vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #990 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 14:55 »
Aποψη μου ειναι να παρεις ενα eVic VTC Mini - IPV D3 .
Ειναι μοντακια με καλη τιμη και μπορουν να σου δωσουν οτι χρειαζεσαι .
Το κυριοτερο απ' ολα ομως , ειναι οτι δεν ειναι ενεργοβορες οι πλακετες τους.


Κατεβαζουν τις μπαταριες μεχρι τα 3.2 V ανετα και παρεχοντας αρκετα καλη αποδοση σε χαμηλα Volts.


Τα μοντακια της Kanger μεχρι στιγμης εδειξαν αδυναμια στο θεμα αυτο.
Μπορει το συγκεκριμενο να τα παει καλυτερα στον τομεα αυτο , αλλα παλαιοτερα μοντελα της , σταματουσαν τις μπαταριες στο 3.5-3.6V .
Aυτο φυσικα σημαινει οτι με το VTC θα ατμισεις 8 ωρες με μια μπαταρια , ενω με της Kanger 6 ωρες.


Γνωμη μου φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #991 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 16:16 »
@shadockan, καλησπέρα.

 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκιο και χαίρομαι που σκέφτηκα τα ίδια χωρίς να ξέρω πολλά, τουλάχιστον όσο δουλεύω το eVic vtc mini βλέπω πως είναι τρελό μοντάκι. Ατμίζω στα 8, 9 άντε 10W, και οι πάνω από 8 ώρες είναι βούτυρο στο ψωμί του (φεύγω το πρωί και μέχρι 3 γεμίσματα υγρού ενδιάμεσα, φτάνω το βράδυ κι έχω ακόμα μπαταρία).

 
Για το IPV D2, το έπιασα στο χέρι και είναι φοβερό. Καταπληκτικό πιάσιμο, μικρότερο απ' το vtc mini, έχει απ' τις πιο φωτεινές οθόνες (αν και μικροσκοπική, που εγώ τουλάχιστον δεν τα βλέπω όλα), είδα επίσης πως φτάνει έως τα 3Ω. Είναι το επικρατέστερο για 2ο μοντάκι (η μόνη ένσταση είναι η υποδοχή φόρτισης, όπως επίσης έχω μπερδευτεί λίγο με το ποια είναι καλύτερη επιλογή, το D2 ή το D3; για τη δική μου απλή περίπτωση πάντα, που δεν παίζω με θερμοκρασίες και σύρματα).

 
Το kanger kbox mini platinum, το είδα ιντερνετικά, δεν το έπιασα. Μου άρεσε που είναι ανοξείδωτο ατσάλι στο σώμα και πλήκτρα, καθαρά αισθητικά δηλαδή. Στα χαρακτηριστικά όμως με χάλασε, κατάλαβα πως είναι για άλλη χρήση από αυτή που θέλω, καλύτερο με μικρές αντιστάσεις (μέχρι 1,6Ω αν θυμάμαι καλά), ή ο πόλος που είναι σταθερός με χάλασε επίσης. 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #992 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 17:01 »
Ολα τα μοντακια ειναι ικανα να δουλεψουν 3Ωμ αντισταση.
Εκτος κι αν εννοεις 0.3Ωμ.


Η διαφορα του D2 σε σχεση με το D3 , ειναι οτι το D3 εχει πλακετα ικανη για step down , πραγμα το οποιο εσενα που δουλευεις μεγαλες αντιστασεις απ' οτι καταλαβα , δεν σε πολυενδιαφερει.
Ειναι καλο ομως να εχει step down μια πλακετα........ 8)


Το οτι ειναι καλυτερο το ΚΒΟΧ σε μικρες αντιστασεις .................;;;;;;;;;;;    :confused1:
Γιατι ;;;


Πιστευω οτι ειναι ανωτερα τα δυο μοντακια που αναφερθηκαν πιο πανω , σε ολα..... :dontknow:


Γνωμη μου.....


Αποσυνδεδεμένος arkas1976

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #993 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 17:07 »
Xμμμ
Σαν μικρό παιδάκι και τώρα που είναι και Χριστούγεννα.
http://www.vape-forward.com/collections/vape-forward
Το stout  το τριτο παιρνει 26650 μπαταρία και μια ειδική θήκη ώστε πάρει 18650. Ο σχεδιασμος είναι της αμερικάνικης και το chip  είναι της joytech  τα είχα δει σε ενα βιντεο του busardo απ ότι λεει έχουν αναβαθμίσημο λογισμικό (υποθέτω θα είναι παρόμοιο της joytech  evic vtc mini) και έχει και ss σε power και θερμοκρασια.
Επίσης το κάλυμα της μπαταρίας είναι περιστρεφόμενο δεν ξεβιδώνεις δεν έχει αποσπώμενο κομματι.
Ειδικά αυτο με την 26650 μου ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩ...

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #994 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 17:16 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον shadockan το evic είναι πολύ καλό μοντάκι όπως και το ipv d2 το οποίο έχω αλλά δεν κάνει step down παρά μόνο σε joule mode γι αυτό θα διάλεγα το d3. Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι την εμπειρία μου δοκιμάζοντας την ίδια στιγμή τα evic, cloupor mini και ipv d2 με τον ίδιο επισκευάσιμο άτμο έπαιρνα καλύτερη γεύση με το ipv δεν ξέρω γιατί, ίσως το ρεύμα του να είναι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #995 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 17:17 »
@shadockan.


Δεν το ήξερα αυτό. Νόμιζα πως δεν θα φτάνει το ταβάνι των 3Ω.


Για τα D2 D3, αν είδα και καλά είναι σχεδόν ίδια τιμή. Μάλλον αυτό θα δω (D3).


Για το kbox, δεν ξέρω και εδώ. Έγραψα ό,τι κατάλαβα απ' όσα διάβασα. Είδα δηλ. πως δεν έγραφε μέγιστα Ω, και κάπου έπεσε το μάτι για max 1,6Ω, όπως επίσης έβλεπα δοκιμές σε ντουμανάκια κ.λπ.


Γενικά πάντως, συμφωνώ με τη γνώμη σου. Είδα όσα μπόρεσα σε χαρακτηριστικά, γνώμες, δοκιμές ή παρουσιάσεις.


Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα με τον shadockan το evic είναι πολύ καλό μοντάκι όπως και το ipv d2 το οποίο έχω αλλά δεν κάνει step down παρά μόνο σε joule mode γι αυτό θα διάλεγα το d3. Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι την εμπειρία μου δοκιμάζοντας την ίδια στιγμή τα evic, cloupor mini και ipv d2 με τον ίδιο επισκευάσιμο άτμο έπαιρνα καλύτερη γεύση με το ipv δεν ξέρω γιατί, ίσως το ρεύμα του να είναι καλύτερο.


bono, καλησπέρα.


Ναι ναι. Το evic το χρησιμοποιώ και είναι σούπερ, έστω και για τα λίγα που απαιτώ. Αυτό με κράτησε στο άτμισμα με τον καλύτερο τρόπο.
Για ό,τι έγραψε ο φίλος shadockan, χάρηκα γιατί εκεί έκλεινα κι εγώ (το είδα και σε φίλους το D2).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2015, 17:25 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος Themis Perdikouris

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #996 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 20:09 »
Καλησπέρα σας..Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα..Θέλω να με βοηθήσετε σε μια σποφαση..στην αγορα provari 2.5..έχω το evic vtc(όχι το mini) ..απο θέμα αυτονομίας δεν έχω κανένα πρόβλημα...έτυχε και δοκϊμασα το provari 2.5 και μάλιστα με τον ατμοποιητή μου lemo2 ο οποίος στο evic είναι αεράτος με το δαχτυλίδι του αέρασχεδόν κλειστό..λόγω της αεράτης τζούρας αγόρασα πριν 2 βδομάδες τον kayfun lite...τζούρα σφιχτή όπως την ήθελα...το θέμα μου ομως ειναι το εξής:όταν έβαλα το lemo επανω στο provàri είδα έναν άλλο ατμοποιητή..ναι μεν αεράτη τζουρα όχι όπως το evic αλλά γεμάτη γεύση..έπαθα πλάκα..αντίσταση 2.34 ohm ..δεν ξέρω στα πόσα watt είχε το provari....πάντως στο evic παιζω στα 11 watt..τελικά τόσο μεγάλο ρόλο παίζει το ρεύμα που διέρχεται στον ατμοποιητή?το αλλο που δεν καταλαβαίνω είναι ότι το evic εχει μπαταρία 5000mah ενώ το provari mia μπαταρία 2500mah..ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #997 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 20:50 »
Xμμμ
Σαν μικρό παιδάκι και τώρα που είναι και Χριστούγεννα.
http://www.vape-forward.com/collections/vape-forward
Το stout  το τριτο παιρνει 26650 μπαταρία και μια ειδική θήκη ώστε πάρει 18650. Ο σχεδιασμος είναι της αμερικάνικης και το chip  είναι της joytech  τα είχα δει σε ενα βιντεο του busardo απ ότι λεει έχουν αναβαθμίσημο λογισμικό (υποθέτω θα είναι παρόμοιο της joytech  evic vtc mini) και έχει και ss σε power και θερμοκρασια.
Επίσης το κάλυμα της μπαταρίας είναι περιστρεφόμενο δεν ξεβιδώνεις δεν έχει αποσπώμενο κομματι.
Ειδικά αυτο με την 26650 μου ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩ...
και εμενα το ατιμο το lite μου εχει κανει κλικ!
αλλα αν η πλακετα ειναι ιδια με το vtc..δεν ξερω αν αξιζει η αγορα του :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος arkas1976

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #998 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 20:53 »
τεο 
μην σε πάρω στο λαιμο μου ότι είναι ακριβως η ίδια.
Κοιτα για εμενα αξίζει αυτο με την 26650 μπαταρια γιατι του βαζεις και την 18650 και επειδη κάνει ν δεν είναι πολυ μεγάλο. Συν ότι παιζει μεχρι 100w (όχι πως φτανω εκει αλλα λεμε να υπαρχει ;D )
Τεσπα...

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #999 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 22:20 »
Θέμη τα μοντάκια παίζουν μεγάλο ρόλο και στην απόδοση της γεύσης, δεν είναι τυχαίο που το provari δεν είναι καθόλου οικονομικό, η ποιότητα του ρεύματος που δίνει το καθένα καθορίζει σε μεγάλο βαθμό την απόδοση του άτμο σου.
'Οπως ανάφερα και παραπάνω δοκίμασα έναν επισκευάσιμό μου άτμο την ίδια στιγμή με evic μινι με cloupor mini και με ipv d2 η ποιότητα ατμίσματος που πήρα από το ipv  για τα γούστα μου με έκανε να το επιλέξω παρόλα τα κουσουράκια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2015, 00:11 από bono »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1000 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 22:28 »

ετυχε να δοκιμασω και εγω παιδες προσφατα για προτυ φορα το provari radius που ειχε φιλος μαζι με το sx mini..
κατοχος μηχανικων μοντ και του vtc..
παιδες τετοιο smooth ατμισμα με τον ιδιο ατμο φυσικα,που μου εδωσε το radius δεν το περιμενα!!εμεινα με το στομα ανοιχτο!
τρομερη αποδοση ρευματων,το sx mini που δοκιμασα παραλληλα χωρις καμια υπερβολη  το εκτοπισε...!
και τωρα που μπηκα στο διχασμο αναμεσα στο radius και στο Dani το οποιο μου εχει κανει κλικ...!
αντε να αποφασισεις  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1001 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 23:22 »
Χρονια πολλά σε όλους.  Θέμη, θα συμφωνήσω με με τους προλαλήσαντες ότι το μοντακι παιζει μεγάλο ρόλο.  Ειλικρινά όμως οι διαφορες είναι πάντα διακριτές ?  είμαι κάτοχος provari p3 και Ipv d2. Η διαφορά στη τιμη είναι τεράστια.  Με ίδιο υγρό σε CloudOne , αντίσταση ribbon στο 1Ω και cotton bacon δεν μπορώ να διακρίνω πιο έχει την καλύτερη απόδοση.  Παίρνω το ίδιο υπέροχο βελούδινο ατμισμα, γεύση και ντουμάνι.  Αυτό βέβαια είναι προσωπική εκτίμηση γιατί οι γευστικοί κάλυκες κάποιων άλλων μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι απο τους τους δικούς μου.  Παίζει όμως και plasibo?

Αποσυνδεδεμένος Themis Perdikouris

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1002 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 23:50 »
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...Γιάννη το ipv νομίζω χρησιμοποιεί τσιπάκι yihi..ίσως γιαυτό μάλλον..το evic έχει τσιπάκι της joyetech...απο θέμα αυτονομίας με νορμάλ χρήση δηλαδή 7ml την μέρα σε βγάζει15 ώρες την μέρα?Για το provari εννοώ...το προτείνεις για δεύτερο μοντάκι?αξίζει τα 150 €?Σας ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1003 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 00:38 »
Είμαι σε αναζήτηση ηλεκτρονικού box mod ή μηχανικού box mod με  kick που να δέχεται όμως 18500 μέγεθος μπαταρίας.
Υπάρχει κάτι ή το μέγεθος 18500 είναι τελικά τόσο σπάνιο για mod (box mod, όχι σωλήνα) ?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #1004 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 00:51 »
Αν κατάλαβα ψάχνεις μηχανικό box στο οποίο θα βάλεις 18500 και kick.


Σχεδόν όλα τα μοντάκια που παίρνουν ΜΙΑ 18650 χωράνε και την 18500 με το kick.
Βέβαια δεν βλέπω τον λόγο για box mod μηχανικό με kick.
Δεδομένου ότι το kick δεν ξεπερνάει τα 15 Βαττ, όλη αυτή η περιπέτεια λύνεται με ένα Istick 20 και μάλιστα ίσως και φθηνότερα.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123603 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12746 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos