vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

419 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, nightdream, camber, Milarepa

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
εσύ συντοπίτη...εκεί σταθερός..... σαν τον doggy ένα  πράμα   :)) :)) :))
:)) ρε ακομα το θυμάσαι;
Και πάει καιρός που εχω να γράψω κάτι. :)) :))

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Στην ψυχολογία όλο αυτό περιγράφεται ως ψυχαναγκασμός. Σιγά μην κουβαλάω ντριπερ μαζί μου για να εχω ατμο που δεν κλεινουν τα υγρά.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει RDTA που να γεμίζει από κατω...
...σιγά μην πετάξω με αεροπλάνο...για να μου χυθούν τα υγρά.... με αμάξι.. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος FASMAKIS

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμο-ολικός
και αν θες να ανέβεις στον Όλυμπο; :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
...εκεί μένω...   ήμαρτον...

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Καλησπέρα στην παρεα,

Τελικά μετα απο τα συμφραζόμενα αποφάσισα να πειραματιστώ με τον πρώτο μου επισκευασιμο.
Τελικα αγόρασα εναν κλώνο Doggystyle 2k16 (Sxk) και ειλικρινά μου έκανε εντύπωση η απλότητα του σε οτι άφορα το στήσιμο.Πρώτη μου επαφή με το αντικείμενο.

Πρώτη δοκιμή με kanthal 24g και πύρινα 2mm με 5 σπείρες και στα 0,65ohm στα 15W πλούσια γεύση και τσιγαρισια συμπεριφορά.
Δεύτερη δοκιμή με kanthal 28g 0,321mm και 5 σπείρες σε 2αρι πυρήνα βγήκε στα 0,88ohm στα 13,5W
με e-liguid france relax πολυ ωραια γευση.
Μπαμπάκι cotton bacon

(ερώτηση άσχετου.. Αν ανεβάσω τις σπείρες θα μεγαλώσει η αντίσταση λογικά ε?, πoσες μπορώ να βάλω maximum?)

Επίσης μηδέν διαρροές,σκασίματα και πολύ καλή συμπεριφορά. :D

Θα συνεχίσω να πειραματίζομαι με το "σκυλί" και βλέπουμε στην πορεία..

Καλή συνεχεία :bye:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Δεν έχω τον doggy αλλά θα σου πω μια γενικότερη κατεύθυνση. Ο αριθμός σπειρών έχει σημασία μονάχα στο ότι προσπαθείς η αντίσταση να καλύπτει τον αέρα που εισέρχεται. Κοιτάς, δηλαδή, πάνω από την τρύπα του air flow να βρίσκεται αντίσταση. Αν έχεις λιγότερες αραιώνει η γεύση από τον αέρα που έρχεται. Αν έχεις περισσότερες δεν κάνεις πλήρη εκμετάλλευση του αέρα σου. 

Μην σε αγχώνουν, λοιπόν, οι σπείρες. Αν καλύπτεις το air flow και προσαρμόζεις τα watt ανάλογα με το πόσο θερμό ατμό θες, όλα θα είναι άψογα.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
(ερώτηση άσχετου.. Αν ανεβάσω τις σπείρες θα μεγαλώσει η αντίσταση λογικά ε?, πoσες μπορώ να βάλω maximum?)
Παίξε με το εργαλείο: Άλλαξε τιμή αντίστασης, δες αριθμό σπειρών που βγάζει. Άλλαξε πάχος σύρματος, δες ομοίως...
http://www.steam-engine.org/coil.html?r=1.4&awg=28&id=2.5&ll=8

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
@ alexoyiorgis,

ευχαριστώ. :thumpup:

Btw το Leg length (total) "Total length of wires between coil and posts" δεν εχω καταλαβει τι ειναι.. :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2017, 16:26 από Electron-77 »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Αποσταση στα ακρα μεταξυ τους τελους της αντιστασης και των πολων της βασης

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Btw το Leg length (total) "Total length of wires between coil and posts" δεν εχω καταλαβει τι ειναι.. :hmmm:
Παίξε και μ' αυτό (περίπου από τιμή ίδια με τη διάμετρο του πηνίου της αντίστασης μέχρι την διπλάσια απ' αυτήν, για αρχή) και δες πόσο αλλάζει ο αριθμός σπειρών (θα δεις μέγιστη αλλαγή μία σπείρα πάνω-κάτω, περίπου). Πρόκειται για το άθροισμα των μηκών του σύρματος από την άκρη της τελευταίας "ολοκληρωμένης" σπείρας, σε κάθε πλευρά του πηνίου της αντίστασης, μέχρι εκεί που βιδώνει το σύρμα στη βίδα κάθε πόλου.
Για να καταλάβεις το εύρος τιμών που θα του βάζεις κάθε φορά (ανάλογα με την διάμετρο του πηνίου της αντίστασης που βάζεις και ανάλογα με την απόσταση μεταξύ των βιδών των πόλων του deck του όποιου ατμοποιητή), βίδωσε την αντίσταση στο deck και κοίταξε την ίσια μέσα στον άξονα του πηνίου της "straight-through"! Τότε θα αντιληφθείς πόσο περίπου είναι το μήκος του σύρματος από το τέλος των σπειρών μέχρι εκεί που πιάνεται στις βίδες των πόλων. Θα δεις ότι είναι περίπου τόσο, όσο και η διάμετρος του πηνίου ή η μισή διάμετρος, μέχρι το πολύ και την διπλάσια τιμή της (όσο πιο μικρή η διάμετρος του πηνίου της αντίστασης, τόσο πιο μεγάλο θα είναι το leg length). Η τιμή που βάζεις στο εργαλείο, λοιπόν, είναι το άθροισμα αυτών των δύο μηκών σύρματος και από τις δύο πλευρές του πηνίου (total).
 

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 590
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Κυρ Γιωργο έτσι που τα εξηγείς πρέπει να είσαι μηχανολόγος μηχανικός !!! Σε διαβάζουμε. και εμείς απο Αγία Βάρβαρα και Δενδροπόταμο  ;D

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Συγγνώμη που δεν μπορώ να τα κάνω πιο κατανοητά με απλούστερα λόγια. Όλοι έχουμε τους περιορισμούς μας ως προς την ικανότητα επικοινωνίας μας. Γι' αυτό λένε: μια εικόνα, χίλιες λέξεις.

Αποσυνδεδεμένος hawk74

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
  • rust never sleeps
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2017, 08:46 από hawk74 »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Ασχετο το σχολιο μου με το περιεχόμενο των δικων σας, να μην παρεξηγηθω ε ..

Όμως στη φωτό τα ποδαρακια επρεπε να φευγουν απο την κατω πλευρα του coil προς τις βιδες, ωστε η αποσταση απο το coil να ειναι μικρότερη. Συν, στο συγκεκριμεν deck της φωτό, καλύτερα να εσφιγγαν απευθείας κατω απο τις βιδες κ οχι σε αυτες τις απομακρυσμενες τρυπες που δειχνει.

O κανόνας είναι τα ποδαρακια εκτός σπειρών να είναι πάντα όσο πιο κοντά γίνεται.

Το rebuildable της φωτό είναι ολόιδιο με του Keras RTA, λεμε τωρα ..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2017, 11:58 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 590
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
[member=10897]Zarathustra[/member] δεν σε παρεξηγούμε ρε γ@@@τ@  :) ( και λιγο αυτοσαρκασμος δεν πειραζει !!! ) οντως μοιαζει με τον keras με μια ψιλο διαφορα 



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364