vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, manoslykos, Parolos

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος Stavros 66

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1005 στις: Μαρτίου 30, 2016, 01:30 »
Να πω κ εγω την γνώμη μου για το ss316 L..  Εδώ Κ χρόνο περίπου στηνω με kanthal A1.. Συνήθως αντιστάσεις  microcoil..  Με αυτά που διάβασα για το πυρωμα της αντιστασης κ τα διάφορα που ακούγονται για απελευθέρωση κάποιων ουσιών είπα να δω άλλο τρόπο κ σύρμα ίσως εκτός από αυτό που χρησιμοποιώ κ το ni 200 με το οποίο δεν τα βρήκα πριν καιρό..  Έτσι δοκίμασα το SS με δύο Evic vtc mini κ αντίστοιχα δύο kayfun v4.. Μετά από κάμποσα στήσιματα κατέληξα ότι το όλο θέμα μοιάζει λιγο με σπαζοκεφαλια..  Το σύρμα της UD που προμηθευτηκα θέλει tcr που πρέπει να ταιριαξεις αλλά κ να το βρεις κάπου ψάχνοντας τα μαύρα η πράσινα καρουλια αρχίζουν τα προβληματα με τον πόλο των Evic η των kayfun.. Καθε φορά που αλλάζεις αντίσταση κ δεν απέχει πολύ από την προηγούμενη αρχίζεις κ ψάχνεις τα Evic..  Βιδωσε μεγαλύτερη μπας κ πάρει χαμπάρι,  ξαναβιδωσε αυτή που θέλεις να πάρεις κανονική μέτρηση..  Αν το καταφέρεις ατμιζεις(προσωπικά 7 σπειρες σε 2mm άξονα, 0,64-068Ω, 185°C 13w) αλλά όχι για πολύ γιατί επανέρχονται τα προβληματα των πολων κ αλλάζουν τις παραμέτρους με υποτονικα  συνήθως αποτελέσματα που σε αναγκάζουν να ασχολείσαι μόνιμα με τις ρυθμίσεις.. Γυριζοντας στο power κ πάλι δεν παίρνεις την ατμιστικη ευχαρίστηση..  μάλλον την ατμιστικη σου... ηρεμία αφού κ εκεί αλλάζει η ωμικη αντίσταση όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία  ή όταν το θέλουν μόντ κ ατμοποιητες.. 
Πιστεύω τελικά ότι το SS ειδικά στο tc χρειάζεται τουλάχιστον αξιόπιστα μόντ, σταθερούς ατμοποιητες κ κατόπιν γνώση των ιδιοτήτων του κάθε σύρματος .. Η χρήση του kanthal χωρίς υπερβολικά watts, dry burning  είναι απλή, πολύ γνωστή κ συγχωρεί τα μικρά σκαμπανεβασματα της ωμικης αντίστασης, τα σφάλματα των μόντ  χωρίς να αλλάζει δραματικά την ατμιση.. Γενικά είναι απλά τα πράγματα με πολύ καλό αποτέλεσμα ίσως κ καλύτερο(αν υπάρχει καλοστημενη αντίσταση με καλή παροχη)  από τον έλεγχο που ακόμη βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο τουλάχιστον όσο αφορά τις συσκευές ευρείας χρήσης κ τις ρυθμίσεις τους σε νέα δεδομένα.. 
Όλα αυτά αφορούν εντελώς προσωπική εκτίμηση που δεν αμφιβάλω καθόλου ότι μπορεί κ να είναι λανθασμενη.. 

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1006 στις: Μαρτίου 30, 2016, 01:51 »
Μην κάνετε dry burn υπάρχει και ποιο αποδοτικός τρόπος που δεν αφήνει πίσω του καμένο. Εγώ έχω μια οδοντόβουρτσα βάζω επάνω λίγο υγρό για τα πιάτα και την βουρτσίζω στην βρύση, χρησιμοποιώ ένα νυστέρι για τις επιφάνειες που δεν μπορεί να καθαρίσει η οδοντόβουρτσα και μικρο βουρτσάκι για τα μεσοδόντια διαστήματα για το εσωτερικό της.

Η αντίσταση γίνετε καινούργια και έτσι γλίτωσα το στρίβε αντιστάσεις κάθε 2-3 μέρες.

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1007 στις: Μαρτίου 30, 2016, 02:01 »
Τα σηρματα τα πηρονουμε;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1008 στις: Μαρτίου 30, 2016, 02:03 »
Πριν μερικές μέρες αγόρασα και εγώ το πράσινο  UD 316L 28ga βγήκε στα 0.58Ω παίζω στους 150C/30W στο cuboid και δεν διαπιστώνω κάποιο πρόβλημα ακόμα και όταν αφήσω να στεγνώσουν τελείως τα βαμβάκια στο velocity.

Είναι το πρώτο στήσιμο που κάνω για TC με SS.

Πάντως εδώ το παλικάρι λέει ότι έχει να κάνει και με την τιμή της αντίστασης και μάλιστα ότι θέλει και διαφορετικό tcr κάθε φορά.

και ολόκληρο το θέμα εδώ

https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/43vwb6/jt_cuboid_316l_as_tc_mode_default_or_custom_tcr/

Αν έχει αναφερθεί σε παλιότερο post sorry.

Εγώ βλέπω τον φίλο εδώ να καταλαβαίνει διαφορές στο άτμισμα λόγω μάλλον όταν έχει μικρές αντιστάσεις γιατί οι μεταβολές είναι μικρότερες και το mod τις καταλαβαίνει δύσκολα. Για να μην πω σε μεγαλύτερο χρόνο που θα ζεσταθεί και άλλο οπότε θα αυξηθούν τα Ohm περισσότερο και θα καταλάβει επιτέλους το mod τη διαφορά. Για αυτό το ατσάλι σε TC καλό είναι να δουλεύεται σε πάνω απο 0,50Ohm.
Τί κάνει λοιπόν για αυτό, για να εξομοιώσει την μικρότερη αντίσταση που μπορεί να μην έχει καλό αποτέλεσμα, μεγαλώνει το TCR, ώστε να μεγαλώσει εικονικά την μεταβολή της αντίστασης κιας μην είναι πραγματική. Για αυτό το λόγο όπως λέει έχει και πιο ζεστό ατμό.
Για παράδειγμα, σε μια αντίσταση 0,50Ohm, με TCR 92, στους 220 βαθμούς η αντίσταση θα φτάσει 0,592Ohm που είναι σχετικά μικρή διαφορά. Αν υποθέσουμε οτι το πραγματικό TCR του συγκεκριμένου σύρματος είναι 100, η πραγματική του θερμοκρασία σε αυτή τη διαφορά αντίστασης είναι 204 βαθμοί. Ενώ σε TCR 130 που το βάζει εκείνος, η θερμοκρασία με αυτή τη διαφορά υποτίθεται οτι είναι 161,5 βαθμοί.
Άρα, όταν εκείνος βάζει TCR 130, το mod καταλαβαίνει οτι στους 220 βαθμούς, η αντίσταση πρέπει να φτάσει 0,63Ohm, αλλά αν όπως είπα το πραγματικό TCR του σύρματος είναι 100, η πραγματική θερμοκρασία στα 0,63Ohm είναι 280 βαθμοί! Για αυτό λοιπόν έχει και πιο ζεστό ατμό!

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1009 στις: Μαρτίου 30, 2016, 02:05 »
Ρε παιδια το να στριψετε μια αντισταση ειναι απαραιτητο εχοντας επισκευασιμο ατμοποιητη. Τωρα αν χρειαζεται καθε μερα ή καθε 2-3 μερες...τι να κανουμε....Οσο για πλυσιμο της αντιστασης με υγρο πιατων, νυστερι, και βουρτσακια εμενα μου ρχετε πιο ευκολο να κανω μια καινουρια αντιστασουλα (λιγοτερο χρονο θα μου παρει και θα ναι και καθαρη). Γνωμη μου παντα, αν καποιος βαριεται να στριβει αντιστασεις καλυτερα να παει σε καποιον αλλον ατμοποιητη με εργοστασιακες ετοιμες αντιστασεις. Τοσοι εχουν βγει και ειναι πολυ καλοι στην γευση.

Τα σηρματα τα πηρονουμε;

Καλο ειναι να μην πυρωνουμε κανενα. Μπορουμε να πυρωνουμε το kanthal αλλα καλο ειναι να το αποφευγουμε και σε αυτο.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1010 στις: Μαρτίου 30, 2016, 02:18 »
Η αντίσταση γίνετε καινούργια και έτσι γλίτωσα το στρίβε αντιστάσεις κάθε 2-3 μέρες.

Όσο κάνεις όλο αυτό που περιέγραψες έχω στρίψει 5 αντιστάσεις.  :cigar:

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1011 στις: Μαρτίου 30, 2016, 02:20 »
ήμουν προετοιμασμενος για μια τέτοια απάντηση, την έδωσα μόνος μου όσο έγραφα τα παραπάνω. Μπα ο χρόνος είναι μικρότερος.

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1012 στις: Μαρτίου 30, 2016, 02:23 »
Εγω κανθαλ δουλεβω κ κανω ποτε ανοιχτές κ ποτε της πηρονο δεν ξερω παλι ποιο ειναι το σοστο

Αποσυνδεδεμένος johnM

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • DIY or DIE
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1013 στις: Μαρτίου 30, 2016, 03:04 »
Φίλε estrifan αν το παλικάρι δεν μπόρεσε να καταλάβει την διαφορά από τους 220c στους 280 τότε είναι άξιος της τύχης του.

Πάντως εγώ δεν βλέπω διαφορά από το SS mode που το έχω και δουλεύει κανονικά με το TCR 130 που  αναφέρει όπως επίσης να επισημάνω ότι δεν δοκίμασα να το φτάσω στο dry hit με το TCR 130.

Επίσης δεν παίζω σε τόσο χαμηλά Ω και ξεκίνησα από χαμηλά τα watt μέχρι να έχω συνέχεια στο ατμιστικο αποτέλεσμα που εγώ θεωρώ σωστό για τα δικά μου γούστα.

Ο αδερφός μου με 0.4 στον bellus δεν παίζει πάνω από 20w και το έχει αν δεν κάνω λάθος στους 130-140c σε ss316.

Πάντως αυτό που παρατήρησα με το ss είναι ότι δεν είχα ούτε μια φορά αυτήν την σιδεριλα του kanthal και έχω δοκιμάσει τα πάντα μόνο ultrex δεν του έβαλα!.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1014 στις: Μαρτίου 30, 2016, 09:28 »
Μια χαρά την κατάλαβε αφού λέει οτι έχει πιο ζεστό ατμό!  ;)
Αν και στο δικό σου mod το SS mode είναι 120, ε ναι δεν θα δεις διαφορά με ένα manual TCR 130!   :)
Επίσης το TCR δεν παίζει κανένα ρόλο στο dry hit να πω ή αν πάρεις καμένο, γιατί ακόμα και στο παράδειγμα που έδωσα, με TCR 130, αν βάλεις μια θερμοκρασία εσύ πιο χαμηλή που αντιστοιχεί στους 200 πραγματικά, δεν πρόκειται να πάρεις καμένο ποτέ!
Εσύ καλά κάνεις και παίζεις με ψηλά Ohm αλλά να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται περίεργο που ο αδερφός σου ατμίζει στους 130-140 βαθμούς.  :dontknow:
Δεν ξέρω...εγώ δεν έχω καταφέρει να ατμίσω κάτω απο τους 160, σε όποιο σύρμα έχω δοκιμάσει για έλεγχο θερμοκρασίας και τα έχω δοκιμάσει όλα! Να του αρέσει κρύος και λίγος ο ατμός? Μπορεί...αλλιώς κάτι άλλο παίζει και ατμίζει σαν να άτμιζε στους 160-180 ας πούμε...  :hmmm:
Αυτό που λες με τη μεταλλίλα το έχω δει και εγώ, αλλά ακόμα εγώ να πάρω γεύση για τα γούστα μου με το ατσάλι όπως παίρνω με άλλα σύρματα...  :eyesplash: 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1015 στις: Μαρτίου 30, 2016, 10:34 »
Αν δεν κάνω λάθος Νομίζω ότι ήμουν από τους πρώτους που εξέφρασαν το πρόβλημα με την λάθος διατομής του συρματοσ τις UD και το διαπιστωσο λόγω του ότι άλλο αποτέλεσμα σε ωμ έπρεπε να έχω και άλλα είχα σε παλαιότερη μέτρηση που είχα κάνει στο μαύρο καρολακι αντί για 0.32 ήταν 0.28 πράγμα που η εταιρεία δεν έχει ποιο ψιλό από το 0.32 τέλος πάντων είπα ότι εντάξει και τι έγινε ίσα ίσα που το ήθελα αυτό το πάχος.. Κατόπιν ανέβασε ο Μάκης φώτο με το πράσινο καρούλι και όντως έδειχνε σωστό στο πάχος και από τα λεγόμενα του πήρα και εγώ ένα τέτοιο αλλά και πάλι μια από τα ίδια δείτε εδώ στη φώτο για να καταλάβετε
Και στο ερώτημα κάποιον αν το παχυμετρο μου μετράει σωστά ναι το τσέκαρα όπως μου είπε ο Μάκης με φιλερ από φίλο μηχανικο.. Τώρα όσο αφορά την απόδοση του σε διάφορα tcr που έκανα δοκιμές μου δούλεψε σωστά από 1 10 και πάνω.. Συγκριτικό τεστ έγινε με σύρμα άλλοις εταιρίας σε ίδιο πάχος συρματοσ σε ίδιο μόντ ίδιο ατμό ίδιες σπείρες ίδιο υγρό και το αποτέλεσμα ήταν ότι στις UD για μια τζούρα στα 5 δευτερόλεπτα χρειάστηκε να βάλω 15 ΒΑΤ και θερμοκρασία 230 βαθμούς ενώ στο άλλο με Τα ίδια βατ δούλεψε στους 190 βαθμούς η δοκιμή έγινε στην ρύθμιση του μόντ και όχι σε ρύθμιση tcr φυσικά γνωρίζω ότι το ένα έχει θερμικό συντελεστή στο 100 και το άλλο ψάχνουμε να βρούμε που βολεύει το καθένα.. 

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1016 στις: Μαρτίου 30, 2016, 11:20 »
Η προεπιλεγμενη τιμη στο 316SS ειναι 120, οχι 100.
Αν σου ειναι εύκολο κανε μια μέτρηση με το παχυμετρο σε 
0,32 και 0,28 kanthal και αλλη μια στο πράσινο UD και πες μου τι τιμες σου δινει το παχυμετρο.

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1017 στις: Μαρτίου 30, 2016, 11:39 »
Εγω εκανα το λαθος και πηρα 0.80 SS316 και μου θυμιζει συρμα απο TIG ηλεκτροκοληση.
μπορω να το δουλεψω καπου καπως σε subtank? Εχω και kuro coiler.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1018 στις: Μαρτίου 30, 2016, 11:46 »
Φίλε, θες 25 σπείρες για να φτιάξεις μια αντίσταση 0.5Ω..... :))

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1019 στις: Μαρτίου 30, 2016, 12:15 »
Για να μην σου πω , πως 25 x 0,8 = 20 mm αντίσταση, αν τις κάνεις κολλητά, όταν όλος ο subtank είναι 22 mm από άκρη σε άκρη :eyesplash: :dontknow:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μπορείς να δοκιμάσεις 0,2 με 9-10 σπείρες, αλλά και πάλι δεν ξέρω και αμφιβάλω αν χωράει μέσα στην rba..
τώρα που το πήρες όμως , δεν χάνεις και τπτ να δοκιμάσεις , να ξέρουμε κι εμείς.. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias