vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Ηρακλης, camber, costasibiza84, ZoeM, petr@n, Sergios

Twitter

Τι ποσοστό VG/PG ατμίζετε κατά μέσο όρο;

Απ: Τι ποσοστό VG/PG ατμίζετε κατά μέσο όρο;
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 24, 2016, 23:40 »
 Προτιμω 50/50. Τα high vg για μενα δεν.. η μονη περιπτωση να παρω, ειναι σε υγρο που δε βγαινει σε αλλη αναλογια κ αυτο σπανια.

Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:04 »
Για τους καινουριους υπαρχει και η αποψη οτι τα FP υγρα ειναι ξεπερασμενα σε σχεση οτι ακομη 50 pg οταν ο κοσμος εχει προχωρησει high vg total vg etc
Επισης ενω στην δοκιμη ειναι καλα μετα ειναι βαρετα πολυ γρηγορα
Επιπλεον τα πολλα αρωματα μαλλον εμενα μου πετανε κοκκινιλες στο μετωπο
Και τα high vg που εβγαλε το ιδιο

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:14 »
Τί σε κάνει να χαρακτηρίζεις ένα υγρό ξεπερασμένο επειδή έχει 50/50; :confused1:

Θεωρώ ότι αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Εξ' άλλου μόδα είναι ότι αρέσει στον καθένα περισσότερο.  

Το ίδιο υγρό μπορεί όταν είμαι χαλαρός να το κάνω σε 80/20 και οταν είμαι για ποτό να το κάνω σε 50/50 γιατί θέλω περισσότερο χτύπημα.

Όσα έχω δοκιμάσει μόνο βαρετά δεν τα βρίσκω. Μακάρι να ήταν βαρετά μπάς και εξοικονομούσα κανένα ευρώ  :yes:

Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:24 »
Υποκειμενικο παντα εννοειται,
αλλα βλεπω και η αγορα κυριως στις ΗΠΑ αναπτυσεται προς τα εκει για διαφορους λογους υγειας, ποιοτητας ατμου, και πλεον ισαξιες αν οχι καλυτεροι συνδυασμοι γευσεων

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2016, 20:48 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:37 »
Τα High VG στην Αμερική βγήκαν για κάποιους "καγκουρες" (σόρρυ για την έκφραση, δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω χωρίς να προσβαλλω) που έχουν μετατρέψει το η.τ. σε παιχνίδι και ευκαιρία για ποζερια σε συνδυασμό με έναν dripper με 4 αντιστάσεις και τρύπες αερισμου 5mm.
Είναι φυσικά και μια μερίδα ατμιστων που έχουν όντως θέμα με την PG και αναγκάζονται να χρησιμοποιούν VG υγρά. 

Δεν είναι αυτό το νόημα του η.τ. και δε δημιουργήθηκε γι αυτό το σκοπό. Αλλά απτη στιγμή που μπορεί να ικανοποιήσει και αυτή την ομάδα ατμιστων, γιατί να μην το κανει.

Τα πρώτα υγρά πάντως ήταν ή σκέτη PG ή τουλάχιστον 80% PG. Μια χαρά ατμιζε ο κόσμος και τότε, χωρίς παράπονα. Θέμα marketing είναι τα High VG, όχι εξέλιξη.

Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:42 »
Ευτηχως γιατι αν ηταν μονο  pg εγω δεν θα ατμιζα.
μονο dripping με ευχαριστει η αερατοι σε tank.
Δεν το κανω  απο επειδηξη αλλα pg και τσιγαρισια με ξελεμοιαζουν
Απο οτι φενεται ομως ειναι πολλοι

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:49 »
Πολλοί δεν είναι, μην κοιτάς τα φόρουμ και το Fb. Εμείς εδώ δεν αντιπροσωπευουμε ούτε το 1% των ατμιστων.

Εκτός αυτού, όταν καπνίζες, έπαιρνες πνευμονικη τζουρα να φτάσει μέχρι τα νύχια κι έβγαζες ντουμανια; Δε νομίζω. Άρα επιλογή είναι ο dripper και το High VG κι όχι καταναγκασμος.
Αλλά γι αυτό και υπάρχουν τόσες επιλογές σε σύσταση υγρών για να είναι όλοι ικανοποιημενοι. :)

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:57 »
Όπως υπάρχει μια μικρή μερίδα κόσμου που έχει θέμα με την VG αντίστοιχα υπάρχει μερίδα κόσμου που έχει θέμα με την πολύ VG.

Aν ήταν μόνο PG εσύ δεν θα άτμιζες αλλά αν ήταν μόνο VG ειδικά τους πρώτους μήνε που το ήθελα το χτυπηματάκι μου και εγώ θα γυρνούσα στο  τσιγάρο, άρα και αυτό υποκειμενικό είναι. Εξαρτάται από ποιά οπτική γωνία το βλέπεις.

Προσωπική σου άποψη είναι να μην σου αρέσουν τα συγκεκριμένα, αλλά να λές ότι είναι ξεπερασμένα και βαρετά υγρά που έχουν μεγάλη αποδοχή   :dontknow:

Και εμένα δεν μου αρέσουν κάποια υγρά που ομολογουμένως βλέπω ότι έχουν μεγάλη αποδοχή αλλά δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω βαρετά.

Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 12, 2016, 14:59 »
αμα ειναι η αποψη σου δεν πανα ατμιζει ολος ο κοσμος
Εγω που τα χω κ τα βλεπω πως να τα πω

ακομα καπνιζω που και που
Δευτερον απο pg  και τσιγαρισιες ξεκινησα και και ευτηχως η εμπειρια ατμου κτλ ειναι για μενα το κατι αλλο
Δυστηχως το τσιγαρο δεν εχει σχεση με το ατμισμα.
Οταν καπνιζα πχ μενθολη δεν θα επαιρνα ποτε.Ενω τωρα ειναι μια σταθερη επιλογη
Εδω και ο Svoe σε λιγο ακομα και θα γινει δικος μας (αστειο)

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 01:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 12, 2016, 15:09 »
Δυστηχως το τσιγαρο δεν εχει σχεση με το ατμισμα.

Κι εδώ θα διαφωνήσω. Το ατμισμα με τις κατάλληλες παραμέτρους μπορεί να πλησιάσει κατά πολύ το κάπνισμα. Αν όχι, δε θα έβλεπες 60αρηδες που καπνίζαν 40 χρόνια με η.τ. στο χέρι. Λες να επέλεξαν αυτοί το ατμισμα για τα ντουμανια και τα High VG υγρά με γεύση καρύδα, καραμέλα και φυστικοβουτυρο; 
Και επειδή δεν πιστεύεις πως μπορεί να γίνει το ίδιο, γι αυτό καπνίζεις παράλληλα και τσιγάρο, γιατί δεν έχει βάλει στο μυαλό σου το η.τ. σαν αντικαταστατη του κανονικού, αλλά έναν παράλληλο τρόπο να εισπνεεις νικοτινη, όπως με το ναργιλε.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 12, 2016, 15:35 »
αμα ειναι η αποψη σου δεν πανα ατμιζει ολος ο κοσμος
Εγω που τα χω κ τα βλεπω πως να τα πω

Αν dripάρεις μόνο τότε γιατί αγόρασες υγρά που γνώριζες ότι είναι 50/50;
Αν τα έχεις όμως και τα κοιτάς, μπορείς να τα κάνεις ένα πολύ ωραίο δωράκι σε κάποιον φίλο σου. Πίστεψέ με θα σε :respect: :respect: :respect: 

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 12, 2016, 15:57 »
...και τι δεν θάδινα να ψιλοβαρεθώ και γώ κάποια στιγμή το Isolani...  :wall:

Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 12, 2016, 17:37 »
Αν dripάρεις μόνο τότε γιατί αγόρασες υγρά που γνώριζες ότι είναι 50/50;
Αν τα έχεις όμως και τα κοιτάς, μπορείς να τα κάνεις ένα πολύ ωραίο δωράκι σε κάποιον φίλο σου. Πίστεψέ με θα σε :respect: :respect: :respect:
πρεπει να περασεις απο το σταδιο να κανεις δοκιμες για να δεις τι σου ταιριαζει. Εδω και provari πηρα και τελικα δεν συνεχισα μαζι του

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ποσοστά PG - VG
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 12, 2016, 20:21 »
Το τι σου ταιριάζει θα το βρεις σίγουρα μέσω δοκιμών.
Αν όμως δοκιμάζεις υγρά 50/50 σε ατμοποιητές που το φόρτε τους είναι η αεράτη τζούρα και η high vg, τότε δεν κάνεις και τις καλύτερες επιλογές.
Σαν να ρίξεις στον kl+ υγρό high vg και να αναρωτιέσαι γιατί δεν βγάζει ντουμάνια και έχει σφιχτή τζούρα...


Αποσυνδεδεμένος kataigida21

  • **
  • 108
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τι ποσοστό VG/PG ατμίζετε κατά μέσο όρο;
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 13, 2016, 11:44 »
Στα DIY πάντα 50/50.
Στα έτοιμα μέχρι 70VG/30PG.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171697 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364