vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, Tem

Twitter

Τρόποι περιορισμού των όποιων επιπτώσεων του η.τ. που χρησιμοποιεί ο καθένας μας

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
1) Εχουμε σταθερα σε εναν απο τους ατμοποιητες μας καθαρη βαση.
 Προσωπικα  εχω ξεκινησει εδω και δυο μηνες (πριν την επιμαχη ερευνα για τα αρωματα) στο σπιτι να ατμιζω καθαρη, για να μην εχουμε και οσμες. Ετσι καλυπτω το 1/3 του ημερισιου ατμισματος μου. Και τελικα ενω στην αρχη το εκανα αναγκαστικα, τωρα μου αρεσει.
Αυτη η πρακτικη εκτος απο την προφανη αμεση μειωση της καταναλωσης αρωματος (που μαλλον ειναι το πιο επιφοβο συστατικο των υγρων), εχει και την εμμεση, γιατι η γευση μου "ξεκουραζεται" και τα υγρα που χρησιμοποιω την υπολοιπη μερα μπορουν να γινουν πιο "ελαφρια" σε αναλογια αρωματος


2) Αποφευγω diy υγρα που η προτεινομενη απο το κατασκευαστη αναλογια αρωματος ειναι υπερβολικη.


3)Στο κυνηγι της τασης να μειωνουμε τη νικοτινη των υγρων μας, προωρα, ειδικα οταν παιρναμε τον καινουργιο super-dooper ατμοποιητη (τις περισσοτερες φορες για να αποδειξουμε υποσυνειδητα στον εαυτο μας ποσο γ@μ@τος ειναι) καταληγουμε να τον εχουμε πιπιλα για να παρουμε τη νικοτινη που ο οργανισμος μας χρειαζεται.
Αυξανοντας το ποσοστο νικοτινης του υγρου μας μειωνουμε το συνολικο υγρο που καταναλωνουμε, αρα και τα αρωματα.


Έγινε μια μικρή αλλαγή του τίτλου ώστε να είναι πιο σαφές ότι καθένας γράφει τους τρόπους που θεωρεί αυτός ότι μειώνει τις όποιες επιπτώσεις του ατμίσματος. Και βέβαια μπορεί να γίνεται και συζήτηση πάνω σ' αυτούς τους τρόπους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2014, 15:14 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Kαλησπερα,σκεφτομουν τα φιλτρακια των στριφτων και ακομα περισσοτερο τα φιλτρα κανονικης πιπας με κοκκους ενεργου ανθρακα θα βοηθουσαν σε τιποτε η οχι;

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Δεν το εχω δοκιμασει με φιλτρο πιπας, αλλα με τα φιλτράκια του τσιγάρου είναι σχεδόν αδύνατον να ατμίσεις. Ο Ατμος ειναι κατα πολύ πυκνότερος του καπνου. Τελικα δεν περνάει σχεδόν τίποτα, και εξάλλου είναι δώρον αδωρον, αν δεν ξερεις το τί ακριβως ειναι αυτό που θελεις να φιλτράρεις. ισως η τάδε βλαβερή ουσία να ειναι σε τόσο μικρά σωματίδια που το φίλτρο να το περνάει ανετα, και απλα να σου κοβει τα υπολοιπα.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
3,5 απο τα 5 χρονια περιπου που ατμιζω χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω κατα διαστηματα σκετη βαση πρωτον γιατι μου εφερνε σε γευση οτι πιο κοντινο σε κτ και κατα δευτερο λόγο τα λιγοτερα καταλοιπα που εβλεπα κατα καιρους σε σχεση με την χρηση αρωματων.
Ενας αλλος τροπος περιορισμου διαφορων "επιπτώσεων" ηταν οτι ποτε δεν ακολουθησα την μοδα .............τα πολλα watt ,τις βραχυκυκλωμενες αντιστασεις και το κυνήγι του ντουμανιου.
Προτιμησα υψηλα mg στα υγρα προσπαθησα να κατεβω (μάταια) και ξανα γυρνω στα 36αρια της vg που και λιγοτερη καταναλωση σε ml ειχα αλλα και πιο ξεκουραστο λαιμο 
 

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο, ωραίο θέμα!

Γι'αυτά και γι'αυτά, εδώ και μήνες και εγώ, ατμίζω σχεδόν όλη μέρα βάση. Τελευταία μάλιστα VG, με προσθήκη λίγης PG για να μη στενάζουν οι άτμο και αναγκάζομαι να πίνω πολλά νερά !!!  :laugh1: :laugh1:

Ευτυχώς είμαι τόσο γκουρμέ τύπος   :tongue_smilie: , που δεν αντέχω τα υγρά σχεδόν καμμίας εταιρίας, αφού όποτε δοκιμάζω κάποια νέα εταιρία/γεύση, έχω ανάμεικτα αρνητικά συναισθήματα και δεν έχω καμμία τάση να δοκιμάζω πια ....

Τα δύο τρία -έτοιμα,αναπλήρωσης, καπνικά που έχω καταλήξει να ατμίζω, τα χρησιμοποιώ λίγες ώρες της μέρας και ίσως όχι κάθε μέρα.


Από πλευράς μπουκαλιών των υγρών, μόνο γυάλινα με σταγονόμετρο.


Ατμοποιητές, ιδανικά χωρίς κεραμικά-πλαστικά μέρη, όσο το δυνατόν. Βρίσκομαι σε μεταβατικό στάδιο επιλογής.


Επίσης, σε αντίθεση με το μέχρι τώρα dripping παρελθόν μου, τείνω σε τανκάτους, ώστε να μην εκτίθεμαι σε τόσο μεγάλες ποσότητες βάμβακος/φυτιλιών ..

Και έχω ρίξει τα Watts ..





Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ενδιαφέρον θέμα

Προσωπικά εδώ και πολλούς μήνες κάνω πλέον σκέτη βάση. Προς το παρόν δεν με ικανοποιεί το χτύπημα της σκέτης VG στα 6mg οπότε κάνω 50/50. Στόχος μου όμως είναι η σκέτη VG και φυσικά τα 0mg.

Τις πρώτες μέρες θυμάμαι αισθανόμουν την έλλειψη αρώματος αλλά την ξεπέρασα γρήγορα γιατί και τα αρώματα που έβαζα ήταν σε πολύ χαμηλό ποσοστό. Μετά το 2μηνο μου έφυγε κάθε σκέψη για άρωμα και πλέον την καταβρίσκω.

Πέραν της υγείας, επιπλέον μπόνους το οικονομικό όφελος.

Επιβάλλονται οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές κατά προτίμηση αυθεντικοί ώστε να είμαστε σίγουροι για την ποιότητα των υλικών. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν και αρκετοί ποιοτικοί εργοστασιακοί αλλά δεν γνωρίζουμε την ποιότητα υλικών των κεφαλών. Και σίγουρα το μέταλλο των κεφαλών που περιβάλλει τη φυτιλοαντίσταση δεν είναι ατσάλι.

Κι εδώ πέραν της υγείας, επιπλέον μπόνους το οικονομικό όφελος.

Ποτέ δεν ήμουν λάτρης των ατέλειωτων ντουμανιών. Μου φαίνεται γελοίο (προσωπική εκτίμηση, όσοι τους αρέσουν καλά κάνουν). Σαν να βάζεις στο στόμα σου 10 κανονικά τσιγάρα ταυτόχρονα. Η λογική λέει ότι επιβαρύνεις τον οργανισμό σου περισσότερο.

Επομένως δεν είμαι στα subohm ούτε στα Hi-φεύγα watt. Αφού δεν με ενδιαφέρει η γεύση, χρησιμοποιώ πολύ λεπτά σύρματα που αρπάζουν γρήγορα κι εύκολα σε λίγα σχετικά watt.

Πέραν της υγείας, επιπλέον μπόνους η αυξημένη αυτονομία.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Μια αναλυση για το θεμα κεραμικου και αποφυγη[το πλαστικο κατανοητο] απο τους παλιοτερους θα βοηθουσε εμας τους νεοτερους.
Εγω απο την σκοπια μου ερμηνευω[ισως αυθαιρετα] πως το κεραμικο κρατα την θερμοκρασια ''βρασμου'' ευκολοτερα και δεν χρειαζονται τα συνεχομενα υψηλα βατ/βολτ για να ατμοποιησεις. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Το κεραμικό αναπτύσσει και διατηρεί μεγάλες θερμοκρασίες αλλά δεν βλέπω πως αυτό επηρεάζει τα watt που ατμίζουμε. Το μοντάκια μας δεν έχουν αισθητήρες θερμοκρασίας για να αυξομειώνουν ανάλογα τα watt.

Κάποιοι ατμοποιητές δουλεύουν καλύτερα από άλλους σε χαμηλότερα watt αλλά αυτό δεν έχει συνδεθεί με την ύπαρξη κεραμικού. Για να ζεσταθεί το κεραμικό απορροφά ενέργεια που αλλιώς θα είχε διοχετευθεί στο υγρό.

Δεν είδα κάποιο χρήστη της Eviva να αναφέρει ότι με το κεραμικό ατμίζει σε χαμηλότερα watt. Ούτε κάποιο χρήστη της Ιθάκης να αναφέρει υψηλότερα watt για το update χωρίς κεραμικό.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Για να κάνω το άτμισμα πιο ασφαλές πρέπει να ξέρω τι το κάνει πιο επισφαλές.

Ακόμα δεν έχω πλήρη γνώση, μη σου πω ούτε μερική δεν έχω αλλά έχω κάποια ερευνητικα στοιχεία, κάποιες δικές μου παρατηρήσεις και κάποιες σκέψεις - απόψεις συνφορουμιτών.

Εχουμε λοιπόν:

Στα υγρά:
1) έβλεπα απ' την αρχή μάκα στις αντιστάσεις κι αμφέβαλλα αν βρωσιμα αρώματα πρέπει να τα βάζω αβέρτα στα πνευμόνια.
2) εχανα την όποια γεύση σε μερικά ml οπότε το έτοιμο αρωματικό υγρό εχανε το νόημα του.
3) η PG μου φερνε μια καψιλα-πικρίλα και μου βγαζε μια πιο χημική γεύση σε σχέση με τη VG.
4) H νικοτίνη είναι δηλητήριο και είναι αυτονόητο ότι πρέπει να είναι σε χαμηλά επιπεδα στο υγρό μου (εδω έχω τις αμφιβολιες μου γιατί έχω ανεβάσει τα ml μου).

Συμπερασμα υγρών ως τώρα: Σκέτη VG στα 7mg.

Στις αντιστάσεις:
1) Φτηνο σιλικα που μυριζει για αρκετες τζουρες-ml, καποια στιγμη με προβληματισε.
2) Βαμβάκι (κάθε είδους) που μου ενοχλούσε το λαιμο και ήθελε συνεχή επιβλεψη να μην ψιλοκαίγεται = όχι για μένα.
3) Dry burns και κολλήματα σπειρών, με προβληματιζουν.
4) Mικρές σε όγκο αντιστασεις που ανεβαζουν πιο εύκολα θερμοκρασίες = με προβληματισαν τις τελευταίες μέρες.
5) Ψηλα βατ που φαίνεται να έχουν μεγάλη επίπτωση στον ατμό μας = με έβαλαν σε σκέψεις τις τελευταίες εβδομαδες.

Συμπερασμα στις αντιστασεις και τη λειτουργία τους ως τώρα: Απλό στριψιμο ecowool με κανθαλ, σχετικά ογκωδης αντισταση με καλό αερισμο και χαμήλωμα των βατ από τα 13-14 στα 8.

Ατμοποιητές:
Ως τώρα δεν έχω κανέναν φουλ SS. Πόσο ασφαλές είναι να ατμιζω σε SS βάση και καμπάνα αλλά με ορειχαλκινα posts και βιδάκια?? Σκουριες δεν έχω αλλά αρχισα να φοβαμαι τα υλικά...
Συμπερασμα ατμοποιητών: πρέπει να βρω έναν οικονομικο, εγγυημένα φουλ ss ατμοποιητη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2014, 22:10 από e-go FUN »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8824 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz