vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, grag, Sergios, manoslykos, Jorge, karga

Twitter

Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« στις: Ιουνίου 20, 2009, 12:47 »
Ή πόσο υγρό χωράει ένα φιλτράκι
Ή πόσα φιλτράκια αντιστοιχούν σε ένα πακέτο;
Ή πώς θα υπολογίσω τη νικοτίνη που παίρνω;

Αν η ερώτηση αφορά τη χρονική διάρκεια, δεν υπάρχει απάντηση. Υπάρχουν ηλεκτρονικά τσιγάρα που «καίνε» πολύ υγρό και άλλα που καταναλώνουν λιγότερο. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ρωτήσετε τους χρήστες του (κάθε) συγκεκριμένου τσιγάρου να σας πουν. Σε νορμάλ κατανάλωση πάντως ισχύει περίπου ό,τι και για τη νικοτίνη που αναφέρεται παρακάτω.

Αν αφορά την ποσότητα νικοτίνης λοιπόν, τότε εδώ εξαρτάται από το είδος του τσιγάρου και ειδικότερα από τη χωρητικότητα του φιλτρακίου. Τα φιλτράκια των Pen Style έχουν τη μεγαλύτερη χωρητικότητα και χωράνε 1 ml υγρού περίπου ή 1 γραμμάριο (1000 mg) γιατί το ειδικό βάρος των υγρών είναι περίπου όσο του νερού.

Η δυναμικότητα της νικοτίνης δίνεται ανά 1 ml (1000 mg) υγρού. Έτσι αν δείτε ότι ένα υγρό έχει 18 mg νικοτίνη, σημαίνει ότι έχει 1,8% νικοτίνη ή αλλιώς ότι 1 ml υγρού (ένα φιλτράκι Pen Style) περιέχει 18 mg νικοτίνη.
Στα κλασικά πισσο-τσιγάρα η νικοτίνη που αναγράφεται στο πακέτο, αναφέρεται για κάθε τσιγάρο ξεχωριστά. Έτσι 1 mg νικοτίνη (π.χ κόκκινα Marlboro) σημαίνει ότι ένα πακέτο περιέχει 1 Χ 20 = 20 mg νικοτίνη.

Μεγάλα φιλτράκια
Γενικά θα λέγαμε ότι ένα φιλτράκι Pen Style αντιστοιχεί περίπου σε ένα πακέτο τσιγάρα της ίδιας δυναμικότητας νικοτίνης. ( Βαριά, Lights ή Ultra Lights), δηλ. :
1 φιλτράκι Pen Style – High 18 mg  = 1 πακέτο «κόκκινο»
1 φιλτράκι Pen Style - Medium 11 mg = 1 πακέτο «Lights»
1 φιλτράκι Pen Style - Low 6 mg = 1 πακέτο «Extra Lights»

Μεσαία φιλτράκια
Αν το τσιγάρο σας ανήκει στα Mini Cig όπως το DSE 901 τότε το φιλτράκι είναι περίπου το μισό από αυτό του Pen Style. Περίπου ίδια χωρητικότητα έχει και το Janty Dura ή το Nobacco Black Line. Για αυτά ισχύει το παρακάτω:
2 φιλτράκια DSE 901 - High = 1 πακέτο «κόκκινο»
2 φιλτράκια DSE 901 - Medium = 1 πακέτο «Lights»
2 φιλτράκια DSE 901 - Low = 1 πακέτο «Extra Lights»

Μικρά φιλτράκια
Τα τσιγάρα τύπου Intellicig Evo περιέχουν περίπου το 1/3 των μεγάλων Pen Style άρα ισχύει το παρακάτω:
3 φιλτράκια EVO - High = 1 πακέτο «κόκκινο»
3 φιλτράκια EVO - Medium = 1 πακέτο «Lights»
3 φιλτράκια EVO - Low = 1 πακέτο «Extra Lights»

Για όσους στάζουν απευθείας στο ατομάιζερ, θα σύστηνα να μετρήσουν τις σταγόνες, και λαμβάνοντας υπόψη τη "ένταση" του υγρού που χρησιμοποιούν, να κάνουν ένα υπολογισμό.
Αν δεν προσέξουμε λιγάκι, μπορεί να υπερβούμε τη δοσολογία που παίρναμε με τα συμβατικά τσιγάρα κατά πολύ.
Όσοι χρησιμοποιούν φιλτράκια, σκεφτείτε: 3 μεγάλα φιλτράκια Pen Style High = πάνω από 50 βαριά τσιγάρα σε ποσότητα νικοτίνης.

Α! Και κάτι ακόμα: Αν η ερώτηση αφορά την ποσότητα πίσσας, τότε όσα φιλτράκια και να ατμίσετε αντιστοιχούν σε 0 (μηδέν)  κλασσικά τσιγάρα. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν παράγει πίσσα!

Τα παραπάνω είναι πάντα στο περίπου και εξάγονται από τις τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές υγρών ή τσιγάρων. Αν θέλετε ακριβείς υπολογισμούς, πάρτε ζυγαριές ακριβείας, κάντε ανάλυση στα υγρά και στα κλασικά τσιγάρα και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Οι υπολογισμοί δεν έγιναν από κάποιον ειδικό αλλά απλά χρησιμοποιώντας την κοινή λογική και πληροφορίες που συλλέχθηκαν από το δίκτυο.

Ίσως ακόμα και αυτές οι κατά προσέγγιση τιμές να μην έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μπήκαν εδώ για να συζητήσουμε το θέμα και βέβαια δεν αναλαμβάνεται καμία ευθύνη αν δεν είναι σωστοί.

Μια σχετική συζήτηση μπορείτε να διαβάσετε και σ' αυτό το θέμα: Διάρκεια φίλτρων

Λοιπόν, κάποιος έπρεπε να το κάνει. Λέρωσα λίγο τα χέρια μου αλλά μου έφυγε η απορία:

Για να συγκεντρώσω 1ml υγρού χρειάστηκα 26 σταγόνες Eco Pure (από το σταγονόμετρό του. Για να είμαι ακριβής δε θυμάμαι αν είναι ακριβώς το δικό του σταγονόμετρο αλλά όλα αυτά τα μπουκάλια των 20 ml έχουν τα ίδια σταγονόμετρα.

Αντίθετα, με το μπουκαλάκι της Janty που είναι 10 ml και ρίχνει πιο μικρές σταγόνες, χρειάστηκα 30 σταγόνες για 1 ml.

Συνοψίζω:
1 ml = 26 σταγόνες Eco Pure ή
1 ml = 30 σταγόνες Janty

Σκεφτείτε πόσες σταγόνες βάζετε στο φιλτράκι και κάντε τους υπολογισμούς σας.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2009, 16:43 από Atmos »

Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 21, 2009, 21:14 »
Μικρά φιλτράκια
Τα τσιγάρα τύπου Intellicig Evo περιέχουν περίπου το 1/3 των μεγάλων Pen Style άρα ισχύει το παρακάτω:
3 φιλτράκια EVO - High = 1 πακέτο «κόκκινο»
3 φιλτράκια EVO - Medium = 1 πακέτο «Lights»
3 φιλτράκια EVO - Low = 1 πακέτο «Extra Lights

αυτα που λες εδω ατμιν δεν ειναι τα ιδια που λεει η εταιρεια η αλλιως εγω καταλαβα λαθος!!!
η εταιρεια υποστηριζει πως ενα φιλτρακι ειναι 10-15 τσιγαρα ενω εσυ 6,5!!!
παντως ετσι οπως το βλεπω πιο κοντα σε σενα ερχεται η αναγκη μου για νικοτινη παρα της εταιρειας εχω τα reggular tobacco ths intelicig

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 21, 2009, 22:42 »
Φιλε skroytz :bye:
 προσωπικα διαφωνω με την απευθειας μετατροπη κανονικων τσιγαρων σε φιλτρα ηλεκτρονικου τσιγαρου.
αντιγραφω αυτο που λεει το site της intellicig.gr:
"Πόσο χρονικό διάστημα διαρκούν τα ανανεώσιμα φίλτρα;
Εμείς στην Intellicig θέλουμε να μοιραστούμε αυτό το λαμπρό προϊόν μαζί σας και από την πρώτη μέρα  θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς ! Δεν θα σας παραπλανήσουμε με οποιονδήποτε τρόπο, δίνοντας σας υπολογισμούς ή   σενάρια. Από την προσωπική μας εμπειρία ως 40 τσιγάρα την ημέρα καπνιστής θα χρειαστεί μεταξύ 3 και 5 φυσίγγια την ημέρα.  Αυτή είναι μια πραγματική εκπροσώπηση!"


προσωπικα και εγω οταν ξεκινησα το η.τ. τοσα χρειαζομουν και καπνιζα οσα λεει,40 κανονικα τσιγαρα την ημερα. :bye:

διορθωση:1)τα 5 πεντε δεν τα εφτασα ποτε,3-4 το πολυ θα ελεγα.
               2)τοσα θα καλυψουν την συνηθεια για το τσιγαρο(την κινηση),την αναγκη για νικοτινη θα την ρυθμισεις αναλογα με την περιεκτικοτητα του φιλτρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2009, 22:54 από GIORGOS1969 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 22, 2009, 00:20 »
Έχω δει και εταιρίες που υποστηρίζουν ότι ένα φιλτράκι (μισό από του EVO που είναι από τα μικρά έτσι κι αλλιώς), αντιστοιχεί σε ένα πακέτο.
Μόνο με μια μέτρηση ακριβείας θα βγει το συμπέρασμα που θα βρίσκεται πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Κι αυτό το μέτρημα με τις σταγόνες που λένε μερικοί, τρέχα γύρευε είναι. Τι σταγόνες; Είναι από κανένα σταγονόμετρο που ρίχνει κάτι σταγονάρες να! ή π.χ. από το μπουκαλάκι της Janty που ρίχνει κάτι μικρές σταγονίτσες.

Γι' αυτό έβαλα και επίλογο στο μήνυμα. Τίποτα δεν είναι ακριβές. Όλα είναι πολύ στο περίπου. Αν κάποιος κάνει μετρήσεις ακριβείας και μας πει τα συμπεράσματά του, θα διασκευάσω το μήνυμα κατάλληλα.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 22, 2009, 00:51 »
Εχει δικιο ο ατμιν. Ολα ειναι, πια, στο περιπου. Δεν υπαρχει ακριβη τροπος υπολογισμου γιατι μαζι με το ητ αλλαζει και ο τροπος καπνισματος μας. Δεν υπαρχει πια το, "κανω ενα τσιγαρο μεχρι να τελειωσει", αλλα πιο πολυ το, "κανω τζουρα οποτε το θυμαμαι και μου λειψει". Δεν φοβομαστε πια μη καει το τσιγαρο και παει τσαμπα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 22, 2009, 01:03 »
Α! Και μια και το 'πες, Κώστα, αυτό το "κάνω ένα τσιγάρο" υποτίθεται ότι είναι 12-15 τζούρες. Μέτρησα μια μέρα ένα φίλο που που κάπνιζε και όντως ήταν 13 τζούρες.

Το αν αυτές οι 13 τζούρες κ.τ. είναι ισοδύναμες με 13 τζούρες η.τ. ... δεν ξέρω. Θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο έρευνας.

Στα περισσότερα site πάντως που συζητιέται το θέμα, αυτό υποστηρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 22, 2009, 01:11 »
Το αν αυτές οι 13 τζούρες κ.τ. είναι ισοδύναμες με 13 τζούρες η.τ. ... δεν ξέρω. Θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο έρευνας.

Στα περισσότερα site πάντως που συζητιέται το θέμα, αυτό υποστηρίζουν.

Ισως να ειναι ετσι. Στη δικη μου παντως περιπτωση αν υπολογισω οτι εκανα χοντρικα 20 τσιγαρα Χ 12 τζουρες = 240 τζουρες. Τωρα με το ητ, χοντρικα παλι, δεν νομιζω οτι ξεπερναω τις 150. Αλλα λεω και παλι οτι εχει αλλαξει η καπνιστικη μου συνηθεια κατα πολυ. Σημερα το πρωι εκανα ητ 2 ωρες αφοτου ειχα ξυπνησει. Που με το κανονικο τσιγαρο κατι τετοιο ηταν αδιανοητο.
Για μενα εκει ειναι το μεγαλυτερο μου κερδος με το ητ.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 22, 2009, 04:33 »
Το αν αυτές οι 13 τζούρες κ.τ. είναι ισοδύναμες με 13 τζούρες η.τ. ... δεν ξέρω. Θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο έρευνας.
Παλι αυτο δεν εξαρταται απο το η.τ. που εχει ο καθενας??Ασπουμε με το EVO κανεις μια τζουρα σαν με το κανονικο και με το prestige κανεις τζουρα 10 δευτερολεπτων αμα θελεις

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 22, 2009, 04:45 »
Α! Βέβαια, είναι και το "μήκος" της τζούρας, σωστά!
Γι' αυτό κανονικά η κατανάλωση υγρού  - η ποσότητα - είναι μάλλον το πιο αξιόπιστο στοιχείο.

Παίζει και το τσιγάρο ρόλο. Το GG π.χ. ατμοποιεί το διπλάσιο υγρό στο μισό χρόνο από ό,τι πολλά άλλα. Βέβαια θα μου πεις είναι πιο χορταστικό και μπορεί να ατμίζεις λιγότερο χρόνο.
Ε! Μπορεί..!

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 22, 2009, 04:49 »
Γι' αυτό κανονικά η κατανάλωση υγρού  - η ποσότητα - είναι μάλλον το πιο αξιόπιστο στοιχείο.
Και το μονο στοιχειο μαλλον  :)

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 22, 2009, 09:06 »
Το GG π.χ. ατμοποιεί το διπλάσιο υγρό στο μισό χρόνο από ό,τι πολλά άλλα. Βέβαια θα μου πεις είναι πιο χορταστικό και μπορεί να ατμίζεις λιγότερο χρόνο.
Ε! Μπορεί..!

Κάπως έτσι το υπολογίζω κι εγώ. Σε σχέση με το "παλιό" 901, με το GG θέλεις περίπου 4πλάσιο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 22, 2009, 14:39 »
Βέβαια θα μου πεις είναι πιο χορταστικό και μπορεί να ατμίζεις λιγότερο χρόνο.
Ε! Μπορεί..!
Ισχυει κατι τετοιο με εσας που εχετε το GG??
Εγω π.χ. με το USB Passthrough που κανω απιστευτα ντουμανια εχω παρατηρησει πως οσο πιο καλη η τζουρα,τοσο περισσοτερο θελω.Δεν νομιζω φυσικα η τζουρα του να συγκρινεται με τα 6v του GG

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σε πόσα τσιγάρα αναλογεί ένα φιλτράκι;
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 22, 2009, 15:00 »
Για τη τζούρα του GG, διάβασε την περιγραφή μου εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=32.msg2054#msg2054

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123658 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos