάνατο Ελληνικό Δαιμόνιο................
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2012, 21:50 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 00:57 »
Τα ζουμάκια δόθηκαν... Κώστα καλοάτμιστα...  :thumpup:

Να είσαι καλά Αντώνη και αναμένω  :)

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Johnson Creek's Smoke Juice
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 19:56 »
Πριν μερικές μέρες παρέλαβα από toscanamall ένα sample pack Red Oak by Johnson Creek.
http://www.toscanamall.com/en/premium/324-red-oak-sample-pack-e-liquid-by-johnson-creek.html

Όλα είναι με νικοτίνη 18ρα και VG.

Δοκίμασα ήδη τα παρακάτω :

Valencia. Iδιαίτερη γεύση πικρού σχετικά πορτοκαλιού με νότες καπνού και μπαχαρικών.
Δυνατό χτύπημα. Αν και την πρώτη ημέρα μου άρεσε, την επόμενη που το ξαναδοκίμασα μου πικρίζει περισσότερο και το χτύπημα είναι πιο δυνατό (είχα αφήσει υγρό μέσα στον ατμοποιητή).

Domestic . Kαπνικό αλλά σε πρώτη εκτίμηση αδιάφορο.

Τenessee cured. Καπνικό που θυμίζει καπνό πίπας. Αφήνει μυρωδιά καμένης καραμέλας, βανίλιας και μπαχαρικών. Το ατμίζω από χθές χωρίς να με κουράζει.

Wisconsin frost . Καπνικό, σχετικά ελαφρύ με δροσερή γεύση μέντας.

Το sample pack περιλαμβάνει και τις γεύσεις Marcado,Island,Swiss Dark που δεν δοκίμασα ακόμα.

Αν και νέος ατμιστής (20 ημερών) νομίζω ότι οι Αμερικάνοι είναι πολύ μπροστά στις γεύσεις και τις μίξεις.
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει υγρά της Nobacco και της Flavourart και περιμένω να μου έρθουν αυτά του καλλιτέχνη.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2012, 10:32 από foukis40 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364