vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 5 χρήστες
gfilip, manoslykos, dkostas, th3ofilos, Ηρακλης

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Vaper Treats

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Υγρά Αναπλήρωσης Vaper Treats
« στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 14:45 »
7 υγρά βγάζει αυτή η εταιρεία, όλα με 70% VG και με νικοτίνες στα 2, 4 και 6mg σε συσκευασίες των 60ml (όπως καταλαβαίνετε, όχι για πολύ ακόμα στην Ευρώπη...). Άλλη μια σειρά που κινείται στη φιλοσοφία των πολλών watt σε drippers. Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω από τη συσκευασία και από κάποιες δοκιμές που έκανα πριν τελικά το ρίξω σε αυτό τον ατμοποιητή για τη δοκιμή μου. Υπομονή παιδιά, τώρα κοντά θα αποκτήσω και κανένα κτήνος dripper ή τανκάτο τέτοιας φιλοσοφίας ώστε να μπορώ να εκφέρω πιο ολοκληρωμένη άποψη. Τα 5 της σειράς, είναι διαθέσιμα στον e-smokers προς €27.50 τα 60ml τιμή την οποία θεωρώ εξαιρετική. Φίλος συνατμιστής που έχει λιώσει να δοκιμάζει (αλλά βαριέται να γράφει το πουλάκι μου) μου το έδωσε για δοκιμή, της οποίας τα αποτελέσματα ακολουθούν.
 
Mr. Malts Flurry’s, 3mg, Melo III, 0.5Ω
 
Στη σελίδα του e smokers, η περιγραφή μας μιλάει πεντανόστιμα μπισκότα σε συνδυασμό με λαχταριστή κρέμα. Αυτή είναι η μισή αλήθεια, καθώς από την έρευνά μου προέκυψε ότι πρόκειται για ένα malt shake με μπισκότα και παγωτό. Το malted milk ήταν πολύ της μόδας τη δεκαετία του 50 στην Αμερική και πρόκειται για ένα μίγμα γάλακτος, βύνης, ζάχαρης και αλευριού σίτου, αφυδατωμένο. Το κοντινότερο που οι παλαιότεροι έχουμε γευτεί και μοιάζει σε φιλοσοφία, είναι η θρυλική Ovomaltine, και το Hemo, μόνο που έχουν και κακάο αυτά. Μην το κουράζουμε παραπάνω, πείτε μου απλά ένα «άξιος» που για άλλη μια φορά τόλμησα να δοκιμάσω κρέμα, και έζησα για να το διηγηθώ.
 
Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκάλι, έρχεται πάλι εκείνο το συναίσθημα που σε κάνει να θες να αφήσεις τον ατμοποιητή κάτω και να το πιεις. Μιλάμε για γλυκιά κρέμα, κακάο και μπισκότο. Γράφοντας μου έπεσε μια σταγόνα στο πληκτρολόγιο και μοσχοβόλησε ο τόπος! Για να μην έχω άλλες απώλειες, γέμισμα το ατμοποιητάκι και πάμε!
 
Ζημιά το υγρό παιδιά... Γλυκιά κρέμα, λίγη βανίλια, κακάο, ψημένες νότες και μία ιδέα αλμύρας. Πλούσια και γεμάτη υφή, σαν να έχεις λιωμένο παγωτό βανίλια το οποίο έχεις τουμπανιάσει στα τριμμένα μπισκότα σοκολάτας. Και όποιος πει ότι δεν το έχει κάνει, επιστρατεύοντας το μούλτι της κυράς, θα πέσει φωτιά να τον κάψει τον ψεύτη. Το ίδιο που θα πάθει και όποιος ισχυριστεί ότι δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ μπισκότο αντί για κουταλάκι! Η αλμύρα, μη φανταστείτε ότι είναι και σα μπακαλιάρος, οφείλεται καθαρά στο malted milk, και με όλη μου την ειλικρίνεια όταν το δοκίμασα πρώτη φορά πολύ πριν ψάξω περιγραφή, το Hemo το ανέφερα αμέσως. Στην εισπνοή από τη μύτη (που με δυσκόλεψε πρέπει να ομολογήσω καθώς δεν είναι και ότι πιο εύκολο με τις πνευμονικές) δεν ήταν ευχάριστη για μένα καθώς η κρέμα σκοτώνει. Στην εκπνοή από τη μύτη, νιώθεις σαν να έχεις καταπιεί μια τεράστια κουταλιά παγωτό cream ‘n cookies και μετά να ακουμπάς τη γλώσσα στον ουρανίσκο. Το χτύπημα πολύ ελαφρύ, ίσα να καταλάβεις ότι δεν ατμίζεις αέρα, ενώ το ντουμάνι στα 40W είναι μπόλικο. Και που να το ρίξω σε κανένα Tsunami ή Griffin. Η επίγευση είναι σχεδόν ανύπαρκτη και στα κλάσματα δευτερολέπτου που διαρκεί, περιορίζεται σε μπισκότο σοκολάτας.
 

Η γεύση, η ποσότητα, η σχέση τιμής απόδοσης και η επιθυμία κάποιου να δώσει watt είναι οι παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπ’ όψιν για την αγορά ή μη του υγρού. Ολοήμερο δεν θα το έλεγα με τα δικά μου γούστα καθώς δεν μπορώ να δω το πρωί με τον καφέ να ρίχνω πνευμονικές. Το ίδιο και σε έξοδο. Άλλοι φυσικά μπορεί να το δουν αλλιώς, αλλά μια αμφιβολία την έχω κατά πόσο αυτό το υγρό θα δούλευε αρμονικά με τίποτα τσίπουρα, κοψίδια και λοιπές πολιτιστικές δράσεις. 89/100 και επιθυμία να αγοράσω μία ποσότητα να βρίσκεται, όπως και να δοκιμάσω και κάνα δύο άλλα της σειράς.

Αυτό όπως και τα υπόλοιπα που έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου.


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Vaper Treats
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 17, 2016, 15:59 »
άξιος


Δεν το έχω κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Vaper Treats
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 21:40 »
Μετά την ευχάριστη περιπέτεια που πέρασα με το προηγούμενο της σειράς, ήρθε η ώρα και για το δεύτερο γύρο. Με έτρωγε λίγο η τσεπούλα μου την εβδομάδα που πέρασε και έτσι έσκασα €55.80 με την αντικαταβολή ώστε να έρθουν στα χέρια μου ένα μπουκαλάκι Cinna Fun και άλλο ένα από το κλασσικότατο Mr. Malts Flurry’s, έτσι για τη λιγούρα. Πριν καταλήξω σε ατμοποιητή για τη δοκιμή, το δοκίμασα σε κάτι αβοκάντα και κάτι τσουνάμια με αντιστάσεις ικανές να θερμάνουν σόμπα χαλαζία. Πρέπει να ομολογήσω ότι έπαιξε φανταστικά. Μετά, ήρθε και η ώρα του λάτρη της γεύσης, του Phenomenon να πει τη γνώμη του.
 
Cinna Fun, 2mg, Phenomenon Zest, Clapton 2.0mm MC, 0.51Ω, Native Wicks Platinum
 
Σίγουρα θα μου πείτε τι δουλειά έχει αυτό το πηχτό σα σορόπι υγρό στον Zest. Όποιος δεν τον έχει δοκιμάσει με τέτοιο στήσιμο, με τις τρεις τρύπες αέρα ανοιχτές, με μισή στροφή άνοιγμα την καμπάνα και με 35W, δεν ξέρει τι χάνει σε θέμα απόδοσης ντουμανάτων υγρών. Οκ, δεν είναι και momentus αλλά εγγυώμαι ότι κεντάει.
 
Η περιγραφή λοιπόν, μας μιλά για ένα πολύ μαλακό «πυρήνα» από Cinnamon Roll (γλυκό ψωμί με κανέλα) με γλυκό γλάσο βανίλιας. Σαν το Danish ένα πράμα, αλλά χωρίς τις σταφίδες και το σιρόπι. Εξαιρετικό συνοδευτικό για τον πρωινό καφέ οφείλω να παρατηρήσω και κάτι το οποίο τιμούσα όποτε το έβρισκα μπροστά μου σε μικρά café του εξωτερικού. Το άρωμα από το μπουκαλάκι σε κάνει πραγματικά να θέλεις να το πιεις, και την αμαρτία μου θα την πω: μία σταγόνα έπεσε στο δάχτυλό μου, εντελώς τυχαία ορκίζομαι, και έφτασε μέχρι το στόμα. Μυρίζει σαν μια αγαπημένη ζύμη, ψημένη και βυθισμένη σε σιρόπι κανέλας με λίγη βανίλια. Αν η γεύση έχει να κάνει έστω και λίγο με τη μυρωδιά και με αυτό που μου έδωσε εκείνη η τυχαία σταγόνα, μιλάμε για ατμοκάλυψη! Γέμισμα το φαινόμενο λοιπόν και πάμε.
 
Το πρώτο πράγμα που έρχεται στο στόμα, είναι μια απίστευτη γλύκα. Μία γλύκα που άνθρωπος ο οποίος έχει κόψει τα γλυκά σαν και μένα μπορεί να οδηγηθεί σε δάκρυα. Κανέλα ακολουθεί, άρωμα βανίλιας λίγο πιο πίσω και στο τέλος της τζούρας όλες αυτές οι γεύσεις έρχονται να καθίσουν πάνω σε ένα στρώμα ζύμης, με ελάχιστες ψημένες νότες. Δεν λέω εύκολα wow, αλλά εδώ αξίζει. Στην εισπνοή από τη μύτη, έρχεται ζύμη με μία όξινη αίσθηση κανέλας η οποία είναι καθ’ όλα ευχάριστη ενώ στην εκπνοή από τη μύτη ενάντια στις προσδοκίες μου, μένει ένα ελαφρύ άρωμα κανέλας. Το χτύπημα είναι φυσικά πολύ ελαφρύ, ενώ το ντουμάνι είναι απίστευτο. Όχι όσο απίστευτο όσο ήταν στον Tsunami με δύο αντιστάσεις με διπλό παράλληλο 40ρι SS και 90W βέβαια. Η επίγευση είναι εξαιρετικά μακρά σε διάρκεια, με έντονη γλύκα και κανέλα, σε σημείο να νομίζεις ότι έχεις γεμίσει το πηγούνι σου με σιρόπι.
 

Είναι από τα λίγα υγρά τα οποία παίρνουν από εμένα τους μέγιστους βαθμούς wow factor. Δύο πραγματάκια θα ήθελα μόνο διαφορετικά: λίγο περισσότερη ζύμη και λίγο λιγότερη γλύκα. Κατά τα άλλα, σε όσους αρέσει η κανέλα και έχουν και ένα ατμοποιητή που με άνεση μπορεί να χειριστεί τουλάχιστον 30-40W, το συστήνω με την υπογραφή μου και κλειστά μάτια. 98/100



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12