vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 2 χρήστες
pngtszs1976, Lazy Dog

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« στις: Ιουλίου 12, 2014, 00:17 »
 Άλλη μία τετράδα υγρών έπεσε στα δίχτυα του microcoil μου για δοκιμή. Πρόκειται για τέσσερα, εκ των οποίων τα τρία καπνικά, υγρά της ιταλικής εταιρείας DEA. Η εταιρεία, παράγει αρκετές γεύσεις, σε Νικοτίνες 0, 4, 9, 14 και 18 mg/ml, σε συσκευασίες των 10 και 20 ml (με κάποιες γεύσεις να μην είναι διαθέσιμες σε όλες τις νικοτίνες και σε όλες τις συσκευασίες), έτοιμη βάση σε 0 ή 14mg και συσκευασία των 42ml, καθώς και κάποια αρώματα σε συσκευασία των 10ml με ποσοστό αραίωσης να προτείνεται στις 10-15 σταγόνες ανά 10ml βάσης. Κοντόχοντρα τα δεκάμελα που δοκίμασα, με οδηγίες/περιγραφές/προειδοποιήσεις σε Ελληνικά, Τούρκικα, Πολωνικά, και Γερμανικά, με κάτι ψείρες γράμματα όμως που μου έβγαλαν τα μάτια, και η όρασή μου θεωρείται εξαιρετική!!! Για τις δοκιμές, χρησιμοποιήθηκε Kayfun 3.1ES Clone σε short mode (το αναφέρω λόγω υποτιθέμενης θερμότητας ατμού) με ένα microcoil 2mm Kanthal 0.28 στα 1,9 (μεγάλο σε μήκος MC!!!) πάνω στο SVD, με αλλαγή βαμβακιού και άτμισμα ενός τανκ σκέτης βάσης μέχρι το βαμβάκι να στρώσει. Τα υγρά που δοκίμασα, όλα στα 9mg/ml με άγνωστη περιεκτικότητα σε PG/VG. Από την υφή του ατμού όμως, τείνω να πιστέψω ότι η PG υπερέχει κατά πολύ.
 
DEA Venere.
 
Η εταιρεία στην επίσημη περιγραφή, ισχυρίζεται ότι πρόκειται για ένα πικάντικο, ψαγμένο αλλά όχι επιθετικό καπνικό, το οποίο αφήνει την ίδια ικανοποίηση που είχαμε τη στιγμή που σβήναμε το τσιγάρο. Η περιγραφή προφανώς απευθύνεται σε καπνιστές οι οποίοι ψάχνουν το πρώτο τους υγρό, καθώς η τελευταία φράση εμένα μου έφερε στο μυαλό την αηδιαστική μυρωδιά που βγαίνει από το τασάκι εκείνη τη στιγμή. Το χρώμα του γνωστό και το άρωμά του επίσης: Ovale Black Old Tobacco. Θεώρησα ότι πρόκειται για κλώνο του συγκεκριμένου, το οποίο με είχε αφήσει σχετικά αδιάφορο όταν το είχα δοκιμάσει, και γέμισα τον ατμοποιητή. Όντως η γεύση ήταν ολόιδια, αλλά με πολύ μικρότερη ένταση. Είχε αυτό το χαρακτηριστικό γλυκό και λουλουδένιο άρωμα το Black Old Tobacco, είχε το καπνικό υπόβαθρο, την επίγευση και την ωραία μυρωδιά, αλλά όλα σε τόσο μικρή ένταση που αν δεν το ατμίσεις με καθαρό στόμα, το χάνεις. Αν κάποιος μου το έδινε να το ατμίσω χωρίς να μου πει τι είναι, θα έλεγα ότι είναι Black Old Tobacco, αραιωμένο με βάση 70-30 PG. Μου άφησε ακριβώς την εντύπωση, που θα έπαιρνα αφού έχω τελειώσει ένα τανκ BOT, και έχω βάλει σκέτη βάση στον ατμοποιητή. Κάποιος ο οποίος ψάχνει αυτή τη γεύση σε αυτή τη χαμηλή ένταση, θα το ευχαριστηθεί πολύ νομίζω. Η παραγωγή ατμού σε επίπεδα PG χωρίς να υστερεί και το χτύπημα αρκετά έντονο για 9ρι υγρό. Θα του δώσω τον ίδιο βαθμό που είχα δώσει και στο Black Old Tobacco: 67/100
 
DEA Pineapple
 
Αν δεν ήταν υγρό, θα θέλαμε να το κόψουμε φέτες, μας λέει η επίσημη περιγραφή. Πράγματι το άρωμα ήταν πολύ ωραίο. Θύμισε πραγματικά το άρωμα που αναδύεται όταν ανοίγεις μια κονσέρβα κομπόστα, με την έλλειψη οξύτητας όμως να είναι χαρακτηριστική και να διαχωρίζει τη θέση του υγρού από το φρέσκο φρούτο. Σε αυτές τις γραμμές κινήθηκε και η απόδοση της γεύσης. Πολύ ευχάριστη γεύση ανανά, γλυκιά επίγευση και εξαιρετικό άρωμα στο χώρο. Όσο το άτμιζα, έστρωνε περισσότερο και μου άρεσε, αλλά προς το τέλος των 2.5ml του τανκ, άρχισα να μην το συμπαθώ. Η οξύτητα που έλειπε νομίζω ότι είναι το clue της υπόθεσης, αν υπήρχε ένα μέσο όξυνσης για τα υγρά αναπλήρωσης, σε συνδυασμό με λίγο περισσότερη vg στην αναλογία της βάσης του, πιστεύω ότι θα το απογείωνε. Και το συμπεραίνω αυτό καθώς πριν αλλάξω το βαμβάκι για την επόμενη δοκιμή, ατμίζω και λίγη σκέτη βάση 75-25 VG με τα απομεινάρια του όποιου υγρού. Ε, για τις πρώτες τζούρες και πριν επικρατήσει ολοκληρωτικά η βάση, το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό. Το χτύπημά του επίσης μπόλικο, και το συγκεκριμένο (όπως όλα τα μη καπνικά) θα το προτιμούσα με χαμηλότερη νικοτίνη, 6 στο μέγιστο, ώστε να μην σκοτώνει τις λεπτομέρειες της γεύσης αυτό το κάψιμο – πικρίλα που αφήνει η νικοτίνη. Μου άρεσε και θα το άτμιζα ξανά με μεγάλη ευχαρίστηση. 77/100
 
DEA Calliope
 
Μία βαθιά και βελούδινη γεύση για τις απολαυστικές στιγμές που σας αξίζουν. Απολαύστε το μετά από ένα φλιτζάνι καφέ. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το συγκεκριμένο υγρό. Εδώ θα κάνω μια παρένθεση: Κάποια στιγμή, κάποιος πρέπει να πει κάτι για τις περιγραφές αυτού του είδους. Βαθιά και βελούδινη γεύση από τι? Αμύγδαλο? Σαρδέλα? Καπνού? Βατραχοπόδαρου? Προσωπικά, θα προτιμούσα μία περιγραφή από τη γεύση και όχι διαφήμιση για κάποιο ποτό. Το ότι 9/10 η περιγραφή δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα, είναι γνωστό. Αλλά μην το ανάγουμε σε κάτι που δεν είναι. Κλείνει η παρένθεση. Με το που είδα την ονομασία, το πρώτο που έκανα ήταν λογοπαίγνιο σχετικά με την Καλλιόπη του στρατού. Που να ήξεραν και αυτοί οι Ιταλοί τι πάει να πει Καλλιόπη στην Ελλάδα? Σου λέει «Μούσα ήταν, μια χαρά θα φανεί στους Έλληνες». Μετά άνοιξα το μπουκαλάκι, ευχόμενος φυσικά το άρωμα να μην έχει σχέση με την Καλλιόπη του ΚΕΤΘ Αυλώνας! Ευτυχώς δεν είχε. Ίσα ίσα το άρωμα είχε την πιο χαρακτηριστική μυρωδιά για έναν ατμιστή. Και αμέσως υπέθεσα ότι πρόκειται για έναν κλώνο Tribecca, ή πιο σωστά για άλλη μια αποτυχία κλωνοποίησης της συνταγής. Στην πραγματικότητα, το μόνο κοινό που έχουν αυτά τα δύο υγρά στη γεύση, είναι το βασικό καπνικό της συνταγής του Tribecca, το οποίο μετά από αρκετές δοκιμές πιστεύω ότι είναι το RY4 Double. Στο Calliope πρέπει να υπάρχει και λίγη Αιθυλική Μαλτόλη, αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα, και φυσικά λείπει εντελώς η καβουρντισμένη γεύση της Acetyl Pyrazine. Αναφέρω αυτά τα συστατικά, γιατί όσοι έχουν προσπαθήσει αυτή την αντιγραφή (εμού συμπεριλαμβανομένου με εξαιρετικό αποτέλεσμα στο άρωμα αλλά μόλις 55/100 σχέση στη γεύση), αυτά έχουν χρησιμοποιήσει. Το υγρό στο οποίο μοιάζει περισσότερο το Calliope, είναι το Natura RY6, το οποίο όμως με 100% VG και ένα τάνκερ μαλτόλη μέσα, είναι σιρόπι. Η παραγωγή ατμού πολύ καλή και το χτύπημα στα 9mg απόλυτα ταιριαστό με τον χαρακτήρα του υγρού. Αν το δεις σαν αυτόνομο υγρό, είναι πολύ ωραίο, και οι φαν των παραλλαγών του RY4 θα το συμπαθήσουν. Αρκεί να μην το δεις και να μην το κρίνεις ως κλώνο Tribecca. Εκεί, μπαίνει το ψυχολογικό στη μέση και αποφασίζεις να το στείλεις Καιάδα. Το βαθμολογώ αυτόνομα με 73/100 αλλά δεν νομίζω ότι θα το άτμιζα ξανά.
 
DEA Atena.
 
Σύμφωνα με την εταιρεία, πρόκειται για υγρό δυνατής και ξηρής γεύσης, με πικρή επίγευση, ιδανικό για όσους θέλουν να μεταβούν από το παραδοσιακό στο ψηφιακό τσιγάρο. Ψηφιακό τσιγάρο??? Το ακούσαμε και αυτό. Η Digea μόνο μην το ακούσει και βρει καμιά πατέντα που θα πρέπει να συντονιζόμαστε στα κέντρα ψηφιακής εκπομπής για να ατμίσουμε… Το άρωμα πάντως που πήρα εγώ από το μπουκαλάκι, μου έδινε να καταλάβω ότι πρόκειται για καπνικό υγρό, άγνωστης έντασης, με έντονα τα στοιχεία της μαύρης σοκολάτας. Γέμισα λοιπόν τον ατμοποιητή μου και δοκίμασα. Και βρήκα το αγαπημένο μου από αυτή την τετράδα! Ξηρή γεύση πολύ γευστικού καπνού, με ελαφρά επίγευση πικρής σοκολάτας, που εξαφανίζεται γρήγορα, και μία λουλουδένια νότα στο καπνικό άρωμα του ατμού όπως εισέρχεται στη μύτη. Θα τολμήσω να πω ότι αυτό το λουλουδένιο κομμάτι θυμίζει λεβάντα. Μια απολαυστική αίσθηση, όπως η ικανοποίηση που είχα ως καπνιστής όταν το Σαββατόβραδο μετά από μία δύσκολη εβδομάδα, έβαζα ένα καλό ουίσκι και άναβα ένα καλό πούρο. Μία φορά το μήνα φυσικά, δεν είμαι και ο Μαρινάκης!!! Βρίσκομαι στο γραφείο αυτή τη στιγμή και το ατμίζω, και πραγματικά νιώθω μια χαλάρωση παρόλο που η μέρα ήταν εφιαλτική. Δεν θα μπω στη λογική να πω ότι αυτό οφείλεται στις χαλαρωτικές ιδιότητες της λεβάντας, αλλά στον πολύ ωραίο συνδυασμό που σκαρφίστηκαν οι εκ Δυσμάς γείτονες. Μέτρια παραγωγή ατμού, αναμενόμενο, και το χτύπημα όπως ακριβώς πρέπει να είναι για ένα καπνικό υγρό, το οποίο δεν θεωρώ όμως ότι είναι για όλη μέρα. Πρόκειται για μια ιδιαίτερη γεύση, την οποία θεωρώ ότι κάποιος δεν θα την βρει εύκολα «έτσι κι έτσι». Περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι είναι από τις γεύσεις που είτε θα αγαπήσεις, είτε θα μισήσεις. Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να εξηγήσω τι συνέβη στην δική μου περίπτωση!!! 94/100
 
Θα ήταν άστοχο εκ μέρους μου να προσπαθήσω να βγάλω συμπέρασμα για την εταιρεία από 4 υγρά. Μπορεί αυτά τα 4 να είναι τα χειρότερά της ή τα καλύτερά της. Με χαρά πάντως θα δοκιμάσω και όποιο άλλο πέσει στα χέρια μου, καθώς θεωρώ ότι από αυτά που δοκίμασα, η δουλειά είναι καλή και ποιοτική. Μία επίσκεψη στη σελίδα της εταιρείας, νομίζω αξίζει τον κόπο. Τις ευχαριστίες μου ξανά στον Θάνο και την Ελευθερία από το e-tsigaro Κέρκυρας, που για άλλη μια φορά με ειδοποίησαν με την παραλαβή των δειγμάτων. Κρίμα που το Atena θα το δοκιμάσετε όμως μόνο από τον ατμοποιητή μου, καθώς το περιεχόμενο του μπουκαλιού ΚΑΤΑΣΧΕΤΑΙ!!! Τα άλλα τα επιστρέφω κανονικά ως είθισται!!!

 

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2014, 13:40 »
Μου άρεσε πολύ το DEA: Moonlight. Πάρα πολύ!
Δοκίμασέ το αν το βρεις.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 21, 2014, 00:19 »
Τα Dea  διατίθενται πλέον και στην ελληνική αγορά από το :
http://www.310.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2014, 11:32 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 09:34 »
ας καμαρώσω και τα credits που μου έδωσε ο reviewer  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 12:22 »
 DEA - Base   

 
     9mg, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

 Εξαιρετική ρευστότητα, άχρωμη και άοσμη, μπήκε στον ατμοποιητή μου. Όσο οσμή της έλλειπε όμως, τόση γεύση είχε. Ένα ελαφρά γλυκό και λουλουδάτο αποτέλεσμα, δικαιολογεί πλήρως την αίσθηση των υπόλοιπων υγρών της εταιρείας. Ντουμάνι που παραπέμπει σε PG base και χτύπημα μπόλικο. Που όμως έχει την ιδιότητα να αποδίδεται με βελούδινο τρόπο, χωρίς σκασίματα και απότομα χτυπήματα. Ρινική εισπνοή που ενισχύει το λουλουδάτο χαρακτήρα της βάσης και ευχάριστη εκπνοή. Παντελής έλλειψη επίγευσης, κάτι το επιθυμητό και για σκέτο άτμισμα αλλά και για μίξη με υγρά. Αν και με τα λουλουδάτα αρώματα της βάσης, δεν ξέρω κατά πόσο θα τη σύστηνα για μίξεις. Μου κίνησε την περιέργεια και μου άρεσε ως σκέτη βάση. Δεν θα τη βαθμολογήσω καθώς ούτε αρκετές βάσεις έχω δοκιμάσει, ούτε μέθοδο βαθμολόγησης για σκέτη βάση έχω!


 DEA - Mandarin    
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

  Εντελώς διάφανο το υγρό και μόλις το έφερα στη μύτη, η εμπειρία ήταν εξαιρετική. Γλυκό άρωμα μανταρινιού το οποίο παραπέμπει σε κάτι καραμέλες ΙΟΝ μανταρίνι. Οι παλαιότεροι θα θυμούνται. Γέμισα τον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Ωραία γεύση φλούδας μανταρινιού και αρώματα αιθέριων ελαίων από το ίδιο φρούτο γεμίζουν το στόμα, όμως όχι με τον ιδανικό τρόπο. Το λουλουδάτο κομμάτι της βάσης δυστυχώς κάνει αισθητή την παρουσία του και δεν αφήνει το άρωμα και τη γεύση να ξεδιπλωθεί. Στη ρινική εισπνοή τα πράγματα είναι επίπονα. Η νικοτίνη σε συνδυασμό με την PG του υγρού καίνε τη μύτη και δεν αφήνουν να απολαύσει ο ατμιστής τα αρώματα του μανταρινιού. Στη ρινική εκπνοή, ο ατμός είναι τελείως ουδέτερος, ενώ το χτύπημα είναι μπόλικο και καθόλου ταιριαστό με αυτό το υγρό. Θα ήθελα σίγουρα αρκετά περισσότερο άρωμα στο υγρό και ίσως μια βάση με περισσότερη τη VG ώστε η γεύση του μανταρινιού να αποδίδεται και πιο γλυκά αλλά και πιο στρογγυλεμένη. Άλλο ένα μείον είναι και η έλλειψη επίγευσης. Θεωρώ όμως ότι είναι ευχάριστο υγρό και ότι έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. 68/100.

DEA - Lemon   
 
 
  9mg, Erlkonigin Clone, Kanthal 0.28mm D, 3mm διάμετρος, 1.4Ω (11/12)

 Περίεργα τα μαντάτα στη μύτη από αυτό το άρωμα. Τα αρώματα του λεμονιού ήταν εκεί αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο, αποδιδόταν με τρεις τρόπους. Σαν υγρό πιάτων, σαν καραμέλα λεμόνι και σαν γλυκιά κρέμα λεμονιού. Ανησύχησα κάπως και έβαλα υγρό στον ατμοποιητή. Και όμως η αίσθηση του υγρού ήταν φανταστική. Αλλά για να την απολαύσει κάποιος θα πρέπει να μπορέσει να το ατμίσει με συγκεκριμένο τρόπο. Η αίσθηση στο στόμα, είναι σαν αιθέρια έλαια από φλούδα λεμονιού, χωρίς όμως ούτε πικράδα, ούτε οξύτητα. Η ρινική εισπνοή, είναι γεμάτη αρώματα λεμονιού και οξύτητα, ενώ στη ρινική εκπνοή αποδίδεται μια ελαιώδης αίσθηση του ατμού, ίσα για να στρώσει το δρόμο για την επίμονη επίγευση, λεμόνι που στρογγυλεύει από μια γλυκάδα που εμφανίζεται πολλές φορές αλλά για λίγο. Αν λοιπόν κάποιος μπορέσει και συνδυάσει όλα τα παραπάνω, έχει ένα ατμιστικό αποτέλεσμα που θα τον ικανοποιήσει, με την προϋπόθεση πάντα ότι τα πάει καλά με το άρωμα και τη γεύση του λεμονιού. Το χτύπημα, ευτυχώς είναι πολύ πιο ελαφρύ από το αναμενόμενο αλλά αυτό είναι κάτι που ταιριάζει καταπληκτικά με το συγκεκριμένο υγρό.84/100

 
DEA - Strawberry    
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

Σχετικά σκούρο αυτό το υγρό σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, όχι τόσο όμως ώστε να με ανησυχήσει για μάκα. Το έφερα στη μύτη και αναγνώρισα μια μυρωδιά φράουλας ίδια με αυτή που πετυχαίνει κανείς στις αποξηραμένες φράουλες. Αρκετά γλυκιά αλλά και λίγο χημική η μυρωδιά, που μου θύμισε και ένα DIYτου παρελθόντος, το οποίο περιελάμβανε και μπισκότο. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Συνάντησα την πιο απαίσια φράουλα που έχω ατμίσει ποτέ μου. Κάτι το οποίο θυμίζει καμένο βούτυρο με μαρμελάδα σάπιας φράουλας ήταν το μόνο που κατάφερα να συγκρατήσω και άδειασα αμέσως τον ατμοποιητή. Το 7/100 που του βάζω είναι αποκλειστικά λόγω του αρώματος από το μπουκαλάκι και τίποτα άλλο. Ντρέπομαι ακόμα και να το χαρίσω. Γρήγορα καθάρισμα του ατμοποιητή για να βάλω το επόμενο!
 

DEA - Green Apple   
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

Ένα πολύ ανοιχτό χρυσοπράσινο υγρό αποκαλύφθηκε όταν έβγαλα το μπουκαλάκι από το κουτί του. Το πλησίασα στη μύτη και η μυρωδιά ήταν εκπληκτική. Θυμίζει τη μυρωδιά που αναδύεται μετά την πρώτη δαγκωνιά σε ένα φρεσκοπλυμένο, τραγανό και ξινό πράσινο μήλο. Είναι κατανοητό νομίζω ότι τρέφω ευγενή αισθήματα γι αυτή τη γεύση και τη μυρωδιά, και ας μην έχω βρει ακόμα κάποιο υγρό να την αποδίδει καλά. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Απογοήτευση. Μία γεύση η οποία προσομοιάζει το συναίσθημα του να σου μπαίνει σαπουνάδα από σαμπουάν μήλο στο στόμα, με μία απαίσια μυρωδιά στη ρινική εισπνοή να κάνει την εμπειρία ακόμα πιο άσχημη. Ένα χημικό συνοθύλευμα το οποίο πραγματικά συστήνω να αποφύγετε με μεγάλο δρασκέλισμα. 10/100 και πάλι μόνο από το άρωμα που βγαίνει από το μπουκαλάκι. Μέχρι εκεί όμως!


 DEA - Energy    
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

 Χρώμα που παραπέμπει σε γνωστό ενεργειακό ποτό αποκαλύπτεται όταν το μπουκαλάκι βγαίνει από την εντυπωσιακή μαύρη συσκευασία με τα πράσινα γράμματα. Πλησίασα το μπουκαλάκι στη μύτη και αναγνώρισα μια μυρωδιά η οποία θυμίζει αναψυκτικό πορτοκάλι με Red Bull. Με μία δεύτερη σκέψη, θα άλλαζα το πορτοκάλι με σαγκουίνι. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Δυστυχώς άλλη μια απογοήτευση. Ευτυχώς μικρότερη από τα δύο προηγούμενα. Ειλικρινά, μου θύμισε αποσμητικό χώρου, με άρωμα νυχτολούλουδο. Άφαντη οποιαδήποτε νότα ενεργειακού ποτού, άφαντη επίσης και η γλυκάδα και η οξύτητα που συνοδεύει συνήθως τέτοια ποτά. Αν υπήρχε τσιχλόφουσκα χωρίς ζάχαρη με γεύση νυχτολούλουδο, αυτή θα ήταν. Και εδώ έρχεται το παράδοξο του να κάνεις review σε ένα υγρό αναπλήρωσης. Η μυρωδιά του νυχτολούλουδου μου είναι ιδιαίτερα αγαπητή, καθώς μου θυμίζει καλοκαιρινά βράδια της παιδικής μου ηλικίας. Και ειλικρινά αν το υγρό λεγόταν midnight flower ή moonlight blossom ή κάτι τέτοιο, θα το έκρινα τελείως διαφορετικά. Αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωση, παρόλο που μου αρέσει και το άτμισα μέχρι τέλους. 27/100.


 DEA - Espresso    
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

Ιταλική εταιρεία σκέφτηκα, κάτι θα ξέρουν από εσπρέσσο. Σκουρόχρωμο υγρό το οποίο θυμίζει αλήθεια εσπρεσάκι, με φόβισε για μάκα. Το πλησίασα στη μύτη μου και αναγνώρισα έντονη μυρωδιά καφέ, με ελάχιστη γλύκα, αλλά κάπως αλκοολική. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Παχύρρευστο υγρό, αρκετά παράξενο αν αναλογιστούμε ότι η σύνθεση είναι PG based. Πολύ μπερδεμένο υγρό. Στην αρχή το στόμα γεμίζει με γεύση πικρού καφέ, μετά εμφανίζεται μια γλύκα στην κορυφή της γλώσσας και στο τέλος η γεύση γίνεται χημική. Προσπάθησα να του δώσω ευκαιρίες καθώς είχα την εντύπωση ότι μπορεί να στρώσει στην πορεία, αλλά μάταια. Πολύ δυσάρεστη ρινική εισπνοή ενώ στη ρινική εκπνοή εμφανίζεται και μια νότα βανίλιας. Το χτύπημα είναι αρκετά δυνατό και εντελώς αταίριαστο με το υγρό και στη ρινική εισπνοή η νικοτίνη καίει αρκετά. Από ντουμάνι άφθονο, και όσο άτμιζα το υγρό τόσο γινόταν πιο γλυκό. Έχοντας ψηλές προσδοκίες έχοντας ως μέτρο σύγκρισης το εσπρεσάκι της FA, η απόδοση του υγρού ήταν κάκιστη. Χωρίς να λάβω καθόλου υπ’ όψιν το προσωπικό γούστο, είμαστε στο 34/100.
 
DEA - Chocolate   
 
 
  9mg, Erlkonigin Clone, Kanthal 0.28mm D, 3mm διάμετρος, 1.4Ω

 Άλλο ένα σκουρόχρωμο υγρό το οποίο οπτικά παραπέμπει σε σιρόπι σοκολάτας. Το άνοιξα και το έφερα στη μύτη. Όχι όσο ευχάριστη όσο θα περίμενα η μυρωδιά, με τη γλυκάδα να είναι έντονα αισθητή και το συνολικό άρωμα να παραπέμπει σε έτοιμο σιρόπι σοκολάτας από αυτά που βρίσκει κανείς στο σούπερ μάρκετ. Αρκετά παχύρρευστο και αυτό το υγρό, μπήκε στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Καμία ελπίδα. Η γεύση της σοκολάτας ήταν εκεί μόνο κατά φαντασία και το υγρό έμοιαζε περισσότερο με κάτι σε λουλούδι, λιβάνι ή κάτι παρόμοιο. Αυτή ακριβώς τη μυρωδιά άφηνε και στο χώρο. Άσε που και μόνο να βλέπεις αυτό το χρώμα στον ατμοποιητή είναι αρκετά τρομακτικό. 0/100 και πάμε για καθάρισμα.


 DEA - Cherry    
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

 Ανοιχτό πορτοκαλοκόκκινο χρώμα έχει αυτό το υγρό, γεγονός το οποίο με καθησυχάζει αρκετά μετά το πάθημα των δύο προηγούμενων. Ελαφρύ και διακριτικό το άρωμά του και θυμίζει αρκετά λικέρ κεράσι ή το άρωμα από το ψημένο κεράσι μιας κερασόπιτας. ¨Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Αρκετά παχύρρευστο και αυτό το υγρό σε σημείο να θυμίζει σιρόπι. Και πάλι απογοήτευση. Μια απροσδιόριστη χημική γεύση, με δυνατό χτύπημα και ένα κεράσι να κάνει ελάχιστες και πολύ διακριτικές εμφανίσεις. Πλήρης αποτυχία, ελάχιστα πιο ανεκτό από τα προηγούμενα. 12/100, άδειασμα ατμοποιητή, αλλαγή βαμβακιού και πάμε για το επόμενο.



 DEA - Vanilla    
 
 Με το που έβγαλα το μπουκαλάκι από το κουτί και είδα το κατράμι χρώμα, τρόμαξα. Άνοιξα το μπουκαλάκι και μύρισα παρόμοια μυρωδιά με τη σοκολάτα. Έτσι, αποφάσισα να μην το δοκιμάσω καν και φυσικά να μην το βαθμολογήσω.
DEA - Hazelnut    
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

Έντονο πορτοκαλί το χρώμα του και μου προξένησε απορία για υγρό φουντούκι. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη. Ευχάριστη μυρωδιά από ψημένο φουντούκι και ίσως μια ιδέα καραμέλας, που θυμίζει τη στιγμή που ρίχνεις στο τηγάνι με τη λιωμένη καραμέλα τα φουντούκια. Μόνο που η καραμέλα στη μύτη είναι απλά μια ιδέα. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα με προσδοκία. Ένα υγρό λοιπόν που θα μπορούσε να είναι καλό αλλά το τρώει η βάση. Υπάρχει λοιπόν η γεύση του φουντουκιού, καταπιεσμένη. Η αίσθηση στο στόμα είναι πλούσια αλλά εξαφανίζεται αμέσως και τη θέση της παίρνει η γεύση της βάσης. Αυτή η μίξη που σαν τελικό αποτέλεσμα έχει τη γεύση της αμυγδαλόπαστας. Σαν αποτέλεσμα λοιπόν, η γεύση που μένει από το υγρό είναι κάτι σαν αλεσμένο φουντούκι, σε στυλ φυστικοβούτυρο, ανακατεμένο με αμυγδαλόπαστα και ροδόνερο. Στη ρινική εισπνοή τα πράγματα δεν είναι πολύ ευχάριστα και αυτό οφείλεται κυρίως στη νικοτίνη που καίει. Από χτύπημα δεν το συζητάμε, υπάρχει άφθονο, καθόλου ταιριαστό όμως με το υγρό. Και το ντουμάνι πλούσιο. Η επίγευσή του σχετικά ευχάριστη επίσης, καθώς αφήνει μια ελαιώδη αίσθηση στο στόμα, σαν να έχει φάει κάποιος ωμούς ξηρούς καρπούς. Ευχάριστο σχετικά υγρό με προοπτικές να γίνει πολύ καλύτερο με απλές ρυθμίσεις, όπως αλλαγή της βάσης και μείωση του χτυπήματος. Όπως είναι, εκτός από μπερδεμένο είναι και αρκετά μπουχτιστικό. 62/100. Καλούτσικος τρόπος να γιορτάσει κάποιος το 200στό υγρό που δοκιμάζει…
 
DEA - Pistachio    
 
 
  9mg, Erlkonigin Clone, Kanthal 0.28mm D, 3mm διάμετρος, 1.4Ω

 Ξηρός καρπός αγαπημένος σχεδόν από όλους τους Έλληνες, και αρκετές εταιρείες έχουν κάνει την απόπειρα να αποδώσουν τη γεύση του σε ένα υγρό αναπλήρωσης. Το χρώμα του υγρού ήταν καφεκόκκινο και θύμιζε ποτά στυλ Amaretto και Drambuie. Έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη και η μυρωδιά του ήταν όντως σαν Amaretto. Κοίταξα και πάλι την ετικέτα να σιγουρευτώ ότι δεν κάνω κάποιο λάθος, αλλά τελικά επρόκειτο για φιστίκι. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Η γεύση λοιπόν παρέπεμπε σε κάτι σαν λουκούμι με φιστίκια τύπου Αιγίνης, με μία γλυκιά γεύση να είναι μονίμως παρούσα, και με το φιστίκι να έχει μικρή μεν αλλά ευχάριστη παρουσία στο υγρό. Θυμήθηκα το φιστίκι της Atmos που είχα δοκιμάσει εδώ και καιρό και η γεύση ήταν όντως παραπλήσια. Ωραία αλλά επίπονη η ρινική εισπνοή, με αρώματα παραπλήσια της γεύσης και νικοτίνη να καίει ανελέητα, ενώ στη ρινική εκπνοή τα πράγματα δεν αλλάζουν. Το χτύπημα βαρύ, με τη νικοτίνη να αφήνει μια όχι και τόσο ευχάριστη πικράδα στη γλώσσα ενώ το ντουμάνι άκρως ικανοποιητικό. Δεν είναι κακό υγρό αλλά σε μπουχτίζει και το βαριέσαι σχετικά εύκολα, προσωπικά δεν ξέρω αν το προτιμώ έτσι, ή ως προσθήκη σε βαρύ καπνικό ανατολίτικου τύπου. 63/100

 DEA - Mint    
 
 
  9mg, Erlkonigin Clone, Kanthal 0.28mm D, 3mm διάμετρος, 1.4Ω

 Εντελώς διάφανο αυτό το υγρό, πράγμα απολύτως αναμενόμενο και συνηθισμένο για τον τίτλο του. Έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη και αναγνώρισα έντονη μυρωδιά μενθόλης, αρώματα μέντας και μια γλύκα που παραπέμπει σε καραμέλες τύπου mentos. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Αρκετά έντονη μενθόλη, με διακριτή τη γεύση μέντας και μια ελαφρά διακριτική γλύκα η οποία στρογγυλεύει το υγρό στο τελείωμα. Δεν είμαι και ιδιαίτερα φίλος τέτοιων υγρών αλλά αυτό δεν είναι καθόλου άσχημα. Παραδόξως η ρινική εισπνοή είναι πολύ ευχάριστη χωρίς τόσο έντονο το κάψιμο από τη νικοτίνη το οποίο παρατήρησα στην πλειοψηφία των προηγούμενων υγρών, ενώ στη ρινική εκπνοή, μένει μια ευχάριστη δροσιά με γλυκό τελείωμα. Άλλο ένα παράδοξο συνέβη με το χτύπημα. Έχουμε συνηθίσει το χτύπημα σε υγρά με μενθόλη να είναι ενισχυμένο. Εδώ έχουμε 9ρα νικοτίνη, PG based υγρό και μενθόλη και το χτύπημα είναι πιο ελαφρύ από ότι θα περιμέναμε, και αρκετά ευχάριστο. Το ντουμάνι εμφανώς μειωμένο σε σχέση με προηγούμενα υγρά, θα έλεγα σε απόλυτα λογικά πλαίσια αν λάβουμε υπ' όψιν τη σύσταση του υγρού. Οκ, εμένα με κούρασε σχετικά γρήγορα, αλλά είπαμε δεν είμαι και πολύ φίλος τέτοιων υγρών. Στους λάτρεις της συνομοταξίας όμως, νομίζω θα έχει πολύ καλή ανταπόκριση. Αν ήθελα να το βελτιώσω, θα έβαζα περισσότερη VG, λίγο γλυκαντικό ακόμα και ίσως πιο έντονη και καθαρή γεύση μέντας. 76/100

DEA - Anise    
 
 
  9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω

 Σχετικά διάφανο και κάπως υποκίτρινο αυτό το υγρό το οποίο σύμφωνα με το όνομά του θα πρέπει να έχει γεύση γλυκάνισο. Άνοιξα το μπουκαλάκι, ομολογουμένως περιμένοντας να συναντήσω κάτι έντονο που να μοιάζει με ούζο. Το άρωμα ήταν εκεί, ευχάριστο και διακριτικό, αλλά σίγουρα με τίποτα αυτό που περίμενα. Ευχάριστο αυτό, καθώς το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν ένα πολύ έντονο υγρό με αυτή τη γεύση. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα τη δοκιμή. Ευχάριστη και διακριτική όντως η γεύση, σίγουρα με τίποτα η ένταση την οποία ανέμενα, που στο τέλος έρχεται να στρογγυλέψει από μια ευχάριστη γλύκα. Δεν ξέρω κατά πόσο ο γλυκάνισος έχει πολλούς οπαδούς στον ελληνικό ατμιστικό χώρο, πάντως αυτό το υγρό νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για όσους συμπαθούν τη γεύση και δεν θέλουν να νομίζουν ότι ατμίζουν Πλωμάρι. Στη ρινική εισπνοή τα πράγματα είναι πολύ ευχάριστα καθώς το άρωμα παραμένει διακριτικό, ενώ η νικοτίνη δεν καίει τη μύτη. Και στη ρινική εκπνοή, το αίσθημα είναι σαν μόλις να έχεις χτυπήσει ωραιότατο σφηνάκι ούζο και να παραμένει αυτή η ευχάριστη μυρωδιά. Το ντουμάνι είναι άκρως ικανοποιητικό ενώ το χτύπημα αρκετά πιο ελαφρύ σε σχέση με το αναμενόμενο, και σίγουρα σε σχέση με τα περισσότερα υγρά της σειράς. Η επίγευση και αυτή διακριτική με μία γλυκιά δροσιά να μένει στο στόμα, χωρίς όμως να παραπέμπει σε μενθόλη. Ένα ευχάριστο υγρό που αποδίδει αυτό που λέει το όνομά του, χωρίς υπερβολές. 72/100.

DEA - Liquorice    
 
 
  9mg, Erlkonigin Clone, Kanthal 0.28mm D, 3mm διάμετρος, 1.4Ω

 Ανοιχτό χρυσοκίτρινο αυτό το υγρό, ευχάριστη έκπληξη καθώς η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάτι πολύ πιο σκούρο. Το άρωμα είναι διακριτικό και σε καμία φάση δεν θυμίζει αυτές της κατάμαυρες λαστιχοκαραμέλες που ξέρουμε ως καραμέλες γλυκόριζας. Με ξένισε βέβαια στη μυρωδιά κάτι ψωμένιο που αναγνώρισα, και δυστυχώς είχα την ατυχία να πέσω πάνω του σε άλλα δύο υγρά φέτος... Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Και δεν πίστευα τη μύτη μου και τη γεύση μου!!! Είναι δυνατόν??? Τριμπεκοειδές υγρό με όνομα γλυκόριζα? Μήπως ανακαλύφθηκε το χαμένο συστατικό του Τριμπέκα στο άρωμα της γλυκόριζας? Η γεύση λοιπόν του υγρού, είναι σε πολλά σημεία ίδια με το RY4 Double, και αυτό το λέω θεωρώντας ότι αποτελεί το βασικό καπνικό του αγαπημένου αυτού υγρού στο μπλε μπουκάλι. Εντάξει όχι από όλους, αλλά από μεγάλη ατμομερίδα! Αν εξαιρέσει κανείς την ελαφρά δροσιά που αφήνει στην κορυφή της γλώσσας, χαρακτηριστικό γνώρισμα της γλυκόριζας, δύσκολα αν μου το έδιναν με κλειστά μάτια θα αναγνώριζα τη γλυκόριζα και μάλλον θα έλεγα ότι πρόκειται για άγλυκο κλώνο του Tribecca. Κακό κλώνο, αλλά εκεί θα κατέληγα. Χρειάστηκε να ατμίσω αρκετή ώρα ώστε να το συνηθίσω και να καταλάβω την ύπαρξη της γεύσης της γλυκόριζας. Η ρινική εισπνοή κάνει τη γλυκόριζα σαφώς πιο αισθητή ενώ στη ρινική εκπνοή το υγρό τριμπεκίζει ακόμα περισσότερο. Το ξέρω ότι με αυτά τα γραφόμενα κινδυνεύω να ακούσω τα εξ αμάξης από τους απανταχού τριμπεκάδες, φοβάμαι ακόμα και να πάω σε καθρέπτη μήπως με μπινελικώσω, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι αν το δοκιμάσει κάποιος χωρίς προκατάληψη, μάλλον στα ίδια συμπεράσματα με μένα θα καταλήξει. Και για να είμαι πιο ακριβής, αν κάποιος πάρει ένα 30ρι μπουκάλι Τριμπέκα και το ατμίσει αμέσως χωρίς να το αφήσει να ανασάνει, θα έχει πολύ μεγάλη ομοιότητα με τη γλυκόριζα που δοκιμάζω εδώ. Το χτύπημα εξαιρετικό και ταιριαστό, κάνει την όλη εμπειρία ακόμα πιο έντονη, ενώ το ντουμάνι κάτι παραπάνω από το αναμενόμενο. Την τύχη μου, ακόμα δεν το πιστεύω ότι είχα τέτοια τύχη με το βραδινό μου Μεταξά!!! Και το χειρότερο, είναι ότι πρέπει να είμαι αντικειμενικός και να το βαθμολογήσω χαμηλά, καθώς έχει την ίδια σχέση με τη γλυκόριζα, όσο ο διάολος με το λιβάνι. Για να προσγειωθούμε λίγο, μην πάει και το ψωνίσει κανένας νομίζοντας ότι θα Τριμπεκιάσει κοψοχρονιά. Είπα ότι το θυμίζει, όχι ότι είναι κλώνος! Θα ήθελα πάντως να απλώσω να χεράκια μου σε ένα μπουκάλι συμπυκνωμένο άρωμα μαζί με RY4 Double, κάτι Πυραζίνες, κάτι μαλτόλες, και ίσως λίγο Liqua American Blend, και να ξαναπροσπαθήσω το ακατόρθωτο... 68/100 με λύπη. Οκ, ίσως όχι και τόση λύπη καθώς έχω ακόμα αρκετό Μεταξά και αϋπνίες...

DEA - Nemesi






9mg, Kayfun3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω


Είναι προφανές νομίζω ότι σε αυτό το υγρό θα επισκεφτώ και τη σελίδα τηςεταιρείας για να δω την περιγραφή, καθώς από το όνομα δεν μπορεί κανείς νασυμπεράνει και πολλά. Ανοιχτό βυσσινί το χρώμα αυτού του υγρού και χωρίς τηνπαραμικρή υποψία περί τίνος πρόκειται, έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη. Η μυρωδιάτου είναι πολύ ίδια με το Venere και κατά συνέπεια με το Black Old Tobacco. Έβαλαυγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα τη δοκιμή. Η ξηρότητα λοιπόν που αφήνει αυτότο υγρό στο στόμα, είναι παροιμιώδης. Και το πιο παράξενο απ΄ όλα είναι ότιταυτόχρονα η γεύση του είναι αρκετά έντονη, θυμίζοντας πάρα πολύ και τα δύουγρά τα οποία ανέφερα πριν, αλλά και τη βάση της εταιρείας. Δεν ξέρω κατά πόσομπορώ να το χαρακτηρίσω ως καπνικό, μάλλον είναι όσο καπνικό όσο και τα δύουγρά που προανέφερα, αλλά τέτοια ξηρότητα παρέα με αρώματα αμυγδάλου ή μάλλονγλυκιάς αμυγδαλόπαστας, δεν νομίζω ότι έχω συναντήσει ξανά. Στη ρινική εισπνοή,η καπνική αίσθηση μεγαλώνει, αλλά δεν μπορώ να την εκτιμήσω ελεύθερα καθώς ηνικοτίνη τσούζει! Στη ρινική εκπνοή τα γλυκά αρώματα στρογγυλεύουν την αίσθηση,ενώ για το χτύπημα ούτε λόγος, μπόλικο. Το ντουμάνι αρκετά ανώτερο από ότι θαπερίμενε κανείς και η συνολική αίσθηση είναι καλή. Δεν ξέρω κατά πόσο θαμπορούσα να το ατμίσω όλη μέρα, και αυτό γιατί δεν συνδυάζεται και πολύ καλά μετους πικρούς καφέδες που καταναλώνω ολημερίς, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με κούρασε.Επίσης, μειονέκτημα θεωρώ το ότι δεν έχει διακριτή επίγευση, πέραν μιαςγλυκάδας. Και εδώ είναι το σημείο που μπαίνω στη σελίδα της εταιρείας για να δωτι θέλει να πει ο ποιητής. Ο ποιητής λοιπόν μας λέει ότι θυμίζει φρεσκοκομμένοκαπνό ανατολίτικου τύπου και τύπου Burley, όπου η γεύση του συμπυκνωμένου αρώματος του ανατολίτικου,συμπληρώνεται από την χαρακτηριστική καβουρντισμένη επίγευση του Burley. Έχει λίγο φαντασία ο ποιητής… 75/100

DEA - Sophia






9mg,Erlkonigin Clone,Kanthal 0.28mm D, 3mm διάμετρος,1.4Ω


Και σε αυτό επιβάλλεται μια επίσκεψη στη σελίδα της εταιρείας καθώς καιπάλι δεν μένει καμία υπόνοια για τη γεύση από το όνομα. Από ότι έχω παρατηρήσειμέχρι στιγμής πάντως, όσα υγρά δεν έχουν χαρακτηριστικό όνομα που να παραπέμπεισε κάποια αναμενόμενη γεύση, τότε πρόκειται για κάτι που θέλει να μοιάσει σεκαπνικό. Το υγρό λοιπό έχει και αυτό ανοιχτό βυσσινί χρώμα, και όταν το έφεραστη μύτη, μπούχτισα. Έντονα γλυκό άρωμα από πικραμύγδαλο σε σημείο να νομίζεικανείς ότι πρόκειται για σιρόπι. Κάπως προκατειλημμένος, περιμένοντας νασυναντήσω μια υπερβολικά γλυκιά γεύση, ίσως σε μια καπνική βάση, έβαλα υγρόστον ατμοποιητή. Από τις πρώτες τζούρες, κατάλαβα δύο πράγματα: α) Το άρωμα πουτο έκανε τόσο γλυκό και β) το λόγο του χρώματος της συσκευασίας. Και ο λόγοςήταν το μέλι. Το καπνικό ήταν εκεί, αλλά ήταν τόσο καλά κρυμμένο που μόνο ωςαίσθηση μπορεί να το καταλάβει κάποιος. Αλλά το μεγάλο θετικό είναι ότι δενέχει καμία σχέση με άλλα υγρά με μέλι που έχω δοκιμάσει, καθώς είναι ευχάριστο,διακριτικό και καθόλου μπουχτιστικό. Και η γλύκα του ακόμα, είναι χαλαρή. Στηρινική εισπνοή το μέλι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος, με διακριτικότητα όμως καιμε ευχάριστο τρόπο, ενώ στη ρινική εκπνοή περνάει σε δεύτερη μοίρα με μία ωραίαξηρότητα να παραμένει. Το χτύπημα είναι αρκετά πιο ελαφρύ από το αναμενόμενο καιεξαιρετικά ταιριαστό. Το ντουμάνι επίσης πλούσιο και η επίγευση αναλύεται σεμια καραμελένια γλύκα με τελείωμα μελιού. Και ώρα για επίσκεψη στη σελίδα τηςεταιρείας για να δω τι έχει να πει γι αυτό το υγρό. Η εταιρεία υποστηρίζει ότιπρόκειται για την δική της ερμηνεία του διασημότερου καπνού για στρίψιμο με μιαγλυκιά νότα κακάο που το κάνει μοναδικό. Δεν το βλέπω! 60/100

DEA - Moonlight






9mg, ErlkoniginClone, Kanthal 0.28mm D, 3mm διάμετρος, 1.4Ω


Επόμενο υγρό στο οποίο θα επισκεφτώ και τη σελίδα της εταιρείας για ναδω την περιγραφή του καθώς από την ονομασία δεν βγαίνει άκρη. Χρυσοκίτρινο τουγρό και οι ελπίδες μου για ένα καλό καπνικό αναπτερώθηκαν. Το έφερα στη μύτηκαι η γλυκιά μυρωδιά της μαλτόλης, που θυμίζει κάτι σε καμένη ζάχαρη και μαλλί τηςγριάς ήταν το μοναδικό που μπορούσα να διακρίνω. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή καιξεκίνησα. Είναι σαφής η πρόθεση της εταιρείας γι αυτό το υγρό. Είναι αισθητή ηβάση από καπνικό υγρό τύπου RY και υπερβολική η γλυκάδα, και προφανής η απόπειρακλωνοποίησης του tribecca. Αποτυχημένη επίσης. Αυτά αν το δούμε ως μια τέτοια απόπειρα, και δενβλέπω λόγο να μην το δούμε. Αλλά αν το δούμε ανεξάρτητα, πρόκειται για ένα υγρότο οποίο είναι σχετικά αδιάφορο, χωρίς χαρακτήρα και προσωπικότητα. Κανέναβάθος στη γεύση, καμία απόπειρα εξέλιξης και διαφοροποίησης και η μόνη χρήσηπου μπορώ να βρω γι αυτό το υγρό, είναι να έχεις ξεμείνει από υγρά και νααποτελεί την κάβα σου. Η ρινική εισπνοή σε γεμίζει με το καπνικό κομμάτι τουυγρού ενώ η εκπνοή είναι γεμάτη γλυκάδα. Το χτύπημα σχετικά χαλαρό ενώ τοντουμάνι απλά ικανοποιητικό. Η επίγευση κατά βάση γλυκιά αλλά ευτυχώς χάνεταιγρήγορα. Με κούρασε σχετικά σύντομα και δεν μπορώ να βρω κάποιο λόγο να θέλειπραγματικά να το ατμίσει κάποιος πέρα από δοκιμή ή ανάγκη. Επίσκεψη λοιπόν στησελίδα της εταιρείας με σκοπό την εύρεση της περιγραφής. Για Black Tobacco μας μιλάει, όπως δεν το έχουμε ατμίσει ποτέ,ιδανικό για όσους προσπαθούν να κόψουν το τσιγάρο. Τη γνώμη μου, την είπα παραπάνω.58/100

DEA - Sunlight







9mg, Kayfun 3.1ES Clone, Kanthal 0.25mm A1, 2mm διάμετρος, 1.6Ω


Το τελευταίο υγρό της σειράς, και ελπίζω να με αποζημιώσει. Εννοείταιότι θα γίνει και επίσκεψη στη σελίδα της εταιρείας, καθώς και πάλι δεν βγαίνειάκρη από την περιγραφή. Θα περίμενε κανείς ότι θα είναι το alter ego του προηγούμενου, μόνο που δεν μπορώ να φανταστώπως θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. Και αυτό το συμπέρασμα είναι μόνο από το όνομα. Έναπράγμα που φαντάστηκα πάντως, το παρατήρησα καθώς μύριζα το κιτρινωπό υγρό:φρούτο το οποίο παραπέμπει σε καλοκαίρι, το οποίο πασχίζω να καταλάβω από τημυρωδιά αν είναι ανανάς ή πεπόνι. Βέβαια θα πει κανείς αν δεν μπορούμε ναξεχωρίσουμε αυτές τις δύο μυρωδιές, που πάμε? Εντάξει, δεν είπε κανείς και ότιη εταιρεία είναι και ο απόλυτος μάστορας στην απόδοση των αρωμάτων! Έβαλα υγρόστον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Και ανακάλυψα το φρούτο το οποίο μας θυμίζεικαλοκαίρι: βερίκοκο. Και μόλις το μεσημέρι είχα συζήτηση για το γεγονός του ότιδεν θυμάμαι να κυκλοφορεί κανένα καλό υγρό βερίκοκο. Και αυτή είναι η μόνησίγουρη γεύση που φαίνεται στο υγρό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο καπνικό εδώ,και αν υπάρχει τότε είναι πάρα πολύ ουδέτερο. Έχει μια καπνική αίσθηση το υγρόαλλά φαντάζομαι ότι οφείλεται στην πολλή PG και στη νικοτίνη. Στηρινική εισπνοή, η αίσθηση που αναδύεται θυμίζει πράσινο τσάι με βερίκοκο ενώστην εκπνοή από τη μύτη πάλι το ίδιο. Φυσικά η ρινική εισπνοή είναι επίπονηκαθώς η νικοτίνη βαράει άσχημα. Το χτύπημα ασυζητητί υπερβολικό και κατά τηγνώμη μου αταίριαστο, ενώ το ντουμάνι υποτονικό αλλά αναμενόμενο για υγρό μετόση PG. Ευχάριστο γενικά και όχικουραστικό, αν και θα ήθελα λίγη VG παραπάνω και ίσως λίγο ακόμα άρωμα. Μπορώ επίσης νατο φανταστώ και σε βάση μενθόλης, οπότε και θα μπορούσε να συντροφεύσει επάξιακάποια καλοκαιρινά μεσημέρια. Εδώ είναι το σημείο στο οποίο επισκέφθηκα και τησελίδα της εταιρείας ώστε να δω την περιγραφή. Εκεί, βλέπουμε μια περιγραφή πουμας μιλάει για γεύση που έχει εξαχθεί από φυσικά καπνά που προσφέρουν μοναδικήκαι ασύγκριτη γεύση. Η εγώ έχω πάθει vaper’s tongue και δεν ξεχωρίζω καλά τις γεύσεις, ή επέστρεψε ηυπερβολική τους φαντασία. 71/100

Τελικό συμπέρασμα

 Κατά πρώτον, όσα υγρά αξίζουν από την εταιρεία, και δεν είναι πολλά, μπορούν να χαρακτηριστούν μόνο σαν entry level. Εκτός από το Atena, το οποίο νομίζω ότι μπορεί να ικανοποιήσει και αρκετούς ατμιστές που έχουν κάψει αρκετά ml από πολλά υγρά. Κατά δεύτερον, μπορεί τα καθαρά Ιταλικά υγρά να έχουν μια τάση στην PG κατά κανόνα, αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι η πρακτική αυτή είναι σωστή και κολακεύει στο μέγιστο τα αρώματα. Κάποια υγρά πρέπει να είναι PG based, καπνικά για παράδειγμα, και κάποια VG based, για παράδειγμα φρουτογλυκά. Έστω 50/50. Κατά τρίτον και σημαντικότερον, κάποια από τα υγρά ήταν τόσο αίσχος που πραγματικά απορώ πως κυκλοφορούν στην αγορά. Πραγματικά, οι κατασκευαστές τα έχουν ατμίσει και τα έχουν βρει εμπορεύσιμα? Ανέφερα ότι τα 4 πρώτα από τα υγρά τα είχα δοκιμάσει τον Ιούλιο, και αν δεν τα είχα βρει καλά και δεν είχα προσδοκίες για την εταιρεία, δεν νομίζω ότι θα είχα προχωρήσει και στα υπόλοιπα. Δυστυχώς η γενική εικόνα της εταιρείας είναι απογοητευτική. Νομίζω ότι έχει πέσει στο τριπάκι του να προσπαθήσει να έχει υγρά για κάθε γούστο. Αυτό όμως είναι φύσει αδύνατον καθώς ο κάθε άνθρωπος έχει δικά του γούστα και είναι αδύνατον να πιάσει κανείς όλη την αγορά. Καλύτερη πρακτική είναι να κρατήσεις δέκα το πολύ γεύσεις, να επενδύσεις σε συσκευασία, πρώτες ύλες, ονοματοδοσία και εξέλιξη παρά να έχεις 24 γεύσεις η οποίες στην πλειοψηφία είναι κάκιστες προς μέτριες. Όσοι θέλουν να τα δοκιμάσουν, το κάνουν με δικό τους ρίσκο καθώς αν λάβουμε και την υποκειμενικότητα της γεύσης υπ’ όψιν, τότε μιλάμε καθαρά για ρώσικη ρουλέτα. Και δεν είναι άθλημα το οποίο συμπαθώ. Να ευχαριστήσω σε αυτό το σημείο το e-tsigaro Κέρκυρας, που μου δάνεισε τα πρώτα 4 υγρά της σειράς τον Ιούλιο, και φυσικά το Ηλεκτρονικό Τσιγαράδικο το οποίο μου έστειλε όλη τη σειρά καθώς και τη βάση της εταιρείας.

Σε αυτό το σημείο μπορώ να υπενθυμίσω ότι μπορείτε να βρείτε όλες τις περιγραφές μου στο http://cruiser79.blogspot.gr/
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2014, 12:33 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 20:23 »
Τα συγχαρητήρια μου για τα review, και τον παραστατικό τρόπο άτμισης. Άσχετα αν διαφέρουν οι γευστικοί κάλυκες των περισσοτέρων μας, ένα τίμιο review, έχει μέσες άκρες την στρογγυλεμένη εικόνα της πραγματικότητας. Γι αυτό σε συγχαίρω και πάλι.
Ενίσταμαι κύριε πρόεδρε...χεχε...στην υψηλή βαθμολογία του Lemon, που κατά την γνώμη μου δεν ξεφεύγει από τα χαμηλά που έβαλες στα άλλα, και δεν στέκεται στην σύγκριση στον υπόλοιπο κόσμο τον λεμονοειδών άλλων εταιρειών.
Υ.Γ. : Λοιπόν αυτό το Frosty Tart της Umami, μπορεί απο μόνο του να μην διεκδικεί δάφνες αποκλειστικότητας και κανοτομίας, είναι όμως σωτήρας πολλών euro, και πολλών αδειασμάτων στον νεροχύτη. Κάνε για παράδειγμα μια μίξη το Green Apple της DEA που σιχάθηκες, με τον Frosty Tart, και μη το πετάξεις.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 20:42 »
Καλούτσικος τρόπος να γιορτάσει κάποιος το 200στό υγρό που δοκιμάζει…



  ...  και χρόνια πολλά  ...  τα 1000 να φτάσεις πολύ συντομά  ...

Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 15:23 »
Πήρα σήμερα το sunlight. Moυ αρέσει πολύ. Έψαχνα κάτι ουδέτερο, χωρίς γλύκες κλπ και νομίζω το βρήκα.


Εγώ σε αντίθεση με τον ts δεν αντιλήφθηκα κάποιο φρούτο κλπ. Σαν απαλό πούρο μου κάνει με οκ χτύπημα για το 0.9 νικοτίνη που πήρα.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 10:20 »
Δοκιμή στο hazelnut. Αρκετά βαρύ άρωμα, ευχάριστο να το μυρίζεις, αλλά και αρκετά βαριά η γεύση. Αρκετά πικρίζουσα, ευχάριστα όμως , και αφήνει αρκετά έντονα επίγευση, οπότε και με γεμίζει γρήγορα.

Μου άρεσε για μερικές τζούρες, αλλά όχι για παραπάνω. Δεν θα το κρατούσα για όλη μέρα. Βγάζει αρκετό ντουμάνι με την e-go μου, και το χτύπημα στα 9mg ήταν ικανοποιητικό.

Αν δεν ήταν τόσο βαριά η γεύση, θα το ξαναέπαιρνα. Μόλις τελειώσει όμως, μάλλον θα δοκιμάσω και το espresso απο την ίδια εταιρεία.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 11:53 »
Για μενα calliope,moonlight,sunlight,lemon,mandarin ειναι τοπ ,για ετοιμα υγρα παντα,η εταιρια αυτη εχει γενικα απ οτι εχω καταλαβει εχει πολυ γλυκα και εντονα αρωματα.Επισης ξεκινησε μια νεα γκαμα 30+ αρωματων με ιδιαιτερες συνταγες οπως διαφημιζουν στο site τους και το 310.gr τα προμυθευει Ελλάδα .Οποιος δοκιμασει ας μας πει τις εντυπωσεις του.  :thumpup:

Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 09, 2015, 11:05 »
Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει το calliοpe. Μου άρεσε πάρααα πολύ και θυμάμαι ότι είχε πάρα πολύ χαρακτηριστική γεύση και άρωμα και ήταν ευκολοάτμιστο. Απ' ότι είδα η Dea έχει λανσάρει και μια νέα σειρά αρωμάτων με τα αντίστοιχα ονόματα με τα κανονικά. Έχει κάνεις δοκιμάσει την Calliope σε άρωμα να μας πει την γνώμη του; Σχετίζεται με το κανονικό υγρό αναπλήρωσης;

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 09, 2015, 01:46 »
Γεια σε όλους!
Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κάποιος από την σειρά gold που έχει βγάλει η Dea.
Πήρα προχθές μετά από δοκιμή το Velvet και έπαθα την πλάκα μου! Βανίλια, καραμέλα, φουντούκι τα συστατικά και
είναι ακριβώς αυτό που υπόσχεται. Για όλη την μέρα εύκολα και ταιριάζει άψογα με καφεδάκι και ροφήματα!

Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 09, 2015, 19:57 »
το βελβετ το εχω παρει και εγω ωραια κρεμμωδης γευση.

Αποσυνδεδεμένος angelscream

  • *
  • 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζω, δεν καπνίζω...
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 14, 2015, 14:29 »
Τα συγκεκριμένα ήταν τα πρώτα υγρά που άτμισα και είπα να μοιραστώ μαζί σας την άποψη μου. Δεν έχω δοκιμάσει πολλές γεύσεις τους -συγκεκριμένα μόνο 4- αλλά δε με άφησαν καθόλου ευχαριστημένη. Προφανώς δεν απορρίπτω το ενδεχόμενο κάποια στιγμή να δοκιμάσω άλλες γεύσεις τους, αλλά μόνο αν, από σπόντα, πέσουν στα χέρια μου. Ας δούμε λίγο πιο αναλυτικά τη γνώμη μου για καθένα από τα 4 που δοκίμασα.


Sophia - Θα ασχοληθώ πρώτα με αυτό, καθώς ήταν το μοναδικό που μου άρεσε αρκετά. Έχουμε να κάνουμε λοιπόν με ένα καπνικό υγρό που είναι όμως πολύ γλυκό. Στο μπουκαλάκι η μυρωδιά... μελένια. Σα να άνοιξα ένα βάζο με μέλι. Στη γεύση κάτι παρόμοιο, ίσως όχι όσο γλυκό θα το περίμενα από τη μυρωδιά του αλλά και πάλι, περισσότερο γλυκό παρά καπνικό.  Το πήρα -σαν νέα ατμίστρια, που δεν ήξερα και πολλά- βλέποντας και το virginia στην περιγραφή, για να μου θυμίζει τσιγάρο ... αλλά ούτε καν.  Δεν με πείραξε καθόλου βέβαια, καθώς η γεύση του μου ήταν πολύ ευχάριστη και το τίμησα εντέλει. Η μυρωδιά που αφήνει βέβαια τείνει έντονα σε καπνική, σε αντίθεση με τη γεύση του.


Calliope - Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να πω πολλά για το συγκεκριμένο. Δεν το τίμησα ιδιαίτερα, όχι γιατί ήταν κακό ή ότι είχε κάτι που δεν μου άρεσε, αλλά από την αρχή μου φάνηκε πολύ ουδέτερο. Ήπια γλυκιά μυρωδιά στο μπουκάλι -όχι τόσο γλυκιά όσο στο sophia- και ήπια γεύση στο στόμα. Φέρνει, ίσως, λίγο σε πολύ ελαφρύ καπνικό. Δεν ξεχώρισα τίποτα που να με κάνει να θέλω να το ατμίσω ξανά. Έκανα κάποιες φορές αλλά δε μου έκανε καμία αίσθηση. Ούτε από μυρωδιά, ούτε από γεύση. Μόνο ως αδιάφορο θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω. Μέχρι και η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα απαρατήρητη περνάει...


Strawberry - Έντονούτσικη μυρωδιά στο μπουκάλι που με προετοίμασε για "εκρηκτική" γεύση φράουλας στο στόμα. Αλλά μπα... Η γεύση που μου άφησε ήταν υποτονική και αρκετά χημική, σαν τις -περισσότερες- μαρμελάδες του εμπορίου. Αν έχετε φτιάξει ή έχετε δοκιμάσει σπιτική μαρμελάδα φράουλα σίγουρα καταλαβαίνετε τι εννοώ. Δεν ξέρω αν φταίει η αναλογία του αρώματος, πάντως αν κάποιος μου έλεγε ότι ήταν κάποιο άλλο μούρο αυτό που δοκίμαζα, ψεύτη δε θα τον έλεγα. Το φρούτο το θυμίζει από (πολύ) μακριά σε γεύση και, μάλλον, περισσότερο στη μυρωδιά που αφήνει στο χώρο.


Green apple - Παρόμοια εμπειρία με την από πάνω. Το άρωμα στο μπουκάλι αρκετά έντονο και σε προετοιμάζει για γεύση πράσινου μήλου. Με μόνη διαφορά ότι εδώ μιλάμε για σαφώς εντονότερη γεύση από της φράουλας, στα υπόλοιπα συγκλίνουν. Ατμίζεις κάτι που προσπαθεί να προσομοιάσει το μήλο, μα παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν...!!! Μάλλον περισσότερο μοιάζει με αυτά τα γλυφιτζούρια που τρώγαμε παιδιά με τις διάφορες γεύσεις. Δηλαδή κάτι γλυκό με άρωμα που φέρνει σε μήλο. Απαλή και γλυκιά η μυρωδιά στην ατμόσφαιρα.




Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης "DEA"
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 16, 2015, 04:33 »
Calliope για τα δικά μου γούστα πάρα πολύ καλό καπνικό υγρό,ευκολοάτμιστο για όλη μέρα με μία απαλή γεύση χωρίς πολλές γλυκίλες.Καλό χτύπημα και αρκετά ντουμάνια.

moonlight Πολύ δυνατό καπνικό υγρό , πάνω κάτω στα ίδια με το καλλιόπη απλά λίγο πιο βαριά γεύση και πιο τσιγαρίσια,μου αρέσει αρκετά κ αυτό.

Παρήγγειλα βάση dea 14mg και άρωμα calliope μόλις τα έχω στα χέρια μου και ετοιμάσω το υγρό θα κάνω edit για info

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364