vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 6 χρήστες
face7off, Jorge, azzazel, manoslykos, Tazz, camber

Twitter

XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« στις: Μαρτίου 10, 2017, 14:31 »
XTAR VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)



[justify]Λοιπόν λοιπόν. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, είχα την πρώτη μου επαφή με τους XTAR φορτιστές μπαταριών (Li-ion / Ni-MH). Ακόμα και τότε, δεν γνώριζα ούτε τα βασικά. Δεν μπορούσα να ξεχωρίσω πολλά πράγματα απ’ όσα βλέπω, π.χ., πότε ή γιατί καθυστερεί χρονικά μία φόρτιση μπαταρίας, (π.χ. μία 18650); Ήταν κάτι που έχει και οφέλη ή απλά καθυστερεί διότι η συσκευή φόρτισης έχει μικρές δυνατότητες; συνδέω ένα οποιοδήποτε power adapter usb; μα βλέπω πολλούς τέτοιους αντάπτορες. Μικροί (όπως αυτοί των κινητών τηλεφώνων), μεγάλοι (όπως αυτοί για φόρτιση μεγαλύτερων ηλεκτρονικών συσκευών). Ποιος έπρεπε να συνδεθεί και γιατί; Ο ένας λέει για έξοδο με 0.5Α, ο άλλος 1Α, ο επόμενος 5Α, άλλος 20Α. Τότε λοιπόν ζήτησα την πολύτιμη βοήθεια των φίλων που γνωρίζουν (βλ. Microchip και camber, κ.ά.). Εδώ θα κάνω το ίδιο. [/justify]


[justify]Με τον φορτιστή που ήδη έχω [XTAR - VC4 (Li-ion / Ni-MH)] είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Γρήγορη φόρτιση, εύκολος στη χρήση, ποιοτικός, όμορφος. Λειτουργεί ασταμάτητα και σταθερά. Απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι σήμερα. Εδώ τώρα. Ο νέος XTAR ‒ VP4 Plus Dragon. Διαβάζω υπέροχα πράγματα. Πολλές πολλές λειτουργίες-δυνατότητες. Όμως, προσωπικά, δεν χρειάζομαι ακόμα έναν δεύτερο φορτιστή, όσο καλός κι αν είναι. Έτσι λοιπόν προτίμησα μία προεπισκόπηση, ώστε να τον γνωρίσουμε, κι αφού μας βοηθήσουν τα μέλη που γνωρίζουν και το θεωρητικό πεδίο, να μπορέσουμε δηλ. να επιλέξουμε σωστά όσοι πραγματικά τον χρειαζόμαστε. [/justify]

[justify]Δεν θα κουράσω καθόλου. Βασικές πληροφορίες για τον XTAR ‒ VP4 Plus Dragon, στη σελίδα xtarlight.com. Για πλήρη ανάλυση και κάθε λεπτομέρεια, πατάμε εδώ. [/justify]

[justify]Πρώτη ματιά. Βλέπω έναν ακόμα αξιόλογο φορτιστή. Πολλές λειτουργίες. Φόρτιση μπαταριών, έλεγχος μπαταριών, ημερολόγιο μπαταριών, και πολλά ακόμα. Μεγάλη φωτειζόμενη οθόνη, πολλές ενδείξεις, (ρεύμα φόρτισης, κατάσταση μπαταρίας, ποσοστό χωρητικότητας μπαταρίας, τύποι και κανάλια, τάση μπαταρίας, κατάσταση CHARGET/TEST/REFRESH, μέχρι και εσωτερική αντίσταση μπαταρίας), εύκολη χρήση, πολύ όμορφη συσκευή, 2 χρόνια εγγύηση, πιστοποιημένη συσκευή (CE, ROHS, FCC), φωνητική υπενθύμιση, επιτήρηση θερμοκρασίας, επιβραδυντικά υλικά ανάφλεξης, προστασία από αντίστροφη πολικότητα, βραχυκύκλωμα. Χρήση και ως πολύμετρο, (μέτρηση μπαταρίας για τάση και εσωτερική αντίσταση αυτής ή και σύγκριση πραγματικής και ονομαστικής χωριτικότητας μπαταρίας / λειτουργία TEST για πραγματική χωρητικότητα μπαταρίας). Επίσης, πλήκτρο επιλογής ρεύματος φόρτισης 0.5Α, 1Α, 2Α, (4 κανάλια και CH1+CH4: 0.5A/1A/2A – CH2+CH3: 0.5A/1A). Ουφ, κουράστηκα να γράφω, (κι έχω ξεχάσει πολλά...). [/justify]


[justify]Περιεχόμενα συσκευασίας:[/justify]

[justify]
  • Φορτιστής XTAR ‒ VP4 Plus Dragon
  • Θήκη μεταφοράς
  • Ζεύγος ανιχνευτών
  • Αντάπτορας 12V/3A
  • Φορτιστής αυτοκινήτου 3Α
  • Εγχειρίδιο χρήσης
  • Κάρτα εγγύησης

[/justify]





[justify]Σημ. Κλείνω την προεπισκόπηση με μία συμβουλή (ως απλός χρήστης που τα βρήκα μπροστά μου): Μην ντραπούμε ποτέ να ρωτήσουμε το οτιδήποτε. [/justify]

[justify]Σημ.2 Αν δεν χαλάσει σύντομα ο φορτιστής που έχω, ίσως επισπεύσω να τον γεράσω με ένα σφυράκι... [/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2017, 13:26 »
Κοντεύει 6 μήνες στα χέρια μου και νομίζω ότι οι δυνατότητές του και η ποιότητα κατασκευής του είναι ικανοποιητικότατες. Οι "υποδοχείς" μπαταριών είναι καλύτερης ποιότητας από έναν χρησιμοποιημένο nitecore με 2 μπαταρίες (αρκετά φθηνότερο, βέβαια), που είχα δοκιμάσει για μερικές μέρες πριν αγοράσω τον Dragon (από το γνωστό "discount store", μια και η τιμή ήταν ίδια με το εξωτερικό τότε, στα 68 ευρώ).
Τα ελατήρια των υποδοχέων μπαταριών (κρίσιμο θέμα για μακροχρόνια χρήση) του Dragon είναι δυνατά, δεν "μαγκώνουν" καθόλου και "γλυστράνε" ομαλά μέχρι και σήμερα, παρά το ότι επανέρχονται απότομα με "χτύπημα" (όταν βγάζω βιαστικά τις φορτισμένες μπαταρίες).
Ένα θεματάκι επαφής των θετικών πόλων του με μπαταρίες που το sleeve τους είναι χοντρό και δεν αφήνει το θετικό πόλο τους να προεξέχει επαρκώς, το έλυσα εύκολα με ένα κατσαβιδάκι κάτω από τις οπές του πόλου των μπαταριών και ελάχιστη ανασήκωση του μετάλλου του πόλου σε μία μόνο οπή του (επαρκεί για να αποκατασταθεί η επαφή με τον πόλο του φορτιστή).
Παράλληλα, επανέφερα στη "ζωή" μπόλικες παλιές επαναφορτιζόμενες Νi-ΜΗ (διαφόρων μεγεθών), που ήταν άχρηστες λόγω χαμηλού φορτίου (οι βραχυκυκλωμένες, προφανώς, δεν σώζονται και ο φορτιστής στο "λέει").
Ακριβός, βέβαια, αλλά και με την ταχεία φόρτιση κινητού δουλεύει καθημερινά απροβλημάτιστα όλο αυτόν το καιρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2017, 13:32 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 08, 2018, 13:08 »
Φίλε [member=20557]alexoyiorgis[/member] χρόνια πολλά και νασαι καλά. Παρακολυθώντας τόσο καιρό το φορουμ ξέρω οτι είσαι από εκείνους που βοηθάς όσο μπορες. Εκμεταλευόμενος το, να σε ρωτησω τώρα που τον έχεις πάνω από 1.5 χρόνο συνεχίζεις και τον συστήνεις ή προτείνεις κάτι άλλο αν ξέρεις εσύ ή όποιος άλλος. Ρωτάω γιατί ψάχνω κάτι καλό και δεν μου περισεύουν

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 08, 2018, 17:14 »
Ευχαριστώ για τις ευχές. Να είσαι κι εσύ καλά.

Αν πρόκειται να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες χρήσης του (φόρτισης και μέτρησης), τότε αξίζει να βάλεις πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη (γιατί είναι πιο ακριβός από άλλους). Αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι η αξιοπιστία της σωστότατης λειτουργίας του χωρίς άγχος επιτήρησης. Θα μπορείς να του βάζεις πάνω τις άδειες μπαταρίες σου το βράδυ και να πηγαίνεις για ύπνο ήσυχος (τον βάζω στο 1Α φόρτισης για τις 18650 και στο 0.5Α για τις ΑΑ, ΑΑΑ και λοιπές).

Τον πήρα από το γνωστό αξιόπιστο μαγαζί της Μπενάκη (έχει και εγγύηση).

Ρίξε μια ματιά στο link του Joe για τις δυνατότητές του:
http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20VP4%20Plus%20Dragon%20UK.html

Ρίξε και μια ματιά στο νήμα των φορτιστών, γιατί υπάρχουν και άλλοι φθηνότεροι και καλοί (επιβεβαιωμένα από συνατμιστές):
http://vaping.gr/index.php/topic,20647.msg1346266.html#new
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2018, 17:20 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 08, 2018, 23:21 »
Opus bt-c3100 v2. 2
LiitoKala 500

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 09, 2018, 00:01 »
Οπως έγραψα στο νήμα τους Liatokala δεν ξαναπέρνω

Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 09, 2018, 14:01 »
Μήπως φορτίζει 20700 και 21700,γιατί δεν είδα να το γράφει πουθενά.

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 09, 2018, 16:34 »
Ναι. Δες την ιστοσελίδα του
http://www.xtar.cc/products_detail/productId=155.html

Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 09, 2018, 23:19 »
Χίλια ευχαριστώ.
Είσαι πάντα πρόθυμος να βοηθήσεις.
Θα τον τσιμπήσω,αφού θα φορτίζω και τις ατμομπαταρίες, και τις ΑΑ και ΑΑΑ, για τα αμέτρητα παιχνιδάκια.

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α! Μου κάνει όμως μεγάλη εντύπωση το εύρος των τιμών από Ελλάδα. Από 67, άν θυμάμαι καλά από discountstore, μέχρι 99 στην ελληνική αντιπροσωπεία,και στο ενδιάμεσο κάτι 80άρια και 85άρια,σε ατμομάγαζα.

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2018, 03:09 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 10, 2018, 08:07 »
Εγώ είπα από πού το πήρα. Κι εμένα έμπειροι συνατμιστές με συμβούλεψαν από πού να τον πάρω. Μπορείς να πεις στο μαγαζί ότι είσαι μέλος του φόρουμ και της σελίδας τους στο fb και να έχεις μια έκπτωση στην τιμή της ιστοσελίδας του μαγαζιού (κι αυτό μου το "μαρτύρησαν" έμπειροι συνατμιστές του φόρουμ).

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 10, 2018, 13:04 »
Νομίζω ότι η έκπτωση είναι μόνο για μπαταρίες και όχι για όλα. Εμένα πάντως μόνο στις μπαταρίες μουκανε.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 10, 2018, 16:18 »
Κι εγώ το διαπίστωσα πρόσφατα, όταν πήγα να πάρω 4-5 νέες μπαταρίες. Δεν είχα ακούσει για έκπτωση, όταν έκανα τις προηγούμενες αγορές μου από το κατάστημα. Αλλά δεν χάνει κανείς τίποτα να ρωτήσει.
Από την άλλη, η τιμή του καταστήματος για τον Dragon είναι ίδια με την καλύτερη τιμή που βρίσκει κανείς στο εξωτερικό.

Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 10, 2018, 22:09 »
H -extra- έκπτωση που δίνει αφορά μόνο τις vtc6, samsung & lg

Δεν αφορά vtc5A που έτσι και αλλιώς η τιμή τους είναι χαμηλή..

Είχα περάσει την περασμένη εβδομάδα και πήρα μερικές μπαταρίες, και τους ρώτησα για αυτό το αναφέρω.



Αποσυνδεδεμένος nmand

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari mini, Vmax, Lavatube 1.5
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 10, 2019, 13:46 »
Ξέρει κανείς αν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπία/εισαγωγέας της xtar στην Ελλάδα;
Είχα πάρει αυτό τον φορτιστή από την μπενάκη τον 3/2018 και μου παρουσίασε βλάβη στο ένα κανάλι.
Όταν το πήγα λοιπόν στο μαγαζί που τον αγόρασα μου είπε ότι όταν τον αγόρασα είχε 6 μήνες εγγύηση , ή οποία βέβαια έχει λήξει, και ότι τώρα δίνουν 3 μήνες ???

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XTAR ‒ VP4 Plus Dragon (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 10, 2019, 14:55 »
Το θέμα αντιπροσωπείας είναι σε κάποιες περιπτώσεις θολό,προσωπικά θα επικοινωνούσα σε αυτά τα στοιχεία.

https://xtar.gr/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33881 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237191 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136080 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10068 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12