vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Candy Shop by After-8 (High VG)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Υγρά Αναπλήρωσης Candy Shop by After-8 (High VG)
« στις: Ιουνίου 14, 2016, 13:29 »


Εισαγωγή

Ακολουθώντας τις επιταγές της εποχής, η After-8 προχώρησε στο λανσάρισμα μιας νέας σειράς, με υψηλή περιεκτικότητα σε VG. Σε κουβέντα που είχαμε με το Γιώργο κάποια στιγμή το Δεκέμβρη, μου είχε πει ότι ετοίμαζε μια τέτοια σειρά, και μάλιστα μου είχε πει για μία γεύση την οποία θα περιέχει αυτή η σειρά η οποία με παραξένεψε. Αυτό θα το δούμε μετά όμως. Πρόσφατα μιλήσαμε πάλι τηλεφωνικά και με ενημέρωσε ότι θα μου έστελνε τις νέες γεύσεις μέσω των συνεργατών του στην Κέρκυρα, το Vape Corner δηλαδή, για να τις δοκιμάσω. Πράγματι, τα έχω κάποιες μέρες στα χέρια μου και τους έβγαλα το λάδι, καθώς τα δοκίμασα σε τανκάτους, σε ντρίπερ ακόμα και σε εργοστασιακό ντουμανάτο με λειτουργία ATC για να δω τι ψάρια πιάνουν. Είναι διαθέσιμα σε 6 γεύσεις, σε νικοτίνες 0 και 3 mg/ml και πωλούνται προς €38,50 ανά μπουκαλάκι των 100ml. Στις περιγραφές που θα ακολουθήσουν, δεν θα αναφέρω τι ατμοποιητή χρησιμοποίησα καθώς είναι κάτι σαν μέσος όρος από τουλάχιστον πέντε ατμοποιητές. Πάμε να τα δούμε ένα ένα λοιπόν.
 
25 Days Later
 
Ένα κλασσικό υγρό μας, τώρα με υψηλή περιεκτικότητα σε VG. Φρουτένιο, γλυκό, καπνικό, όλα σε ένα αλλά δύσκολο να το περιγράψεις. Πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσετε. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό, και εδώ είναι η κατάλληλη στιγμή να θυμηθούμε τι είχα γράψει για την αρχική 50/50 έκδοση.
 
After-8 - 25 Days Later, 7 Μαΐου 2015
 
Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, το υγρό μου άρεσε. Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, οι ίδιες αισθήσεις μου έρχονται, κάπως πιο εξευγενισμένες και πιο ομαλές. Πολύ λιγότερη σοκολάτα, με κυρίαρχη μια αίσθηση σιροπιαστού τσουρεκιού και αποξηραμένων φρούτων. Η γεύση του τώρα, βρίσκεται σε απόλυτη συνάφεια με το άρωμα που βγαίνει από το μπουκαλάκι. Καπνική αίσθηση δεν πιάνω, ενώ η γεύση στο σύνολό της θυμίζει ακριβώς αυτό που παίρνουμε από την original εκδοχή. Ένα γλυκό με σιροπιασμένο τσουρέκι, αποξηραμένα φρούτα και κρέμα σοκολάτας. Σαφώς με μικρότερη ένταση φυσικά, ιδανικό για χρήση σε ντουμανάτους ατμοποιητές, δεν μπουχτίζει, αφήνει ευχάριστη γεύση, χαλαρό χτύπημα και ντουμάνι στο Θεό. Δεν υπάρχουν πολλά να πω παραπάνω από αυτά που είχα γράψει για την 50/50 εκδοχή, πέραν του ότι προτιμώ αυτή την λιγότερο έντονη εκδοχή. 86/100
 
Gummy
 
Πως? Ένα μίγμα τσίχλας και γάλακτος? Δοκιμάστε το και διαπιστώστε το και εσείς. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό και δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι ιδιαίτερα γι αυτή τη μόδα της εποχής με το γάλα παντού. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, εμφανίζεται αυτή η κλασσική χημική μυρωδιά της τσιχλόφουσκας και τίποτα άλλο. Η γεύση του, είναι αυτό που περιμένουμε όταν ακούμε τσιχλόφουσκα. Το γάλα, δεν εμφανίζεται με την στενή έννοια, αλλά ως κάτι που κάνει το υγρό πιο παχύ στην αίσθηση, περισσότερο σαν κρέμα γάλακτος δηλαδή. Το χτύπημα και πάλι ελαφρύ, ενώ το ντουμάνι είναι άφθονο. Εδώ παρατήρησα μια αυξημένη ένταση στη γεύση όταν το υγρό δοκιμάστηκε σε πολλά watt, πράγμα που έκανε πιο αισθητό το γάλα. Με ενόχλησε κάπως αυτό αλλά όχι σε σημείο να πάω τον ατμοποιητή για πλύσιμο. Είναι μια πρωτότυπη ιδέα, σίγουρα έξω από τα γούστα μου. Θα μπορούσε να λείπει από τη σειρά το υγρό καθώς δεν ξέρω και πολλούς που συμπαθούν πλέον αυτή τη γεύση της τσιχλόφουσκας, με η χωρίς τα χημικά της στοιχεία. Ίσως η αντικατάσταση της τσιχλόφουσκας με τίποτα φρούτα του δάσους να το έκανε πολύ καλύτερο το υγρό. 57/100
 
Apple Treat
 
Ένας νόστιμος συνδυασμός από κρεμώδες μήλο, τσιχλόφουσκας και toffee. Yummy - yummy!!! Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό, με την υποσημείωση ότι δεν είναι κατάλληλο για πολυκαρβονικά τανκ. Το άρωμα που βγαίνει από το μπουκαλάκι δεν είναι και πολύ ευχάριστο. Το μήλο σε συνδυασμό με την τσιχλόφουσκα, αφήνουν ένα άρωμα το οποίο θυμίζει κάτι σε βενζινόκολα, με το toffee άφαντο. Ήμουν στο τσακ να μην το δοκιμάσω, καθώς στο μυαλό μου ερχόταν εικόνες από βούτυρο και βενζινόκολα, αλλά τελικά ευτυχώς δεν ακολούθησα αυτό το ένστικτο. Η γεύση του είναι πολύ καλή. Τραγανό και όξινο το μήλο, σε βαθμό να θυμίζει μίγμα κόκκινου και πράσινου μήλου. Υπάρχει αρκετή γλύκα στη γεύση αλλά κάτι λείπει. Η χημική γεύση της τσιχλόφουσκας δεν ξεχωρίζει κάπου όπως και δεν έρχεται ξεχωριστά το toffee. Στη εισπνοή από τη μύτη, το μήλο φτάνει μέχρι τα αυτιά ενώ εμφανίζονται και κάποια αρώματα καραμέλας, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη υπάρχει αυξημένη οξύτητα σε γαργαλιστικό επίπεδο. Το χτύπημα και πάλι ελαφρύ ενώ το ντουμάνι στο Θεό. Ελάχιστες διορθωτικές κινήσεις χωράνε εδώ: περισσότερη καραμέλα, πέταγμα έξω την τσιχλόφουσκα, και ελάχιστη προσθήκη ζύμης. Όχι για να γίνει μηλόπιτα, αλλά για να αποκτήσει λίγο παραπάνω σώμα ο ατμός. Γευστικότατο υγρό το οποίο οι ατμιστές με έφεση στη δημιουργία θεμάτων ορατότητας, πρέπει να δοκιμάσουν κατά τη γνώμη μου. 78/100
 
Bready
 
Το νέο αγαπημένο μας ολοήμερο υγρό με υψηλή περιεκτικότητα σε VG. Φρεσκοψημένο ψωμί με μία πρέζα καλαμποκάλευρο. Δοκιμάστε τη νέα καθημερινή σας εξάρτηση. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό. Αυτή είναι και η γεύση που με είχε παραξενέψει και ανέφερα στην εισαγωγή. Μάλιστα, θυμάμαι επακριβώς την ατάκα του Γιώργου όταν μου την είχε πρωτοαναφέρει: «Ψωμάκι του Θεού ρε φίλε!». Στο θέμα μας. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, το άρωμα φέρνει όντως σε ψωμί αλλά αρκετά γλυκό και με κανέλα. Η γεύση του τώρα, είναι ακριβώς αυτό. Πολλές φορές θυμίζει σαν να έχεις κόψει ένα καρβέλι στη μέση και να το χρησιμοποιείς ως μάσκα στόματος, αλλά τα γλυκά στοιχεία και το ελάχιστο της κανέλας, είναι καθαρά εκεί. Εννοείται πως δεν μπορώ να αναγνωρίσω αν περιέχει καλαμποκάλευρο, κριθάλευρο ή πτηνάλευρο, αλλά είναι ένα πολύ νόστιμο υγρό. Θεωρώ επίσης ότι αποτελεί ένα από τα συστατικά των 25 days later και bite me. Η ρινική εισπνοή, είναι καθαρή κόρα ψωμιού ενώ η εκπνοή από τη μύτη τονίζει τα γλυκά του στοιχεία. Χτύπημα και πάλι ελαφρύ, ενώ το ντουμάνι όπως προβλέπεται, στο Θεό. Είναι ένα υγρό το οποίο θα ήθελα να το δω και στην 50/50 σειρά γιατί νομίζω ότι έχει πολλά να δώσει από θέμα γεύσης, που κρύβονται κάτω από το βάρος της VG. Ήδη πάντως, έχω δοκιμάσει να το ατμίσω μετά από άλλο υγρό σε ατμοποιητή και έχει ανεβάσει κάνα δυο υγρά κατά πολύ. Αυτό το υγρό αξίζει σίγουρα μια δοκιμή, ανεπιφύλακτα και τυφλά. 88/100
 
Breezer
 
Ένα μίγμα από καρπούζι, βερίκοκο, φράουλα, λεμόνι και τσιχλόφουσκα. Και όλα αυτά, σε ένα μπουκάλι 100ml. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό και είναι το δεύτερο που συνοδεύεται από προειδοποίηση ότι είναι ακατάλληλο για πολυκαρβονικά τανκ. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, κυριαρχεί το άρωμα του λεμονιού, της φράουλας και τα χημικά στοιχεία της τσιχλόφουσκας. Η γεύση του όμως, έχει διαφοροποιήσεις. Η κυρίαρχη γεύση στο υγρό είναι το καρπούζι και το λεμόνι, με μια γλύκα να βρίσκεται εκεί σε πολλά σημεία που θυμίζει ροδάκινο. Περίεργο καθώς το υγρό μας λέει ότι έχει βερίκοκο. Υπάρχει οξύτητα, αρκετή ένταση στα αρώματα και μια ευχάριστη αίσθηση γενικά. Στην εισπνοή από τη μύτη, το βερίκοκο είναι καθαρό ενώ στην εκπνοή μια απροσδιόριστη φρουτένια γλυκάδα. Το χτύπημα εδώ είναι λίγο πιο έντονο από τα προηγούμενα αλλά όχι σε βαθμό να μην είναι συναφές με τα 3mg τα οποία περιέχει το υγρό. Ντουμάνι στο Θεό και πάλι. Νομίζω ότι θα μπορούσε να απουσιάζει η τσιχλόφουσκα από εδώ καθώς θεωρώ ότι δεν έχει κάτι να προσφέρει εκτός από μία καθόλου ευχάριστη χημική μυρωδιά. Το υγρό πάντως είναι ωραίο, καλοκαιρινό και ντουμανιάρικο! 74/100
 
Gelato
 
Ένας γευστικός συνδυασμός από κρέμα βανίλιας και της πιο ρεαλιστικής φράουλας που έχετε δοκιμάσει. Πάρτε το κουτάλι σας και βουτήξτε γιατί αυτό είναι το αληθινό Gelato. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό και νιώθω τον τρόμο να με κυριεύει: κρέμα βανίλιας και το κακό κατά τη γνώμη μου ιστορικό της εταιρείας με τις φράουλες. Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι είναι ίδια με την περιγραφή. Κρέμα, βανίλια και μια φράουλα που δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες φράουλες που έχω δοκιμάσει σε αυτή την εταιρεία. Η γεύση τώρα με δυσκόλεψε αρκετά. Καθώς η κρέμα βανίλιας είναι εκτός των ανοχών μου, προσπάθησα μόνο να απομονώσω τη φράουλα. Δεν τα κατάφερα καθώς υπέφερα με την κρέμα. Από το λίγο πάντως που μπόρεσα να καταλάβω, είναι ότι πρόκειται για σαφώς καλύτερη φράουλα. Επιπλέον, αντίστροφα σκεπτόμενος, θεωρώ ότι αφού η κρέμα βανίλιας δεν άρεσε σε μένα, πρέπει να είναι καλή. Δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω και ούτε θα το βαθμολογήσω. Θα πρέπει να εμπιστευτείτε πιο ειδικούς στις κρέμες από μένα για πιο έγκυρη πληροφόρηση.
 
Συμπέρασμα
 
Θα παρατηρήσατε ότι δεν ήμουν και τόσο αναλυτικός στις περιγραφές μου όσον αφορά αυτά τα υγρά. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους: πρώτον, τα υγρά είναι σχετικά απλά στη σύλληψή τους, χωρίς κρυμμένα νοήματα και αυτό το εκτιμώ. Δεύτερον, τα υγρά αυτά φτιάχτηκαν για καταστάσεις με πολλά watt, και όχι για να σε κάνουν να πεις wow από την πρωτοτυπία και την απόδοση της γεύσης. Αποδίδουν αυτό που λένε, χωρίς κορδελίτσες και φρου φρου και έχουν πολλά να προσφέρουν στους ατμιστές που αρέσκονται στη χρήση εργαλείων με πολύ χαμηλές αντιστάσεις, airflow ικανό να προκαλέσει θύελλα και watt που θα ζήλευαν συσκευές σιδερώματος. Οκ, υπερβάλλω λίγο, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Προσοχή μόνο στα δύο υγρά με την προειδοποίηση για τα πολυκαρβονικά καθώς και τη χρήση τους σε τανκάτους, φροντίστε να υπάρχει καλή τροφοδοσία καθώς τα υγρά είναι πολύ παχύρρευστα.


Αυτό όπως και όλα όσα έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα δείτε και στο blog μου


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Candy Shop by After-8 (High VG)
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 14, 2016, 14:12 »
Μου άναψες φυτίλες μ'αυτό το Bready τώρα, τελευταία έχω παρατηρήσει ότι κολλάω αρκετά με απλές καθημερινές γεύσεις που ενώ τις ξέραμε τόσα χρόνια σε "μαζική" μορφή, ξαφνικά τις βρίσκουμε και σε μορφή ατμού στην καθημερινή μας ανάγκη για γευστική εισπνοή και εκπνοή.! Τη μια τα δημητριακά, την άλλη το γάλα, οι βάφλες τα ντόνατς τα πανκέικς, ξαφνικά να'σου και το ψωμί.
Φυτίλες λέμε, θα το ψάξω! :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180585 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237430 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15594 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12