vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, bloodlessz, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Καθαρισμός - Συντήρηση MOD

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 22:22 »
κανονιστε να τα λιωσεται στο τριψιμο

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 04, 2011, 22:32 »
εγω καθε εβδομαδα το κανω βιδες, γυαλισμα με autosol οπως και καθαρισμα των επαφων του διακοπτη, στις βολτες οινοπνευμα με οδοντοβουρτσα, μετα βαζελινη ελαχιστη στο χειλος απο τις βολτες και στα οριγκ, δεσιμο και πεταει μετα .

Αποσυνδεδεμένος nektarios1974

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 13:52 »
Βρήκα  κάποιες χρήσιμες συμβουλές από http://www.stavrianos.gr/introduction/stainless-steel/maintainance-stainless
Συντήρηση ανοξείδωτου
Είναι γνωστή η ικανότητα του Ανοξείδωτου χάλυβα να είναι μια καθαρή επιφάνεια που είναι ανθεκτική στη διάβρωση και την σκουριά.Ωστόσο σκόνη & βρωμιά θέτει τον ανοξείδωτο χάλυβα σε κίνδυνο για διάβρωση. Ευτυχώς ο ανοξείδωτος χάλυβας ανταποκρίνεται στον καθαρισμό, εφόσον τηρούνται ορισμένοι κανόνες.
Νερό και ένα πανί :
Συνήθης καθαρισμός που μπορεί να επιτευχθεί με τη βοήθεια θερμού νερού και ένα πανί. Αυτή είναι η λιγότερο επικίνδυνη λύση για τον καθαρισμό του ανοξείδωτου χάλυβα. Με μια πετσέτα ή ύφασμασκουπίστε στις κατευθύνσεις των γραμμών σατινέ, για την πρόληψη σχηματισμών κηλίδων νερού.
Ήπιο απορρυπαντικό (υγρό για πλύσιμο πιάτων ) και ύφασμα :
Για τον καθαρισμό χρειάζεται περισσότερη δύναμη. Ηπιο απορρυπαντικό και ζεστό νερό μπορούν να κάνουν σπουδαία δουλειά και δεν βλάπτουν το ανοξείδωτο ατσάλι. Βεβαιωθείτε ότι έχετε ξεπλύνει καλά την επιφάνεια. Χρησιμοποιήστε στεγνή πετσέτα για την πρόληψη κηλίδων νερού που μπορεί να προκληθούν από μέταλλα στο νερό.
Δακτυλικά αποτυπώματα :
Τα δακτυλικά αποτυπώματα αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα παράπονα για τον ανοξείδωτο χάλυβα, αλλά μπορεί να ληφθεί μέριμνα με τη χρήση καθαριστικών απο αμμωνία για το νοικοκυριό. Ξεπλύνετε καλά και στεγνώστε με πετσέτα. Συμβουλευθείτε μας για κάποια νεότερα είδη καθαριστικων για ανοξείδωτο χάλυβα που αντιστέκονται στα δακτυλικά αποτυπώματα.
Καθαρισμός Ανοξείδωτου χάλυβα :
Αν υπάρχουν ίχνη σκουριάς, στιγμάτων ή ξύσιμο στην επιφάνεια, ενα ισχυρότερο καθαριστικό ανοξείδωτου χάλυβα μπορεί να είναι μια ενδεδειγμένη επιλογή. Ορισμένα από αυτά τα καθαριστικά μπορεί να βοηθήσουν στην ελαχιστοποίηση των παραπανω ανωμαλιων στην επιφάνεια και στην αφαίρεση λεκέδων. Μπορούν επίσης να επαναφερουν την λάμψη σε σατινέ ανοξείδωτες επιφάνειες. Ψεκάστε την επιφάνεια και μετά απο είκοσι λεπτά, φροντίστε να ξεπλύνετε καλά.

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΠΡΟΥΝΤΖΟΥ

Ο μπρούντζος (ή αλλιώς ορείχαλκος) είναι κράμα χαλκού. Στους σύγχρονους χρόνους, ο μπρούντζος είναι ένα κράμα του χαλκού και οποιουδήποτε μετάλλου εκτός από τον ψευδάργυρο. Είναι γενικά ακριβότερο από τον ορείχαλκο και πιό αντιδιαβρωτικό. Ο μπρούντζος διαμορφώνει μια όρφνωση (πράσινο χρώμα) που είναι προστατευτική στο μέταλλο και συναντάται συχνά στα έργα τέχνης. Αναπαραγμένο καλείται Verde. Ο μπρούντζος θα φθαρεί γρήγορα εάν εκτίθεται στην υγρασία και τα χλωρίδια ή τα σουλφίδια.

Ο στερεός μπρούντζος είναι συχνά λουστραρισμένος με λάκκα (από το εργοστάσιο) για να προστατεύσει τη γυαλάδα. Ο λουστραρισμένος με λάκκα μπρούντζος χρειάζεται μόνο το ξεσκόνισμα και ένα περιστασιακό σκούπισμα με ένα υγρό ύφασμα. Αντικαταστήστε τη λάκκα εάν ραγίζει ή ξεφλουδίζει.

Κρατήστε τα κομμάτια του μπρούντζου όσο το δυνατόν καθαρότερα. Οι συσσωρεύσεις της σκόνης και του ρύπου μπορούν να "φάνε" την επιφάνεια του μετάλλου. Ξεσκονίστε τακτικά με ένα μαλακό ύφασμα. Μην τρίψτε πάρα πολύ δυνατά, ειδικά σε προεξέχοντα μέρη. Εάν ένα κομμάτι χαλκού έχει παραμεληθεί για πολύ και έχει καλυφθεί με γλίτσα, καθαρίστε το λεπτομερώς με μια μαλακή βούρτσα. Αφαιρέστε όλη τη σκόνη από τις ρωγμές και τις εγκοπές και έπειτα ελαφριά τρίψτε την ολόκληρη επιφάνεια με ένα μαλακό ύφασμα φανέλας. Για έναν πιό λεπτομερή καθαρισμό, πλύντε προσεκτικά με μια λύση 1 κουταλιού σούπας του άλατος και 3 1/2 λίτρα νερού. Ξεβγάλτε καλά. Γυαλίστε με τη στιλβωτική ουσία μπρούντζου και στη συνέχεια εφαρμόστε γυαλιστικό κερί.

Για εξτρα γυαλάδα , βυθίστε ένα ύφασμα στο υγρό κερί και τρίψτε το κομμάτι.Όταν στεγνώσει, τρίψτε το ελαφρά. Αυτή η επεξεργασία κεριών μπορεί επίσης να δοθεί στα κομμάτια μπρούντζου που βρίσκονται σε εξωτερικούς χώρους. Ο ηλικιωμένος χαλκός σκουραίνει συνήθως εντούτοις, αυτό είναι φυσικό και δεν βλάπτει το κομμάτι.

Η "ασθένεια του μπρούντζου" είναι ένας από τους σοβαρότερους κινδύνους. Αυτή η ασθένεια, προκαλείται όταν τα χλωρίδια και το οξυγόνο ενώνονται σε ένα υγρό περιβάλλον, επιτίθεται επίσης στον ορείχαλκο και τον κασσίτερο. Η ασθένεια λαμβάνει τη μορφή ενός ξαφνικού ξεσπάσματος των μικρών μπαλωμάτων της διάβρωσης και διακρίνεται από τα τραχιά σημεία σε ανοικτό πράσινο χρώμα. Τη "ασθένεια του μπρούντζου" συνήθως μπορεί να σταματήσουν το επαναλλαμβανόμενο πλύσιμο του κομματιού σε βραστό αποσταγμένο νερό. Μπορεί να πρέπει να ενυδατώσετε το αντικείμενο για μια εβδομάδα ή περισσότερο στο αποσταγμένο νερό. Εάν αυτή η επεξεργασία δεν λειτουργεί, συμβουλευτείτε έναν εμπειρογνώμονα μουσείων για τη χρησιμοποίηση μιας ισχυρής λύσης μεικτού ανθρακικού άλατος νατρίου ή δώστε το κομμάτι σας σε έναν επαγγελματία.

Καθαριστής μπρούντζου γενικής χρήσης: Αλάτι, ξίδι, και αλεύρι. Διαλύστε 1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι σε 1 φλυτζάνι άσπρο ξίδι. Προσθέστε αρκετό αλεύρι για να κάνετε μια κόλλα. Εφαρμόστε την κόλλα στο μπρούντζο και που αφήστε να δράσει για 15 λεπτά έως 1 ώρα. Ξεβγάλτε με καθαρό, ζεστό νερό, και γυαλίστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2011, 14:57 από nektarios1974 »


Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 10:20 »
Αυτά όλα, ισχύουν και για ηλεκτρονικά mod? Δεν κινδυνεύουν οι οθόνες κι οι πλακέτες αν κάτι από αυτά πάει επάνω τους;
Συγνώμη, αλλά είμαι νέα στα mod, και δε θα έλεγα ότι έχω κάνει και κάτι ως τώρα, για συντήρηση και καθαρισμό αυτών. Ρωτάω, μη κάνω καμιά βλακεία και μετά  :'(  !
Αυτό που λένε με... ισοπρο...πυλο...κάτι, που το παίρνουμε από φαρμακείο, εκτός από τον πόλο στο mod, κάνουμε και τους πόλους της μπαταρίας; Και κάθε πότε πρέπει;
(Τώρα ξαφνικά, ένιωσα εντελώς άσχετη και νέα στο είδος... )

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 10:54 »
Ισοπροπυλενηκη αλκοολη   απο φαρμακειο.
Το κανεις μπανακι,το αφηνεις να στεγνωσει  και ειναι ο.κ..
Για τα εσοψηχα ενως ηλεκτρονικου mod δεν νομιζω να μπορεις να κανεις και κατι αλλο

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 11:55 »
Αυτά όλα, ισχύουν και για ηλεκτρονικά mod? Δεν κινδυνεύουν οι οθόνες κι οι πλακέτες αν κάτι από αυτά πάει επάνω τους;
Συγνώμη, αλλά είμαι νέα στα mod, και δε θα έλεγα ότι έχω κάνει και κάτι ως τώρα, για συντήρηση και καθαρισμό αυτών. Ρωτάω, μη κάνω καμιά βλακεία και μετά  :'(  !
Αυτό που λένε με... ισοπρο...πυλο...κάτι, που το παίρνουμε από φαρμακείο, εκτός από τον πόλο στο mod, κάνουμε και τους πόλους της μπαταρίας; Και κάθε πότε πρέπει;
(Τώρα ξαφνικά, ένιωσα εντελώς άσχετη και νέα στο είδος... )


ισχυουν για τα μηχανικα μοντ.Για τα μοντ με οθονες και πλακετες ισοπροπυλικη αλκοολη.Οπως ειπε και ο shadockan με ενα μπανακι και στεγνωμα ειναι οκ.
Με μια μπατονετα καθαριζω τον πολο του μοντ,τα σπειρωματα,το ελατηριο,οπως και τους πολους της μπαταριας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 21:25 από st.mel »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2013, 21:33 »
Άλλο να καθαρίζεις κάπου-κάπου τους πόλους αν έχουν πιάσει μάκα κι άλλο να πλένεις την πλακέτα 1 φορά τη βδομάδα λες και είναι σεντόνι.
Κάνεις το ίδιο στον υπολογιστή σου, το κινητό, την τηλεόραση κλπ? Σαφώς όχι. Το μπάνιο της πλακέτας σε ισοπροπυλική πρέπει να γίνεται όταν ΥΠΑΡΧΕΙ πρόβλημα. Όχι προληπτικά. Σε κάποιες πλακέτες μπορεί να προκαλέσει βλάβη.


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 21:01 »
Τώρα που ξαναδιαβάζω το ποστ μου σαν κάπως "αυστηρό" μου φαίνεται ενώ δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Φίλε μου μπορεί να πλένεις άλλα 2 χρόνια το προβάρι σου χωρίς πρόβλημα, αλλά σίγουρα μειώνεις τη διάρκεια ζωής του, δεν τη μεγαλώνεις.

Σαν τεχνικός υπολογιστών χρησιμοποιώ κι εγώ την ισοπροπυλική σε αρκετές περιπτώσεις. Είναι καθαριστικό/διαλυτικό με ότι αυτό συνεπάγεται. Οποιοδήποτε καθαριστικό, όσο ασφαλές κι αν είναι, φθείρει τις επιφάνειες που έρχεται σε επαφή.
Όπως αντιλαμβάνεσαι η φθορά είναι αμελητέα σε μια μεταλλική ψύκτρα επεξεργαστή ή ένα ακροδέκτη και πολύ μεγαλύτερη σε συνθετικά εξαρτήματα. Αν για παράδειγμα καθαρίσεις με ισοπροπυλική μια οθόνη LCD υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταστραφεί η αντιθαμβωτική της προστασία.

Όσον αφορά το provari.
Οι πόλοι χρειάζονται περιοδικό καθάρισμα γιατί με την αφαίρεση της μπαταρίας έρχονται σε επαφή με αέρα, σκόνες κλπ. Σιγά-σιγά μαζεύουν βρωμιά που επηρεάζει την αγωγιμότητά τους. Το καθάρισμα με ισοπροπυλική θα καθαρίσει τη βρωμιά και ταυτόχρονα δε θα τους φθείρει καθώς είναι κατασκευασμένοι από ανθεκτικό μέταλλο.

Στην πλακέτα όλες οι κολλήσεις είναι μόνιμες. Δεν μπορεί να εισχωρήσει βρωμιά ανάμεσα στις κολλήσεις. Επιπλέον δεν είναι όλα τα εξαρτήματα από ανθεκτικό μέταλλο οπότε μπορεί να διαβρωθούν. Άρα το μπάνιο σε ισοπροπυλική δεν συνίσταται για προληπτικούς λόγους παρά μόνο σε περίπτωση προβλήματος. Μπορεί για παράδειγμα να πέσει υγρό που να βραχυκυκλώνει κάποια ολοκληρωμένα μεταξύ τους. Ή να μαζευτεί τόση σκόνη (αν δουλεύεις σε ανθρακωρυχεία) που να εμποδίζει τη ροή αέρα γύρω από την πλακέτα και να υπερθερμαίνεται.
Σ' αυτές τις περιπτώσεις παίρνεις το ρίσκο και μπανιάρεις. Αφού ούτως ή άλλως δεν δουλεύει.



Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2013, 21:23 »
Πολλες φορες φιλε μου πρεπει να ειμαστε αυστηροι για να δειξουμε την σοβαροτητα του θεματος αν και δεν θεωρησα αυστηρο το ποστ σου!
Εγω εχω να σου πω Ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες! 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 01:40 »
Κανει κακο σε  μηχανικου mod???

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 06:51 »
οχι

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 15:45 »
σήμερα που κατέβηκα κεντρο και βρήκα τα παιδιά στο μαγαζί που φτιάχνουν το gus μου είπαν σε οτι αφορά τον διακόπτη θέλει λυσιμο και καθάρισμα με ασετόν ετσι ώστε να φύγουν τα υπολοίματα και μετά στέγνωμα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 21:41 »
Πολύ καθυστερημένα, θα επανέλθω στο θέμα Brasso. Με το συγκεκριμένο υλικό έχω δουλέψει πολλές ώρες, περισότερες από νοικοκυρά επαγγελματία, και έχω να πω το εξής:
Το καλύτερο αποτέλεσμα το παίρνεις χρησιμοποιώντας το με γυμνό χέρι και τρίβοντας με τα δάχτυλα μέχρι να μαυρίσει ο τόπος. Μετά, σκουπίζεις τρίβοντας γρήγορα με φανέλα.

Πίστεψέ με, έχω γυαλίσει πολύ πράμα!!! Μέτρα τα κουμπιά, στα οποία να προσθέσεις και τρία σε κάθε μανίκι και 6 πίσω που δεν φαίνονται, καθώς και ένα κρυφό εσωτερικό!!!


Αποσυνδεδεμένος KatsikoSkulo

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός - Συντήρηση MOD
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 12, 2013, 17:49 »
Δοκίμασε να το καθαρίσεις με γομολάστιχα ( μαλακιά   ) ;) ;)

Ειχε κάτι μαυρίλες το μηχανικό μοντάκι μου (Sigelei No8) στο πάνω νικελωμένο μέρος οπου βιδώνει ο ατμοποιητής.
Μόλις τώρα δοκίμασα να το τρίψω με μια λευκή γομολάστιχα (Pelikan AL20).
Εφυγαν οι μαυρίλες!!!
 :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180602 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15611 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12