vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 7 χρήστες
giorgos1999, dkostas, Lazy Dog, tony1976, Giannis.B, Milarepa, white varadero

Twitter

"Χαλασμένα - αλλοιωμένα" υγρά. Τι πρέπει να προσέχουμε..

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Νομίζω πως – πέρα από την αφορμή – αξίζει να παραμείνει σαν θέμα.
Ατμιστές είμαστε, υγρά αγοράζουμε, φυσικό είναι να ενδιαφερόμαστε αν είναι ΟΚ.

Ψάρια δεν είναι, να βλέπουμε τα μάτια τους ή αν μυρίζουν θάλασσα…
Καρπούζια δεν είναι, να βλέπουμε αν το κοτσάνι είναι χλωρό…

Για όσους έχουν ενστάσεις για τους παραπάνω εμπειρικούς κανόνες, πολύ καλά κάνουν.
Χιλιάδες χρόνια τώρα (κυριολεκτικά) αγοράζουμε/διαλέγουμε ψάρια, καρπούζια, ντομάτες… και το απόλυτο κόλπο επιλογής δεν έχει βγει…

Πόσο μάλλον για τα υγρά μας…

Δεν μπορούμε να βλέπουμε τα υγρά να τα βλέπει ο ήλιος, αν και ξέρουμε εμπειρικά ότι δεν τους κάνει καλό, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, αν παράγονται στην άλλη γωνιά της Γης…
Τουλάχιστον, να κρατάμε μερικούς βασικούς κανόνες:
να προσέχουμε,
• … αν έχουν «πειραχτεί»
• … αν έχουν εμφανή σημάδια αλλοίωσης
• … αν το χρώμα οφείλεται ή όχι στην αλλαγή παρτίδας
• … να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλον
• … να προσέχουμε γενικά. Δεν είναι μόνο πολλά τα λεφτά στις καπνοβιομηχανίες που τα χάνουν, είναι και πολλά τα λεφτά που έχουν δοθεί πάσα στον ατμό. Ευτυχώς, οι βιοτεχνίες είναι ακόμα μικρές και δεν φαντάζομαι να υπάρχει θέμα (εγκληματικής) αλλοίωσης, αλλά ας έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά κι ας μοιραστούμε εμπειρίες.

Αν βρεθούν «κόλπα» πέρα από τα προφανή που αναφέρει ο Big, θα μπουν στο πρώτο ποστ και προφανώς όχι μόνο…

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
..άλλη μιά απορία (.."και όχι μόνο"), που μου γεννήθηκε από αυτά που ανέφερε ο φίλος BigSur..

..Ακόμα και το να βήξει κάποιος πάνω στο σφραγισμένο μπουκάλι ..

..Φιλάω την γυναίκα μου, συνεπώς είναι δεδομένο πως δεν την σιχαίνομαι. Δεν θέλω όμως να φτύσει στην σούπα μου. Ένας γιατρός ή χημικός μπορεί να με έβγαζε ηλίθιο με αποδείξεις. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως όλοι μας θέλουμε τη σούπα μας χωρίς φτυσιές και είναι πλέον δεδομένο (και πρέπει να γίνεται σεβαστό) πως δεν είναι ευγενικό να φτύνεις στην σούπα του συντρόφου σου ακόμα κι αν σε αγαπάει τόσο που θα σου έπαιρνε την... τσίχλα από το στόμα.

Δέχομαι και είναι απόλυτα λογικό το να σιχαινόμαστε κάποια πράγματα (..που υπό άλλες συνθήκες ..ούτε κάν τα σκεφτόμαστε). Είναι στην ανθρώπινη φύση.

..με τα υγρά που δοκιμάζουμε (..στα δοκιμαστήρια) ..τι γίνεται;

Πριν από εμένα και εσάς που πάμε να δοκιμάσουμε μιά γεύση, από το ίδιο ατμοποιητάκι ....έχουν δοκιμάσει δεκάδες στόματα (..το ότι αλλάζει το πιπάκι ..δεν λέει από μόνο του κάτι)!!!

..{sorry αν τώρα σας βάζω "σκέψεις" ...αλλά μάλλον και αυτό είναι ένα θέμα (..ανάθεμα που το σκέφτηκα)!!}.




Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Είναι σαν τον αγιασμό!!!! Δεν κολλάει!!!!  :sfyrigma:
Το σκέφτηκα από την πρώτη στιγμή, αλλά κάνω ότι δεν το σκέφτομαι... Εξάλλου, κάνοντας την ίδια αφαίρεση τοποθετούμε προϊόντα του super market σε ψυγείο και ντουλάπια και πολλά άλλα που μπορούν να σε αρρωστήσουν αν τα σκεφτείς και μόνο!  ::)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
..άλλη μιά απορία

..με τα υγρά που δοκιμάζουμε (..στα δοκιμαστήρια) ..τι γίνεται;

Πριν από εμένα και εσάς που πάμε να δοκιμάσουμε μιά γεύση, από το ίδιο ατμοποιητάκι ....έχουν δοκιμάσει δεκάδες στόματα (..το ότι αλλάζει το πιπάκι ..δεν λέει από μόνο του κάτι)!!!

..{sorry αν τώρα σας βάζω "σκέψεις" ...αλλά μάλλον και αυτό είναι ένα θέμα (..ανάθεμα που το σκέφτηκα)!!}.

Καμμία σκέψη δεν χρειάζεται...

Πας με τους δικούς σου ατμοποιητές και... δοκιμάζεις...

ή δεν δοκιμάζεις τίποτα...

Δεν υπάρχει άλλη λύση :)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι και αυτό μιά λύση tsiv ..αλλά σκέψου να θέλεις να δοκιμάσεις πάνω από ένα υγρό (..ας πούμε τα 5 μιάς καινούριας εταιρείας)

..εκτός του ότι θα πρέπει να έχεις άριστες σχέσεις με το κατάστημα {..αλλιώς ποιός θα σου βάλει έστω και μισό ml επί 5 ατμοποιητές ακριβού υγρού (..ίσα για να ποτιστεί το καινούριο σου βαμβάκι)} ..είναι και ολόκληρη διαδικασία!! Ασε που θα πρέπει να έχεις και 5 καινουργιοστημένους και καλά καθαρισμένους από προηγούμενες οσμές (υγρά) ατμοποιητές}!!

Εντάξη, τα ποιό φθηνα, μπορείς να τα αγοράσεις και χωρίς δοκιμή (..και αν δεν σου κάνουν ..τουλάχιστον δεν θα "κλαίς" ..πολύ)!!

Αλλιώς όπως είπες ...δεν δοκιμάζεις τίποτα ..και εύχεσαι για "τζάκ πότ"!!

Υ.Γ. ..ποστάροντας την απάντησή μου ..έπεσε το μάτι μου στην εικόνα του προφίλ σου..
...ε, αυτό ακριβώς!!!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

αφού τα καταστήματα βάζουν καινούργιο κάλυμμα πάνω στο επιστόμιο που το ανοίγουν εκείνη την ώρα μπροστά σου δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα
αν πάλι ο άλλος δεν θέλει να δοκιμάσει ούτε από αυτό μετά τι να του κάνει και ο καταστηματάρχης δεν του μένουν πολλές επιλογές


απλά κάποια στιγμή οι εταιρίες ίσος να το βλέπαν λίγο πιο ζεστά και βάζανε πολύ μικρές ποσότητες 2-5ml για να κάνει τις δοκιμες του ο καθένας σπίτι του σε χαμηλό κόστος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2015, 09:53 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Ο ατμοποιητής φίλε kotsos75, έχει μιά "σωλήνα" ..που φέρνει τον ατμό απευθείας από την αντίσταση στο στόμα μας.
..το πιπάκι, είναι το τελευταίο μέρους αυτού!!

..αν κάποιος βήξει από πάνω, δεν πάει και παραμέσα;
..αν εκεί στο ράφι που είναι τοποθετημένα όρθια μπαίνουν "σκόνες";
..αν.. κλπ κλπ..

Μάλλον λοιπόν, η πιό υγιείς λύση ..είναι να παίρνουμε και να δοκιμάζουμε εμείς τα υγρά (..εντέλη)!!
..και αν μας "κάτσει" ..μας έκατσε!! (..βέβαια υπάρχουν και τα review, αλλά όλων τα ατμιστικά κριτήρια ...δεν είναι ίδια).

Edit ..καθώς μόλις είδα την τελευταία διορθωμένη παράγραφό σου.
..αυτό που προτίνεις ...είναι σαφώς μιά λύση {..αρκεί βέβαια να είναι και σε λογικό κόστος ..και με δυνατότητα δοκιμής ενός εκάστου υγρού (....και όχι sample packs, που σε αναγκάζει να πάρεις όλη την σειρά)}!!!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

εγώ φιλε μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα
δηλαδή δεν φοβάμαι τίποτα από αυτά που αναφέρεις θα κάνω τις δοκιμες μου (έστω αυτά τα λίγα που βρίσκω βέροια) και δεν θα κάτσω να σκάσω
αν κάποιος τα σκέφτεται όλα αυτά και φοβάται μην πάθη τίποτα ας πάρει την μικρότερη δυνατή ποσότητα και ας το δοκιμάσει στο σπίτι

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το ΗΤ μου δεν κλείνει αεροστεγώς, οπότε είναι μόνιμα εκτεθειμένο στις σκόνες όπως και στο δοκιμαστήριο ενός μαγαζιού.
Η δοκιμή κρατάει λίγο, όχι πολλά ml. Πολλοί νιώθουμε μια μικρή αμηχανία παίρνονυας την κοινόχρηστη συσκευή αλλά το δέλεαρ είναι μεγαλύτερο: αν δεν πάρεις αυτό που το ένστικτό σου θεωρεί "ρίσκο" (άσχετα αν δεν είναι και τόσο ρίσκο στ' αλήθεια!) δεν θα δοκιμάσεις την καινούρια, υποσχόμενη γεύση. Η επιθυμία υπερνικά την επιφύλαξη. Αλλά αυτό δεν ισχύει σε όλα τα πράγματα και πάντα θέλουμε η επιλογή να είναι δική μας.
Θα επαναλάβω πως συχνά δεν έχουν λογική όλα αυτά. Αυτό δεν μειώνει την σημασία τους για να νιώθουμε ξένοιαστοι.

Σχετικό παράδειγμα:
Μας πέφτει το κουλούρι σε ένα σχετικά καθαρό πάτωμα. Κάποιοι το κλαίνε και το πετάνε όπως είναι. Άλλοι με μια αστραπιαία κίνηση το βουτάνε, το φυσάνε λίγο και το τρώνε. Κανείς δεν θα το έτρωγε αν είχε μείνει ώρα στο πάτωμα.
Πού είναι η λογική; Πότε θεωρεί ο καθένας "βρώμικο" το κουλούρι και σε ποιό χρονικό όριο;
Συγκρούονται διάφορα ένστικτα και συναισθήματα και η στάση μας είναι απόλυτα υποκειμενική.
Κι εδώ παίζει ρόλο πως θα θεωρούσαμε σοκαριστικό να έπαιρνε άλλος την απόφαση για εμάς και να μας έχωνε στο στόμα το κουλούρι γιατί "άντε μωρέ, μια χαρά είναι" ή αν μας το πέταγε ενώ το θέλουμε διότι "μας είσαι καλά; δεν θα το φας αυτό!".

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κάποιες παρατηρήσεις μου επί του θέματος...

Για ξεκίνημα, δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω το εμβρυακό στάδιο στο οποίο βρίσκεται ακόμα η αγορά και κατασκευή των υγρών. Θεωρώ λοιπόν ότι εκτός από κάποιες εμπειρικές μας παρατηρήσεις, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε με ακρίβεια και πέραν πάσης αμφιβολίας, τι είναι αυτό που επηρρεάζει - χαλάει τα υγρά μας. Μπορούμε να ξέρουμε με ακρίβεια τι αλλοιώνει τα επιμέρους συστατικά, αλλά όχι το τελικό προϊόν. Μπορεί να είναι τα ίδια, αλλά μπορεί και όχι.

Πρόσφατα παρατήρησα μια αστοχία σε παρτίδα πασίγνωστου υγρού, και είναι η πρώτη που αναφέρεται για τη συγκεκριμένη εταιρεία. Ένα υγρό της, εκφυλίστηκε πολύ γρήγορα και η γεύση του εξαφανιζόταν, και μάλιστα άφηνε ένα ξινό σύννεφο στο στόμα. Δεν θα αναφέρω την εταιρεία μέχρι να βεβαιωθώ για κάποια πράγματα, και ελπίζω τελικά το πρόβλημα να διορθώθηκε και να μη χρειαστεί καν.

Όσον αφορά τις φωτογραφίες με τα CLR στον ήλιο, θέλω να πιστεύω πως είναι απλώς ένα σετάπ για τη φωτογράφηση, και όχι πρακτική της εταιρείας, καθώς τα γευστικά αποτελέσματα που έχω λάβει από τη συγκεκριμένη εταιρεία είναι φανταστικά. Τώρα, αν ένας από τους παράγοντες της τόσο καλής γεύσης είναι και ο ήλιος, τότε εύχομαι να ανοίξουν κέντρο διανομής στη Σαχάρα, ή ακόμα καλύτερα στο "Τηγάνι του Θεού"...

Προσωπικά και μόνον, και το έχω αποδείξει στο παρελθόν, δοκιμάζω τα πάντα. Ίσως ο οργανισμός μου έχει αποκτήσει ανοχές στην καφρίλα μερικών υγρών αναπλήρωσης και δεν μου φαίνεται παράξενο πλέον το να ανεβαίνεις σε δέντρο και να μουγκρίζεις από τη φρίκη μετά από μια τζούρα. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να ζητάμε από τα υγρά μας κάποιες στοιχειώδεις συνθήκες ατμίσματος, φύλαξης και αποθήκευσης. Εννοείται χωρίς την γκρίνια για το επιπλέον κόστος που μπορεί να έχει το γυάλινο μπουκάλι, ο χαρτονένιος κύλινδρος ή το κέρας Μαύρου Ρινόκερου που μπορεί να χρησιμοποιούν για αποθήκευση...

Επίσης προσωπικά, δεν δοκιμάζω υγρά από δοκιμαστήριο, γιατί προτιμώ να τα δοκιμάζω είτε σε δικό μου ατμοποιητή, είτε σε ατμοποιητές συνταμιστών, αν δεν τους ενοχλεί φυσικά. Το τοπικό δοκιμαστήριο εξάλλου, το έχω "τερματίσει"  ;D

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Όσον αφορά τις φωτογραφίες με τα CLR στον ήλιο, θέλω να πιστεύω πως είναι απλώς ένα σετάπ για τη φωτογράφηση, και όχι πρακτική της εταιρείας, καθώς τα γευστικά αποτελέσματα που έχω λάβει από τη συγκεκριμένη εταιρεία είναι φανταστικά. Τώρα, αν ένας από τους παράγοντες της τόσο καλής γεύσης είναι και ο ήλιος, τότε εύχομαι να ανοίξουν κέντρο διανομής στη Σαχάρα, ή ακόμα καλύτερα στο "Τηγάνι του Θεού"...

..δεν θα μπορούσα ..παρά να συμφωνήσω μαζί σου!! Το συγκεκριμένο το "λατρεύω" (10 μπουκαλάκια πήρα πέρυσι ..και εδώ και δύο μήνες που μου είχε τελειώσει ....δεν αναπληρωνόταν με "τίποτα" άλλο)!! το περιμένω πως και πως!!

{..όσο για το θέμα του ήλιου (..και επειδή κάποιοι μου το επισήμαναν για τα συγκεκριμένα υγρά) ..ένα θα πώ...

....δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν μείνει στο ήλιο, καθώς είναι μόλις φορτωμένα ....για να έρθουν σε "εμάς"}!!  ;D ;D ;)

{..και να έμεναν βέβαια (..που δεν υπάρχει περίπτωση, καθώς εξαντλούνται πρίν κυκλοφορήσουν) ..δεν θα πάθαιναν τίποτα}!!

Είναι από τις καλύτερες συσκευασίες που έχω δει (..για προφύλαξη υγρών) {υγρό μέσα σε αρκετά παχύ χάρτινο κύλινδρο (..που αφήνει κενό αέρα γύρω από το μπουκάλι, να "ανασαίνει" ..και "σφραγίζει" κιόλας) ..μέσα σε κούτα ..οπότε ήλιος "δεν τα βλέπει"}
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2015, 18:26 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Κατά τη γνωμη μου και μονο , είναι εταριες και μαγαζια που τα οικονομάνε και μαλιστα καλα από εμας....
Θα επρεπε να τα αλλαξουν και μαλιστα χωρις δευτερη κουβεντα....Σιγα τη ζημια που εχουν από μια αλλοιωμενη παρτιδα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364