vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, vlasismiriagos

Twitter

DanLucas

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: DanLucas
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 04, 2015, 11:31 »
Έχοντας σχεδόν τελειώσει το 30μελο spirits, μπορώ να πω οτι είναι αρκετά ευχάριστο υγρό, αλλά στους dripper το αραιώνω γιατί μετά από 3-4ml με "γεμίζει" πολύ η κρέμα.
Σε ατμό εργοστασιακό, πχ ναυτίλο, είμαι οκ χωρίς αραίωση. Επιβεβαιώθηκε επίσης η αρχική μου αίσθηση πως το χτύπημα του είναι αρκετά χαμηλότερο σε σχέση με άλλα 6άρια. Είναι στα ίδια επίπεδα με το 6άρι castle long, κατά τη γνώμη μου πάντα.
Αξίζει πάντως τα χρήματα του και για τέτοιο υγρό έχει και πολύ καλή τιμή. Θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα όταν βρω ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: DanLucas
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 04, 2015, 11:51 »
Παραγωγός : DanLucas Signature Liquids

Χώρα προέλευσης : portogal

Νικοτίνη :12mg

Συσκευασία : 30 ml

Τιμή :15,90 €

 

Στην Δανία το λενε Butter Cookie , στην Αγγλία: Custard Cream,στο Μεξικό: Coyota αυτό Το μεξικανικό κουλουράκι με καστανή ζάχαρη ή jamoncillo,…..σε αυτό πατησε ο παρασκευαστής του spirit …το καραμέλωσε πολύ καλά και μας το σέρβιρε ………….

Μύτη: Καθαρή μύτη, υψηλής έντασης,
Στόμα: Πλούσιο στο στόμα, , Η επίγευση του στα 8-11 δευτερόλεπτα αρκετά μεγάλη
Κατά τα άλλα .. το καραμέλωμα της ζάχαρης έχει τα μυστικά του,,, αυτά γνωρίσει καλά ο παρασκευαστής από ότι εισπράττουμε στη μυτη   οπου   σου αναδίδει μια μεθυστική κρεμμωδη αίσθηση . Στο στόμα είναι αρκετά και ισορροπημένα γλυκό με μια μεξικανική γλυκάδα τύπου Coyota να παιχνιδίζει έντονα . Το τελείωμά του είναι μεγάλο προς μέγιστο, στο οποίο υπάρχει η μαύρη ζάχαρη ……

…αρκετά στρογγυλεμένο υγρό του οποίου η επιτύχεια   έχει να κάνει ότι όλα τα αρώματα κάνουν την εμφάνιση τους όσο πρέπει….

Συμπέρασμα: Yγρό με εξαιρετική τεχνική
Σχόλια : άριστη ισορροπία γεύσεων


https://vapecraft.wordpress.com/2015/04/04/spirits-danlucas-signature-liquids/

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 04, 2015, 12:02 »
ειναι αδικο που δε τα εχουν πιο πολλα καταστηματα , παρα μονο ενα στη δαφνη και ο αλλος στον πειραια

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: DanLucas
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 04, 2015, 12:18 »
Eιναι θεμα εισαγωγεα.
Αυτος εκτιμει  το δικτυο.
Παντως νομιζω οτι θα τα  εχουν κι αλλα καταστηματα στο μελλον.
Κατι ακουσα για Πετρουπολη.
Πετρος  :thumpup:


Απο αυριο? :yes: :yes:
Ναι ,απο αυριο ΚΑΙ στην Πετρουπολη! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2015, 16:27 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 05, 2015, 17:36 »
Μεγάλο πλεονέκτημα, οτι η σύζυγος δήλωσε ότι αυτό το υγρό αφήνει το πιο ευχάριστο άρωμα στο χώρο απ΄ όποιο υγρό έχουμε ατμίσει ως τώρα.

Είσαι πολύ τυχερός. Εμένα το αφεντικό μου με 'πριξε τις 4-5 μέρες που το έκανα στο γραφείο πως "ΒΡΩΜΑΕΙ ΛΙΒΑΝΙ ΚΑΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΛΙΒΑΝΙ" και "ΤΙ ΜΠΟΧΑ ΕΙΝ' ΑΥΤΗ".
μέχρι και "Καλύτερα να γύρναγες στο Craven" άκουσα ... ΑΠΟΓΝΩΣΗ ... τουλάχιστον η γραμματέας περιoρίστηκε να μου δίνει να της φιλάω το χέρι (σα να μουν παπάς
και να λιβάνιζα ένα πράμα).

Κατά τ' άλλα, πολύ ενδιαφέρουσες και οι 2 γεύσεις που δοκίμασα: Honeybrew & Spirits.

Honeybrew: αυτό που επικρατεί στο στόμα μου είναι πνίξιμο από "παχύ" ατμό αχλαδιού (χωρίς έντονη γεύση όμως) και στη συνέχεια κάποιες "νότες" μελιού (παρόλο που
το άρωμα που αφήνει μετά είναι πιο πολύ μελιού). Ποτέ δεν περίμενα πνίξιμο να είναι τόσο ευχάριστο.

Spirits: πολύ καλό, αλλά και πολύ "γλικατζούρα". Σε πολύ-ωρο ταξίδι με φίλο οδηγό (μη καπνιστή/ατμιστή), μου 'πε πως τον έχει τρελάνει το άρωμα. Έκανε ολόκληρο
άθλο να συγκρατηθεί να μη δοκιμάσει γιατί μετά παίζει να άρχιζε το άτμισμα και αυτός. Γενικά όπου βρέθηκα, οι γύρω το απολαύσαν, όπως και 'γω ο ίδιος.

Honeybrew & Spirits θα ξαναπάρω σίγουρα. Κανένα δεν πρόκειται να αποτελέσει βασικό μου υγρό, λόγως της ιδιέταιρης γεύσης τους, αλλά το να τα κάνω πχ ένω βλέπω
μια ταινία ή κάποιες βραδινές ώρες σερφάροντας στο internet πχ τα θεωρώ καλή φάση. Snakebite δεν πήρα γιατί δεν είναι του γούστου μου τα συστατικά, αλλά παρήγγειλε
φίλος πρόσφατα, οπότε θα το δοκιμάσω και αυτό. Ανυπομονώ.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 12, 2015, 15:39 »
Είχα γράψει και στο θέμα "Καλύτερη γεύση που έχετε δοκιμάσει", για το HoneyBrew, αλλά ας πω δυο λόγια κι εδώ, και μπράβο στον thenetpoet που άνοιξε το θέμα.  :thumpup:

Έπαθα πραγματικό γευστικό σοκ με το HoneyBrew,  :_love_heart: εδώ και κανένα δίμηνο που το πρωτοδοκίμασα, τα άλλα δύο υγρά του DanLucas δεν με κέρδισαν το ίδιο μετά τις πρώτες δοκιμές, οπότε δεν συνέχισα μαζί τους.

Το HoneyBrew στα 6mg νικοτίνη, το άτμιζα για παραπάνω από ένα μήνα στον Subtank στα 25W στο 35άρι E-Holly και την εργοστασιακή αντίσταση των 0,5Ω. Τις τελευταίες μέρες το ατμίζω και σε δύο Καϊφούν, έναν γνήσιο Lite με στήσιμο στα 0,8Ω σε μηχανικό μοντάκι, και σε έναν κλώνο 26650 με στήσιμο στα 1,2Ω και στα 13W στο Seven 22. Εννοείται ότι τα τρία διαφορετικά setup αποδίδουν το HoneyBrew εντελώς διαφορετικά, είναι σχεδόν μέρα με τη νύχτα το ένα με το άλλο.

Στον Subtank στα 25W με την κεφαλή των 0,5Ω είναι προβολική η γεύση του μελιού και της καρύδας, με την γεύση του αχλαδιού να είναι σχεδόν εξαφανισμένη, τουλάχιστον για τους δικούς μου γευστικούς κάλυκες. Ταυτόχρονα το χτύπημα είναι αρκετά ικανοποιητικό, χορταστικό θα έλεγα.

Στον γνήσιο Καϊφούν Lite στα 0,8Ω και σε μηχανικό μοντάκι με 18650 Sony VTC5 ή μωβ Efest, η γεύση του HoneyBrew κυριολεκτικά μεταμορφώνεται προς το καλύτερο, το αχλάδι γίνεται έντονα προβολικό, υπερκαλύπτοντας ίσως σε υπερβολικό βαθμό την καρύδα και το μέλι. Το θέμα όμως με αυτό το στήσιμο είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου χτύπημα στα 6mg, τουλάχιστον για τον δικό μου λαιμό, που είναι συνηθισμένος στα φονικά χτυπήματα απο τις τρεις Ατλαντίδες μου.  :)) Σε αυτό το στήσιμο θα πρέπει να ανέβω κάπου στα 12mg για να ευχαριστηθώ χτύπημα, αλλά δεν έχω ιδέα πόσο θα επηρεάσει τη γεύση του υγρού η αυξημένη νικοτίνη.

Στον 26650 κλώνο του Καϊφούν στα 1,2Ω και 13W στο Seven 22, οι τρεις γεύσεις αχλάδι, μέλι και καρύδα φαίνεται να εξισορροπούν εκπληκτικά, ενώ και το χτύπημα είναι ελαφρά ανεβασμένο σε σχέση με τον γνήσιο Καϊφούν, αλλά και πάλι βέβαια πολύ πιο κάτω από εκεί που θα το ήθελα. Με το γιαπωνέζικο βαμβάκι Kho Gen Do που έβαλα, έπαιρνα πολύ κακή στην γεύση στις πρώτες 10-20 τζούρες, κακή προς μέτρια μέχρι το πρωτο ml, και κάπου στα 2-3ml η γεύση του υγρού έστρωσε και μετά απογειώθηκε κυριολεκτικά.

Δεν έχω δοκιμασει να αραιώσω το HoneyBrew και μάλλον δεν με βλέπω να το κάνω, η ατόφια γεύση του υγρού είναι για μένα όλα τα λεφτά.  :respect:

Να συμπληρώσω όμως ότι δεν το ατμίζω σε αποκλειστικότητα, ατμίζω 4-5 διαφορετικά υγρά στη διάρκεια της μέρας...  :)

Αποσυνδεδεμένος Phill

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 04, 2015, 22:37 »
έψαχνα ένα ολοήμερο υγρό και έπεσα κατά τυχη σε μαγαζι που είχε φέρει τα συγκεκριμένα. Δοκίμασα και τα 3 και μου άρεσαν ΟΛΑ, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο, καθώς νιώθω μπουχτισμένος γενικά από αρώματα. Κατέληξα στο honeybrew που μου βγάζει μάλι και αχλάδι, αλλά παρότι είναι έντονο το άρωμα καταφέρνει και δεν με μπουχτίζει καθόλου. Εξαιρετικό υγρό.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 04, 2015, 22:42 »
Υπάρχουν αυτά τα υγρά σε κάποιο κατάστημα στη Λάρισα?

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 04, 2015, 22:48 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..εγω παντως αισιως ειμαι στο 3ο μπουκαλακι HONEYBREW KAI με αραιωση 30ml vg(0 νικοτινη) μου αρεσει η γευση του

Αποσυνδεδεμένος Phill

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 05, 2015, 00:50 »
Υπάρχουν αυτά τα υγρά σε κάποιο κατάστημα στη Λάρισα?

όχι απ' όσο ξέρω. Ήμουν το σκ στην Καβάλα και τα βρήκα σε ένα μαγαζι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Jenn

  • *
  • 49
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: DanLucas
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 05, 2015, 10:20 »
Γνωρίζει κάποιος αν τα συγκεκριμένα υγρα χρειάζεται να μείνουν κάποιες μέρες με το καπάκι ανοιχτό ώστε να δέσουν καλύτερα τα αρώματα;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: DanLucas
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 05, 2015, 14:13 »
Είχα γράψει και στο θέμα "Καλύτερη γεύση που έχετε δοκιμάσει", για το HoneyBrew, αλλά ας πω δυο λόγια κι εδώ, και μπράβο στον thenetpoet που άνοιξε το θέμα.  :thumpup:

Έπαθα πραγματικό γευστικό σοκ με το HoneyBrew,  :_love_heart: εδώ και κανένα δίμηνο που το πρωτοδοκίμασα, τα άλλα δύο υγρά του DanLucas δεν με κέρδισαν το ίδιο μετά τις πρώτες δοκιμές, οπότε δεν συνέχισα μαζί τους.

Το HoneyBrew στα 6mg νικοτίνη, το άτμιζα για παραπάνω από ένα μήνα στον Subtank στα 25W στο 35άρι E-Holly και την εργοστασιακή αντίσταση των 0,5Ω. Τις τελευταίες μέρες το ατμίζω και σε δύο Καϊφούν, έναν γνήσιο Lite με στήσιμο στα 0,8Ω σε μηχανικό μοντάκι, και σε έναν κλώνο 26650 με στήσιμο στα 1,2Ω και στα 13W στο Seven 22. Εννοείται ότι τα τρία διαφορετικά setup αποδίδουν το HoneyBrew εντελώς διαφορετικά, είναι σχεδόν μέρα με τη νύχτα το ένα με το άλλο.

Στον Subtank στα 25W με την κεφαλή των 0,5Ω είναι προβολική η γεύση του μελιού και της καρύδας, με την γεύση του αχλαδιού να είναι σχεδόν εξαφανισμένη, τουλάχιστον για τους δικούς μου γευστικούς κάλυκες. Ταυτόχρονα το χτύπημα είναι αρκετά ικανοποιητικό, χορταστικό θα έλεγα.

Στον γνήσιο Καϊφούν Lite στα 0,8Ω και σε μηχανικό μοντάκι με 18650 Sony VTC5 ή μωβ Efest, η γεύση του HoneyBrew κυριολεκτικά μεταμορφώνεται προς το καλύτερο, το αχλάδι γίνεται έντονα προβολικό, υπερκαλύπτοντας ίσως σε υπερβολικό βαθμό την καρύδα και το μέλι. Το θέμα όμως με αυτό το στήσιμο είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου χτύπημα στα 6mg, τουλάχιστον για τον δικό μου λαιμό, που είναι συνηθισμένος στα φονικά χτυπήματα απο τις τρεις Ατλαντίδες μου.  :)) Σε αυτό το στήσιμο θα πρέπει να ανέβω κάπου στα 12mg για να ευχαριστηθώ χτύπημα, αλλά δεν έχω ιδέα πόσο θα επηρεάσει τη γεύση του υγρού η αυξημένη νικοτίνη.

Στον 26650 κλώνο του Καϊφούν στα 1,2Ω και 13W στο Seven 22, οι τρεις γεύσεις αχλάδι, μέλι και καρύδα φαίνεται να εξισορροπούν εκπληκτικά, ενώ και το χτύπημα είναι ελαφρά ανεβασμένο σε σχέση με τον γνήσιο Καϊφούν, αλλά και πάλι βέβαια πολύ πιο κάτω από εκεί που θα το ήθελα. Με το γιαπωνέζικο βαμβάκι Kho Gen Do που έβαλα, έπαιρνα πολύ κακή στην γεύση στις πρώτες 10-20 τζούρες, κακή προς μέτρια μέχρι το πρωτο ml, και κάπου στα 2-3ml η γεύση του υγρού έστρωσε και μετά απογειώθηκε κυριολεκτικά.

Δεν έχω δοκιμασει να αραιώσω το HoneyBrew και μάλλον δεν με βλέπω να το κάνω, η ατόφια γεύση του υγρού είναι για μένα όλα τα λεφτά.  :respect:

Να συμπληρώσω όμως ότι δεν το ατμίζω σε αποκλειστικότητα, ατμίζω 4-5 διαφορετικά υγρά στη διάρκεια της μέρας...  :)


Για τις διαφορές στη γεύση των εργοστασιακών σε σχέση με τους kayfun, αναμενόμενες είναι για μένα. Δεν παίζει εύκολα εργοστασιακός να βγάλει την γεύση του kayfun.
Για τις διαφορές μεταξύ των kayfun, έχει να κάνει καθαρά με το στήσιμο αφού στον ένα παίζεις subohm ενώ στον άλλο όχι.
Στήσε στα 1.8-2Ω και θα πάρεις ακόμα περισσότερη γεύση.
Αυτό με το ko gen do που λες για κακή γεύση στην αρχή, πρώτη φορά το ακούω. Είναι σίγουρα ko gen do? :)

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: DanLucas
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 06, 2015, 09:00 »
Δοκίμασα και τα 3 χθες για την ακρίβεια. Αγόρασα το spirit λόγο ότι είμαι πολύ της βανιλιας.


Μετά από στήσιμο επάνω σε mesh δοκιμάζω και νιώθω αερωμενο με 20% vg παραπάνω όπως λέει το Butterscotch της Yaeliq είναι ακριβώς ίδιο καμιά διαφορά ομως.
Δεν με τρέλαναν και από ότι με είπε και το παιδί από το μαγαζί ότι έχουν διαφορετικό χρώμα μεταξύ τους τα υγρά δεν ξέρω το γιατί.
Ακόμη το μπουκάλι δεν ήταν καλά κλειστό και είχε βγει λίγο υγρό.
Όσο για μυρωδιά Εντάξει παραπάνω από ότι περίμενα αλλά δεν με μπουκωσε.

Επιπρόσθετα ενώ έχει παραπάνω vg δεν μπορώ να πω ότι έχει πολύ ατμο.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DanLucas
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 06, 2015, 09:33 »
Χαρη καλημερα :) Αφου τα δοκιμασες και τα 3 υγρα,γενικα πως σου φανηκαν?Τι εντυπωσεις σου αφησαν?Ειμαι πολυ περιεργος για το Snakebite κυριως,αλλα θα ηθελα να ακουσω τι γευσεις καταλαβες κατα το ατμισμα και απο τα Spirits και Honeybrew :)

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: DanLucas
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 06, 2015, 09:59 »
 Πιστεύω  ότι  ο  Λουκάς  είναι  από  τους  καλυτέρους  παρασκευαστές  υγρών  που  σκάσανε  μύτη  το  τελευταίο  διάστημα 


 κρίνοντας ....
 
Όχι  μονό  το  υγρό  άλλα  και  το  μπουκάλι  που  δείχνει  πολλά  ….[  βλεπεις  την  φιλοσοφια  και  τα  ερεθισματα  του  ανθρωπου ]
 
Άμα  δεν  μπει  στο  τρυπάκι  της  μεγάλης  παραγωγής [ οπου  εχει  γλυκα ]   και  κρατήσει  τα  υγρά του  όπως  είναι  ……..θα  παίξει πολύ  δυνατά   
 
Επι  της  ουσίας  και  τα  3  υγρά  του   είναι  στο  ράφι  μου 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180701 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15799 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12