vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 3 χρήστες
vougiouklakis, vasim, komos

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Ammo

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 02:48 »


Από την πόλη του φωτός καταφθάνει στην Ελλάδα άλλη μία εξαιρετική σειρά premium υγρών αναπλήρωσης, τα Ammo.  Επί του παρόντος διαθέτουν 4 υγρά αναπλήρωσης στην γκάμα τους.

Εισαγωγή:  Έχω στην κατοχή μου ολόκληρη τη σειρά (4 υγρά) σε συσκευασίες των 30 ml και περιεκτικότητες νικοτίνης 3 mg/ml. Οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε Τηλέμαχο V2 Plus με μονή αντίσταση Kanthal A1 0,35 mm, 3 mm διάμετρο στα 1 ohm και 14 watt και σε dripper Sapor με διπλή αντίσταση Kanthal A1 0,35 mm, 2,5 mm διάμετρο στα 0,6 ohm και στα 32 watt. Στο τέλος θα προσθέσω και μία βαθμολογία η οποία θα βασίζεται στην ατμιστική εμπειρία που μου χάρισε το κάθε υγρό.
Συσκευασία: Τα υγρά έρχονται σε γυάλινα μαύρα σκουρόχρωμα μπουκαλάκια (δεν είναι δυνατή η παρατήρηση του εσωτερικού) των 30 ml με child proof καπάκι και σταγονόμετρο. Αναγραφόμενα στη συσκευασία βρίσκει κανείς την περιεκτικότητα της νικοτίνης, την ημερομηνία λήξης, τα στοιχεία επικοινωνίας με την παρασκευάστρια εταιρία και κάποιου είδους σήμανση αναφορικά με τους κινδύνους που ενέχει για τον ανθρώπινο οργανισμό η πρόσληψη νικοτίνης.


Περιεκτικότητες σε νικοτίνη: Είναι διαθέσιμα σε 0, 3 και 6 mg νικοτίνης.
Σύσταση: Είναι διαθέσιμα σε αναλογία 100% VG.
Τιμή: Η τιμή τους είναι 24,60 ευρώ για τα 30 ml.
Site: www.ewayvape.com
Κεντρικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα: http://www.thevapersboutique.com
Διάθεση στην Ελλάδα: www.esmokeguru.com και http://www.thevapersboutique.com/

Ακολουθεί φωτογραφία στην οποία περιέχεται μία σύντομη περιγραφή του υγρού αναπλήρωσης από τον παρασκευαστή.


Αναλυτικότερα...

Bruine Epicee
Ο σεφ περιγράφει το πρώτο υγρό της σειράς ως εξής: "Un délicieux gâteau épicé "tout juste sorti du four", une pointe de tabac dans le fond… Et une petite pincée de vraie vodka Zubrowka pour enrober l’ensemble.". Ετοιμάζω λοιπόν τον εξοπλισμό μου, γεμίζω τον ατμοποιητή και παίρνω μερικές δοκιμαστικές τζούρες. Η κυρίαρχη αίσθηση είναι αυτή του ψημένου κέικ με τα μπαχαρικά. Στις επόμενες τζούρες τα αρώματα ξετυλίγονται και το υγρό αποκαλύπτει όλη τη μαγεία του. Στην εισπνοή αντιλαμβάνεται κανείς ένα συνδυασμό ψημένου κέικ με πλούσια μπαχαρικά. Κατά τη διάρκεια της τζούρας τα μπαχαρικά υποχωρούν και προστίθεται ένας πολύ αχνός τόνος καπνικού στοιχείου. Τέλος κατά τη διάρκεια της εκπνοής, εξαφανίζεται το καπνικό στοιχείο, επανέρχεται με ελαφρώς μεγαλύτερη ένταση το μείγμα των μπαχαρικών και προστίθεται και ένας τόνος αλκοολούχου στοιχείου. Καθ' όλη τη διάρκεια του ατμίσματος το άρωμα του ψημένου κέικ παραμένει σαν υπόβαθρο και αποτελεί τη βάση του υγρού και ομολογώ ότι με εξέπληξε ευχάριστα σαν επιλογή. Το μείγμα των μπαχαρικών εμφανίζεται με μέτρια ένταση χωρίς να σπάει ιδιαίτερα τη γλυκάδα του υγρού αλλά καταφέρνοντας να αφήσει το στίγμα του. Στο ίδιο μήκος κινούνται και τα υπόλοιπα δύο στοιχεία του παρόντος υγρού, τα οποία εμφανίζονται αχνά και ίσα ίσα κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Το παράδοξο είναι ότι όλα τα παραπάνω συνδυάζονται με έναν εξαίσιο τρόπο και το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο και ευχάριστο. Πρόκειται για ένα από τα πιο ιδιαίτερα υγρά αναπλήρωσης που είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και για μια πραγματικά αξιέπαινη προσπάθεια της παρασκευάστριας εταιρίας.
Βαθμολογία: 96/100

Vanilia Mamma
Η περιγραφή του δεύτερου υγρού από την παρασκευάστρια εταιρία έχει ως εξής: "Une recette "à l’ancienne" de cookie, parfumée d’une exquise vanille endémique de Tahiti. Un friand héritage légué de notre Granma polynésienne". Η γεμάτη φαντασία περιγραφή ομολογουμένως γεννά προσδοκίες για κάτι πολύ ξεχωριστό. Με έντονη ανυπομονησία λοιπόν ετοιμάζομαι και γεμίζω τον ατμοποιητή. Κυρίαρχη αίσθηση από τις πρώτες τζούρες, όπως είναι αναμενόμενο, είναι αυτή της βανίλιας. Συνεχίζοντας και έχοντας επιστρατεύσει και τον ντρίπερ το τοπίο ξεδιαλύνεται και τα αρώματα απλώνονται μπροστά μου. Στην εισπνοή, το στόμα γεμίζει με το άρωμα του ψημένου κέικ ενώ κατά τη διάρκεια της τζούρας προστίθεται άρωμα πλούσιας βανίλιας. Τέλος κατά την εκπνοή στο προηγούμενο συνδυασμό γεύσεων προστίθενται νότες κανέλας σε παρόμοια ένταση με αυτή της βανίλιας και το συνολικό αποτέλεσμα απογειώνεται. Το background είναι και εδώ το άρωμα του ψημένου κέικ το οποίο και εδώ "στέκεται υπέροχα". Η βανίλια εδώ παρουσιάζεται με αρκετά πλούσια ένταση, χωρίς όμως έντονα στοιχεία γλυκάδας κάτι το οποίο την καθιστά πιο ρεαλιστική ενώ η κανέλα έχει μέτρια ένταση αλλά εξαιρετικά μεγάλη προσομοίωση με την πραγματικότητα. Το υγρό παρουσιάζει εξαιρετική ισορροπία στα αρώματα τα οποία αποδίδονται με κυματοειδή μορφή και "παίζουν" με τον ουρανίσκο. Παρ' ότι δεν μ' αρέσει ιδιαίτερα η κανέλα, το συγκεκριμένο υγρό το άτμισα με μεγάλη ευχαρίστηση. Προτείνεται στους λάτρεις της κανέλας αλλά και γενικότερα των γλυκών υγρών μίας και είναι πιθανόν από τα καλύτερα κανελουγρά που μπορεί να βρει κανείς.
Βαθμολογία: 88/100

Citrus Cirrus
Η περιγραφή του τρίτου υγρού είναι η εξής: "Une savoureuse et ultime tarte aux citrons meringuée dans un équilibre parfait! Un "Zest" d’acidité maitrisé et de désir crémeux".  Το πρώτο πράγμα που γίνεται εύκολα αντιληπτό ατμίζοντας το συγκεκριμένο υγρό είναι το λεμόνι που είναι και ο πρωταγωνιστής. Μετά από κατανάλωση κάποιας ποσότητας υγρού, το υγρό αποκαλύπτει τις κρυφές πτυχές του. Στην εισπνοή αντιλαμβάνεται κανείς αρωμα γλυκού κέικ. Κατά τη διάρκεια της τζούρας, έχοντας σαν υπόστρωμα το γλυκό κέικ, προστίθενται νότες ελαφρώς ξινού λεμονιού. Κατά την εκπνοή, το άρωμα του λεμονιού χάνει την ξινάδα του, αποκτά έναν πιο γλυκό χαρακτήρα παρόμοιο με αυτό της τάρτας και απογειώνεται. Η μεταβολή του χαρακτήρα του λεμονιού γίνεται  με μεγάλη μαεστρία, ιντριγκάροντας τον ατμιστή και προσδίδοντας πολύ όμορφα χαρακτηριστικά στο υγρό. Το υγρό καταφέρνει έτσι να διατηρήσει έναν πιο ουδέτερο χαρακτήρα και να διατηρηθεί μια ισορροπία ανάμεσα σε γλυκό και ξινό. Το λεμόνι εδώ προσομοιάζει περισσότερο στη γεύση που γευόμαστε στα διάφορα γλυκίσματα παρά στο πραγματικό φρούτο αλλά η απόδοση του αρώματος και η αίσθηση που αφήνει σοτν ουρανίσκο είναι εξαιρετική. Πρόκειται για ένα αρκετά καλοδουλεμένο υγρό το οποίο καλύπτει και τους λάτρεις των φρούτων αλλά και των γλυκών υγρών!
Βαθμολογία: 84/100

Corne de Brume
Η περιγραφή του τελευταίου υγρού σύμφωνα με τον σεφ έχει ως εξής: "Un succulent dessert oriental, rappel d’un doux voyage méditerranéen (amandes, sucre glace, beurre, fleur d’oranger…) "Le bouquet du désert dans un dessert". Καταρχάς να σημειώσω ότι η παραπάνω είναι από τις ωραιότερες περιγραφές που έχω διαβάσει σε υγρά αναπλήρωσης και μ' άρεσε που δίνει βάση στις Μεσογειακές γεύσεις. Όντας ενθουσιασμένος από την περιγραφή και γεμάτος περιέργεια για αυτό που θα ακολουθήσει, ετοιμάζω τον εξοπλισμό μου και γεμίζω τον ατμοποιητή. Στις πρώτες τζούρες κυριαρχεί μία απροσδιόριστη γλυκιά αίσθηση η οποία αρχικά με απογοητεύει. Όσο περνάει όμως η ώρα και αφού εξοικειώνομαι με το υγρό, τα αρώματα αρχίζουν να  παρελαύνουν μπροστά μου και να μου φανερώνουν τα μυστικά τους. Στην εισπνοή αντιλαμβάνεται κανείς και πάλι την εικόνα του ψημένου κέικ μόνο που αυτή τη φορά το κείκ περιτρυγυρίζεται και από το άρωμα "λουλουδιών ή ανθών" που του χαρίζει μία πολύ παιχνιδιάρικη αίσθηση. Κατά τη διάρκεια της τζούρας, το κέικ περνάει πλέον στο background και κάνουν, για πολύ λίγο και με ελάχιστη ένταση, την εμφάνισή τους τα αμύγδαλα, τα οποία είναι και το πιο αδιάφορο κομμάτι του υγρού. Στην εκπνοή είναι όμως που γίνεται η αποκάλυψη. Άρωμα φλούδας πορτοκαλιού και γλυκιά ζεστασιά από άρωμα μελιού κάνουν την εμφάνισή τους, δένουν απίστευτα με το "λουλουδάτο"κέικ και κλείνουν με έναν απίστευτο τρόπο την τζούρα αφήνοντας στο στόμα αυτή τη γλυκάδα του μελιού. Το υγρό έχει καθαρά γλυκό χαρακτήρα ενώ οι γεύσεις που φαινομενικά μοιάζουν αταίριαστες δένουν με έναν εξαίσιο τρόπο. Η σταδιακή εμφάνιση των αρωμάτων είναι αυτή που προσδίδει το κάτι παραπάνω εδώ. Πρόκειται για ένα πολύ ξεχωριστό υγρό που άλλοι θα το λατρέψουν και άλλοι θα το μισήσουν αλλά που σίγουρα όλοι πρέπει να δοκιμάσουν!
Βαθμολογία: 97/100

Επίλογος
Η αίσθηση του χτυπήματος στο λαιμό αλλά και η παραγωγή ατμού βρίσκεται σε φυσιολογικά επίπεδα αναλογικά με τη σύσταση του υγρού. Τα υγρά φαίνεται να είναι αρκετά καλοδουλεμένα και ως προς το δέσιμο των αρωμάτων μεταξύ τους αλλά και ως προς το ατμιστικό αποτέλεσμα. Το αξιοσημείωτο κομμάτι είναι ότι η παρασκευάστρια εταιρία δεν επενδύει σε δοκιμασμένες λύσεις αλλά προωθεί νέους συνδυασμούς γεύσεων και μάλλον αυτό είναι που την ξεχωρίζει. Σίγουρα αξίζουν μία δοκιμή!

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2015, 21:04 από dallaskdp »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 11:11 »
Πολύ ωραία παρουσίαση όπως πάντα. :thumpup:
Ειδικά οι περιγραφές του σεφ με ενθουσίασαν....μάλλον γιατί δεν κατάλαβα τίποτα αφού δεν ξέρω γαλλικά :laugh1: .

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 11:27 »
Tο Bruine Epicee είναι το μόνο που έχω δοκιμάσει και πραγματικά πρόκειται για πολύ γευστικό υγρό. H vodka που περιέχει, δίνει (έντονα) αυτό τον ιδιαίτερο αλκοολούχο τόνο. Πολύ ωραία παρουσίαση!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 20:04 »
Χωρίς να έχω δημοσιεύσει τα υγρά που προτιμώ στο προφίλ μου γιατί έχω μερικά ακόμα στα υπόψην που θέλω να δοκιμάσω, ωφείλω να ομολογήσω οτι χάρηκα για την παρουσίαση των υγρών της Ammo μιας που το δικό μου αγαπημένο υγρό είναι της συγκεκριμένης εταιρίας και είναι το Vanilia Mamma.Η παρουσίαση του dallaskdp είναι ακριβέστατη και δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα. Έχω ξεχωρίσει εννέα υγρά μέχρι τώρα και τα δικά μου κριτίρια είναι η γεύση και μόνο, μιας που έκοψα τη νικοτίνη απο την πρώτη εβδομάδα. Το Vanilia Mamma μόλις το δοκίμασα βγήκε ένα χαμόγελο αβίαστα, σε σημείο συγκίνησης  :tongue_smilie: , που δε μου άφησε περιθώρια επιλογής, "βγάλτο στην άκρη", ήταν η αντίδρασή μου. Γενικά μου αρέσει να αλλάζω γεύσεις κάθε 2-3 μέρες γιατί βαριέμαι εύκολα, αλλά το συγκεκριμένο μπορώ να το ατμίζω και ολόκληρη βδομάδα.
Κλείνοντας θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους καταστηματάρχες και υπαλλήλους που με ανέχονται, γιατί βγήκα δύσκολος στις γεύσεις και τα υγρά τελικά...   ;)
ΥΓ1. Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά και μόνο τη δική μου γνώμη και δεν την επιβάλλω σε κανέναν.
ΥΓ2. Ωραίο "ντουμάνι" ρε παιδιά...και εκεί που έλεγα όταν ξεκίνησα οτι δε θέλω γεύσεις, αρώματα, φρουτάκια κτλ, έχω καταλήξει τα καλύτερα υγρά μου να είναι αυτά τα αντρικά με τα φρούτα, τα κεικ και τις βανίλιες  :dontknow:   

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 23:47 »
Έτυχε να δοκιμάσω στον Βασίλη(esmokeguru) το Corne De Brume πριν τα φέρει και μου άρεσε πάρα πολύ η γεύση του.Δεν τα γνώριζα τα υγρά και αφου έψαξα για πληροφορίες το ίδιο βράδυ,μου έκανε εντύπωση οτι είναι σκέτη VG.Δεν είμαι φαν των υγρών με πάνω 65-70% VG αλλά για το συγκεκριμένο βγάζω το καπέλο στον κατασκευαστή,αποδίδονται οι γεύσεις όπως θα τις ήθελα και φυσικά το τίμησα.Στην επόμενη βόλτα θα τσεκαριστούν και τα υπόλοιπα.Παρότι μου είπε ο Βασίλης οτι το ποσοστό αρώματος δεν είναι μεγάλο,τα κατάλοιπα που αφήνει στην αντίσταση είναι αρκετά στο δικό μου στήσιμο βέβαια,ίσως εντείνονται λόγω γλυκερίνης.

Αποσυνδεδεμένος dimitris76

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 08:24 »
Το Bruine Epicee είναι απίστευτο υγρό και νομίζω ότι σε dripper αποδίδει περισσσότερα αρώματα σε σχέση με τανκάτους.

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 18:06 »
Το Bruine Epicee είχα αγοράσει και χρησιμοποιήσει σε Subtank Mini (0.5Ohm & 1.5Ohm) και Goldpillar (Caterpillar II, με 0.9 Ohm dual micro).
Και στις 2 περιπτώσεις έμεινα ικανοποιημένος παρόλο που στον dripper η γεύση ήταν πολλαπλάσια.
Απλά αυτό το υγρό είναι από μόνο του τόσο έντονα γευστικό που ικανοποιεί εύκολα τον ουρανίσκο ακόμα και σε low end setup.


Όντως η vodka που αναφέρθηκε τα σπάει! Είναι όσο πρέπει και την γεύεσαι όσο χρειάζεται στην εκπνοή!


Το συγκεκριμένο είναι ένα υγρό που πάντα υπάρχει στην κατοχή μου, που για ένα ανεξήγητο λόγο δεν κουράζει ακόμα και για all day.
Η νικοτίνη που το είχα πάρει ήταν 6mg.


Το θέμα είναι πως δεν το βρίσκω εύκολα πλέον στο κατάστημα που το πήρα και σε 3mg που πλέον κάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 02:23 από LemurVoice »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 17:59 »
Πρόσφατα δοκίμασα την σειρά στο vapers boutique και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

Κατέληξα στα Bruine Epicee και Citrus Cirrus τελικά, με το δεύτερο να έχει καταφέρει να εκθρονίσει το over the rainbow σαν αγαπημένο μου υγρό.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι Citrus Cirrus το κάνω σε NextGen και η απόδοση του υγρού είναι η αντίθετη από αυτή που περιγράφει ο dallas.  Στην εισπνοή λαμβάνω έντονη την γεύση της ζύμης και στην εκπνοή έρχεται το λεμόνι (σαν κρέμα λεμονιού) να καλύψει και να ενθουσιάσει.  Εκπληκτικό υγρό για τα γούστα μου  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 18:49 »
και εγω το πήρα το brune ep. Φοβερο το κεικ!! Πολύ καλό υγρο που δικαιολογει την τιμη του

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 19:48 »
Από την συγκεκριμένη σειρά έχω ξεχωρίσει τα Vanilia Mamma και Bruine Epicee.

..το δεύτερο είναι όντως ένα "ιδιαίτερο" υγρό ..και ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 05, 2016, 08:25 »
Καλημερα
Εχω κολλησει με Vanilla Mamma και Corne de brune. Καταπληκτικα υγρα

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 05, 2016, 15:19 »
Πολύ όμορφη και κατατοπιστικότατη παρουσίαση...!! Ευχαριστουμε..!!

Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 21, 2016, 18:35 »
Μόλις δοκίμασα το Bruine Epicee σε hadaly. Πολύ καλό και επίσης μυρίζει Χριστούγεννα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 28, 2017, 18:23 »
Πάει καιρός από τότε που πρωτοδοκίμασα το μαγικό Citrus Cirrus από αυτή τη σειρά από φίλο συνατμιστή. Μου έκανε εντύπωση η καθαρότητα της γεύσης και έτσι, αν και κάπως αργά, αποφάσισα να βάλω μπρος σταδιακά όλη τη σειρά. Θα ξεκινήσω με το Citrus Cirrus φυσικά, και θα προσθέτω ένα ένα τα υγρά της σειράς όπως θα τα δοκιμάζω.

Citrus Cirrus, 3mg, Phenomenon Zest, Fused Clapton, 2.0mm MC, 0.50Ω, Drago Cotton

Πίτα με μαρέγκα λεμονιού. Πιο λιτή περιγραφή, δεν νομίζω να μπορέσει να βρει κανείς, που να μην είναι μονολεκτική. Το υγρό έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε VG και αυτό είναι ορατό από τη στιγμή που βλέπεις την κίνηση του υγρού στο σταγονόμετρο. Από τις προτροπές συνατμιστών που το έχουν ήδη δοκιμάσει, αποφάσισα να παίξω με αυτό το στήσιμο το οποίο βοηθάει τα πολλά watt, 35 για την ακρίβεια, σε ένα στενό χώρο χωρίς πολύ αέρα. Η μυρωδιά λοιπόν από το μπουκαλάκι, είναι όνειρο. Έρχεται στη μύτη ακόμα και η αίσθηση της μαλακής και ψημένης ζύμης, με κρέμα και άρωμα λεμονιού. Ή cookies με ξύσμα λεμόνι και φρέσκια κρέμα. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω τέλος πάντων... Δεν ήθελα ιδιαίτερη παρακίνηση και γέμισα αμέσως το Φαινόμενο.

Είναι απίστευτη η καθαρότητα και η απόδοση των γεύσεων του υγρού. Στην αρχή το στόμα γεμίζει με λεμόνι, χιλιοστά του δευτερολέπτου μετά η ένταση του λεμονιού πέφτει και γυρίζει σε κρέμα λεμονιού ενώ στο φινάλε της τζούρας και στην εκπνοή, γίνεται αντιληπτή ακόμα και η γεύση του αυγού στη μαρέγκα, όχι όμως σε σημείο να μιλάμε για κάτι αηδιαστικό, αλλά μία πιστή απόδοση της γεύσης της ψημένης μαρέγκας με ζάχαρη, βλέπε μπεζέδες. Η ζύμη ή μπισκότο που περιέχει, είναι πολύ διακριτική, χωρίς να δίνει ψημένες νότες και χωρίς να εμφανίζεται μπροστά σε κανένα σημείο. Βρίσκεται εκεί μόνο για να δώσει μια αίσθηση, κάτι που θα θύμιζε μια παχιά κρέμα πάνω σε λεπτή διακριτική τάρτα. Στην εισπνοή από τη μύτη, είναι ένα από τα ελάχιστα υγρά που έχω δοκιμάσει και παίρνω τα ίδια ακριβώς με τη γεύση, ενώ στη ρινική εκπνοή η μαρέγκα είναι πολύ πιο αισθητή, συνοδευόμενη από ελαφρύ άρωμα λεμονιού. Το ντουμάνι είναι παχύ και πυκνό και απολύτως αναμενόμενο για τα επίπεδα VG του υγρού, ενώ το χτύπημα ελαφρύ, ευχάριστο και «τόσο όσο». Η επίγευση είναι έντονη και μεσαίας διάρκειας, με το στόμα να έχει για κάποια δευτερόλεπτα το άρωμα του λεμονιού, γλύκα και μια κρεμώδη αίσθηση.

Ένα και μοναδικό κακό βρήκα στο υγρό αυτό, το οποίο βασίζεται σε καθαρά προσωπική άποψη: Θα ήθελα το λεμόνι πιο αψύ και όξινο, καθώς στη συγκεκριμένη του μορφή το υγρό δίνει την αίσθηση περισσότερο αρωματισμένης κρέμας παρά κρέμας λεμονιού. Επίσης παρατήρησα σημαντική απόκλιση από το άρωμα του μπουκαλιού με τον ατμό. Από αυτά και μόνο θα κόψω πέντε μονάδες, αλλά δεν μου αλλάζει τη γνώμη ότι πρόκειται για ένα κορυφαίο υγρό. Υψηλή η τιμή του σίγουρα, αλλά κάθε ντουμανιοφόρος που αρέσκεται σε αυτές τις γεύσεις, επιβάλλεται να το δοκιμάσει. 95/100



Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Ammo
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 16, 2017, 22:12 »
Μετά από πολύ καιρό που το είχα αγοράσει άνοιξα το bruine epicee, φανταστικό υγρό και με έντονη την γεύση μπαχαρικών, του αλκοόλ αλλά και κάτι καβουρδισμένο σαν ξηρός καρπός!εμπειρία!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364