vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, maprix, bloodlessz, grag, Jorge, Christos Z, webtool

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης "Von Erl"

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Υγρά Αναπλήρωσης "Von Erl"
« στις: Μαρτίου 11, 2015, 11:44 »
 Πέμπτη 5 Μαρτίου το πρωί, και πάνω στον πανικό της δουλειάς έλαβα τηλεφώνημα από τη Μαρία της FABVAPE περί των υγρών αναπλήρωσης Von Erl. Μου είπε ότι τα υγρά αυτά τα κατασκευάζει ο κος Erlkoenigin και ότι θα μου έστελνε ένα πακέτο με τα δέκα αυτά υγρά για δοκιμή. Μπήκα στη σελίδα τους και έκανα μια γρήγορη έρευνα, ανακαλύπτοντας δύο καπνικά και οκτώ φρουτένιες γεύσεις. Απλές κατά κανόνα, αλλά ως γνωστόν, «ουκ εν το πολλώ το ευ». Τα υγρά θα έπρεπε να τα παραλάβω την Παρασκευή, όμως ως γνωστόν η ACS δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος ταχυμεταφορέας. Οπότε μετά από ενέργειες της Μαρίας, το Σάββατο το μεσημέρι τα υγρά με περίμεναν στη ρεσεψιόν ξενοδοχείου στο οποίο κάνουμε τουρνουά μπριτζ. Το βράδυ λοιπόν μετά τη λήξη του τουρνουά τα παρέλαβα. Μία αδιαθεσία με απέτρεψε από τα Σαββατιάτικα τσιπουράκια μου, οπότε πήρα το πακέτο ανά χείρας και την έκανα για σπίτι. Το μόνο που έκανα το Σάββατο λοιπόν ήταν να ανοίξω το πακέτο και να περιεργαστώ λίγο τα υγρά. Δέκα κουτάκια λοιπόν, το καθένα με χρώμα που παραπέμπει στη γεύση που αντιπροσωπεύει, μέσα στα οποία βρίσκεται το κάθε δεκάμελο. Στο κουτί αναγράφεται το περιεχόμενο και η νικοτίνη στην μπροστά πλευρά, στα Αγγλικά, ενώ δεξιά αριστερά και πίσω κάτι γερμανικά τα οποία δεν καταλαβαίνω. Ανοίγοντας το κουτί, υπάρχει ένα φυλλάδιο οδηγιών το οποίο αγκαλιάζει το μπουκαλάκι, και το οποίο περιέχει κάποιες πληροφορίες στα Αγγλικά και Γερμανικά. Μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες, οπότε σας τις μεταφράζω: «Τα υγρά Von Erl είναι διαλύματα για ηλεκτρονικά τσιγάρα, ηλεκτρονικά πούρα και ηλεκτρονικές πίπες. Κυκλοφορούν σε πολλές δαφορετικές γεύσεις και σε διάφορες περιεκτικότητες νικοτίνης. Τα συστατικά τους, είναι όλα γερμανικής παραγωγής. Η νικοτίνη που χρησιμοποιείται, προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση και είναι αναλόγως αδειοδοτημένη. Όλα τα συστατικά που χρησιμοποιούνται, έχουν δοκιμαστεί αναλόγως, με σεβασμό στην ταυτότητα και αγνότητά τους, σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Φαρμακοποιία σε ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες, σύμφωνα με τον γερμανικό νόμο περί φαρμάκων. Οι γεύσεις που χρησιμοποιούνται είναι όλες αδειοδοτημένες σύμφωνα με το νόμο περί τροφίμων και διατίθενται για ασφαλή χρήση σε όλες τις χρήσεις τους, ακόμα και όταν θερμαίνονται. Η συσκευασία είναι ασφαλής ώστε να αποφευχθούν τυχαίες δηλητηριάσεις από νικοτίνη αν καταποθούν τα υγρά. Όλα τα συστατικά, αναμειγνύονται, ελέγχονται και διατίθενται προς χρήση από τα εργαστήρια Happy People στο Μόναχο, με τις αυστηρότερες προδιαγραφές ποιότητας και υπό την επίβλεψη φαρμακοποιού. Τα υγρά von Erl, προορίζονται αποκλειστικά για το γέμισμα δεξαμενών των εμπορικά διαθέσιμων ηλεκτρονικών τσιγάρων, πούρων και πιπών.» Μετά, αναφέρονται τα συστατικά χωρίς όμως αναλογίες, και συνεχίζει: «Ειδοποιήσεις ασφαλείας. Τα υγρά Von Erl δεν προορίζονται για βρώση. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα αποκλειστικά για το γέμισμα δεξαμενών των εμπορικά διαθέσιμων ηλεκτρονικών τσιγάρων, πούρων και πιπών. Μην τα αναμειγνύετε με άλλα υγρά αναπλήρωσης. Τα υγρά Von Erl δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με φαγητό. Αν αυτό γίνει, το φαγητό δεν πρέπει να καταναλωθεί. Μην καταπίνετε τα υγρά. Αν τα υγρά έρθουν σε επαφή με τα μάτια, ξεπλύνετε με άφθονο νερό και αναζητήστε ιατρική βοήθεια. Αν τα υγρά έρθουν σε επαφή με το δέρμα, καθαρίστε σχολαστικά με νερό και σαπούνι. Αποθηκεύστε τα υγρά σε μέρος απρόσιτο από παιδιά και κατοικίδια. Η νικοτίνη είναι ισχυρό δηλητήριο και η κατανάλωσή της οδηγεί σύντομα σε εξάρτηση. Είναι επίσης επιβλαβής, μεταξύ άλλων, στην καρδιά, τις στεφανιαίες αρτηρίες και επίσης έχει αρνητικό αντίκτυπο στην πίεση. Τα υγρά που περιέχουν νικοτίνη, δεν είναι κατάλληλα για βρώση, νέους κάτω των 18, έγκυες και θηλάζουσες, άτομα που πάσχουν από προϋφιστάμενες καρδιοαγγειακές και αναπνευστικές παθήσεις – σε τέτοια περίπτωση ενδείκνυται η ιατρική συμβουλή πριν την κατανάλωση, και άτομα με ευαισθησία στη νικοτίνη ή τα άλλα συστατικά. Η χρήση των υγρών γίνεται με δική σας ευθύνη.»

Τα συμπεράσματα, δικά σας! Όλα τα δικά μου υγρά, είναι με 6mg/ml νικοτίνη και η αναλογία PG/VG διαφέρει από υγρό σε υγρό.
 

American Blend.
Erlkoenigin Clone, nano kit, MC 2mm, 0.25mm Kanthal A1, 1.83Ω, Βαμβάκι.
60%VG-20%PG-20%WFI

Δύο όλα κι όλα τα καπνικά και είπα να ξεκινήσω με αυτά. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη. Βαριά μυρωδιά, έντονα καπνική αλλά και λουλουδάτη. Σίγουρα όχι αυτό που περιμένει κανείς από ένα υγρό με «Αμερικάνικο» τίτλο. Γέμισα τον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Το άρωμα ανταποκρίνεται πλήρως στη γεύση καθώς το στόμα γεμίζει με καπνό, αρώματα λουλουδιών που μου θυμίζουν κάποια καπνικά της ecig και μία ταυτόχρονη οξύτητα και γλυκάδα. Βαριά και έντονη καπνική γεύση, η οποία ενδέχεται να μαγνητίσει νεοεισερχόμενους στο χώρο. Το εντυπωσιακό, είναι ότι παρά τις αντικρουόμενες γεύσεις, το στόμα γίνεται πολύ ξηρό μετά. Καπνικό υγρό λοιπόν, με ολίγη από γλύκα, τσιγαρίσια χαρακτηριστικά και έλλειψη τσιγαρομπόχας. Δυνατό χτύπημα, αλλά μπορεί και να ευθύνεται ο ατμοποιητής γι αυτό, ενώ το ντουμάνι παραπέμπει σε 50-50 υγρό. Στην ρινική εισπνοή έχω την εντύπωση ότι αναγνώρισα και κάποια μπαχαρικά, αλλά δεν παίρνω και όρκο, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη η αίσθηση είναι καθαρός καπνός. Η επίγευσή του, σχεδόν μηδενική, σε σημείο να ξεχνάς ότι μόλις έχεις τραβήξει τζούρα, στην ουσία το μόνο που μένει στο στόμα μετά τη τζούρα είναι αυτή η ξηρότητα. 68/100
 
Virginia Tobacco
Russian 91% Clone, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.11Ω, Βαμβάκι.
60%VG-20%PG-20%WFI

Συνεχίζω να τονίζω κάθε φορά που πέφτει στα χέρια μου Virginia, ότι δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η γεύση. Παίρνω θάρρος όμως από το διάφανο του υγρού και την πρόσφατη εμπειρία μου από το ανάλογο της Liqua, ελπίζοντας και εδώ να μην ανταποκρίνεται στη φήμη των Virginia. Ανοίγω το μπουκαλάκι μου και το φέρνω στη μύτη απλά για να αναγνωρίσω την κλασσική Virginia μυρωδιά. Έβαλα περίπου ένα ml στον ατμοποιητή και ξεκίνησα τη δοκιμή. Ευτυχώς! Δεν πρόκειται για σκέτο Virginia. Ανάθεμά δηλαδή αν το καπνικό που έχει μέσα είναι Virginia! Γλυκιά καπνική γεύση, σε σημείο να λιγώνει ώρες ώρες, που θυμίζει αυτά τα κομματάκια φρούτων τα οποία βρίσκουμε σε παρφέ, πανετόνε κλπ, τα κοντίτα. Το καπνικό του αρώματος είναι μεν εκεί, αλλά περνάει σε δεύτερη μοίρα, πράγμα το οποίο δεν με πειράζει καθόλου προσωπικά. Θα πειράξει σίγουρα όμως όσους οπαδούς της γεύσης Virginia το αγοράσουν προς δοκιμή. Το χτύπημα σαφώς ελαφρύτερο από το προηγούμενο ενώ το ντουμάνι συνεχίζει να παραπέμπει σε 50/50. Στη ρινική εισπνοή υπάρχει μια γλυκάδα, ενώ διακρίνεται και μία αίσθηση από αμύγδαλο, και στη ρινική εκπνοή διακρίνεται έντονος καπνικός χαρακτήρας, συνεχίζοντας την έλλειψη Virginia ακόμα και ως ιδέα. Εδώ υπάρχει μια επίγευση, ανεπαίσθητη μεν, υπαρκτή δε, η οποία όντως θυμίζει καπνό και αμύγδαλο. Η ξηρότητα, και εδώ υπαρκτή, σε μικρότερο βαθμό από το προηγούμενο. 67/100
 
Rock Melon.
Kayfun 3.1ES Clone, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.33Ω, Nakamichi.
10%VG-80%PG-10%WFI

Αποφάσισα αυτό να είναι το πρώτο από τα άλλα 8 φρουτένια της σειράς, καθώς μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση το άρωμα από το μπουκαλάκι. Χωρίς υπερβολή είναι το καλύτερο άρωμα πεπονιού το οποίο έχω μυρίσει σε υγρό αναπλήρωσης. Όταν με το καλό έρθει το καλοκαιράκι, πάρτε ένα πεπόνι, ώριμο, και πριν το βάλετε στο ψυγείο, κόψτε το. Ε, αυτή ακριβώς η μυρωδιά είναι που έρχεται στη μύτη με το που πλησιάζει το μπουκαλάκι. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Πλήρης και ολοκληρωτική απογοήτευση. Μία πικρή γεύση, με ελάχιστη γεύση πεπόνι που περισσότερο θυμίζει τη φλούδα του πεπονιού από την εξωτερική της πλευρά. Το μοναδικό καλό από αυτό το υγρό, είναι ότι μετά την καθόλου καλή γεύση του ατμού, μένει στο στόμα μια υπέροχη επίγευση πεπονιού, ανάλογη της μυρωδιάς. Ότι θετικό παίρνει από βαθμολογία, οφείλεται αποκλειστικά σε αυτά τα δύο, το άρωμα δηλαδή και την επίγευση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μείνετε μακριά! Καθάρισμα ατμοποιητή και πάμε για το επόμενο! 15/100
 
Strawberry Ice.
Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.33Ω, Nakamichi.
10%VG-80%PG-10%WFI

Επόμενο υγρό στη σειρά, και από το όνομα αυτό που θα περίμενε κανείς είναι κάτι σε μπουκαλάκι στη μύτη, δεν φαίνεται πουθενά η μενθόλη. Αντιθέτως, το άρωμα της φράουλας είναι ολοκάθαρο, με τη χαρακτηριστική οξύτητα που τη διακρίνει. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Μυστήρια πράματα... Δροσιστικό υγρό, με ελάχιστη γλυκάδα, ελάχιστη οξύτητα και τη φράουλα να προσπαθεί να εμφανιστεί χωρίς μεγάλη επιτυχία. Στη ρινική εισπνοή κυριαρχεί η μενθόλη και η οξύτητα της φράουλας, ενώ στη ρινική εκπνοή κυριαρχεί η φράουλα, η οποία έχει την αίσθηση της φράουλας όπως στη μαρμελάδα. Το χτύπημα αναμενόμενο, και ενισχυμένο λόγω της μενθόλης, ενώ το ντουμάνι σε αναμενόμενα επίπεδα. Σαν επίγευση, διακρίνεται η φράουλα, ενώ το θετικό είναι ότι η δροσιά δεν είναι και πολύ επίμονη, κρατάει όμως το στόμα σε κρύα για την εποχή επίπεδα. Έχω μια δυσκολία στο να χαρακτηρίσω αυτό το υγρό. Δεν είναι ούτε δυσάρεστο, ούτε ευχάριστο. Δείχνει σαν να είναι πείραμα του κατασκευαστή, περιμένοντας αντιδράσεις ώστε να το εξελίξει. 54/100
 
Passion Fruit
Russian 91% Clone, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.11Ω, Βαμβάκι.
10%VG-80%PG-10%WFI

Να ξεκαθαρίσω ότι η μόνη επαφή που είχα με το φρούτο του πάθους μέχρι το 2000, ήταν σε χυμούς και γιαούρτια τα οποία κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα. Μόνο ως φοιτητής είχα τη χαρά να το δοκιμάσω και ως φρούτο αυτού καθ’ αυτού. Και να πω την αλήθεια, είναι μια γεύση που συνήθως την προτιμώ είτε ως αρωματικό σε κάποιο λευκό αλκοολούχο, είτε ως συστατικό σε κάποια άλλη μίξη. Σίγουρα όμως όχι σκέτη. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, η μυρωδιά είναι ξεκάθαρη και ατόφια. Δεν υπάρχει τρόπος να την περιγράψω καθώς είναι χαρακτηριστική και ιδιαίτερη. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Η γεύση ευτυχώς ανταποκρίνεται στο άρωμα, στην αρχή τουλάχιστον. Πλούσια, γεμάτη με την υφή της πούλπας, ακριβώς όπως και το φρούτο, το οποίο χρειάζεται κουτάλι για να φαγωθεί. Δυστυχώς όμως σε κάποια σημεία, και ιδιαίτερα στη ρινική εισπνοή, υπάρχει μια φαρμακευτική νότα, που θυμίζει εναιώρημα Amoxil των 250, αλλά προτίθεμαι να το βάλω στην άκρη προσωρινά. Ντουμάνι άφθονο και χτύπημα ανώτερο, και σίγουρα οι λάτρεις της συγκεκριμένης γεύσης, νομίζω ότι θα ευχαριστηθούν ιδιαίτερα με αυτή τη γεύση. Προσωπικά πάντως θα ήθελα και μια οξύτητα ή σπιρτάδα στο συγκεκριμένο, και ίσως λίγο λιγότερη υφή πούλπας. Στην ουσία πρόκειται γι απλό, μονοεπίπεδο υγρό, χωρίς κρυμμένα κόλπα, με απαλή επίγευση και πιστό σε αυτό που υπόσχεται. 86/100
 
Green Apple.
Erlkoenigin Clone, nano kit, MC 2mm, 0.25mm Kanthal A1, 1.83Ω, Βαμβάκι.
10%VG-80%PG-10%WFI

Πολλές φορές στο παρελθόν έχω εκφράσει τη συμπάθειά μου στο συγκεκριμένο φρούτο, και την απογοήτευσή μου όταν κάθε μα κάθε υγρό έχει αποτύχει να αποδώσει τη γεύση όπως πρέπει. Με εξαίρεση αυτό της Innovation Flavors το οποίο όμως περισσότερο θυμίζει χυμό μήλου παρά το μήλο αυτούσιο. Με αυτά υπ’ όψιν, έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη και αναφώνησα «Ναι ρε!». Άρωμα μήλου σε σημείο να τρέχουν σάλια και η οξύτητα να μου τρυπάει το ρουθούνι. Βρε λες? Τιγκάρισα τον Erl και ξεκίνησα. Επιτέλους την τύχη μου μέσα, ένα πράσινο μήλο της προκοπής! Πολύ καλή γεύση μήλου, οξύτητα, ακόμα και το τάγκιασμα του στόματος κατά την κατάποση. Ούτε πολύ όξινο, ούτε παραπάνω από όσο πρέπει γλυκό. Με το φόβο της ανακάλυψης χημικής μυρωδιάς κατά τη ρινική εισπνοή άφησα λίγο ατμό να ξεφύγει προς τη μύτη και με χαρά διαπίστωσα την παντελή έλλειψη χημείου. Κατά τη ρινική εκπνοή μόνο, το άρωμα έχασε λίγη σπιρτάδα και έγινε πιο κρεμώδες, αλλά είναι μια φυσιολογική και εντελώς αποδεκτή απώλεια. Το χτύπημα αρκετά δυνατό και κατά τη γνώμη μου αταίριαστο, ενώ το ντουμάνι είναι και πάλι πλούσιο. Το μόνο που λείπει από αυτό το μηλαράκι, είναι τα κομματάκια φλούδας τα οποία μένουν ανάμεσα στα δόντια. Και όλα αυτά με πλήρη επιφύλαξη, καθώς ακόμα δεν έχω δοκιμάσει το Hedon’s Bite! 87/100
 
Wild Blueberry.
Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.33Ω, Nakamichi.
10%VG-80%PG-10%WFI

Πολλοστό για μένα υγρό με αυτή τη γεύση, είτε σκέτη, είτε ως επιμέρους συστατικό. Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, η μυρωδιά είναι φανταστική και χαρακτηριστική. Με γλυκάδα, οξύτητα και την ικανότητα να σε κάνει να θες να γεμίσεις τον ατμοποιητή σου άμεσα. Έτσι και έκανα, God Bless the Nano Kit. Οι πρώτες δυο τρεις τζούρες ήταν όντως φανταστικές, φέρνοντας στην επιφάνεια την πραγματική γεύση του μύρτιλλου. Με γλυκάδα, οξύτητα και ένα τελείωμα που παραπέμπει σε γήινες νότες. Μετά τα πράγματα όμως, άλλαξαν και όχι προς το καλύτερο. Η αίσθηση έγινε πικάντικη, σαν να έβαλε κάποιος γλυκόριζα και κανέλα στο τανκ, και μία αίσθηση χημείου ήρθε για να μείνει. Στα καλά του υγρού θα κατατάξω τη ρινική εισπνοή, η οποία αφήνει πολύ ωραία αίσθηση, και την επίγευση, η οποία είναι η ίδια με blueberry sauce που χρησιμοποιείται σε φαγητά. Στη ρινική εκπνοή, το μόνο που μένει είναι μια ευχάριστη γλυκάδα, ενώ το ντουμάνι και το χτύπημα είναι αναμενόμενα. Ατμίζοντας το υγρό αρκετά, η γεύση επανήλθε στα αρχικά επίπεδα, γεγονός που το ανέβασε αρκετά. Είναι ένα υγρό το οποίο θέλει υπομονή, και δεν θα ικανοποιήσει τους ελαφρούς ατμιστές, που ατμίζουν ως 3ml ημερησίως. Και αυτό γιατί θέλει περίπου ένα ml ώστε να το συνηθίσει κάποιος και να συνεχίσει να του δίνει ευχάριστη αίσθηση. Για μένα πάντως, ούτε ζέστη, ούτε κρύο. 71/100
 
Blue Ice.
Erlkoenigin Clone, nano kit, MC 2mm, 0.25mm Kanthal A1, 1.83Ω, Βαμβάκι.
10%VG-80%PG-10%WFI

Με δεδομένο ότι υπάρχει και το υγρό Mint στη γκάμα, δύο πράγματα θα μπορούσε κανείς να περιμένει από αυτό το υγρό. Είτε μια πολύ δροσιστική μενθόλη, είτε κάτι σε μούρα με μενθόλη. Φέρνοντας λοιπόν το μπουκαλάκι στη μύτη, η μυρωδιά μοιάζει κάπως με την Smirnoff North, η οποία αποτελείται από βότκα και Nordic Berries. Οκ, αυτά τα μούρα δεν τα έχω φάει ποτέ, και δεν το βλέπω να συμβαίνει τώρα κοντά εκτός αν βρεθώ για κάποιο λόγο στην πολύ Βόρεια Ευρώπη. Για όσους δεν μπορούν να ανακαλέσουν τη μυρωδιά της North, φανταστείτε απλά το μπλε οινόπνευμα. Έβαλα λοιπόν υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Κακό υγρό όπως και η μυρωδιά του, κάτι σαν καύσιμα με μενθόλη. Δεν βρίσκω καν λόγο να συνεχίσω να το δοκιμάζω καθώς πραγματικά θυμίζει τα υποπροϊόντα διυλιστηρίου, ανακατεμένα με μενθόλη... Και όχι! Δεν είχα την ευτυχία να γευτώ τέτοιο συνδυασμό ώστε να ξέρω τι γεύση έχει! 0/100
 
Bourbon Vanilla
Russian 91% Clone, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.11Ω, Βαμβάκι.
10%VG-80%PG-10%WFI

Δεν χρειάζεται και πολλές συστάσεις η γεύση την οποία ευελπιστεί να προσομοιάσει αυτό το υγρό. Το άρωμα που έρχεται στη μύτη, είναι μια ωραία και γλυκιά αίσθηση καραμέλας αρωματισμένης με βανίλια. Έβαλα λίγο υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Μια πολύ ωραία γεύση βανίλιας, ελάχιστα γλυκιά και με πικρό τελείωμα. Για όσους θεωρήσουν ότι αυτό είναι κακό, πρέπει να τους πω ότι η βανίλια στη φυσική της μορφή είναι θεόπικρη. Μπορεί να έχει ωραίο και γλυκό άρωμα, αλλά η γεύση της είναι θεόπικρη. Αυτό, αντικατοπτρίζεται και στις σκόνες βανίλιας που χρησιμοποιούμε συνήθως, αλλά και στους κρυστάλλους που χρησιμοποιούν τα ζαχαροπλαστεία, και είναι πολύ πιο δυνατοί. Στη ρινική εισπνοή το άρωμα απογειώνει την εμπειρία, ενώ στη ρινική εκπνοή υπάρχει μια χημική μυρωδιά η οποία χαλάει λίγο την εμπειρία. Το ντουμάνι λίγο λιγότερο από τα προηγούμενα, ενώ το χτύπημα σχετικά χαμηλότερο από το αναμενόμενο. Κορυφαίο σημείο αποτελεί η επίγευση του υγρού, η οποία θυμίζει την επίγευση κορυφαίων παγωτών βανίλιας, με πραγματικούς σπόρους. Δεν μπορώ να την περιγράψω επακριβώς, αλλά είναι μια αίσθηση που την καταλαβαίνεις κατά κύριο λόγο στο πίσω μέρος της γλώσσας, και στη συνέχεια σε όλο το στόμα καθώς οι σιελογόνοι δουλεύουν υπερωρία. Νομίζω ότι θα ήθελα μια πρέζα γλύκας ακόμα και λίγο βάθος καθώς στην τωρινή του μορφή μπορεί να χαρακτηριστεί κάπως flat. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα και τα σχόλια ατμιστών που «ειδικεύονται» στις βανίλιες. 77/100
 
Mint.
Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, MC 2.5mm, 0.28mm Kanthal D, 2.33Ω, Nakamichi.
10%VG-80%PG-10%WFI

Τελευταίο υγρό της σειράς και οι προσδοκίες είναι απλές: μενθόλη και άρωμα δυόσμου – μέντας. Κάτι σε μοχίτο χωρίς το lime και το αλκοόλ. Πρώτος συναγερμός, είναι η παντελής έλλειψη μυρωδιάς από το μπουκαλάκι. Τίποτα απολύτως. Κάτι τέτοιο έχω συναντήσει ελάχιστες φορές, με πιο χαρακτηριστική αυτή του αρώματος Artic Menthol της Flavour Art. Γέμισα τον κλώνο μέχρι τη μέση και ξεκίνησα. Δροσιά! Πολλή δροσιά! Καμία σχέση όμως με κάτι υγρά που έχω δοκιμάσει και απλά σου μετατρέπουν τον εγκέφαλο σε σορμπέ! Η μέντα είναι εκεί σαν γεύση αλλά πολύ διακριτική στην έκφρασή της, εμφανίζεται στο τέλος της τζούρας μαζί με ελάχιστη γλυκάδα, όση ακριβώς χρειάζεται για να κάνει την εμπειρία πολύ πιο ευχάριστη. Στη ρινική εισπνοή δεν μπορείς διακρίνεις κάτι άλλο πέραν της μενθόλης, και δεν αξίζει παραπάνω προσπάθεια καθώς υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σχηματιστούν κρύσταλλοι στη μύτη, ενώ στη ρινική εκπνοή εμφανίζονται κάποια στοιχεία μέντας. Το ντουμάνι στα αναμενόμενα επίπεδα και το χτύπημα σε φυσιολογικά επίπεδα, παρά την παρουσία μενθόλης. Η επίγευσή του τώρα, μπορεί να χαρακτηριστεί ευχάριστη όσο και μυστήρια. Μοιάζει περισσότερο με συνδυασμό μέντας και βανίλιας με μία γλυκόπικρη αίσθηση να γεμίζει το στόμα, ταυτόχρονα με τη δροσιά να χτυπάει δεξιά και αριστερά. Ένα ευχάριστο γενικά υγρό, το οποίο πρέπει να δοκιμάσουν οι ακόλουθοι των μενθολοειδών. 82/100
 
Συμπέρασμα.
 
Κατ’ αρχάς, πρόκειται για υγρά entry level. Δεν περίμενα να πω wow με κανένα καθώς οι γεύσεις ήταν απλές και λιτές. Από την άλλη όμως, νομίζω ότι πρόκειται για μια προσπάθεια στην αρχή της ακόμα, η οποία μάλλον αναμένει τις αντιδράσεις των ατμιστών για να εξελιχθεί. Από θέμα εταιρικής κίνησης τώρα, είναι τελείως λανθασμένη. Όταν εμπορεύεσαι έναν πανάκριβο ατμοποιητή και ένα ακόμα πιο ακριβό μοντ για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, δεν μπορείς να διαφημίζεις αυτή τη σειρά των υγρών ως «υγρά για τον Erlkoenigin σας». Είναι πολύ απλά. Και όταν ένα υγρό είναι απλό, με μία γεύση, πρέπει αυτή να ξεχωρίζει έναντι των ανταγωνιστών, καθώς δεν είδαμε και καμία γεύση που δεν έχουμε συναντήσει τουλάχιστον δέκα φορές σε άλλες εταιρείες.



Όλα τα review μου μπορείτε να τα βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8442 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12