vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Tem, FaniFox, JohnDag, gama, Doubt

Twitter

Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 13:27 »
Σωλήνας γιατί ο τετραγωνισμός του κύκλου δεν έχει επιτευχθεί  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 14:03 »
Κουτί δαγκωτό. Είχα Lava, provari αλλά από όταν πήρα MVP δεν κοιτάω πίσω. Τώρα πάω για rdna, αλλά τσούζουν τα 200 και ακόμη το παζαρεύω μέσα μου.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 14:20 »
Κουτί με εύκολη πρόσβαση. Εκτός των όσων αναφέρθηκαν, επισκευάζεται, εν αντιθέση με την όποια κακοτεχνία έχουν κάνει στους σωλήνες τους οι κατασκευαστές.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 14:34 »
Τελικά είναι ντέρμπι και δεν το περίμενα. Τα σωληνοειδή νόμιζα πως θα κέρδιζαν χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 14:38 »
Σωλήνας για το μηχανάκι και στη κοινή θέα. Στο σπίτι κουτί....

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 14:42 »
Άρα στην πραγματικότητα, κι ΕΣΥ κυτίον προτιμάς!!! Αλλά δεν θες να μας το πεις σε μας τους άλλους!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 14:46 »
Τα κουτιά είναι πιο... ιντελεξουέλ, πιο σοφιστικέ! Είναι οι πίπες του ηλ. τσιγάρου.
Οι σωλήνες πιο... καγκουρέ ένα πράμα. Καβάλα σε φτιαγμένο παπάκι "πριόνι". :P

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 14:54 »
Kαι οι ηλεκτρονικες πιπες τι ειναι τοτε?  :tongue_smilie:


Κ γω παντως, οσο και να μ'αρεσουν τα μηχανικα σαν ομοιομορφη εμφανιση,
προτιμω κουτακι!! Σαν τα κυτια δεν εχει τελικα!! Μπορω να τα δωσω ολα, αλλα αν ηταν να κρατησω 1, θα
ηταν κουτακι!! 
Καθονται ωραια στο χερι, βολευουν απιστευτα για μεσα & εξω απο το σπιτι, ειναι αρκετα διακριτικα. Αν ειναι κ του SEB, πολυ ελαφρια επισης.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 15:03 »
Κουτι. Καλυτερο κρατημα στο χερι, πιο σταθερο οταν το ακουμπας στο τραπεζι.
Συν οτι ο διακοπτης μπορει να παει παντου ωστε να σε βολευει. (αρκει να ειναι custom made)
Και το μεγεθος τους ολο και μικραινει.


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 15:27 »
Kαι οι ηλεκτρονικες πιπες τι ειναι τοτε?  :tongue_smilie:



Οι ηλεκτρονικές πίπες, όπως το βλέπω εγώ, είναι στην κατηγορία των ατμιστικών συσκευών που θέλουν να μοιάζουν με τις "συσκευές" καπνίσματος για να φέρουν πιο εύκολα κόσμο. Όπως τα ηλ. τσιγάρα που έχουν το ίδιο μέγεθος με τα κανονικά.


Το άτμισμα αρχίζει να ξεκολάει σιγά σιγά από το παραδοσιακό κάπνισμα και οι συσκευες ατμίσματος απαλλάσσονται από τον σκευομορφισμό αυτό αποκτώντας τη δικιά τους υπόσταση. Γιαυτό και λέω πως τα κουτιά είναι οι πίπες του ατμίσματος.  :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 15:48 »
Τα τσιγάρα, πούρα, πίπες έχουν κυλινδρικό σχήμα γιατί είναι πιο εργονομικό στο χέρι. Για τον ίδιο λόγο τα ποτήρια και κούπες είναι κατά κανόνα κυλινδρικά.

Τα μικρά η.τ. μιμούνται το σχήμα του κ.τ. αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο για τα mod. Είναι σωλήνες γιατί βολεύουν περισσότερο μέσα στην παλάμη, όχι για να μοιάζουν με κανονικά τσιγάρα. Το μήκος των σωλήνων είναι ο λόγος που στρέφονται αρκετοί στα κουτάκια. Αν προχωρήσει η τεχνολογία και μπορέσουμε να έχουμε 3000mAh σε μέγεθος 18350 και μήκος σωλήνων 7-8cm δεν νομίζω ότι θα συνεχίσουν να παράγονται κουτιά.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 16:18 »

απαλλάσσονται από τον σκευομορφισμό αυτό αποκτώντας τη δικιά τους υπόσταση. Γιαυτό και λέω πως τα κουτιά είναι οι πίπες του ατμίσματος.  :)

σκευομορφισμός ε?
 :respect:

Εγω δεν ψηφιζω γιατί δεν έχω δοκιμασει ποτε παραλληλογραμο κουτακι (κι ουτε το βλέπω για σύντομα). Να μην αλλοιωσω και τα αποτελεσματα...

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 16:51 »
Τα τσιγάρα, πούρα, πίπες έχουν κυλινδρικό σχήμα γιατί είναι πιο εργονομικό στο χέρι. Για τον ίδιο λόγο τα ποτήρια και κούπες είναι κατά κανόνα κυλινδρικά.

Τα μικρά η.τ. μιμούνται το σχήμα του κ.τ. αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο για τα mod. Είναι σωλήνες γιατί βολεύουν περισσότερο μέσα στην παλάμη, όχι για να μοιάζουν με κανονικά τσιγάρα. Το μήκος των σωλήνων είναι ο λόγος που στρέφονται αρκετοί στα κουτάκια. Αν προχωρήσει η τεχνολογία και μπορέσουμε να έχουμε 3000mAh σε μέγεθος 18350 και μήκος σωλήνων 7-8cm δεν νομίζω ότι θα συνεχίσουν να παράγονται κουτιά.


Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.  :)
Τα τσιγάρα και τα πούρα, νομίζω πως έχουν κυλινδρικό σχήμα γιατί είτε χειρωνακτικά είτε βιομηχανικά έτσι είναι πιο εύκολη και γρήγορη η κατασκευή τους.


Για το άτμισμα τώρα, το κουτί με στρογγυλεμένες γωνίες νομίζω πως εάν έχει τις ιδανικές αναλογίες, είναι το ίδιο εργονομικό συν το αβαντάζ του ότι δεν τσουλάει στον κατήφορο.
Έχει όμως ένα αρνητικο. Αυτό το ψάξιμο των ιδανικών αναλογιών των πλευρών του. Αλλά και στον σωλήνα πρέπει να ψάξεις μήκος και διάμετρο για ιδανικό κράτημα.


Κουτάκια και σωλήνες πιστευω θα συνυπάρχουν πάντα, ανεξάρτητα από το πόσο θα προχωρήσει η τεχνολογία στις μπαταρίες.


Συγχωρέστε με εάν θεωρηθώ οφτόπικ, αλλά μου αρέσει ο διάλογος πάνω στο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 17:02 »
Aσυζητητί κουτάκια. Οχι κουτιά, αλλά κουτάκια! Οταν σε κάτι ελαφρύ που δεν προεξέχει από την παλάμη μου κρύβεται μια καλή πλακέτα και 2500 mah, ποιος ο λόγος να προτιμήσω κάτι πολύ πιο ογκώδες και βαρύ, που προεξέχει το μισό από την παλάμη μου και ενίοτε δεν έχει καν την ίδια αυτονομία; 
Μικρό μέγεθος στους σωλήνες δεν θα δούμε άμεσα, αντίθετα τα κουτάκια μικραίνουν πλέον, διατηρώντας την ίδια αυτονομία.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 19:17 »
σκασίλα μου, τη δουλειά του να κάνει...
Κι ας είναι ότι κουτί να 'ναι.
Ο πρώτος λόγος είναι το μέγεθος, για την ακρίβεια το μήκος ή ύψος.
Ο δεύτερος, απόρροια του πρώτου, είναι οι ιδιοκατασκευές.
Ο τρίτος, απόρροια του δεύτερου, είναι το σχήμα των δίσελλων LiPo.
Ο τέταρτος, απόρροια εικαστικής κολοκυθόπιτας, επειδής μου αρέσουν ρε δικέ μου άμα λάχει να πούμε.
Συνοψίζοντας, οι σουλήνες είναι μακρινάρια, συνεπώς πρέπει να φτιάξω μοντ,
το οποίο θα είναι κυτίο, ένεκα δεν "δουλεύετε" ο σουλήνας,
αλλά και να δουλευόταν, θα κατέληγα σε μακρινάρι,
αλλά και να μην κατέληγα σε μακρινάρι, πως θα βόλευα σχήματος box μπαταρίες εντός; Ε; Πως;
Ο πέμπτος, απόρροια του τέταρτου, μπορείς να το κάνεις παραλληλεπίπεδο χωρίς το ορθογώνιο
ή οτιδήποτε σχήμα σου υπαγορεύσουν, τα υπολανθάνοντα περί αισθητικής, παιδικά βιώματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8343 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180662 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12