vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, takoulas, Jorge, camber, giorgos1999, tony1976, Ribot, manoslykos

Twitter

Περί "χτυπήματος" συγκριτικό

Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 28, 2018, 13:09 »
Εγώ πάντως από τον ΤΑΕ πήρα πολύ καλό χτύπημα,το μόνο που θυμάμαι από τον συγκεκριμένο ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 28, 2018, 13:21 »
περι καμπανας ο κανονας που ακολουθω:
οπου φλατ=αυξημενο χτυπημα
οπου οβαλ-κωνικη=στρογγυλεμενη γευση,καλυτερη αναλυση γευσης

θυμαμαι οταν ειχα τον KLP το χτυπημα ηταν παρα πολυ καλο εν συνεχεια βγηκε ο V4 ...πολυ περιορισμενο χτυπημα και ολοι μιλουσαν για το βελουδινο ατμο του σε σχεση με τον προηγουμενο...φυσικα και ειχε καλη γευση

φαινομενο---στρογγυλεμενη καμπανα(δοκιμασα και τις δυο),φοβερη γευση τελεια αρμονια στην τζουρα χαλια χτυπημα
εβιβας----κωνικη καμπανα...τελεια γευση(λατρευω τα κεραμικα,λογω αναμνησεων) τρομερη αναλυση ...χαλια χτυπημα
καλιξ 1,2,3---οβαλ μεν καμπανα αλλα το ταβανι αυτης αναγκαστικα κοντα στην αντισταση δινει ενα συνδυασμο γευσης και χτυπηματος ικανοποιητικο....
hurricane---καμπανα ισια στην ουσια και με αναλογη ρυθμιση αερα δινει εξαιρετικο χτυπημα...
taifun gt3---δεν ξερω τι στραβο εχουν κανει στο συγκεκριμενο ατμο (πιστευω οτι τον εκαναν πολυ χαλια και σε γευση και σε χτυπημα)
cloud---οβαλ καμπανα φοβερη σμουθ τζουρα χαλια χτυπημα
doggy--οβαλ καμπανα ομορφος απαλος ατμος αλλα καθολου χτυπημα

και αλλα πολλα παρα πολλα παραδειγματα ατμο που θα γραφουμε για ωρα(αυτα θυμηθηκα τσακ μπαμ) , με φλατ καμπανα που δινουν αρκετο χτυπημα με περιορισμο στην γευση...πιστευω( το εχω ξαναγραψει),οταν η ροη του αερα που ξεκινα απο κατω απο την αντισταση (πχ πιν 2,0 μμ) συνεχιζει με καμπανα οπης (4μμ) και ντριπ τιπ παλι αλλης διατομης(3μμ) δεν θα μας δωσει σωστο αποτελεσμα ουτε σε χτυπημα ουτε σε γευση ,οπως και το κοιλ πρεπει να αφηνει τα σωστα περιθωρια να περασει ο αερας δεξια και αριστερα απο αυτο...πρεπει να υπαρχει μια αρμονια στην ροη του αερα της τζουρας μας ...

τελος να πω πως σε αρκετους ατμο που πυρωνει το σωμα τους σχετικα γρηγορα σε σχεση με τους υπολοιπους ,εχει παρατηρηθει πως χανουν και την γευση τους και το χτυπημα τους γρηγορα....και για να ξαναπαρουμε γευση και χτυπημα καλο ειναι ειτε να περιμενουμε να επανελθει η θερμοκρασια τους η να χαμηλωσουμε τα βατ...(εξου και η επιτυχια του skyline με την διπλη καμπανα οπου αν και εχει περιορισμενο χτυπημα ειναι πολυ ποιο σταθερο σε υψηλα βατ απο πολλους ατμο)
 οποτε και η συσταση του μεταλλου εχει βαλει το λιθαρακι της

προσωπικες αποψεις και εκτιμησεις...ισως να ειμαι λαθος ισως να κρινω λαθος...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 28, 2018, 15:04 »
ε, είσαι λιγάκι αυστηρός με πολλούς ατμοποιητές...σαν να ισοπεδώνεις κάποια πράγματα, πχ ο φαινόμενος έχει μια χαρά χτύπημα, το ίδιο και ο doggy.
Σκέψου μήπως χρειάζεται να ανεβάσεις τη νικοτίνη.
Αλλά πάλι, γούστα είναι αυτά.

ΥΓ. Εσείς οι παλιοί, θυμάστε κλώτσημα που έριχνε ο erlprinz με την αντίσταση τοποθετημένη χαμηλά;;;

Αποσυνδεδεμένος thodoris20vt

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:01 »
Παιδιά καλησπέρα !
Είμαι καινούργιος στο ατμισμα αν και έχουν γίνει είδη 4 φορες προσπάθεια να γίνω ατμιστης αλλα πάντα με καθοδηγούσαν λάθος .
Για να μην πολυλογο κατάλαβα ότι είμαι της τσιγαρισιας τζουράς .

Πάνω στο μοντακι μου έχω έναν nautilus mini αλλα δεν με ευχαριστεί .
Θέλω κάτι το οποίο να μου δίνει καλύτερο χτύπημα στο λαιμό , ωραία γεύση  και φυσικά όχι διαρροές .
Έχει κάποιος να προτείνει κάτι ;
Ευχαριστώ .

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • *
  • 22
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:18 »
΄Καλησπέρα

μια ερώτηση...το flash της FA ή ισως κάποιο άλλο υγρο που δεν ξέρω προκαλεί χτύπημα...?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:18 »
Καταγγέλλω τον αποκλεισμό του σκάι του λάιν από το παρόν νήμα!
Παρακαλώ τη Διαχείριση να πράξει τα δέοντα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:25 »
Όποιος θέλει να κάνει λάιν τον σκάι, να δει τηλεόραση...  :disgust2:

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:27 »

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:38 »
Παιδιά καλησπέρα !
Είμαι καινούργιος στο ατμισμα αν και έχουν γίνει είδη 4 φορες προσπάθεια να γίνω ατμιστης αλλα πάντα με καθοδηγούσαν λάθος .
Για να μην πολυλογο κατάλαβα ότι είμαι της τσιγαρισιας τζουράς .

Πάνω στο μοντακι μου έχω έναν nautilus mini αλλα δεν με ευχαριστεί .
Θέλω κάτι το οποίο να μου δίνει καλύτερο χτύπημα στο λαιμό , ωραία γεύση  και φυσικά όχι διαρροές .
Έχει κάποιος να προτείνει κάτι ;
Ευχαριστώ .
πες μας τι υγρα και τι νικοτινη ατμιζεις
΄Καλησπέρα

μια ερώτηση...το flash της FA ή ισως κάποιο άλλο υγρο που δεν ξέρω προκαλεί χτύπημα...?
ετσι λεει η FA αλλα δεν το εχω δοκιμασει 
επισης και εσυ αν θελεις χτυπημα πες μας το ατμοποιητη σου υγρο και νικοτινη που ατμιζεις

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • *
  • 22
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:50 »
υγρά διάφορα φτιάχνω..τώρα ας πούμε κάνω το milky way...

ατμο έχω το mello κ κάνω 10 νικοτίνη 40vg-60pg

απλά είδα το flash και είπα μήπως το πάρω για να ρίξω λίγο τη νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 28, 2018, 16:58 »
ε, είσαι λιγάκι αυστηρός με πολλούς ατμοποιητές...σαν να ισοπεδώνεις κάποια πράγματα, πχ ο φαινόμενος έχει μια χαρά χτύπημα, το ίδιο και ο doggy.
Σκέψου μήπως χρειάζεται να ανεβάσεις τη νικοτίνη.
Αλλά πάλι, γούστα είναι αυτά.

ΥΓ. Εσείς οι παλιοί, θυμάστε κλώτσημα που έριχνε ο erlprinz με την αντίσταση τοποθετημένη χαμηλά;;;
αυστηρός οχι με τους ατμοποιητες, αλλα με τα γούστα μου...γιατι τα  ισοπέδωσα βρε πετρα...κατεμε ορισμένοι ατμο έχουν καλή γεύση, άλλοι έχουν καλό χτύπημα ...(και πιστευω οτι οφειλεται κατα κυριο λογο στην καμπανα αλλα και στην διαδρομη του ατμου σε συνδυασμο με το στησιμο μας παντα)
συγκριση στο χτυπημα θα κάνω ανάμεσα σε 2 ατμο μονο με την ιδια ποσοτητα νικοτίνης...αυτό νομίζω ειναι το ζητουμενο του θέματος...
οχι θα διαφωνήσω μαζι σου...ουτε το φαινόμενο ούτε ο σκύλος έχουν χτύπημα...ναι πολυ ωραια τζουρα ,φοβερη γευση αλλα οχι χτυπημα....
τον ερλ τον εχω ακομα ...ναι εδινε για την εποχη του χτυπημα...οταν ατμιζα και εγω 18αρια και 24αρια....δοκιμαστηκε σε 3αρια και 6αρια με αποτυχια....δεν με καλυψε στο χτυπημα του...
θα σε γυρισω ακομα ποιο πισω στο ιαττυ και το steam machine  και την βαριοπουλα που μου εριχνε στα 9βατ με φυτιλακι....αλλα στα 18αρια ...δοκιμασμενοι με τα 3 6 αρια δεν μου δινουν αυτο που ζητω...γουστα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 28, 2018, 17:37 »
οντως γούστα.... τότε που ήθελες πτυχίο νευροχειρουργού και ντοκτορά στη ΝΑΣΑ για να στήσεις τον ΙΑΤΤΥ, αλλιώς έτρωγες το καψούλι της ζωής σου. Ευχαριστώ, δεν πήρα :)) :))

ΑπάντηΞις για το flash
Παλιό θέμα, απορρίφτηκε συλλήβδην από όσους ατμιστές του φόρουμ το δοκίμασαν. Φέρνει μια αίσθηση καψίματος στο λαιμό, διαφορετική από το χτύπημα της νικοτίνης. Τώρα αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει, ελευθερία κινήσεων έχουμε (ή δεν έχουμε)

[member=10440]microchip[/member]
Μπες στη λάιν μη βρεθείς στον σκάι!
Αει μαρή εσύ κι το παπιγιόν σου! 8)

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 31, 2018, 15:07 »
Καμπάνες και πράσινα άλογα..
Χτύπημα παίρνεις από το ποσοστό νικοτίνης του υγρού, πόση pg έχει, τι αρώματα έχει(τα custard υγρά έχουν λιγότερο χτύπημα) και την αναλογία εισερχόμενου αέρα/παραγόμενου ατμού


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 31, 2018, 15:18 »
Ατμίζω με μηδενικά υγρά. Αν σου πω ότι ατμίζω και σκέτη PG χωρίς να καταλαβαίνω άλλη διαφορά από όταν ατμίζω σκέτη VG παρά μόνο στην γεύση; Πρέπει να είμαι ενδιαφέρον υποκείμενο για τις μελέτες του Φαρσαλινού. :) 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί "χτυπήματος" συγκριτικό
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 31, 2018, 16:32 »
Καμπάνες και πράσινα άλογα..
Χτύπημα παίρνεις από το ποσοστό νικοτίνης του υγρού, πόση pg έχει, τι αρώματα έχει(τα custard υγρά έχουν λιγότερο χτύπημα) και την αναλογία εισερχόμενου αέρα/παραγόμενου ατμού
Δεν είναι έτσι!
Ίδιο υγρό, 60/40 PG/VG σκέτη βάση και 3άρα νικοτίνη, ίδιο στήσιμο SS316 3άρι αξονάκι 7 ανοιχτές σπείρες 0,78Ωμ στα 16W και σε δύο διαφορετικούς ατμοποιητές, Fodi F2 και Avocado. Στον Fodi θα φας ικανοποιητικό χτύπημα, στον Avocado θα νομίζεις ότι είναι σκέτος αέρας...
Για να πάρω το ίδιο χτύπημα με τον Avocado, έπρεπε να ανεβάσω την νικοτίνη στο 9.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180500 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085259 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12