vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 8 χρήστες
dvelev, manoslykos, Buliwyf, I.P, dkostas, aragiannis, xloupas, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1305 στις: Ιουνίου 08, 2016, 22:50 »
Σημασία έχει να λειτουργεί σωστά το TC και να ατμιζεις όντως στη θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει και όχι 50 βαθμούς πανω/κάτω. Αν το TCR δεν είναι το σωστό για το σύρμα που χρησιμοποιείς, τότε ότι ένδειξη και να βλέπεις, δεν ισχύει.

Συμφωνώ με τον Nemesis_rds ότι το point του συγκεκριμένου τεστ είναι για να δείς αν τελικά δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας όπως περιμένεις να δουλεύει.
Αν ας πούμε σου καιγόταν το βαμβάκι στους 140 βαθμούς, δεν θα έψαχνες τώρα να βρείς το point του τεστ, αλλά θα έψαχνες το γιατί σου κάηκε τόσο χαμηλά! ;)
Επίσης το τεστ αυτό ούτε κάτι τόσο ακριβές είναι, ούτε είναι κανείς υποχρεωμένος να το κάνει! Αλλά είναι ένας τρόπος να δεις αν τελικά το mod σου κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία αφού δεν ψύχεται η αντίσταση απο πουθενά και είναι σίγουρο οτι θα πιάσει αυτή που έχεις ρυθμίσει, άσχετα αν θα είναι η πραγματική ή όχι! Αν κάνεις το τεστ με διάφορα σύρματα, μπορείς να έχεις και μια κοινή γραμμή την οποία θα χρησιμοποιείς σαν μπούσουλα για να βγάζεις όσο πιο σωστά συμπεράσματα γίνεται!
Και άμα δεν σε νοιάζει στην τελική, τί το έκανες το τεστ...  :tongue_smilie:

@Λοξίας
Μπορεί εσένα να σου δείχνει 130-140 βαθμούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η πραγματική θερμοκρασία είναι τόση. Αν ατμίζεις κανονικά, σίγουρα η πραγματική είναι μεγαλύτερη. Αν δεν μπορείς να ατμίσεις, κάτι άλλο παίζει. Αν πάλι ατμίζεις κανονικά αλλά δεν σε ικανοποιεί ψυχολογικά το 130-140, το λέω γιατί εγώ θα είχα θέμα ας πούμε :tongue_smilie: , αν κατεβάσεις το TCR στο 88, θα δεις οτι θα ατμίζεις κάπου στους  170 βαθμούς! Αλλά ίσως να σου δουλεύει έτσι γιατί το mod σου μετράει την αντίσταση λίγο παραπάνω απο όσο πραγματικά είναι...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1306 στις: Ιουνίου 08, 2016, 22:51 »
Εγώ που έχω τον Avocado με SS316L, 1,1 Ohm στα 12 watt και τον έχω πάνω στο VTC mini στο "αυτόματο" mode Temp SS316, όπου δεν ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 130-140 C, δεν έχω καλό στήσιμο και χάνω κάτι σε δυνατότητα;   :hmmm:
 

Σίγουρα φταίνε σε ένα βαθμό τα watt σου που είναι χαμηλά. 
Μπορεί να φταίει και κάτι στο στήσιμο. 
Μπορεί το ss που έχεις να έχει διαφορετικό TCR από το προρυθμισμενο TCR για ss στη συσκευή σου. 

Αποσυνδεδεμένος michalis1269

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1307 στις: Ιουνίου 09, 2016, 06:10 »
Δεν ξέρω πόσο υποκειμενικό είναι αυτό που λέμε "καλή απόδοση", εγώ με την ελάχιστη εμπειρία μου σε επισκευάσιμους νομίζω πως το ατσάλι δουλεύει καλύτερα με σύρμα 28awg, με αντίσταση 0,7-0,8 ohm, στα 20-25watts στους 190 βαθμούς. Με πιό χοντρό σύρμα και μικρότερη αντίσταση δεν έμεινα ικανοποιημένος. Δοκιμασμένο σε avocado και kf4.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1308 στις: Ιουνίου 09, 2016, 12:06 »

@Λοξίας
Μπορεί εσένα να σου δείχνει 130-140 βαθμούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η πραγματική θερμοκρασία είναι τόση. Αν ατμίζεις κανονικά, σίγουρα η πραγματική είναι μεγαλύτερη. Αν δεν μπορείς να ατμίσεις, κάτι άλλο παίζει. Αν πάλι ατμίζεις κανονικά αλλά δεν σε ικανοποιεί ψυχολογικά το 130-140, το λέω γιατί εγώ θα είχα θέμα ας πούμε :tongue_smilie: , αν κατεβάσεις το TCR στο 88, θα δεις οτι θα ατμίζεις κάπου στους  170 βαθμούς! Αλλά ίσως να σου δουλεύει έτσι γιατί το mod σου μετράει την αντίσταση λίγο παραπάνω απο όσο πραγματικά είναι...  :dontknow:
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να είναι η πραγματική θερμοκρασία αυτή.
Ατμίζω όμως κανονικότατα και με ικανοποιεί πλήρως και το χτύπημα και το ντουμάνι. 
Όσο για τα ψυχολογικά...μην βάλουμε και άλλα... :))
Πάντως, αν καταφέρω, με πολλές προσπάθειες, και κλειδώσω την αντίσταση χαμηλώτερα από την πρώτη ένδειξη (π.χ. στα 1,12 από 1,16 Ohm που δείχνει την πρώτη φορά), τότε η θερμοκρασία μπαζάρει στους 180-185. Και βάζω τον κόφτη στους 200. Διαφορά όμως στο άτμισμα δεν καταλαβαίνω. Ίδιο χτύπημα, ίδιο ντουμάνι έχει, είτε κρατήσω τα watt στα 12 είτε τα ανεβάσω στα 20.

Σίγουρα φταίνε σε ένα βαθμό τα watt σου που είναι χαμηλά.
Μπορεί να φταίει και κάτι στο στήσιμο.
Μπορεί το ss που έχεις να έχει διαφορετικό TCR από το προρυθμισμενο TCR για ss στη συσκευή σου.
Και να τα ανεβάσω στα 18-20 watt, ας πούμε, η μόνη διαφορά είναι το ζέσταμα του ατμού. Η θερμοκρασία δεν αλλάζει.
Πολύ πιθανόν η προρυθμισμένη TCR να διαφέρει από αυτήν του SS που έχω και γι' αυτό οι ενδείξεις να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Τέσπα, είμαι μεν ικανοποιημένος, όπως και πολλοί άλλοι, αλλά το σαράκι του ψαξίματος πάντα θα μας τρώει...δεν θα μένουμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Είμαστε μαζόχες... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1309 στις: Ιουνίου 09, 2016, 12:30 »
Απτη στιγμή που ο ατμός ζεσταίνεται, αλλά η θερμοκρασία δεν αλλάζει, έχεις σίγουρα λάθος TCR. 
Από που είναι αγορασμένο το ss που έχεις μπας και ξέρουμε το σωστό TCR (ο estrifan βασικα που τα έχει ψάξει πιο πολυ ;D) ώστε να το ρυθμίσεις χειροκίνητα; 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1310 στις: Ιουνίου 09, 2016, 16:55 »
Ένα no name καρουλάκι της ecig είναι, που έχει ένα αυτοκόλλητο που γράφει:

316L Stainless Steel 28AWG (0.32mm) 10M
και δίπλα  άλλο ένα αυτοκόλλητο της ecig, που γράφει:
ECIG SS 316L wire/10m 28AWG/0.35mm

Όπως βλέπεις, ήδη υπάρχει διαφωνία μεταξύ κατασκευαστή και ecig για το πόσα mm είναι το 28AWG!
Ο μεν ένας το δίνει 0,32 χιλ. ο άλλος 0,35!!!

Οπότε, τι να ψάξουμε για το TCR...
Τηλεφώνησα στην ecig όταν μου το φέρανε (ένας φίλος που το αγόρασε), και δεν ήξεραν καν τι τους ρωτούσα. Επέμεναν δε, ότι είναι 32 χιλ. παρ' όλο που το δικό τους αυτοκόλλητο το δίνει 0,35 χιλ.
Και τόσο είναι βέβαια.

Μύλος... :o

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1311 στις: Ιουνίου 09, 2016, 18:57 »
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να είναι η πραγματική θερμοκρασία αυτή.
Ατμίζω όμως κανονικότατα και με ικανοποιεί πλήρως και το χτύπημα και το ντουμάνι.  
Όσο για τα ψυχολογικά...μην βάλουμε και άλλα... :))
Πάντως, αν καταφέρω, με πολλές προσπάθειες, και κλειδώσω την αντίσταση χαμηλώτερα από την πρώτη ένδειξη (π.χ. στα 1,12 από 1,16 Ohm που δείχνει την πρώτη φορά), τότε η θερμοκρασία μπαζάρει στους 180-185. Και βάζω τον κόφτη στους 200. Διαφορά όμως στο άτμισμα δεν καταλαβαίνω. Ίδιο χτύπημα, ίδιο ντουμάνι έχει, είτε κρατήσω τα watt στα 12 είτε τα ανεβάσω στα 20.
Και να τα ανεβάσω στα 18-20 watt, ας πούμε, η μόνη διαφορά είναι το ζέσταμα του ατμού. Η θερμοκρασία δεν αλλάζει.
Πολύ πιθανόν η προρυθμισμένη TCR να διαφέρει από αυτήν του SS που έχω και γι' αυτό οι ενδείξεις να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Τέσπα, είμαι μεν ικανοποιημένος, όπως και πολλοί άλλοι, αλλά το σαράκι του ψαξίματος πάντα θα μας τρώει...δεν θα μένουμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Είμαστε μαζόχες... :idiot1:

Έχεις παρατηρήσει μήπως αν η αντίσταση που σου δείχνει το vtc mini είναι κοντά στην πραγματική ή παραπάνω? Ας πούμε βάση του steam engine. Και αν έχει διαφορά, στο κάνει και με άλλα σύρματα και ατμοποιητές? Στους περισσότερους το modάκι αυτό μετράει παραπάνω, όπως και το δικό μου. Ευτυχώς εμένα πολύ λίγο. Αυτό σε συνδυασμό με το μεγαλύτερο λογικά TCR, σου δίνουν αυτή τη συμπεριφορά που περιγράφεις! Μήπως να κλειδώνεις την αντίσταση στον χασάπη της γειτονιάς? Στο ψυγείο μέσα εννοώ...  ;D

@Nemesis_rds
Μπα το σωστό TCR δεν το ξέρω για κανένα σύρμα...απλά λέω, βάση της εμπειρίας των περισσότερων που έχουν αναφερθεί, οτι το ατσάλι της UD ας πούμε παίζει καλύτερα σε ένα TCR 110. Αφού δεν ξέρουμε το σωστό μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, οι οποίες σίγουρα έχουν διαφορά απο άτομο σε άτομο, ατμοποιητή σε ατμοποιητή, mod σε mod και ούτω καθεξής... Το 110 που λέω εγώ, μπορεί σε κάποιον άλλο να είναι 92...88...οτιδήποτε.. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1312 στις: Ιουνίου 09, 2016, 21:34 »
Κοίτα estrifan,
Το ψηφιακό πολύμετρο που έχω, δεν θα δώσει πολύ μεγάλη ακρίβεια σε τέτοιες πολύ χαμηλές ομικές κλίμακες. Το ψηφιακό μετράει την αντίσταση 1,9 ohm (δεν ξέρω την εσωτερική του αντίσταση), το Nobaco MAS 30 την βγάζει  1,1 το SMOK Xpro 1,0 και το vtc mini 1,06 αφού την πάγωσα στον χασάπη της γειτονιάς...  :))
Στο vtc όταν από Temp SS316 πάω στο Power, την διαβάζει 1,04.

Τώρα, με κλειδωμένη την αντίσταση στα 1,06 η θερμοκρασία ξεκινάει από 90-100 και ανεβαίνει μέχρι 185-190 πατώντας μόνον το fire. Αν ατμίζω, ανεβαίνει μέχρι τα 170 περίπου.
Δείχνει να δουλεύει πιο σωστά τώρα, έτσι;
Πάντως, η απόδοσή του Avocado είναι η ίδια, όπως και πριν που η θερμοκρασία δεν ανέβαινε πάνω από 140.
Αυτός ο Avocado ρε παιδί μου, όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει λέμε... :laugh1:

Κάποια στιγμή θα σετάρω και τον Aromamizer και θα συγκρίνω.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1313 στις: Ιουνίου 09, 2016, 21:58 »
Απο ότι φαίνεται ναι...πιο καλά δουλεύει...αν κατεβάσεις και το TCR λίγο θα έχεις πιο αληθινά στοιχεία... Αυτό το λέω για μένα πιο πολύ που είμαι ψυχαναγκαστικός με αυτά... :tongue_smilie:
Πάντως αν στο power στη διαβάζει χαμηλότερα, πρέπει να κάνεις αυτά τα τύπου reset που έχουμε πει στο νήμα του vtc για να την δει τόσο και στο ss316 mode. Ε άμα γίνει και αυτό, θα ατμίζεις με πιο σωστές ενδείξεις...
Επαναλαμβάνω...δικά μου κολλήματα είναι αυτά...δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απο αυτά αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1314 στις: Ιουνίου 09, 2016, 22:21 »
ΟΚ.
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :D

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1315 στις: Ιουνίου 09, 2016, 23:44 »

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1316 στις: Ιουνίου 14, 2016, 20:15 »
Καλησπέρα σε όλους.
Μία ερωτηση που ίσως είναι χαζή αλλά ποιο συρμα ss προτεινεται λόγο εμπειρίας για θερμοκρασια και τι πάχος?
Κοντά στα 6-7Ω αντιστασεις και ατμοποιητές goblin mini v1 και serpent mini.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1317 στις: Ιουνίου 14, 2016, 20:24 »
Εννοείς κοντά στα 0,6 0,7 Ohm?
Ε ανάλογα και πόσες σπείρες κάνεις, και σε τί διάμετρο...σε μονή αντίσταση θα πας σε 0,32mm και σε διπλή σε 0,25...κάπου εκεί για τα νούμερα που θέλεις. Δεν έχω κανέναν απο τους δύο αλλά δεν πιστεύω να έχουν καμιά ιδιαιτερότητα με τις διατομές των συρμάτων...
Για θερμοκρασία πάντως μην πάρεις UD καλύτερα...  :tongue_smilie:

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1318 στις: Ιουνίου 14, 2016, 21:06 »
Γιατι οχι UD? 
Τι καλυτερο προτεινεις για ss?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1319 στις: Ιουνίου 14, 2016, 21:19 »
Γιατί όσοι είχαν προβλήματα ήταν κυρίως με σύρμα της UD. Το οποίο παίζει μια χαρά σε power mode αλλά σε TC υπήρχαν διάφορα θέματα.
Εγώ θα πρότεινα σαν πρώτη επιλογή της zivipf που δίνει και TCR, αλλιώς έχουν αναφερθεί και διάφορα άλλα όπως της geekvape και coilmaster.
Της zivipf το έχει το ατμόραμα, παρόλο που δεν το λέει, γράφει το TCR του που είναι το ίδιο με της zivipf...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias