vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 23:55 »
@m1chael: Συμφωνώ εν μέρη, όντως θέλουμε δουλειά εκεί, αλλά έχουν γίνει βήματα και μάλιστα μεγάλα.  Στο παράδειγμά σου για την συσκευασία


τι έχει να ζηλέψει αυτό



ή αυτό



από αυτό ( :nope: )



ή αυτό


@teo77: σωστότατος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 00:00 »
Την τιμή  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 00:25 »
@m1chael: Συμφωνώ εν μέρη, όντως θέλουμε δουλειά εκεί, αλλά έχουν γίνει βήματα και μάλιστα μεγάλα.  Στο παράδειγμά σου για την συσκευασία


τι έχει να ζηλέψει αυτό
(Image removed from quote.)


ή αυτό
(Image removed from quote.)


από αυτό ( :nope: )
(Image removed from quote.)


ή αυτό
(Image removed from quote.)

@teo77: σωστότατος  :thumpup:

Δεν διαφωνώ, γίνονται προσπάθειες αλλά κάπου χάνεται η μπάλα. Θυμάμαι σε videos ξένων reviewers τα οποία δεν μπορώ να βρω τώρα, σχόλια για συσκευασίες ακόμα και για λογότυπα πάνω σε ελληνικές συσκευές. Μπορούμε να πάμε ακόμα καλύτερα και τα προϊόντα να είναι ολοκληρωμένα σε όλους τους τομείς

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 00:52 »
Συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν, κάθε "μάτι" βλέπει και κάτι σωστό στο θέμα και κάθε χέρι με τη σειρά του αποτυπώνει και από μια σωστή μάλλον σκέψη.

Εγώ σε ένα έχω φτάσει αυτή τη στιγμή παιδιά και ίσως να πέφτω και μέσα τελικά. Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι "ελληνικοί" έχουν πάνω κάτω την ίδια τιμή. Πιθανότατα κάτι παραπάνω μπορεί να σημαίνει αυτό τελικά και ίσως δεν είναι απλά η "ταρίφα" του κάθε κατασκευαστή ξεχωριστά..

Λέω εγώ τώρα, μπορεί να είμαι και τελείως εκτός φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 01:27 »
Ρωτάμε γιατί δεν τιμολογούν φτηνότερα τους ατμοποιητές να πουλήσουν περισσότερο.
Γιατί θα πουλήσουν περισσότερο; Σε πράγματα που μας αρέσουν αγοράζουμε το φθηνότερο;
Νομίζω πως η ίδια η τιμή γίνεται κομμάτι του κύρους ενός προϊόντος.
Ίσως με χαμηλότερη τιμή να πουλούσαν λιγότερο.
Ίσως οι τιμές που επιβραβεύουμε με το πορτοφόλι μας βάζουν τους κανόνες στην αγορά και κανείς δεν σκέφτεται να απέχει πολύ από τους ανταγωνιστές -ούτε προς τα κάτω.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 05:46 »
Προσωπικά τους βρίσκω υπερτιμημένους τους ελληνικους ατμο/τες.
Και παραπάνω εισόδημα να είχα πάλι το ίδιο θα σκεφτόμουν.
Δεν με ενδιαφέρει πόσο κόστισε το μοντέλο εξέλιξης,ας το σχεδιάζε καλύτερα στη τελική ανάλυση.Με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα το οποίο ευτυχώς υπάρχει και σε φτηνότερες, χρηματικά μόνο, υλοποιήσεις.
Και μιας και τα λεφτά μου προσωπικά σκίζομαι να τα βγάλω όπως πιστευω και οι περισσότεροι απο εμάς,δεκάρα τσακιστή σε κανέναν που τολμάει να πουλήσει πουλ μουρ χωρίς αντίκρυσμα πρακτικό.

Δείτε πχ (όσοι ασχολούνται με μηχανοκίνητα) πόσο ωραία έπεσαν οι τιμες ελλήνων κατασκευαστών εξατμίσεων κτλ με premium πάντα υλικά.

Οταν πραγματικά θα πεινάσουμε, θα καταλάβουμε κάποια πράγματα πως συμβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 12:10 »

Δεν τίθεται θέμα τιμής των ελληνικών ατμοποιητών για όλους τους παραπάνω λόγους που σωστά έγραψε η Petra και για άλλους τόσους που μπορούμε να αναφέρουμε. Ακόμη και άν είχαν την δυνατότητα να συμμετέχουν στο παρόν νήμα πάνω κάτω τους ίδιους λόγους θα ανέφεραν και τα δεκάδες προβλήματα που αντιμετωπίζουν καθημερινά. Στην τελική όσο θέλει πουλάει ο καθένας και είναι στην οικονομική δυνατότητα και την κρίση του καθενός καταναλωτή να το αγοράσει ή όχι. Ο κάθε κατασκευαστής σκοπεύει σε ένα συγκεκριμένο target group και απευθύνεται σε αυτό βάση του business plan που έχει κάνει. Προφανώς για να μην βλέπουμε πτώση τιμών σημαίνει ότι το business plan τους είναι πετυχημένο.

Ρωτάμε γιατί δεν τιμολογούν φτηνότερα τους ατμοποιητές να πουλήσουν περισσότερο.
Γιατί θα πουλήσουν περισσότερο; Σε πράγματα που μας αρέσουν αγοράζουμε το φθηνότερο;
Νομίζω πως η ίδια η τιμή γίνεται κομμάτι του κύρους ενός προϊόντος.
Ίσως με χαμηλότερη τιμή να πουλούσαν λιγότερο.
Ίσως οι τιμές που επιβραβεύουμε με το πορτοφόλι μας βάζουν τους κανόνες στην αγορά και κανείς δεν σκέφτεται να απέχει πολύ από τους ανταγωνιστές -ούτε προς τα κάτω.


Φίλε Bigsur θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο σε αυτό. Σαφώς και η τιμή καθορίζει την αξία ενός προϊόντος αλλά μέχρι ενός σημείου. Αυτό ισχύει περισσότερο για παροχή υπηρεσίας που μπορείς να δώσεις υπεραξία και όχι τόσο σε προιόν(όχι ότι δεν υπάρχουν προϊόντα με υπεραξία). Άν δεν κάνω λάθος ο atlan678 ρώτησε γιατί δεν κατασκευάζουν και μοντέλα με χαμηλότερη τιμή. Ο Svoemesto για παράδειγμα έχει τον Κ4 στα 150€ και έβγαλε και τον kl+ στα 70€. Δεν νομίζω ότι χάλασε το όνομά του ο Svoemesto. Ο kl+ έχει πουλήσει χιλιάδες κομμάτια(μπορεί και περισσότερα από τον K4)και είναι κατά πολλούς ένας αξιόπιστος ατμοποιητής, με κύρος και όνομα. Ok θα συμφωνήσω ότι πουλήθηκαν και χιλιάδες κλώνοι. Δεν νομίζω να τον ενοχλεί. Ρωτάω λοιπόν, ποιόν έλληνα κατασκευστή θα ενοχλούσε να πουλήσει τα κομμάτια που πούλησε ο Svoemesto στα 70€; Βγήκε χαμένος;
Οι μεγαλύτερες εταιρίες σε όλους τους κλάδους δίνουν την δυνατότητα στον καταναλωτή άν δεν μπορεί να αγοράσει το ακριβό τους μοντέλο να πάει σε κάποιο φθηνότερο και με αυτό τον τρόπο να αγοράσει το brand name που επιθυμεί σε προσιτή τιμή για αυτόν.


Τώρα για να φτάσει κάποιος στο σημείο να πουλήσει χιλιάδες κομμάτια στην παγκόσμια αγορά την στιγμή που δεν διαθέτει το κεφάλαιο θα πρέπει να χτυπήσει την πόρτα κάποιας οικονομικής εταιρίας, να τους αναπτύξει το όραμά του, να εγκριθεί, να βρεθεί επενδυτής κ.α. τα οποία δεν είναι επί του παρόντως νήματος να αναφερθούν γιατί θα πιάσουμε πολλές σελίδες. Αφού γίνουν όλα αυτά και υπάρχει το κεφάλαιο για να αναλάβουν μεγάλες διαφημιστικές εταιρίες και τμήμα marketing, τα αποτελέσματα έρχονται μόνα τους(στο περίπου). Μόλις μεγαλώσεις κάνεις και συνεργασίες με άλλες εταιρίες του κλάδου(είτε χρηματικές εφόσον θα υπάρχει το κεφάλαιο είτε win win)στίλ Svoemesto-Five Pawns μιάς και τον ανέφερα, σε παίζουν οι reviewers και πολλά ακόμη που πάλι θα φάμε ώρες ατελείωτες για να τα αναλύσουμε και χωρίς λόγο, αφού λίγο πολύ όλοι τα γνωρίζουμε. Γενικότερα για να γίνεις παίχτης σε παγκόσμιο επίπεδο το παιχνίδι είναι τελείως διαφορετικό. Αλλά αυτό νομίζω αφορά τους κατασκευστές και όχι εμάς.


Το δυσάρεστο για τους έλληνες κατασκευαστές αυτή τη στιγμή είναι ότι προσπαθούν στην παγκόσμια αγορά να τοποθετήσουν τα προιόντα τους σε υψηλό επίπεδο(Γερμανίας) αλλά το κράτος έχει άλλο πλάνο με όλα αυτά που κάνει(Κινεζοποίηση, Βουλγαροποίηση κτλ). Ή μάλλον ούτε και το ίδιο δεν ξέρει τί θέλει. Ποτέ δεν ήξερε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2015, 12:19 από constantinos77 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 14:54 »
Κωνσταντίνε, το παράδειγμα του Svoemesto δεν είναι τυπικό. Βγαίνουν 100 ατμοποιητές το χρόνο και ο Ρώσος έπιασε το Τζόκερ (όπως και ο Μιχάλης με το Νέμεσις παλιότερα). Δεν έγινε επιτυχημένος λόγω χαμηλής τιμή. Έτυχε να πετύχει σε απίστευτο βαθμό (που δεν επαναλαμβάνεται κατά βούληση, αλλιώς θα το έκαναν όλοι!) και μετά έφτιαξε και μια φθηνότερη εκδοχή για να πιάσει και κομμάτι της αγοράς που του είχε ξεφύγει. Επενδύοντας στο όνομα ενός ήδη απίστευτα πετυχημένου προϊόντος. Όμως δεν έφτιαξε όνομα με το φτηνό.

Καλώς ή κακώς τα ατμιστικά γίνονται μέρα με τη μέρα προϊόντα lifestyle. Η "υπεραξία" είναι το να πάρεις αυτό για το οποίο μιλάνε όλοι στο φόρουμ, στο FB και αλλού. Το ακριβό, το σπάνιο, αυτό που ζορίζεσαι να πληρώσεις, αυτό που θέλει λίστα να μπεις, αυτό που θα αναφέρεις σχεδόν σαν τρόπαιο. Δεν μου αρέσει, αλλά το βλέπω να συμβαίνει. Αφού κυκλοφορήσει, αφού συζητηθεί, αφού πουλήσει τότε θα κάνουμε και κουβέντα για το πόσο ακριβό είναι και τι καλά να ήταν φθηνότερο.

Νομίζω πως αρκετοί δημιουργοί σκέφτονται ανάποδα:
"Αν το βάλω πιο φτηνά ο κόσμος θα το θεωρήσει λιγότερο καλό από το Χ που φτιάχνει ο άλλος και είναι ακριβότερο. Και τους Κινέζους έτσι κι αλλιώς δεν τους φτάνω. Άρα... 120 ευρώ!"

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 14:56 »
Ωραίο θέμα, που όμως πολλές φορές έχει συζητηθεί στο φόρουμ και θα προσπαθήσω να μην επαναλαμβάνομαι. Το περίεργο είναι ότι με βρίσκουν σύμφωνο πολλές απόψεις, ακόμη και αντίθετες μεταξύ τους. Παρακολουθώ τις εξελίξεις στην συγκεκριμένη αγορά για να ικανοποιήσω το χόμπι μου, αλλά και λόγο επαγγέλματος προσπαθώ να καταλάβω πως τιμοδοτουν το προϊόν τους οι Έλληνες κατασκευαστές.
 
Καταρχήν, δεδομένο και έχει ειπωθεί, η κατάσταση στην Ελλάδα δεν ευνοεί την επιχειρηματικότητα. Για αυτό δεν θα δούμε ποτέ ίσως έναν εργοστασιακό να παράγεται στην Ελλάδα. Δεν θα μπορούσε κανένα προϊόν εντάσεως παραγωγής να ανταγωνισθεί στα ίσια άλλες αγορές. Μιλάμε λοιπόν μόνο για επισκευασιμους. Πριν αρχίσουμε τα περί τιμών, ας έχουμε στο μυαλό μας ότι ο επισκευασιμος ακόμη και όταν έχει βγει σε στανταρισμενη πλέον παραγωγή, περιλαμβάνει μέσα του την οποιαδήποτε «μαγκιά» ή  πατέντα του κατασκευαστή, το μεράκι του, τις ώρες ενασχόλησης του κλπ. Περιλαμβάνει επίσης (και αυτό είναι ίσως πιο σημαντικό για εμάς και τι είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε) την «μαγκιά» του χρήστη, το μεράκι του, τις ώρες ενασχόλησης του κ.ο.κ.  Δημιουργείτε λοιπόν ένα positioning του κάθε επισκευασιμου (θέση που έχει το κάθε προϊόν στο μυαλό του καταναλωτή) που πολλές φορές δεν έχει καμία σχέση και δεν επηρεάζεται άμεσα από το marketing του έκαστου κατασκευαστή.  Άσε που αμφιβάλω αν έχουν marketing plan, τμήμα, ή έστω ανθρώπους να ασχολούνται πολλοί Έλληνες κατασκευαστές.
 
Η φύση λοιπόν του προϊόντος κάνει για μένα πολύ μεγάλο το διάστημα της τιμής που μπορεί να πάρει ένα τέτοιο προϊόν και παρ όλα αυτά να στοχεύει και να ικανοποιεί ένα target group ενώ ταυτόχρονα να μην είναι ελκυστικό σε ένα άλλο πολύ πολύ κοντινό. Για αυτό επειδή δυσκολεύομαι να το εξηγήσω με επιχείρημα θα χρησιμοποιήσω τυχαίο παράδειγμα.  Ας πούμε ότι ο φαινόμενος και ο καλυξ κοστίζουν το ίδιο και είναι και πολύ κοντά σε ποιότητα κατασκευής. Ο φαινόμενος αξίζει για μένα και το τελευταίο σεντ και ίσως να τον αγόραζα και ακριβότερα για αυτά που μου προσφέρει αυτός η ακόμη ακόμη ο κατασκευαστής του, η ιστορία του το σερβις του κλπ.. Ο καλυξ από την άλλη καλός είναι αλλά δεν αξίζει να δώσω τόσα, με σαράντα κάτω το συζητάω, μη σου πω ότι θα κράξω και τον κατασκευαστή γιατί πουλαει ότι νάνε .. ακριβώς το ίδιο, αλλά αντίστροφα ισχύει για κάποιους από εσάς…
 
Η τιμή λοιπόν που δίνουν οι Έλληνες κατασκευαστές κατά την άποψη μου και για να κλείσω, να κάνουμε και καμιά δουλειά, δεν ακολουθεί μόνο τιμοδοτηση βάσει κόστους. Ούτε μόνο τιμοδοτηση βάσει ανταγωνισμού. Ούτε τιμοδοτηση premium ή hi end με στοιχεία χειροποίητου, προϊόντος. Ακολουθει έναν αχταρμά όλων των προηγούμενων. Οι κατασκευαστές προσπαθούν να ανταπεξέλθουν στα κόστη, να πληρωθούν τις ώρες ανάπτυξης και το κόστος των αρχικών σχεδίων, να ικανοποιήσουν το κράτος, να χρηματοδοτήσουν το επόμενο project, να ικανοποιήσουν εμάς, να κονομήσουν αυτοί, ρίχνουν και μια κλεφτή ματιά στον ανταγωνισμό… Και έτσι πορεύονται πάντοτε ικανοποιώντας κάποιους  και δυσαρεστώντας κάποιους άλλους. Κινέζοι και φτηνοί δεν θα γίνουν ποτέ, ούτε όμως και πανάκριβοι Γερμανοί και Αμερικανοί των € 150 +.  Δεν νομίζω ότι αισχροκερδούν όπως τιμολογούν τώρα, ούτε είναι χαζοί να μην μειώνουν τιμές για να πουλήσουν ποσότητες . Προφανώς κάνουν λογαριασμό. Μεγαλύτερες παραγωγές, παρά την οικονομία κλίμακας που δείχνει να προσφέρουν βιομηχανοποιούν το προϊόν τους, με οφέλη που μπορεί  να μην αντικατοπτρίζονται στα μεικτά τους. Τι να τον κανείς μεγαλύτερο τζίρο αν σε βάζει μέσα και σε απομακρύνει από το προϊόν σου?? ?
 
Αντιλαμβάνομαι πλήρως και ζω και εγώ την οικονομική δυσχέρεια της εποχής. Συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις ζητείται να χαμηλώσουν οι τιμές σε βασικά είδη διαβίωσης και σε είδη που θεωρούνται υπερτιμημένα. Ούτε καν ζητείται, το κάνει η αγορά μόνη της. Δεν βλέπω να έχει αντικείμενο αυτό στην περίπτωση μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:45 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:45 »
Σωστός ο Χρήστος , μπράβο και γραπτώς.
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα.

Όσο πιό καλά κατανοήσετε το παραπάνω ποστ τόσο πιό καλά θα καταλάβετε ότι δεν υπάρχει φτηνό και ακριβό.

Υπάρχει χόμπυ και... τα χόμπυ πληρώνονται
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:54 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 18:31 »
Κωνσταντίνε, το παράδειγμα του Svoemesto δεν είναι τυπικό. Βγαίνουν 100 ατμοποιητές το χρόνο και ο Ρώσος έπιασε το Τζόκερ (όπως και ο Μιχάλης με το Νέμεσις παλιότερα). Δεν έγινε επιτυχημένος λόγω χαμηλής τιμή. Έτυχε να πετύχει σε απίστευτο βαθμό (που δεν επαναλαμβάνεται κατά βούληση, αλλιώς θα το έκαναν όλοι!) και μετά έφτιαξε και μια φθηνότερη εκδοχή για να πιάσει και κομμάτι της αγοράς που του είχε ξεφύγει. Επενδύοντας στο όνομα ενός ήδη απίστευτα πετυχημένου προϊόντος. Όμως δεν έφτιαξε όνομα με το φτηνό.

Καλώς ή κακώς τα ατμιστικά γίνονται μέρα με τη μέρα προϊόντα lifestyle. Η "υπεραξία" είναι το να πάρεις αυτό για το οποίο μιλάνε όλοι στο φόρουμ, στο FB και αλλού. Το ακριβό, το σπάνιο, αυτό που ζορίζεσαι να πληρώσεις, αυτό που θέλει λίστα να μπεις, αυτό που θα αναφέρεις σχεδόν σαν τρόπαιο. Δεν μου αρέσει, αλλά το βλέπω να συμβαίνει. Αφού κυκλοφορήσει, αφού συζητηθεί, αφού πουλήσει τότε θα κάνουμε και κουβέντα για το πόσο ακριβό είναι και τι καλά να ήταν φθηνότερο.

Νομίζω πως αρκετοί δημιουργοί σκέφτονται ανάποδα:
"Αν το βάλω πιο φτηνά ο κόσμος θα το θεωρήσει λιγότερο καλό από το Χ που φτιάχνει ο άλλος και είναι ακριβότερο. Και τους Κινέζους έτσι κι αλλιώς δεν τους φτάνω. Άρα... 120 ευρώ!"


Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου και ότι έχεις γράψει είναι σωστό(για εμένα). Πάντα όμως ένας στους 100 πιάνει. Εξάλλου αν έχεις τύχη διάβαινε. Αλλά την τύχη σου πρέπει και να την κηνυγάς. Να πάς και κανένα ταξιδάκι Αμερική για να σου κάτσει το τζόκερ και να αρχίσεις να πουλάς. Μόνο η τύχη σήμερα δεν φτάνει(προσωπική άποψη)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 18:51 »
Ένας στους εκατό θα κάνει το πιο εμπορικό -το οποίο δεν σημαίνει πως είναι καλύτερο, ούτε πως αυτός που το πέτυχε το κυνήγησε περισσότερο από τους άλλους.
Αυτό δεν σημαίνει πως οι άλλοι δεν θα τα πάνε συμπαθητικά, ούτε πως πρέπει να τα παίξουν όλα ή τίποτα.
Αν έκαναν έτσι όλοι, δεν θα είχαμε εμπόριο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 19:06 »
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Ούτε μόνο τύχη θέλει ούτε μόνο κυνήγι. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι ;)

Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 19:08 »
Πιστεύω πολύ στην τύχη  και στο αστέρι που έχει ο καθένας. Κάποτε κάποιος πολύ δικός μου άνθρωπος που μας άφησε πίστευε πως η τύχη του ανθρώπου είναι ένας άλλος άνθρωπος.
Νομίζω όμως πως στην περίπτωση του Ρώσου Ρωσογερμανού (τι είναι τέλος πάντων) το προϊόν του δεν ήρθε καθόλου τυχαία στην αγορά. Ήρθε να καλύψει ένα μεγάλο κενό από κατασκευές ατμοποίησης με πολλές επιδόσεις αλλά και πολλά προβλήματα και πολύ παίδεμα.
Έτσι πιστεύω... αλλά δεν ήμουνα δίπλα του όταν το έψαχνε οπότε μπορεί και να κάνω λάθος...

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 19:13 »
παιδια ο καυφουν στην εποχη του επαιζε χωρις αντιπαλο ή καλυτερα με πολυ λιγους αντιπαλους ,αλλα ο svoemesto εκανε μια μεγαλη μαγκια ,μειωσε τον lite σε τιμη που περνεις εναν καλο εργοστασιακο και ξαναξεπουλησε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538510 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1614 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12