vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, gigelis78, lagoudakis, manoslykos, ThioVag, Milarepa

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #210 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 13:38 »
Mε ss, όταν κάνω κανονική αντίσταση με μικρές αποστάσεις σπειρων, έχω πάντα σκάσιματα, είτε σε TC είναι σε vw. Με mc δεν έχω ποτέ.
Μπορεί να μου έκανε κάτι παρόμοιο και με άλλα σύρματα, αλλά δε θυμάμαι, είμαι πολλούς μήνες αποκλειστικά με ss.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #211 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 13:45 »
χαιδευοντας την αντισταση με ενα κατσαβιδακι μετα το στησιμο του κοιλ και επειτα ξανα περνωντας το βαμβακι δεν ειχα πολλα σκασιματα.
δεν γνωριζω αν με ενωμενες τις σπειρες παιζει με tc,αλλα θα το δοκιμασω φυσικα.
απλα το ειδα οτι κατι δεν παει καλα με ελεγχο καθως ειχε πολλα σκασιματα και με το που το γυρναω σε vw δεν μου εδωσε σκασιματα ειχα πολυ ησυχο ατμισμα.
απλα επειδη δεν ειμαι πολυ φιλος των αντιστασεων κατω του ohm και δεν πολυ ατμιζω με high vg αλλαξα σεταπ.
αν το θεμα με τα σκασιματα υπηρχε και χωρις τον ελεγχο θα αντιλαμβανομουν οτι το σεταπ θελει αλλαγη.
αν σου ειναι ευκολο και μπορεις να μου προτεινεις καποιο στησιμο που σου αποδιδει να το δοκιμασω και εγω.

Αποσυνδεδεμένος madmama

  • *
  • 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η ζωη ειναι ωραια!!!
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #212 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 13:57 »
Mε ss, όταν κάνω κανονική αντίσταση με μικρές αποστάσεις σπειρων, έχω πάντα σκάσιματα, είτε σε TC είναι σε vw. Με mc δεν έχω ποτέ.
Μπορεί να μου έκανε κάτι παρόμοιο και με άλλα σύρματα, αλλά δε θυμάμαι, είμαι πολλούς μήνες αποκλειστικά με ss.
Πως κανεις μικροκοιλ με ςς συρμα με πυρωμα?Η αλλιως πως?

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #213 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 13:58 »
Εγώ πήρα ένα SS 0.40 από ένα μαγαζάκι έστησα, μια αντίσταση 0,60 Ω και δεν τραβούσε καθόλου ανέβασα ισχύ, ανέβασα θερμοκρασία 255 τίποτα έτσι το ξήλωσα και το πέταξα και έβαλα πάλι Νι 200. Ελα όμως που είχα κάνει μια παραγγελία SS 0,32 της UD που το είχα ξεχάσει και προχθές μου ήρθε, και είπα να το δοκιμάσω. Ετσι εφτιαξα αντίσταση 0,75Ω στον καυφούν με αυτό το σύρμα της UD. Μόλις άτμισα άκουσα το τσιρτσίρισμα κατέβασα την ισχύ στα 12 βαττ και τη θερμοκρασία στα 170.  Σταμάτησε το τσιρτσίρισμα. Έχω φοβερή γεύση και ντουμάνι και χτύπημα σαν να έχω την Νι200 στα 250W. Επαθα πλάκα δεν το περίμενα από σύρμα SS. Τώρα έβαλα σε όλους τους ατμό αυτό το σύρμα και απολαμβάνω άτμισμα. Αρα παίζει βασικό ρόλο η ποιότητα του SS, για αυτό προσοχή στα κοτετσοσύρματα που μας πουλάνε για καλά.

ΥΓ Οι σπείρες ανοικτές κανονικά (όχι πολύ) και το βαμβάκι να εφαρμόζει καλά για αποφυγή σκασιμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #214 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:01 »
@teo
Για TC δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, γιατί δεν το χρησιμοποιώ πλέον.
Για vw, χρησιμοποιώ σύρμα 316L διαμέτρου 0.32mm, αντίσταση mc, με 7-8 σπειρες και ατμισμα στα 13-15w.
Αυτα βέβαια σε κλώνο Κ4. Για Phenomenon, μπορεί να χρειαστεί να βγάλεις καμία σπειρα και να προσαρμόσεις τα watt στις προτιμήσεις σου.

Για το subohm ατμισμα δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Είτε ατμιζεις με 1.5Ω, είτε με 0,5Ω, το ίδιο ασφαλές είναι από τη στιγμή που χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό mod.



@madmama
Στριψιμο τόσο σφιχτά ώστε η αντίσταση να έχει μορφή mc πριν καν μπει στον ατμοποιητη, στη συνέχεια "χαιδεμα" με ένα κατσαβιδακι και τέλος δοκιμή με πυρωμα σε πολύ χαμηλά watt και πατήματα 0.5-1 δευτερολεπτου.

Αποσυνδεδεμένος madmama

  • *
  • 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η ζωη ειναι ωραια!!!
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #215 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:06 »
Αν δεν πυρωνει η αντισταση πως θα καταλαβω αν δουλευει σωστα το μκ,δηλαδη να δω αυτο το αναμα απο μεσα προς τα εξω?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #216 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:16 »
@teo
Για TC δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, γιατί δεν το χρησιμοποιώ πλέον.
Για vw, χρησιμοποιώ σύρμα 316L διαμέτρου 0.32mm, αντίσταση mc, με 7-8 σπειρες και ατμισμα στα 13-15w.
Αυτα βέβαια σε κλώνο Κ4. Για Phenomenon, μπορεί να χρειαστεί να βγάλεις καμία σπειρα και να προσαρμόσεις τα watt στις προτιμήσεις σου.

Για το subohm ατμισμα δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Είτε ατμιζεις με 1.5Ω, είτε με 0,5Ω, το ίδιο ασφαλές είναι από τη στιγμή που χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό mod.

nemesis θα το δοκιμασω και θα σου πω,
το tc το αφησα και εγω στην ακρη..
για τα χαμηλα βατ εχω σταματησει οχι περισσοτερο για το θεμα ασφαλεια,αλλα δεν μου ταιριαζε το ατμισμα των πολλων βατ και του πολυ ατμου.
αλλα θα δοκιμασω να δω αν μου ταιριαζει με το ss.
σιγουρα το ντεκ του φαινο δεν μου δινει τον χωρο για μεγαλες αντιστασεις,
υποθετως σε τηλεμαχο η κλωνοκαιφουν να μου επιτρεψει αντισταση κοντα στο ohm.






Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #217 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:19 »
Διαβάστε στο ιατρικό του φόρουμ περι πυράκτωσης. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Αλλιώς να το γυρίσουμε ξανά στο τσιγάρο και στα στριφτά. Πώς θα καταλάβεις ότι δουλεύει σωστα το μκ. Απλα μόνο με το άτμισμα. Μην βλέπετε στο Youtube τους άσχετους που ανάβουν τα μκ σαν λαμπάκια καταστέφουν τη δομή του μετάλου απελευθερώνουν τοξικά τα οποία και τα εισπνέουν.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #218 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:19 »
Αν δεν πυρωνει η αντισταση πως θα καταλαβω αν δουλευει σωστα το μκ,δηλαδη να δω αυτο το αναμα απο μεσα προς τα εξω?

Πυρώνει ελάχιστα σε χαμηλά watts. Δεν το πατάς συνεχόμενα. Σε σκοτεινό μέρος θα το δεις αν ανάβει σωστά πριν πυρώσει πολύ. ;)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #219 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:20 »
Αν δεν πυρωνει η αντισταση πως θα καταλαβω αν δουλευει σωστα το μκ,δηλαδη να δω αυτο το αναμα απο μεσα προς τα εξω?
επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις kuro coiler η καποιο παρομοιο εξαρτημα,
το οποιο θα σε βοηθησει υποθετω πολυ στο στησιμο της αντιστασης σου για ενωμενες αντιστασεις αλλα και με αποστασεις.
και ισως με το kuro να μην χρειαστει να κανεις dry burn για να τσεκαρεις το ομαλο αναμα του coil σου αν δεν το επιθυμεις,
καθως θα δεις οτι βγαζει την αντισταση σου ετοιμη να την περασεις στον ατμο σου.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #220 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:22 »
Διαβάστε στο ιατρικό του φόρουμ περι πυράκτωσης. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Αλλιώς να το γυρίσουμε ξανά στο τσιγάρο και στα στριφτά. Πώς θα καταλάβεις ότι δουλεύει σωστα το μκ. Απλα μόνο με το άτμισμα. Μην βλέπετε στο Youtube τους άσχετους που ανάβουν τα μκ σαν λαμπάκια καταστέφουν τη δομή του μετάλου απελευθερώνουν τοξικά τα οποία και τα εισπνέουν.

Και εδώ οι απόψεις είναι πολλές χωρίς να έχουν γίνει σοβαρές μελέτες.
Ο καθένας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός.
Στο νήμα που λες εκφράζονται απόψεις και υπέρ και κατά της πυράκτωσης.
Εγώ είμαι στη μέση. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:36 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #221 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:23 »
Διαβάστε στο ιατρικό του φόρουμ περι πυράκτωσης. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Αλλιώς να το γυρίσουμε ξανά στο τσιγάρο και στα στριφτά. Πώς θα καταλάβεις ότι δουλεύει σωστα το μκ. Απλα μόνο με το άτμισμα. Μην βλέπετε στο Youtube τους άσχετους που ανάβουν τα μκ σαν λαμπάκια καταστέφουν τη δομή του μετάλου απελευθερώνουν τοξικά τα οποία και τα εισπνέουν.

Κόψε κάτι φίλε, τίποτα δεν απαγορεύεται και τίποτα δεν έχει αποδειχθεί ακόμη ότι απελευθερώνει τοξικά. :o
Οι απόψεις διίστανται.

Αποσυνδεδεμένος madmama

  • *
  • 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η ζωη ειναι ωραια!!!
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #222 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:31 »
Με kuro coiler φτιαχνω την αντισταση αλλα για να μην ειναι κολητες καποιες σπειρες πρεπει να εχεις ματια αετου και υπομονη.Για αυτο ρωτησα λογο ευκολιας του μικροκοιλ,αν μπορω να καψω το σσ συρμα,γιατι το νι200 και το τιτανιο δεν γινεται απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ.Ειπα μηπως απαλαγω απο την τυρανια με την αποσταση στις σπειρες.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #223 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:40 »
Με κουρο-εργαλείο στρίβω και γώ.
Απλώς επειδή είναι οι σπείρες σχεδόν τελείως κλειστές, τις χαιδεύω - γρατζουνάω λίγο για να μην έχω hot spots. Μετά τις δοκιμάζω σε σκοτεινό μέρος αν ανάβουν σωστά (από μέσα προς τα έξω) πατώντας το fire σε χαμηλά Watts (light πύρωμα).  :)
Αν αφήσω αποστάσεις μεταξύ των σπειρών έχω πυροτεχνήματα. :))

Αποσυνδεδεμένος GATOS45

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #224 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 14:59 »
Διαβάστε στο ιατρικό του φόρουμ περι πυράκτωσης. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Αλλιώς να το γυρίσουμε ξανά στο τσιγάρο και στα στριφτά. Πώς θα καταλάβεις ότι δουλεύει σωστα το μκ. Απλα μόνο με το άτμισμα. Μην βλέπετε στο Youtube τους άσχετους που ανάβουν τα μκ σαν λαμπάκια καταστέφουν τη δομή του μετάλου απελευθερώνουν τοξικά τα οποία και τα εισπνέουν.

αν αναλογιστης ποσο μολυσμενος ειναι ο αερας που αναπνεουμε το πυρωμα δεν ειναι τιποτα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310520 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278801 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias