vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, yorgoss, camber

Twitter

Καθαρότητα αρωμάτων, αρώματα φιλικά ή εχθρικά προς την φυτιλοβαμβακοαντίσταση

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 12:48 »
Δεν σου είπα κάτι περίεργο.
Δεν είναι μόνο το CL clone.
Ολα τα σκούρα υγρά, ειδικά αυτά με μεγάλες ποσοστώσεις αρωμάτων ΔΕΝ είναι φιλικά προς τις αντιστάσεις. Αλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο.

Για τους χρήστες επισκευάσιμων μικρή σημασία έχει, αλλάζεις πιο συχνά την αντίσταση.
Για κάποιον που χρησιμοποιεί εργοστασιακές κεφαλές όμως, έχει μεγαλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Απ: Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 12:54 »
Όχι πέτρα μην αγχώνεσαι δεν είχα κακό σκοπό απλώς λέγοντας σου αυτό θέλησα να σου πω ότι μόλις το δοκιμάσω θα σου πω πως το βρήκα εγώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 12:56 »
Και το αυθεντικό μια χαρά κατάλοιπα αφήνει :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 17:35 »
Ακριβώς! Σκούρο δεν είναι κι αυτό; Πρώτα έχουμε τα Natural tobacco extracts = coil killers. Και μετά έπονται όλα τα σκουρόχρωμα υγρά, αυθεντικά και μη.

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Από όσα αρώματα έχω δοκιμάσει, την λιγότερη μάκα μου αφήνουν αυτα της FlavourArt.
Το virginia μου αφήνει λίγο περισσότερη από τα υπόλοιπα της εταιρείας, αλλά είναι πταίσμα μπροστά στην μάκα που αφήνουν αρωματα άλλων εταιρειών.

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα
Νομίζω ότι εκτός απ' το χρώμα (τα σκούρα αφήνουν περισσότερα κατάλοιπα), καθοριστικό ρόλο παίζει ο τρόπος παρασκευής τους.
Τα υγρά που προέρχονται από εκχυλίσεις φύλλων καπνού, φρούτων, μπαχαρικών, φυτών...κλ.π, είναι τα πιο εχθρικά για τις φυτιλοαντιστάσεις μας. Που σημαίνει ότι περιέχουν μεγαλύτερο αριθμό στέρεών υπολοίπων.
Ακόμα και υγρά κορυφαίων εταιρειών, παρουσιάζουν αυτό το "πρόβλημα".

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Μερικές προτάσεις για "νόστιμα" υγρά που να μην καταστρέφουν αντιστάσεις;

(δηλ. ανάγκη για αλλαγή μετά από 3-8ml) Τα περισσότερα "νόστιμα" υγρά που
έχω κάνει με τιμές 15-30€ το 30μελο ήταν θάνατος για αντιστάσεις (ενδεικτικές
μάρκες: Five Pawns, Mr. Good Vape, Teleos, Sucide Bunny, Boosted... ατελείωτη
λίστα). Ξέρω πως συνήθως βανίλιες και σοκολάτες είναι coil-killers όπως και τα
σκουρόχρωμα υγρά.. όπως και τα gourmet συνήθως. Αναζητώ γλυκά ή φρουτένια.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
εχω καμιά 10ρια αρώματα από την inawera  μόνο ένα είναι διάφανο το κεράσι τα υπόλοιπα είναι σκούρα και αφηνουν πολύ μάκα. Από την εμπειρία μου με την flavourart τα σκούρα αρώματα, τα καπνικά, τα σοκολατένια, με βανίλια γεμιζουν πολύ την αντίσταση.
eclipse  flavourart  15ml


Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Ο Χριστός κι η μάνα του!  :peace1: :peace1: :peace1:
Πίσσα μαύρη καλιακούδα.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Καλημέρα σας,εγώ έφτιαξα το Aroma Club  της e-cig,έβαλα όσες σταγόνες προτείνει σε βάση της ίδιας εταιρίας πάλι.Το υγρό είναι αρκετά διαυγές και μετά από 20 μλ το βαμβάκι μου ήτανε σχεδόν κάτασπρο,η αντίσταση είχε αρπάξει αλλά πολύ λίγο σε σχέση με το maxx-blend diy που είχα πριν,μαύριζε και το βαμβάκι με λιγότερα μλ.Το ατμίζω στα ~17-18 w

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Για καθαρότητα, δεν μπορώ να πω με σιγουριά, μπορώ όμως να πω για "προς αποφυγή" υγρά από θέμα μάκας:
El Toro
Vaponaute Cherry Blossom

Ιδιαίτερα το δεύτερο μοιάζει με τη φωτό του @Sergor...

Αποσυνδεδεμένος fafalos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό του sergor είναι νορμάλ;

Έχουν άραγε γίνει μετρήσεις για τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία με τέτοια κατάμαυρα από τη χρήση βαμβάκια ή μήπως όλες οι μετρήσεις γίνονται με πεντακάθαρο βαμβάκι;

Στη δική μου περίπτωση ποτέ μα ποτέ δεν αφήνω το βαμβάκι να γίνει έτσι γι αυτό και το αλλάζω κάθε τρεις μέρες περίπου, πάλι όμως μια μαυρίλα την έχει.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Α
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:48 »
Εγω στα DIY  μου χρησιμοποιω μια μιξη αρωματων (3% αρωμα προσθετω στο συνολο στην βαση)της inawera Βlack chery 15%-RY4 15%-gold ducat35%-tobbaco c 35% ,τα gold ducat και tobbaco c είναι πολύ σκουρα καπνικα αρωματα ενώ τα δυο πρωτα είναι διαφανη και το αποτέλεσμα είναι να παιρνω ένα diy που εχει σαμπανιζε χρωμα και μετα από έναν μηνα που οριμασει να σκουραινει λιγο ακομη και να προσεγγιζει το χρωμα ανοιχτοχρωμου whiskey στυλ cutty shark(όλα με αλκοολουχα τα παρομοιαζω :laugh1: :laugh1: :laugh1:),κανω 4ml την ημερα και κάθε 4ml αλλαζω βαμβακι και καθαριζω αντισταση με συρματοβουρτσα ,το βαμαβακι είναι καθαρο περα από  μιας ελαφριας καφετιλας(ψιλοκαμενιλα μαλλον  γιατι και να το πλυνω  δεν φευγει)που πιανει στις σπειρες  η αντισταση όμως η αντισταση εχει πιασει μακα καμια σχεση με την πιο πανω φωτο αλλα εχει πιασει μια ψιλη,εχω διαπιστωσει ότι αυτή η λιγη μακα δινει γευση αλλα δεν το διακινδυνευω λογο του ότι φοβάμαι τι μπορει να παιζει όταν ατμιζει κανεις μακα!

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Το Nutacco της Άτμος είναι αρκετά καθαρό. Το χρησιμοποιώ στον άτμο που παίρνω στη δουλειά και η αντίσταση κρατάει εβδομάδες.


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Όχι απλά "αρκετά καθαρό"...

Ίσως από τα πιο καθαρά αρώματα που έχω ατμίσει...

Έχω κάνει δοκιμαστικά πάνω από 60 ml με ένα σετάπ σε ΙΑΤΤΥ και το σετάπ ήταν ακόμη καθαρό...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364