vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, dkostas, ipomonias, danys620, treloneritis, Sergios

Twitter

Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 16:11 »
Όπως είναι δομημένο το γκάλοπ ακόμα κι αν κάνεις μόνο 5% μη-καπνικού αυτό καταγράφεται ως κάποιου τύπου μετάβαση. Το μόνο που μετριέται είναι το πότε την έκανες. Οπότε είναι φτιαγμένο για να "αποδείξει" την ήδη δηλωμένη άποψη του e-spy! :tongue_smilie:
Δεν είναι μετάβαση. Μετάβαση είναι αν τα καπνικά πάψουν να αποτελούν τον κυρίαρχο ποσοστό των υγρών μας ή ακόμα αν τα σταματήσουμε τελείως.
Όμως ο μόνος τρόπος να φανεί "προτίμηση" είναι αν κάνεις αποκλειστικά και μόνο καπνικά.
Με αυτή την λογική καπνικά θα φανεί πως προτιμά ένα πολύ μικρότερο ποσοστό από το πραγματικό.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 17:00 »
Ατμιστης αποκλειστικά καπνικων υγρών για τα πρώτα 2.5 χρόνια και μετά τα 2.5 μέχρι σήμερα σχεδόν αποκλειστικός γλυκών και φρουτωδων υγρών. 

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 17:57 »
Στην πρώτη προσπάθεια πριν 3-4 χρόνια για τους 1-2 μήνες που κράτησε έκανα καπνικά. Στην 2η προσπάθεια που βρίσκομαι τώρα ξεκίνησα με φρούτα και τα 1-2 καπνικά, σκέτα ή με φρούτα, αλλά με έντονη την μυρωδιά καπνού, που δοκίμασα δεν μου άρεσαν. Συνεχίζω με φρούτα και γλυκά και όσο το δυνατόν πιο μακριά είμαι από τα καπνικά τόσο το καλύτερο.

btw, Αν τα τσιγάρα είχαν τόσο ωραία γεύση όσο 1-2 μηλαράκια που έχω φτιάξει μάλλον δεν θα το σταμάταγα το κάπνισμα.  :))

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 17:58 »
Όπως είναι δομημένο το γκάλοπ ακόμα κι αν κάνεις μόνο 5% μη-καπνικού αυτό καταγράφεται ως κάποιου τύπου μετάβαση. Το μόνο που μετριέται είναι το πότε την έκανες. Οπότε είναι φτιαγμένο για να "αποδείξει" την ήδη δηλωμένη άποψη του e-spy! :tongue_smilie:
Δεν είναι μετάβαση. Μετάβαση είναι αν τα καπνικά πάψουν να αποτελούν τον κυρίαρχο ποσοστό των υγρών μας ή ακόμα αν τα σταματήσουμε τελείως.
Όμως ο μόνος τρόπος να φανεί "προτίμηση" είναι αν κάνεις αποκλειστικά και μόνο καπνικά.
Με αυτή την λογική καπνικά θα φανεί πως προτιμά ένα πολύ μικρότερο ποσοστό από το πραγματικό.


οντως, το σωστο θα ηταν

-εκοψα τα καπνικα

-δεν εκοψα τα καπνικα

-δεν ατμισα ποτε καπνικα

-ατμιζω μονο καπνικα


ετσι οπως ειναι δοσμενο το μονο που αποδυκνυει ειναι οτι μετα απο καποιο καιρο δοκιμαζουμε κι αλλα πραγματα...

προσωπικα ψηφισα "αλλο" (σα να λεμε εριξα λευκο) γιατι δε με καλυπτει η ψηφοφορια

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 18:23 »
Όπως είναι δομημένο το γκάλοπ ακόμα κι αν κάνεις μόνο 5% μη-καπνικού αυτό καταγράφεται ως κάποιου τύπου μετάβαση. Το μόνο που μετριέται είναι το πότε την έκανες. Οπότε είναι φτιαγμένο για να "αποδείξει" την ήδη δηλωμένη άποψη του e-spy! :tongue_smilie:
Δεν είναι μετάβαση. Μετάβαση είναι αν τα καπνικά πάψουν να αποτελούν τον κυρίαρχο ποσοστό των υγρών μας ή ακόμα αν τα σταματήσουμε τελείως.
Όμως ο μόνος τρόπος να φανεί "προτίμηση" είναι αν κάνεις αποκλειστικά και μόνο καπνικά.
Με αυτή την λογική καπνικά θα φανεί πως προτιμά ένα πολύ μικρότερο ποσοστό από το πραγματικό.

Με τον όρο "μετάβαση" εννοώ την μετάβαση από το κ.τ. στο η.τ. Όχι την μετάβαση από ένα είδος υγρού στο άλλο ;) Το ίδιο και με τον όρο "προτίμηση".
Πρόσθεσα ακόμα 3 επιλογές για καλύτερη εξαγωγή συμπερασμάτων.



οντως, το σωστο θα ηταν
-εκοψα τα καπνικα
-δεν εκοψα τα καπνικα
-δεν ατμισα ποτε καπνικα
-ατμιζω μονο καπνικα

ετσι οπως ειναι δοσμενο το μονο που αποδυκνυει ειναι οτι μετα απο καποιο καιρο δοκιμαζουμε κι αλλα πραγματα...

@Nick74: με το μπαρδόν ;D αλλά κάνεις λίγο λάθος.
Δεν αποδυκνείει "μόνο" ότι δοκιμάζουμε κι άλλα πράγματα, από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή "Δεν ξεκίνησα να ατμίζω ποτέ μη καπνικά υγρά"
Επίσης οι επιλογές που προτείνεις δεν έχουν σχέση με το το συμπέρασμα που προσπαθεί να εξάγει αυτή η ψηφοφορία. Αφορούν άλλο είδος ερώτησης/
Παρ' όλα αυτά όπως είπα και παραπάνω, πρόσθεσα ακόμα 3 επιλογές για καλύτερη εξαγωγή συμπερασμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 18:25 »
νομιζω πως το μπερδεψες χειροτερα και αν θες οντως αντικειμενικα συμπερασματα καλο θα ηταν να διαγραψεις τις μεχρι τωρα επιλογες και να τοποθετηθεις διαφορετικα.
Αυτο που σε ενδιαφερει να δεις ειναι αν καποιος κοβει τα καπνικα και τα χρησιμοποιει στις αρχες σαν ειδος μεταβασης οπως λες κι οχι αν καποτε ξεκιναει να ατμιζει και κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 18:38 »
Πράγματι, αυτό με ενδιαφέρει. Αν τα χρησιμοποιεί στην αρχή (και κυρίως πόσο διαρκεί αυτή η αρχή) ως "εύκολη" μετάβαση από το κ.τ. στο η.τ.
Με αυτό στο μυαλό δεν καταλαβαίνω πώς τα μπέρδεψα χειρότερα...  :o
Ίσα ίσα που προσπάθησα να καλύψω όλες τις περιπτώσεις μετά από τις παραινέσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 19:04 »
ναι, και παλι οι επιλογες παραμενουν λιγο αδυναμες αλλα εστω κι ετσι τη στιγμη που παραμενουν οι ψηφοι και δεν υπαρχει καν δικαιωμα αλλαγης εχει ηδη "νοθευτει" το αποτελεσμα με 50 ψηφους οποτε αν δεν πεσουν τουλαχιστο καμια χιλιαδα το λιγοτερο ψηφοι να το καλυψουν δεν θα εχεις πραγματικο συμπερασμα.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 19:40 »
Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να αλλάξω το είδος της ψηφοφορίας σε τέτοιο που κάποιος να μπορεί να αλλάξει την ψήφο του αν θέλει.
Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να το κάνει αυτό αντί για μένα θα βοηθούσε σημαντικά.

cc: @Atmos

Αποσυνδεδεμένος nikosxatz

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 19:49 »
Ατμίζω από την αρχή κυρίως καπνικά υγρά, μου αρέσουν ιδιαίτερα τα τσιγαρίσια, τύπου eden-el toro , αλλά και αυτά που έχουν κάποια γλυκιά προσθήκη.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 20:48 »
δεν έχω ακόμη δοκιμάσει - αγοράσει κάτι μη καπνικό όπως ονομάζονται. Το μοναδικό που δοκίμασα από ένα φίλο (2 τζούρες) ήταν ένα λεμόνι μάλλον της Ατμός...και δεν μου έκατσε καλά. Δοκίμασα κι εγώ ένα δικό μου λεμόνι χρησιμοποιώντας άρωμα ζαχαροπλαστικής και μου άρεσε πολύ. Βέβαια κάποια παιδιά εδώ με ενημέρωσαν να προσέχω γιατί δεν είναι όλα τα βρώσιμα αρώματα για άτμισμα και το άφησα.
Γενικά δεν έχω αλλάξει και πολλά υγρά στο μικρό διάστημα (κοντά 4 μήνες) που ατμίζω αλλά η μετάβαση με υγρά καπνικά τύπου μανχάταν, λίμπερτι, ace 1 και μπλακ χορς τελευταία, μου φάνηκε εύκολη. Τελευταία χρόνια κάπνιζα με το κιλό καπνό.....

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 20:54 »
Ξεκίνησα με καπνικά πιστευοντας ότι θα θυμίζουν τσιγάρο.Παρά το αντίθετο,δεν απογοητευτικα καθόλου και συνεχίζω μέχρι σήμερα κυρίως με  καπνικά (συν φουντούκια και μεντα για να αλλάζει η γευση-ο,τι φρούτα έχω δοκιμάσει μου θυμίζουν αποσμητικά).

Αποσυνδεδεμένος DownUnder

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 21:28 »
ο,τι καπνικο , ναι το εχω κανει απο νοεμβρη
αρχες φλεβαρη εκανα ενα diy μανταρινι/λαιμ για αλλαγη και μαρεσει

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 22:08 »
Εδώ και ένα χρόνο ατμιστής, με νικοτίνη κυρίως 18 και εδώ και 2 μήνες περίπου με 12, αγοράζω κυρίως καπνικά και γενικότερα δοκιμάζω όποιο καπνικό περάσει από μπροστά μου, παραμυθιάζοντας συνειδητά τον εαυτό μου ότι έτσι είμαι πιο κοντά στο τσιγάρο.Έχω κάνει και κάποια πιο σύνθετα υγρά και τώρα τελευταία το μόνο φρουτώδες που μου αρέσει είναι η φράουλα.Στο γκάλοπ δεν απάντησα γιατί μου αφήνει την αίσθηση ότι η οριοθέτηση της μετάβασης από το καπνικό στο φρουτώδες ή γλυκό ή κάτι μη καπνικό τέλος πάντων σηματοδοτεί και την απεξάρτηση μας από το τσιγάρο,  πράγμα που δεν ισχύει ούτε μία στο εκατομμύριο-τουλάχιστον για μένα-.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 22:56 »
2 μήνες στον ατμό και προφανώς ξεκίνησα με ένα light καπνικό το street (el Greco). Στις 2-3 μέρες μετά από αρκετό διάβασμα ήθελα πάρα πολύ να δοκιμάσω το tribeca. Για περίπου 10-15 μέρες έκανα μόνο tribeca, αλλά με έτρωγε από μέσα μου να δοκιμάσω κι άλλες γεύσεις! :))
Να δοκιμάσω κάτι φρουτώδες ή καθαρά γλυκό, να δω τι αίσθηση μπορεί να δίνει σε κάποιον να ατμίζει μούρα, δημητριακά και ότι άλλη γεύση υπάρχει εκεί έξω. :fight_fryingpan: Αυτό ήταν! Δεν ξαναέκανα τίποτε καπνικό από τότε, με εξαίρεση το Odin 101 που μ´έχει τρελάνει. Έχω ξεκινήσει και το diy αλλά ως τώρα δεν έχω δοκιμάσει καν να κάνω κάτι καπνικό. Ότι άλλο "καπνικό έχω δοκιμάσει (ελάχιστα) δεν μου άρεσε καθόλου. Δε νομίζω να ξανακάνω κάτι καπνικό σύντομα, παρά μόνο αν κάποιος μου βρει κάποιο άρωμα που να μοιάζει στο 101 ή απλά μου κάνει δωράκι άλλο ένα μπουκαλάκι 101!   :baby:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171612 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364