vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, john67, manoslykos, Ηρακλης, Jorge, Olga68, highland, gigelis78, ramon

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #675 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 23:53 »
Φίλε savo νομίζω ανησυχείς άδικα, το ότι λένε κάποιοι ότι είναι για τα σκουπίδια δεν νομίζω να εννοούν για την υγεία αλλά για την γεύση. Τί σημασία έχει να σου πω ότι εμένα μου αρέσει πιο πολύ απο το Kanthal αλλά εσύ πως να συμφωνήσεις αν δεν κάνεις τον κόπο να δοκιμάσεις μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #676 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 00:00 »
Παιδια για ποιες σημερινες δημοσιευσεις περι ss συρματων γινεται λογος? Εχασα επεισοδια?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #677 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 00:05 »
Νόμιζω higraf και οι υπόλοιποι ότι κατάλαβες λίγο το σκεπτικό μου και τι θέλω να πω. Δεν με πείραξε αυτό που ειπε ο φίλος tzifos όσο κάτι που άλλο που διάβασα σήμερα σε άλλο νήμα δεν θύμαμαι για κάτι περιέργα σε περιεκτικότητες πάνω από το επιτρεπτό στο ss.
Eννοειτε ότι θα κάνω κ εγώ τις δοκιμές μου και εδώ είμαστε να τα λέμε αλλά ξανά τονίζω ότι ειμαστε κ εμείς οι αρχάριοι και οι άσχετοι εδω μέσα και πιθανόν να επιρεαζόμεθα από τις δίαφορες "υποκειμενικές" τοποθετήσεις.
edit : είμαι σίγουρος ότι κάπου διάβασα gia το εν λόγο ποστ απλά μπορεί να κάνω λάθος για την χρονολογική σειρά  επειδή το είδα στο tapatalk.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #678 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 00:08 »
Δε θελω να σε τρομαξω αλλα ηδη κανεις υποκειμενικα πειραματα με την υγεια σου με το ΗΤ που χρησιμοποιεις εσυ και ολοι μας. Για το ss δεν εχει ακουστει τιποτε πιο ανησυχητικο απο οτι εχει ακουστει για ολα τα συρματα κατα καιρους. Τιποτα δεν εχει αποδειχθει ή εντοπιστει. Ολα ειναι σεναρια φαντασιας μεχρι στιγμης. Τωρα το τι θα κανεις εσυ ειναι προσωπικη σου επιλογη. Θελεις να τρομαξεις; Τρομαξε. Θελεις να σταματησεις να διαβαζεις το φορουμ; Σταματα. Δες τα δεδομενα, σκεψου, κρινε, αποφασισε.

Και το ζητημα για τους αρχαριους που θετεις ειναι λαθος για μενα. Δεν ειμαστε δασκαλοι κανενος, ουτε καποια μυστικιστικη αιρεση που στρατολογουμε νεους. Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τα λογια και τις πραξεις του. Οταν θα γραψω κατι στο φορουμ αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι να αποδωσω πιστα την αποψη μου στο γραπτο. Τωρα αν αυτη τρομαζει, θορυβει, φοβιζει, ξυνιζει, στραβωνει ειναι το τελευταιο που με απασχολει. Ουτε θα ομορφυνω, ουτε θα στρογγυλεψω το λογο μου, ουτε θα αυτολογοκριθω προς χαριν καποιων αγνων, αθωων αρχαριων (ή οποιουδηποτε αλλου). Ουτε και νομιζω ο οποιοσδηποτε συνατμιστης θα επρεπε να κανει κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #679 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 00:17 »
Έχεις δίκιο Caros μεγάλα παίδια είμαστε και κρίνουμε και επιλέγουμε και συζητάμε και κατ έπεκταση περνάμε και ωραία μέσα απ αυτό.
Τέλος πάντων κάποιες αθώες σκέψεις έκανα με αφορμή κάτι που διάβασα.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #680 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 00:40 »
@savo   Καταρχήν να σου πώ ότι είμαι καινούργιος και στο forum & στο Η/Τ & στους επισκευάσιμους. Το "σκουπίδια" δεν πήγαινε στο θέμα υγείας που θίγεις αλλά στο πώς παίζει με τα υπόλοιπα που έχω (ατμο + μοντ). ο estrifan έγραψε ότι υπάρχουν πολλές αντικρουόμενες απόψεις για τα  ίδια σύρματα.
Παράθεση
Εγώ πάντως δεν έχω ξαναδεί σε άλλο σύρμα τόσες διαφορές στη γεύση μεταξύ μας...και μάλιστα και με το ίδιο σύρμα όλοι...  (Image removed from quote.)
και του απάντησα ότι δεν είναι όλα τα σύρματα (ss316) ιδια.
Παράθεση
Εγώ έχω κατασταλάξει: Το SS της UD είναι για τα σκουπίδια ή τέλος πάντων ο συνδυασμός της πλακέτας Joyetech (eVic VTC Mini) με UD SS316 είναι για τα σκουπίδια.
Με άλλα σύρματα SS και αντιστάσεις από 0.7Ω (δεν έχω κατέβει παρακάτω) μέχρι 1.8Ω είτε Power είτε TC παίζει πολύ καλά.
Το ότι εμένα δεν μου κάνει το Α ή το Β σύρμα δεν είναι κανόνας. Το "για τα σκουπίδια" δεν αναφέρετε πουθενά αλλού πλήν της γεύσης. Ας είμαστε προσεκτικοί στο τι διαβάζουμε να μην βγάζουμε συμπεράσματα άλλα αντί άλλων.
Το ίδιο συμβαίνει με τους ατμοποιητές. 10 να ρωτήσεις εδώ μέσα "ποιός είναι ο καλύτερος", 11 διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις :))

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #681 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 00:41 »

Παντως οποιον απασχολει το ζητημα υγιεινης του ss εδω και εδω ειναι δυο λινκ απο το φορουμ κατατοπιστικοτατα πανω στο θεμα. Ορεξη να χεις να διαβαζεις ;) .

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #682 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 00:49 »
@savo   Καταρχήν να σου πώ ότι είμαι καινούργιος και στο forum & στο Η/Τ & στους επισκευάσιμους. Το "σκουπίδια" δεν πήγαινε στο θέμα υγείας που θίγεις αλλά στο πώς παίζει με τα υπόλοιπα που έχω (ατμο + μοντ). ο estrifan έγραψε ότι υπάρχουν πολλές αντικρουόμενες απόψεις για τα  ίδια σύρματα. και του απάντησα ότι δεν είναι όλα τα σύρματα (ss316) ιδια. Το ότι εμένα δεν μου κάνει το Α ή το Β σύρμα δεν είναι κανόνας. Το "για τα σκουπίδια" δεν αναφέρετε πουθενά αλλού πλήν της γεύσης. Ας είμαστε προσεκτικοί στο τι διαβάζουμε να μην βγάζουμε συμπεράσματα άλλα αντί άλλων.
Το ίδιο συμβαίνει με τους ατμοποιητές. 10 να ρωτήσεις εδώ μέσα "ποιός είναι ο καλύτερος", 11 διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις :))

Οπ σε εμένα πήγαινε η απάντησή σου δηλαδή? Κάτι έχασα... Γιατί δεν έγραψα κάτι για UD εγώ, παρόλο που αυτό εννοούσα γιατί οι περισσότεροι αυτό πήραμε, αλλά νόμιζα οτι γενικά στο ατσάλι παίζει αυτό... ;D
Εσύ λοιπόν που δοκίμασες και UD και άλλο, κάτι παραπάνω ξέρεις!
Θα με κάνετε να ξαναπάρω ατσάλι άλλης μάρκας να ξαναδοκιμάσω...και όχι τίποτα άλλο...μια χαρά έχω βολευτεί με Ni200 και NiFe...τρείς μνήμες για TCR έχει το VTC mini, τί να πρωτοβάλεις... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #683 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 02:37 »
Μικρός χαμό έκανα στο νήμα μάλλον και συγχωράτε με αλλά με έπιασε μια όρεξη να γράψω επειδή ξαναλέω κατι πήρε το μάτι μου αλλά δεν το βρίσκω.Θα το ρίξω στο διάβασμα πάλι με αυτά που έβαλε ο caros !
Αnyway θέλω να αγοράσω το σύρμα αυτό σαν δευτερο  μετά από το κανθαλ που έχω και πιο μετά να δω και τα υπόλοιπα. Έχε κατά νου να προτείνεται πάχος η κάτι μάρκα κλπ τέλος πάντων βάση των εμπειριών σας ? Τώρα ζητάω ευθεως την γνωμη σας χαχα :tongue_smilie:  και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #684 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 11:08 »
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που έχει SS σύρμα  0.25 mm;

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #685 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 13:02 »
Μικρός χαμό έκανα στο νήμα μάλλον και συγχωράτε με αλλά με έπιασε μια όρεξη να γράψω επειδή ξαναλέω κατι πήρε το μάτι μου αλλά δεν το βρίσκω.Θα το ρίξω στο διάβασμα πάλι με αυτά που έβαλε ο caros !
Αnyway θέλω να αγοράσω το σύρμα αυτό σαν δευτερο  μετά από το κανθαλ που έχω και πιο μετά να δω και τα υπόλοιπα. Έχε κατά νου να προτείνεται πάχος η κάτι μάρκα κλπ τέλος πάντων βάση των εμπειριών σας ? Τώρα ζητάω ευθεως την γνωμη σας χαχα :tongue_smilie:  και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ξεκινα απο εδω:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25901.0.html

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #686 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 20:13 »
Εγινε δοκιμη σημερα με ss316L, 0, 30mm σε 2,5 αξονα με ελεγχο θερμοκρασιας και αποδιδει πολυ καλα

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #687 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 20:55 »
Με ss316 τι αντίσταση  μπορώ για  να ατμίζω άφοβα σε power mode 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #688 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 21:19 »
Ναι

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #689 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 21:27 »
Εγινε δοκιμη σημερα με ss316L, 0, 30mm σε 2,5 αξονα με ελεγχο θερμοκρασιας και αποδιδει πολυ καλα
πες μας και μαρκα/τύπο/link απο το SS316 που δοκιμαζεις τωρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173321 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310896 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207052 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias