vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

493 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, petr@n, Tazz, vasim, camber, grag, ipomonias, danys620

Twitter

Yogi - Shortfill eliquids

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Yogi - Shortfill eliquids
« στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 23:28 »
Στα πλαίσια της vapexpo 2018 δοκίμασα μερικά υγρά που μου κίνησαν το ενδιαφέρον, είτε από την περιγραφή τους είτε από το στήσιμο στο περίπτερο, είτε από τις δεσποινίδες που τα προωθούσαν...
Ένα από αυτά είναι και το Peanut Butter Banana της Yogi.

Έρχεται σε shortfill, 50ml υγρό (70VG/30PG) σε 60ml μπουκάλι ώστε όποιος θέλει να προσθέσει είτε μηδενική είτε νικοτινούχα βάση για να το φέρει εκεί που αρέσκεται.
Ο κατασκευαστής μας το παρουσιάζει ως μπάρα δημητριακών που φέρνει προς το παστέλι, με μπανάνα και φυστικοβούτυρο.
Σε αυτό το σημείο πρέπει να πω ότι δεν είμαι καθόλου fan ούτε της μπανάνας ούτε του φυστικοβούτυρου ως γεύση σε υγρά.
Το δε φυστικοβούτυρο δεν το τρώω ούτε ως γλυκό.
Περιέργως όμως, το συγκεκριμένο υγρό μου άρεσε τόσο που αγόρασα μονομιάς δύο μπουκάλια. Τα έφτιαξα σε 6mg νικοτίνη, το ένα μπουκάλι μπήκε στο ντουλάπι ενώ με το άλλο άρχισα το στάξιμο στον παπιγιόν. Δεν βρήκα κάποιο ιδιαίτερο λόγο να περιμένω ωρίμανση, έτοιμο υγρό είναι ουσιαστικά και το μόνο που του πρόσθεσα είναι η νικοτίνη.
Στην εισπνοή έρχεται πάρα πολύ έντονα η γεύση της μπάρας ή του παστελιού αν προτιμάτε, με τα δημητριακά να κυριαρχούν και να είναι πολύ γλυκά με συνοδεία φυστικοβούτυρου.
Στην εκπνοή πέφτει η ένταση των δημητριακών και εμφανίζεται και κάπου στο πολύ πολύ βάθος η μπανάνα. Η γλύκα συνεχίζει να είναι έντονη και η επίγευση κρατάει πάρα μα πάρα πολύ χρόνο.

Ως υγρό μπορώ να πω ότι είναι έντονο στη γεύση του αλλά αρκετά ισορροπημένο ώστε να μην κουράζει.
Πολύ ευχάριστη έκπληξη γευστικά, απολαυστικό άτμισμα, ενώ τα μόνα του μειονεκτήματα είναι μια ελαφριά μυρωδιά παστουρμαδίλας που αφήνει στο χώρο (την ανίχνευσε η σύζυγος, εγώ δεν...) και η τσουχτερή τιμή του στα €22 το μπουκάλι.
Σε αυτή την τιμή δεν παίζει εύκολα για all day vape, αλλά φήμες λένε ότι ετοιμάζεται και σε shake and vape σε καλύτερη τιμή.




« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 07:01 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 23:35 »
Δεν εισαι ο μονος! Βασικα αυτο το υγρο μου ειχε κατσει χρονια αλλα ελλαδα ποτε δεν το βρηκα! Χτυπησα κι εγω δυο μπουκαλακια!

Στάλθηκε από το PRO 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 23:43 »
Έχω ήδη παραγγείλει άλλα 2 μπουκάλια τώρα που έχω μερικά ευρώ διαθέσιμα, για να μείνουν ως κάβα για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.
Θα το ατμίζω το πρωί με το εσπρεσάκι που πίνω στα πεταχτά πριν φύγω για δουλειά και μερικά βράδια όταν έχουν πέσει για ύπνο τα παιδιά και χαλαρώνω πριν τον ύπνο.


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 23:45 »
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί φέρνουν shortfills στην Ελλάδα. Δεν ξέρουν ότι έχουν ειδικό φόρο; Τόσο δύσκολο είναι να τα κάνουν SnV (ή one shots ακόμα καλύτερα...);  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 23:47 »
Το χτύπησα και εγώ αυτο το υγρό.

Είναι αρκετά ανάλαφρο και δεν με κούρασε στο ολοήμερο ατμισμα. Άμα έβγαινε και σε snv θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 23:50 »
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί φέρνουν shortfills στην Ελλάδα. Δεν ξέρουν ότι έχουν ειδικό φόρο; Τόσο δύσκολο είναι να τα κάνουν SnV (ή one shots ακόμα καλύτερα...);  :dontknow:
Δεν ξέρω Κώστα, και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά μέσα στη βαβούρα της έκθεσης (πολύ δυνατή μουσική ρε παιδί μου) δεν κάθισα να το συζητήσω :)

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 23:54 »

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 00:05 »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 07:26 »
Δεν ξέρω Κώστα, και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά μέσα στη βαβούρα της έκθεσης (πολύ δυνατή μουσική ρε παιδί μου) δεν κάθισα να το συζητήσω :)
Kαλημέρα Γιάννη,
Ο σημαντικότερος λόγος που φέρνουν shortfill είναι το steping time.Μην ξεχνάμε οτι έρχονται για 1-2 μέρες και θέλουν το υγρό να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.Κάνανε μπαμ για ωρίμανση τα περισσότερα υγρά που ήταν σε μορφή SnV(flavor shoot) ειδικά των Ελλήνων κατασκευαστών(οι απογοητεύσεις ερχόντουσαν η μία μετά την άλλη ).
Ο άλλος λόγος είναι οτι δεν κάνουν παραγωγή στην χώρα τους SnV και δεν θα μπουν στην διαδικασία να φτιάξουν αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον.

Τα δείγματα που δίνανε οι περισσότεροι πάντως ασχέτως αν είχαν shortfill επάνω στον πάγκο ήταν σε SnV μορφή.Απο τα κοντά 160 μπουκάλια που πήρα τουλάχιστον ένα 55% με 60% ήταν SnV.

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 08:42 »
Έρχεται σε shortfill, 50ml υγρό (70VG/30PG) σε 60ml μπουκάλι ώστε όποιος θέλει να προσθέσει είτε μηδενική είτε νικοτινούχα βάση για να το φέρει εκεί που αρέσκεται.
Αν δεν κάνω λάθος, του έριξες 36άρα νικοτίνη για να το φέρεις στα 6mg. Πρέπει να έχεις καβάτζα...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 12:49 »
6.5 γραμμάρια 52άρας VG του έριξα...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 13:49 »
Ο άλλος όμως που δεν έχει 52άρα και επαφίεται στα μπουστεράκια πρέπει να βάλει 25ml βάσης για να το κάνει 6άρι. Ε, δε λέει με τόση αραίωση... :nope:

Ο τσιπ για να το κάνει 36άρι θα πρέπει να ρίξει μέσα καμιά δεκαριά χιλιάδες μπουστεράκια (και αυτό για να πλησιάσει κάπως τα 18mg)!  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 14:10 »
To shortfill συνήθως έχει αυτούς τους γνωστούς περιορισμούς στο πόση νικοτίνη θα βγει το τελικό υγρό αν χρησιμοποιήσεις tpd booster.
Πάντως νικοτίνες πάνω από 20mg βρίσκονται πλέον αρκετά εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 14:17 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 14:20 »
...Πάντως νικοτίνες πάνω από 20mg βρίσκονται πλέον αρκετά εύκολα...

Ετοιμάσου τώρα να δεχτείς καμιά δεκαριά χιλιάδες ΠΜ!  :laugh1:

(Αν και δεν έχεις πρόβλημα εσύ. Μονίμως γεμάτο είναι το inbox σου...  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Yogi - Shortfill eliquids
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 14:59 »
Αυτό ακριβώς θα σου έλεγα και εγώ για το inbox μου :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171615 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364