vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, nezoski, Jorge, bloodlessz

Twitter

συλλογή διάφορων mods

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
συλλογή διάφορων mods
« στις: Αυγούστου 23, 2009, 19:33 »
βρήκα αυτή τη σελίδα, έχει μερικά (ίσως όλα;) από τα mods που κυκλοφορούν.
Τα θέλω όλα! :)
http://www.e-cignews.com/items/A_run_down_of_all_the_big_battery_model_e_cigarettes_on_the_

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 23, 2009, 19:54 »
βρήκα αυτή τη σελίδα, έχει μερικά (ίσως όλα;) από τα mods που κυκλοφορούν.
Τα θέλω όλα! :)
http://www.e-cignews.com/items/A_run_down_of_all_the_big_battery_model_e_cigarettes_on_the_

Εεεε!!!!
Το MiniTurbo δεν εμφανίζεται εκεί  :))

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 23, 2009, 20:25 »
 :)) :))
το miniturbo είναι για...λίγους! ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 23, 2009, 20:58 »
Για μένα, τα βραβείο πάει στη Γερμανία και στο Bulli Extreme για το σχεδιασμό και την αυτονομία του (μπαταρία 18650 με 2500 mAh στα 3,7 v) αλλά και για την τιμή του.
Εδώ που τα λέμε είναι ένα πιο ντιζαϊνάτο μεταλλικό Mini Turbo (σε έφαγε στο ντιζάιν, Κώστα).  ;D
Και σου είπα εγώ, σενιάρισέ το λίγο και βάλ' το στην παραγωγή.  ::)

Απορώ γιατί δεν έφτιαξε ο Θανάσης κανένα GG Extreme με 2500 mAh. Τον χάσαμε τελευταία, τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 23, 2009, 21:18 »
Απορώ γιατί δεν έφτιαξε ο Θανάσης κανένα GG Extreme με 2500 mAh. Τον χάσαμε τελευταία, τι έγινε;
Ο Θανάσης, απ'ότι έμαθα ετοιμάζει κάτι πάααρα πολύ σπουδαίο για το οποίο ακόμη δε λέει τίποτα!
Ποιος ξέρει τι θα φτιάξει πάλι. Με αυτά που κάνει όμως γίνεται αντιεμπορικός, περιμένεις πάντα να αγοράσεις το update :))

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 23, 2009, 21:25 »
Για μένα, τα βραβείο πάει στη Γερμανία και στο Bulli Extreme για το σχεδιασμό και την αυτονομία του (μπαταρία 18650 με 2500 mAh στα 3,7 v) αλλά και για την τιμή του.
Εδώ που τα λέμε είναι ένα πιο ντιζαϊνάτο μεταλλικό Mini Turbo (σε έφαγε στο ντιζάιν, Κώστα).  ;D
Και σου είπα εγώ, σενιάρισέ το λίγο και βάλ' το στην παραγωγή.  ::)

Απορώ γιατί δεν έφτιαξε ο Θανάσης κανένα GG Extreme με 2500 mAh. Τον χάσαμε τελευταία, τι έγινε;

Έχεις παραγγείλει ποτέ Bulli Extreme για να δεις τι χρόνο αναμονής έχει?
Το MiniTurbo το φτιάχνεις σε ένα τεταρτάκι μόνος σου :))
Άσε που το κόστος είναι μηδαμινό 8)

Το μεταλλικό MiniTurbo είναι πιο εμφανίσιμο από το πλαστικό, αλλά σαφώς λιγότερο ντιζαινέ από το BulliExtreme.
Για να γίνει σαν κι αυτό χρειάζεται τόρνος και άρα δεν θα ήταν εύκολο για τον καθένα να το κατασκευάσει.
Και μιλάμε για ιδιοκατασκευή και όχι για προϊόν.  :idiot1:


Καλά, με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω πιο όμορφο...  :yes:

 :)) :)) :)) :))

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2009, 21:34 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 23, 2009, 21:28 »
Ο Θανάσης, απ'ότι έμαθα ετοιμάζει κάτι πάααρα πολύ σπουδαίο για το οποίο ακόμη δε λέει τίποτα!
Ποιος ξέρει τι θα φτιάξει πάλι. Με αυτά που κάνει όμως γίνεται αντιεμπορικός, περιμένεις πάντα να αγοράσεις το update :))

Κάτι είχε αναφέρει (εάν θυμάμαι καλά) ότι ήθελε να φτιάξει δικούς του ατμοποιητές. Ή κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 23, 2009, 21:31 »
Αν προσπαθεί όντως να φτιάξει ατμοποιητή (ιδίως με προδιαγραφές αθανασίας που συνηθίζει), θα κάνουμε πολύ καιρό να τον δούμε. Δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 23, 2009, 21:41 »
Αν προσπαθεί όντως να φτιάξει ατμοποιητή (ιδίως με προδιαγραφές αθανασίας που συνηθίζει), θα κάνουμε πολύ καιρό να τον δούμε. Δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.  :hmmm:

Ας ελπίσουμε ότι και οι προδιαγραφές που αφορούν την υγεία θα είναι επίσης υψηλές  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 23, 2009, 21:47 »
αν δεν βάλει auto feeder και φόρτιση της μπαταρίας με την κίνηση του χεριού (παράξενη εικόνα :)) :)) )
δε θα έχει κάνει τίποτα :)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 23, 2009, 21:58 »
αν δεν βάλει auto feeder και φόρτιση της μπαταρίας με την κίνηση του χεριού (παράξενη εικόνα :)) :)) )
δε θα έχει κάνει τίποτα :)

Ξέχασες τα φωτοβολταϊκά για άτμισμα στην παραλία  :))

Ιδιοκατασκευή με auto feeder έχω δει στο γερμανικό φόρουμ.
Ο τύπος χρησιμοποίησε μια πολύ μικρή δοσομετρική ανλία που χρησιμοποιείται στην Ιατρική :)
Το κόστος της όμως ήταν αρκετά μεγάλο...
EDIT: Για όποιον ενδιαφέρεται να δει φωτογραφίες εδώ:
http://www.e-rauchen-forum.de/showthread.php?tid=7677

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2009, 22:20 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 12:33 »
To κόστος αγοράς μιας ιδιοκατασκευής είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
Μέσος όρος τα 100 ευρώ, ποσό αδιανόητα ψηλό. Το βρίσκετε λογικό?
Θα μου πείτε είναι χειροποίητη, έχει λεπτομέρεια, δεν είναι σε μαζική παραγωγή κ.λ.π.
Αλλα για μια στιγμή!! Μιλάμε ουσιαστικά για ένα μεταλλικό (συνήθως) κομματάκι σωλήνα (από όποιο υλικό κι αν είναι δεν μπορεί πιά να κοστίζει ολόκληρη περιουσία), ένα πάμφθηνο διακοπτάκι και δυο καπάκια. Σιγά το πράμα. Ο Kostas το έφταξε με μηδαμινό κόστος.
Από τη στιγμή που κάποιος αποφασίζει να εμπορευτεί το προϊόν τι τον εμποδίζει να κόψει σ'ένα τόρνο τα 2-3 εξαρτήματα και να τα συναρμολογίσει μαζικά? Που είναι ο ανταγωνισμός?  Το ξέρω ότι η αγορά δεν είναι μεγάλη αλλά όταν θα αναπτυχθεί (κι αυτό το θεωρώ σίγουρα) οι τιμές θα παραμείνουν σ' αυτά τα ύψη? Άρα τώρα τι δηλαδή? Οι ιδιοκατασκευαστές αισχροκερδούν?
Π.χ. Για δείτε αυτό   
Μπείτε στο site του να δείτε πόσο το δίνει. Σχεδόν 100 $. Έλεος. Υδραυλικά εξαρτήματα του κιλού είναι.

Εξαιρώ εν μέρει το Θανάση γιατί φαίνεται να το παλεύει ΠΟΛΥ το πράμα. Αλλά ακόμα κι αυτή η Hi Tech κατασκευή δεν είναι λογικό όταν βγεί σε μαζική παραγωγή να έχει τόσο ψηλή τιμή.


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 13:15 »
Φυσικά και η τιμή είναι πολύ μεγάλη.

Μέσος όρος τα 100 ευρώ, ποσό αδιανόητα ψηλό. Το βρίσκετε λογικό?
Είναι σίγουρα ακριβό αλλά θα το έχεις για μια ζωή.
Έχω δει κάτι Μ401 σε φαρμακεία για 120€...

Εξαιρώ εν μέρει το Θανάση γιατί φαίνεται να το παλεύει ΠΟΛΥ το πράμα. Αλλά ακόμα κι αυτή η Hi Tech κατασκευή δεν είναι λογικό όταν βγεί σε μαζική παραγωγή να έχει τόσο ψηλή τιμή.

Θα συμφωνήσω σ' αυτό.
Η κατασκευή του Θανάση, για όσους ξέρουν από φρέζα και τόρνο, είναι κατά τη γνώμη μου σαφώς ανώτερη από οποιαδήποτε άλλη έχω δει.
Τώρα βέβαια πόσο χρήσιμα είναι όλα αυτά τα high tech είναι άλλη κουβέντα.
Το telescope εμένα π.χ θα μου έδεινε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω καμιά 20 μπαταρίες 16340 που έχω εδώ καινούργιες από την εποχή που είχα τα τσιμπούκια, καμιά 20αριά καινούργιες 10440 από τα πούρα, δύο τρεις 14500 και καμιά 8αριά 18650...
Τελικά όμως τι θα χρησιμοποιούσα?.
Μόνο τις 18650...
Άρα για μένα μάλλον μικρής σημασίας.
Για κάποιους άλλους όμως ίσως πιο σημαντικό.

Επίσης δεν νομίζω ο Θανάσης να έχει "μαζική παραγωγή".
Ένας άνθρωπος είναι (άντε και ένας βοηθός σε δύσκολες ώρες).
 Ας με διαψεύσει εάν ισχύει το αντίθετο.
Κατά τη γνώμη μου, εάν ένα προϊόν δεν μπορεί να παραχθεί σύντομα και σε μεγάλες ποσότητες (άρα ανταγωνιστικό ως προς την τιμή) είναι μάλλον καταδικασμένο να πεθάνει.

Αλλά ξέχασες ένα σημαντικό παράγοντα:
Σκέψου να είχα ένα τέτοιο εμπορικό προϊόν.
Και να το πούλαγα σε κάποιον, ο οποίος για άσχετους λόγους την ώρα που το χρησιμοποιούσε να πάθαινε κάτι σοβαρό.
Άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, ιδιαίτερα σε ένα ομιχλώδες νομικό πλαίσιο...
Μεγάλο ρίσκο κατά τη γνώμη μου...

Και όπως λένε τα αμερικανάκια: big risk, big money  ;)



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 13:42 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 13:54 »
Το ότι θα το έχω μια ζωή δε λέει τίποτα. Ναι μεν καθορίζει την σχέση απόδοση/τιμής στο χρόνο αλλά και τα πχ. πιρούνια μου τα έχω μια ζωή αλλά κάνουν 2 ευρώ το ένα στο σουπερ μάρκετ.

Το σημαντικό παράγοντα που αναφέρεις ούτε τον σκέφτηκα ούτε και τον έλαβα καθόλου υπόψη. Δεν τον θεωρώ όμως καθόλου σημαντικό γιατί αν το προϊόν προκαλέσει ζημιά δεν δικαιολογείσαι ακόμα κι αν κόστιζε 1 εκατομμύριο. Τι δηλαδή πιστεύεις ότι αυτός είναι ο βασικός λόγος της ακρίβειας?
Τα τσιγάρα δηλαδή που προκαλούν καρκίνο γιατί κάνουν 3 ευρώ? 

Αν ο Θανάσης δεν έχει μαζική παραγωγή (όπως δήλωσε και ο ίδιος, δεν έχει) τότε γιατί προσφέρεται το προϊόν στο ιντερνετ και διαφημίζεται?

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: συλλογή διάφορων mods
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2009, 14:00 »
Το σημαντικό παράγοντα που αναφέρεις ούτε τον σκέφτηκα ούτε και τον έλαβα καθόλου υπόψη. Δεν τον θεωρώ όμως καθόλου σημαντικό γιατί αν το προϊόν προκαλέσει ζημιά δεν δικαιολογείσαι ακόμα κι αν κόστιζε 1 εκατομμύριο.
Δεν είπα ότι κάνουν ζημιά αλλά ότι αναλαμβάνεις ένα ρίσκο ότι μπορεί να κατηγορηθείς ότι προκάλεσες ζημιά, χωρίς να το κάνεις.

Συμφωνώ όμως, όπως έγραψα, ότι είναι πανάκριβα.
Και όχι μόνο οι κατασκευές τέτοιου τύπου αλλά όλα τα ηλεκτρονικά.

Γι' αυτό και κατέληξα στο MiniTurbo που δεν μου κοστίζει σχεδόν τίποτα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix