vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

559 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, gfilip, Sergios

Twitter

Mon dessert

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Mon dessert
« στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 16:06 »
Καλησπερα σε ολο το φορουμ.

Σημερα κυκλοφορησε μια νεα σειρα υγρων, που ακουει στο ονομα mon dessert.

H σειρα περιλαμβανει 4  υγρα που κινουνται σε γλυκες κυριως,αλλα και φρουτενιες γευσεις.

Κατασκευαστες των υγρων ειναι η ελληνικη εταιρεια Λαμδα , ενω τα υγρα εχουν εμπνευστει σαν συνταγες απο τον γνωστο σεφ ζαχαροπλαστικης, Διονυση Αλερτα. Την αποκλειστικη διανομη της σειρας εχει το κατασταστημα Foggy.



H σειρα περιλαμβανει τα εξης υγρα:

·         Sabayon Chocolat
·         Melonpast(e)
·         CheezIt!
·         CreamNuts


Τα υγρα διατιθενται σε περιεκτικοτητες νικοτινης 0,3,6,12 mg. Για την συσταση των υγρων δεν ειμαι σιγουρος, αλλα πολυ πιθανον κινουνται μεταξυ 50/50 και 70vg/30pg.
Η συσκευασια σε χαρτινο κουτι με ωραιο λογοτυπο , μπουκαλακι γυαλινο 20μλ με πιπετα και με ολες τις απαιραιτητες σημανσεις.Τιμη στα 14,50 ευρω.

Δεν το εχω πολυ με τις περιγραφες και τις αναλυσεις γευσεων αλλα θα πω δυο λογια για τα δυο υγρα που δοκιμασα σημερα.


H σοκολατα (Sabayon Chocolat) με ενθουσιασε , μιας και τον τελευταιο καιρο ψαχνομουν και σε ετοιμο υγρο αλλα και σε diy, αλλα αποτελεσμα δεν επαιρνα. Αυτη εδω ομως με αποζημιωσε. Πολυ ωραια σοκολατα , χωρις χημικιλες, με γευση που κλινει πολυ ελαφρως προς bitter , αν και οι πρωτες τζουρες σου βγαζουν μια γλυκαδα. Εκανα ενα τανκακι σε 4 περιπου ωρες στον CloudOne δεν με λιγωσε ουτε με κουρασε. Συνεχιζω και την ατμιζω ακομα και τωρα.

Δοκιμασα και καποιες τζουρες απο το Melonpast(e) , σε dripper. Πεπονι στην εισπνοη και λαιμ στην εκπνοη.Kαπου αναμεσα βγαινει και μια κρεμωδης υφη που τα συνδιαζει. Πολυ νοστιμο και δροσερο χωρις να εχει μενθολες και μεντες. Και αυτο ισσοροπημενο υγρο που πιθανολογω οτι θα αρεσει στους λατρεις των φρουτων.


Tα αλλα δυο υγρα, ακολουθουν σαν γευση την ονομασια τους απο οσο  γνωριζω και περιμενω να τα δοκιμασω.













Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 16:20 »
Αυτό είναι είδηση βόμβα. Αντε να βρεις να παρκάρεις στο Ν. Ηράκλειο τώρα

Αποσυνδεδεμένος Fruitjee

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 17:03 »
Τα υγρα δεν υπαρχουν στο site παντως, μονο στη σελιδα του fb μπορω να τα δω. Δεν υπαρχουν ακομα για αγορα;

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 17:12 »
Eτοιμαζεται το σαιτ (σε καμια εβδομαδα θα ειναι ετοιμο απ οσο ξερω) που θα ειναι μονο για τα υγρα (ξεχωριστο). Τα υγρα υπαρχουν αυτη την στιγμη στο μαγαζι μονο τα 2 (σοκολατα και melonpaste) και απο Δευτερα θα διατιθενται ολα. Με ενα τηλεφωνο στο μαγαζι θα εξυπηρετηθεις πιστευω...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 17:49 »
Τί είπες τώρα;;;


:mamamou: :mamamou: :mamamou: :WhatIsThat: :WhatIsThat: :WhatIsThat: :dance2: :dance2: :yahoo: :yahoo:

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 19:02 »
14,50 Ευρώ τα 20ml  είναι πάντως πολύ αλμυρή τιμή....
και από οτι βλέπω και άλλες εταιρείες με αλυσίδα καταστημάτων έχουν σε δικά τους υγρά αρκετά τσιμπημένες τιμές.....
με το καπέλο στην τιμή από 1/1/17 έχει να γίνει μεγάλη εκκαθάριση.... 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 22:28 »
Θα μπορούσαν να είναι φθηνότερα, θα μπορούσαν να είναι και ακριβότερα (αν ήταν ξένα). Είναι ελληνικά όμως, απευθύνονται στους έλληνες και με τα τωρινά οικονομικά δεδομένα μετράει και το ευρώ.
Τη  σοκολάτα την έχω δοκιμάσει και είναι εξαιρετική. Μακράν η καλύτερη που έχω ατμισει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 22:34 »
Με ανησυχεί λίγο που λέτε ότι είναι σκέτη σοκολάτα, καθώς το Sabayon είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά. Εκτός και αν αναφέρονται στην ομόνυμη διανομή του Linux :laugh1:

Μάλλον πρέπει να κάνω μια κλήση κατά Ν. Ηράκλειο μεριά...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 23:01 »
Τρύφωνα, για sabayon δεν ξέρω, για σοκολάτα όμως μαμεί και δέρνει :)

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 11:18 »
Μηδενικα δεν ειναι διαθεσιμα , οπως ενημερωθηκα...

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 21:19 »
Έχω 3 από τα 4 υγρά στα χέρια μου εδώ και 2 βδομάδες+
Melonpast(e), Sabayon Chocolat, CheezIt! σε 12άρια και
ένα ακόμη Sabayon Chocolat σε 3άρι. Το CreamNuts το
"φοβήθηκα". Δοκιμές σε Cloudone & Phenomenon κλώνους
τα 12άρια και σε Serpent Mini & Avocado 24 το 3άρι.
Περιληπτικά οι πρώτες εντυπώσεις:



Sabayon Chocolat
Μία σοκολάτα που δεν είναι ρόφημα. Αλλά απλά αυτό το οποίο λέει. Ένα υγρό που πλησιάζει κοντά
σε μία μους σοκολα το οποίο και πλαισιώνεται από μία πολύ ανάλαφρη σχεδόν ανεπαίσθητη κρέμα
ζαχαροπλαστικής.


Έχει τύχει πολλές φορές στη ζωή μου να φάω αυτό το γλυκό,
αλλά δεν είναι κάτι που το αναζητώ. Βασικά δεν ήξερα καν πως
λέγεται μέχρι που ένας φίλος κάποτε που του 'βαλα να δει το
τουγκέρλζουάνκαπ, στην αρχή του video αναρωτήθηκε:
"Τι τρώνε, Sabayon Chocolat?" Γευστικά, δεν "μπεμπεδίζει"
καθόλου, βγάζει premium γεύση η οποία είναι αρκετά κοντά
σε αυτήν ενός γλυκού από ένα σχετικά καλό ζαχαροπλαστείο.
Προσωπικά, δεν τρελάθηκα. Αναζητώ καλή σοκολάτα εδώ
και καιρό και αυτό που έχω στο μυαλό είναι πχ Σοκολατίνα,
ή Lacta, ή Παυλίδης, ή κάτι σε styl Black Forest, μην πω αυτές
τις premium από εξωτερικό (Βέλγιο, δεν θυμάμαι, δεν googlάρω)
και δυστυχώς, κάτι τέτοιο δεν το έχω βρει. να πω την αλήθεια,
άμα έκανα blind test, θα το χαρακτήριζα ως μια μέτρια σοκολάτα,
αλλά το ίδιο ισχύει και για το κανονικό γλυκό, οπότε... Πάντως, σε
φίλο μη-ατμιστή που μου έχει βάλει αποστολή εδώ και 1 χρόνο να
του βρω "καλή" σοκολάτα και του 'χω δώσει να δοκιμάσει διάφορα
ανά διαστήματα, μου είπε πως αυτή είναι η καλύτερη σοκολάτα που
έχει δοκιμάσει μέχρι τώρα. Αυτόν του θύμισε σοκολάτα από κέικ, το
γλυκό δεν το γνώριζε σαν όνομα, αν και είχε τύχει και αυτός να το 'χει
φάει αρκετές φορές. Όπως έγραψα παραπάνω δοκιμάστηκε και σε λίγα
W (15), αλλά και σε πολλά W (30 & 50φεύγα). Το προτιμώ σε τσιγαρίσια
φάση, στα πολλά W έπεφτε βαρύ, σαν λικέρ/σιρόπι φάση. Όπως και 'να χει,
για τους fan των σοκολατο-υγρών αξίζει μια δοκιμή... αλλά με επιφύλαξη.



Melonpast(e)
Χυμός πεπονιού που συνοδεύεται από αχλάδι, λαιμ και στρογγυλεύει γευστικά με δύο σταγόνες βερίκοκο.
Στο γευστικό προφίλ κυριαρχεί το πεπόνι που έρχεται δροσερό και από δίπλα το όξινο του λαιμ που γεμίζει
με τη γλυκάδα του βερίκοκου. Είναι υγρό που δουλεύει πολύ ικανοποιητικά σε χαμηλά και ψηλά βατ και
αλλάζει γευστικά από κάτω προς τα πάνω.

Παρόμοιο με το Tetraploid από Lamda, αλλά αντί για βάση το καρπούζι,
έχει το πεπόνι. Όσοι γουστάρετε το εν λόγω υγρό (και δεν έχετε πρόβλημα
με κάποιο από τα συστατικά του Melonpaste), προχωρήστε με κλειστά τα
μάτια. Όσοι γουστάρετε μενθόλες (please, άλλο μενθόλη και άλλο μέντα,
σταματήστε να τα μπερδεύετε/συνχέετε) επίσης αξίζει να το δοκιμάσετε.
Προσωπικά είμαι της άποψης πως κανένα φρουτένιο υγρό δεν θα 'πρεπε
να βγαίνει χωρίς έστω και λίγη μενθόλη. Να μην έχει καθόλου μενθόλη, μου
φαίνεται δύσκολο, εκτός και αν έτυχε τη μέρα της δοκιμής να έχει πολύ κρύο
οπότε το άτμιζα χωρίς να ζεστένεται, πάντως μια δροσιά/οξύτητα μου έβγαζε.
Γενικά, ευχάριστο φρουτένιο υγρό, με πολύ "σωστό" χτύπημα. Αν και -όπως
το Tetraploid- δεν είναι ακριβώς του "γούστου" μου, θα το ξαναέπαιρνα κάποτε
(ειδικά όταν πιάσουν ζέστες).



Cheezeit!
Ένα cheesecake από αυτά που έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα, όπου η μπισκοτένια βάση δένει με μία αφράτη
υπόγλυκίζουσα κρέμα από φραγκοστάφυλο. Το γλυκάκι αυτό «κλειδώνει» με ένα σιρόπι από βατόμουρα και
φράουλα που παρέα με τη ζάχαρη δημιουργούν ένα υγρό που θα παιχνιδίσει στον ατμοποιητή σας.


Cheesecake τα λατρεύω και έχω φάει άπειρα στη ζωή μου. Υπάρχουν φορές
που σκάω ακόμη και 5€ για ένα κομμάτι από καλό ζαχαροπλαστείο, ενώ τα VFM
που προτιμώ έχουν τιμές 1.80€ - 2.50€ (παίδες αυτά είναι ΠΟΛΛΑ λεφτά για επαρχεία,
άλλο αν στην Αθήνα παίζει να πληρώνεται "καλό" φαγητό με χρυσές λίρες). Η μακράν
αγαπημένη έκδοση είναι με βύσσινο (είτε σιρόπι και κομμάτια, είτε πολτός) και το έχω
άχτι από τότε που ξεκίνησα το άτμισα να βρω τέτοιο υγρό, αλλά ΔΕΝ... Η επόμενη
αγαπημένη μου έκδοση είναι με κεράσι. Με φράουλα, so and so. Με φραγκοστάφυλο
και βατόμουρα είναι η λιγότερο αρεστή έκδοση σε μένα και δυστυχώς (για μένα) αυτό
είναι που επικρατεί και στο υγρό. Άπειρο σιρόπι φραγκοστάφυλο-βατόμουρο με έντονη
γεύση, αλλά και έντονη μυρωδιά. Μπισκοτένια βάση, βούτυρο/τυρί/κρέμα δεν άκουσα.
Το "βαρύ" υγρό τα είχε πνίξει όλα. Γλυκά υγρά έχω δοκιμάσει πάρα πολλά και από τα
περισσότερα διακρίνω τις βάσεις ζαχαροπλαστικής, τις ζύμες, τα μπισκότα, τις τάρτες
και ο,τιδήποτε παρόμοιο, ακόμη και σε μικρό βαθμό, αλλά εδώ τίποτα. Εκτός αν μιλάμε
για "βαριά" μπισκοτένια βάση που έχει γεύση προς καμμένο-καβουρδισμένο, οπότε αυτό
συνδιάζεται με το "βαρύ" χαρακτήρα του υγρού, αλλά εγώ περίμενα κάτι πολύ λιγότερο
"μπάσο"... να την ακούσω μεσαία προς μπάσα, και όχι τσίτα μπάσα. Τέλοσπαντων, όσοι
γουστάρετε τέτοια σιρόπια, try it, όσοι περιμένετε να δοκιμάσετε cheesecake, με τεράστια
επιφύλαξη (δεν έχω ιδέα αν το true cheesecake γίνετε με φραγκοστάφυλο-βατόμουρο, αλλά
ούτε και με ενδιαφέρει).



Πόρισμα: Συμπαθητική προσπάθεια για ιδιαίτερα γούστα. Τιμή αναμενώμενη για αυτό που είναι
με βάση ό,τι είναι βασισμένα σε συνταγές "μεγάλου" Chef σε συνδιασμό με αρώματα από Lamda
και σχετικά προσεγμένη συσκευασία (αν και περισσότερο ψαρωτική για το "μέσο όρο" είναι, παρά
προσεγμένη). Επίσης, αξιοσημείωτη για Ελληνική προσπάθεια, αν και προσωπικά θα προτιμούσα
αυτή η μανία με τα gourmet να μειωθεί και να προσπαθήσουν οι πανταχού e-liquid chefs να βγάλουν
σωστά "λιγότερο gourmet" υγρά, πχ μια "σωστή" λεμονάδα, ένα "σωστό" χυμό από πουρέ κόκκινου
μήλου, μια "σωστή" δροσερή σπιτική βυσσινάδα χωρίς να είναι λιγωτική -αχχχχχχχχ άπιαστο όνειρο-,
αλλά anyway... that's only me.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2016, 21:35 από FML »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 21:46 »
Πάντως €14,50 τα 20ml δηλαδή €21,75 τα 30 για Ελληνικά υγρά είναι πααααααρα πολλά λ7.
Δεν υποτιμώ τα Ελληνικά υγρά (είμαι σταθερός πελάτης της λ & της atmos) αλλά μιας και κατασκευάζονται από Έλληνες που ζουν και βιώνουν τα χάλια της χώρας μας, θα περίμενα η κοστολόγηση να είναι ανάλογη...
Προσωπικά αν η τιμή δε μειωθεί τουλάχιστο κατά 30-40% δεν πρόκειται να τα δοκιμάσω, όσο και αν με γαργαλάει ο ουρανίσκος μου...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 22:54 »
Έχω όλη την τετράδα στα χέρια μου εδώ και κάποιες μέρες. Σαν πρώτη εντύπωση μπορώ να πω ότι πρόκειται για μια εξαιρετική προσπάθεια. Πολύ σύντομα θα γίνω υπερβολικά αναλυτικός!

Από κινητό.


Απ: Mon dessert
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 03, 2016, 13:12 »
έτοιμο και το site τής εταιρίας:

http://mondessert.gr/

εντυπώσεις για CreamNuts κανείς?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 03, 2016, 13:13 »
ΘΕΙΚΟ. Φυστικοβανιλόκρεμα. ΘΕΙΚΟ και με τελειο άρωμα στο χώρο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172216 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10652 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364