vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« στις: Ιουνίου 01, 2016, 10:59 »
Μου έχει μπει το μικρόβιο για Mesh μετά από ένα video του @demkoni και μετά από αγορά ενός φύλλου Α4 400άρι για άλλη δουλειά όχι για στήσιμο, αλλά έχω μαύρα σκοτάδια. Έτσι ενώ διάβασα αρκετά εδώ μέσα και είδα περισσότερα σε youtube videos έχω ακόμα απορίες.
 
Γιατί το καίμε; Αν δεν το κάψουμε δεν δουλεύει; Βραχυκυκλώνει; Με το κάψιμο του, δεν σχηματίζονται οξείδια που είναι επιβλαβή; Στήνεται με όλα τα σύρματα, kanthal, SS, Ti, Ni κλπ ή υπάρχουν περιορισμοί; Με τι σύρματα προτείνετε να στηθεί; Πότε το αλλάζουμε; Κάποιου διάβασα για μηνα+ ότι το κρατάμε. Μέχρι τότε κάνουμε συντήρηση πχ κάψιμο του mesh και κάθε πότε; Και την αντίσταση συνηθίζουμε να την κρατάμε όσο το mesh; Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πιο "παχύ" άξονα για το στρίψιμο του mesh και η τρύπα αυτή να περιέχει βαμβάκι;
 
Πολλές απορίες και μπορεί να δημιουργηθούν και άλλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2016, 11:12 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 01, 2016, 12:41 »
Αν μου επιτρεπει ο φιλος tzifos _1 να συμπληρωσω τις παραπανω ερωτησεις με αλλη μια 
Γιατι αφου κανω τα παντα κατα γραμμα μετα απο καμμια 10αρια τζουρες παιρνω καμμενο που ποναει ο λαιμός μου για μερες ; 

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 03, 2016, 15:09 »
Κανείς ρε παιδιά; Τόσο πολύ αποφεύγετε το mesh ?

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 03, 2016, 15:18 »
Να σας απαντήσω επιγραμματικά και με την μικρή μου εμπερία

  • Γιατί το καίμε; Αν δεν το κάψουμε δεν δουλεύει; Βραχυκυκλώνει; -> Ναι, μέταλλο με μέταλλο θα σου δημιουργήσει βραχυκύκλωμα
  • Με το κάψιμο του, δεν σχηματίζονται οξείδια που είναι επιβλαβή; -> δεν το γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής  :dontknow:
  • Στήνεται με όλα τα σύρματα, kanthal, SS, Ti, Ni κλπ ή υπάρχουν περιορισμοί; -> Θεωρητικά ναι, δεν έχεις θέμα.  Πρακτικά δεν ξέρω, δεν δοκίμασα
  • Με τι σύρματα προτείνετε να στηθεί; -> Kanthal rulezzzzz  :))
  • Πότε το αλλάζουμε; Κάποιου διάβασα για μηνα+ ότι το κρατάμε. Μέχρι τότε κάνουμε συντήρηση πχ κάψιμο του mesh και κάθε πότε; Και την αντίσταση συνηθίζουμε να την κρατάμε όσο το mesh; -> Εγώ άλλαζα αντίσταση κάθε 3-5 μέρες και mesh κάθε μήνα.  Σε κάθε αλλαγή αντίστασης όμως, το ξέπλενα με νεράκι και το έκαιγά ξανά.
  • Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πιο "παχύ" άξονα για το στρίψιμο του mesh και η τρύπα αυτή να περιέχει βαμβάκι; -> Δεν ξέρω αν θα κερδίσεις κάτι με αυτό και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ να σου πω την αλήθεια
  • Γιατι αφου κανω τα παντα κατα γραμμα μετα απο καμμια 10αρια τζουρες παιρνω καμμενο που ποναει ο λαιμός μου για μερες; -> Αυτό σημαίνει ότι δεν τροφοδοτεί σωστά (οπότε δες την ποιότητα του mesh και το στήσιμό σου) ή ότι έχεις hotspot (οπότε δες την ποιότητα του mesh και το στήσιμό σου)  :)

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 03, 2016, 17:57 »
Αυτό με τις 10 τζούρες και καμμένο με είχε προβληματίσει και εμένα. Επίσης με είχε προβληματίσει το γεγονός πως τα hot spot εμφανίζονταν πάντα σε συγκεκριμένο σημείο! Από αυτά που δοκίμασα παίζει μεγάλο ρόλο η ξέκουραση του mesh μετά την οξείδωση για να ολοκληρωθεί η μόνωση και επίσης να αποφεύγεται όσο γίνεται η τριβή μεταξύ σύρματος mesh καθώς έχω παρατηρήσει πως καταστρέφει την οξειδωμένη επίστρωση. 
Γενικά με μια μικρή ενασχόληση το mesh αποδίδει και μάλιστα καλύτερα από σχεδόν όλα τα υλικά τροφοδοσίας που έχω δοκιμάσει. Στην αρχή με παίδεψε, αλλά τώρα σκέφτομαι να στήσω τον eviva με mesh..

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 03, 2016, 21:53 »
Να σας απαντήσω επιγραμματικά και με την μικρή μου εμπερία



Πως θα καταλαβω την ποιοτητα του mesh ; αγοραζω απο αξιοπιστα ελληνικα μαγαζια  :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 03, 2016, 22:04 »
Κοίτα, την καλύτερη ποιότητα στο mesh θα την βρεις στον Γερμανο (http://www.zivipf.com/), όπου εγώ είδα διαφορά από άλλα που δοκίμασα (και σε απόδοση και σε ευκολία στησίματος).  Από εκεί και πέρα, συχνά - πυκνά έπαιρνα και από vapesin και μου είχε βγει καλό.

Να καταλάβεις την ποιότητα με το μάτι δεν παίζει, δυστυχώς, μόνο άμα τα δοκιμάσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 03, 2016, 22:06 »
Και εγώ από το Γερμανό παίρνω και είναι μια χαρά. Νομίζω έχω πάρει και από atmorama και έχουν βγει και αυτά καλά.

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 03, 2016, 22:10 »
Μιας που σας βρηκα καλοπροαιρετους  :) να ρωτησω κατι ακομα για να βεβαιωθω οτι εχω καταλαβει σωστα αυτα που ''νομιζω'' οτι ξερω , για 50/50 υγρα παμε σε 400αρι mesh ; 

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 03, 2016, 22:30 »
Κοίτα να δεις, από τη μικρή μου εμπειρία το 400άρι είναι μια χαρά σα γενική επιλογή. Και με το 325 έχω καλές εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 03, 2016, 22:36 »
Σαν κανόνα είχα ότι οι πιο πολλές τρύπες (μεγαλύτερος αριθμός mesh δηλαδή) σημαίνει πιο δύσκολη ροή και περισσότερη συγκράτηση υγρών, ενώ οι πιο λίγες τρύπες σημαίνουν καλύτερη ροή και λιγότερη συγκράτηση.

Το #200 δηλαδή θα φέρνει πιο εύκολα το υγρό από το τανκ αλλά δεν θα συγκρατεί τόσο πολύ και τόσο εύκολα (δεν μένει ποτισμένο ας πούμε) ενώ το #400 θα το φέρνει πιο δύσκολα αλλά συγκρατεί πιο πολύ και πιο εύκολα (μένει πιο πολύ ποτισμένο).

Άρα σε high VG προτιμώ #200 γιατί η ροή είναι καλύτερη στα παχύρρευστα υγρά ενώ με 50/50 έβαζα #325 που είναι ο μέσος όρος.  Το #400 το χρησιμοποιούσα μόνο για mesh in mesh στον NextGen.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αρχάριος & Mesh Τι, Πως, Γιατί;
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 07, 2016, 13:39 »
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Ξέχασα να κάνω update το θέμα με το πρώτο μου στήσιμο με mesh σε έναν meshατο ατμοποιητή (τρεLeZephyr) :
Μιας και είχα μόνο 400άρι φοβήθηκα μήπως και δεν τροφοδοτείτε σωστά έτσι μιας και επιτρέπει ο ατμοποιητής 3.5mm mesh, έβαλα περίπου το μισό mesh από ότι χρειάζεται και τον πυρήνα του mesh τον έκανα από βαμβάκι. Κανονικά θα έπρεπε να βάλω 400άρι απέξω και 300άρι ή χοντρότερο απο μέσα. 



mesh 2cm x 5cm 400άρι, kanthalA1 0.25mm, 3.5mm άξονας. βαμβάκι περίπου όσο βάζω σε 2mm άξονα KGD. 
Γευση :D   ||   Χτύπημα :)  || Ντουμάνι :)

3 μέρες τώρα, στα 10w ατμίζει υπέροχα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16408 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10456 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12