vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, azzazel, Sergios, Ηρακλης, lagoudakis, ipomonias, Xxristos

Twitter

Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Το θέμα έχει αφορμή τον μακροχρόνιο εθισμό σε κρύο ατμό και την αναζήτηση επισκευάσιμου με φυτιλοαντίσταση - κλώνου ή γνήσιου !!!!


Πάνε 3 χρονάκια παρέα με τον Ατμό και μακριά από το τσιγάρο !!!!


Όλον αυτό τον καιρό ο Α2 με συνόδευσε αξιοπρεπέστατα - αν εξαιρέσουμε το πρωτόγονο ξεκίνημα με ότι ατμοποιητή είχε τότε η αγορά - αν και τα καρτό σε τανκ και σήμερα ακόμα θεωρώ οτί είναι συμπαθητικά !!!!


Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε πρόσφατα/ένα σάββατο - λίγο πριν κλείσουν τα καταστήματα - όταν και ξέμεινα από επισκευάσιμο.


Βιαστικά, έπρεπε να αποφασίσω για αγορά νέου ατμοποιητή και πήρα έναν κλώνο kayfun lite plus - καλό ντουμάνι, εύκολο τελικά σετάρισμα αλλά......αλλά πολύ ζεστός ατμός για τα γούστα μου.


Καταλαβαίνω ότι σε κάποιους θα αρέσει - οτί ίσως είναι πιο τσιγαρίσια η αίσθηση του ζεστού.
Εμένα προσωπικά με κουράζει τελικά και βρίσκω πολύ πιο ευχάριστο τον κρύο ατμό - δεν αλλάζει και η θερμοκρασία στο στόμα που το θεωρώ πιο <<αθώο>>.


Περάσαν ήδη 4 εβδομάδες και δεν έχω ακόμα συνηθίσει το ζεστό άτμισμα - με όσους το συζήτησα μου είχαν πει σε 2 με 3 μέρες θα έχω συνηθίσει.


Ας υπάρχει και αυτό το θέμα για τους φίλους του κρύου ατμού και των εξελίξεων σε ανάλογους επισκευάσιμους - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 13, 2014, 01:44 »
Kayfun Lite Plus με 1,4-1,5 μικροκωλι και ο ατμος ειναι αρκετα δροσερος, σε καμια περιπτωση ζεστος αλλα οχι και παγωμενος. :P

Αποσυνδεδεμένος vouvouria

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 13, 2014, 02:21 »
Αν θυμαμαι καλα κρυο ατμο ειχαν το Α2 τανκ.Τωρα αν αναμεσα στην αντισταση και το στομα ειναι απλα ενας κενος σωληνας χωρις να φιλτραρεται απο καπου ο ατμος ειναι λιγο δυσκολο Γιαννη  να εχουμε κρυο

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 13, 2014, 03:06 »
Εγώ που απέκτησα πρόσφατα τον russian μου φάνηκε ψύχος ο ατμός του σε σύγκριση με τον dripper. Τώρα που τον συνήθησα οκ, παλεύεται. Αλλά τον κρύο ατμό ποτέ δεν τον συμπάθησα.

Πάντως, λογικά ο expromizer σε Long mode θα πρέπει να έχει αρκετά κρύο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος alexan985

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 17, 2015, 13:28 »
Ωραίο θεματάκι αυτό. Ψάχνω για ένα επισκευάσιμο με κρύο ατμό και να έχει καλή γεύσηόπως πχ ο lemo που έχω. Τον ατμίζω με 1,3-1,5Ω στα 14W. Θέλω ακόμα έναν γιατί μόνο με έναν βαριέμαι λιγάκι, κάτι να αλλάζει βρε παιδί μου. Ο kayfun μου δίνει χλιαρούτσικο ατμό, οπότε και είναι σε δεύτερη μοίρα για μένα. 'Εχετε καμιά πρόταση?

Διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2015, 13:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος L.G.

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+IATTY+RAM + ΟΔΥΣΣΕΑΣ + KILLER 705 = <3
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 17, 2015, 13:37 »
μια ακομη λυση στο θεμα , ειναι και το temprature control ,
του βαζεις τον ατμοποιητη που θες , κατεβαζεις την θερμοκρασια ακριβως εκει που την θες και εισαι αρχοντας !  :angel:
επισης δεν χρειαζεται να δωσεις 200 ευρω , στα 50 ευρω μαζι με μεταφορικα μου βγηκε εμενα το κλωνο hana μου με tc ,
και δοξασει τον θεο 3 εβδομαδες τωρα ολα τελοια !  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 17, 2015, 13:38 »
Ο expromizer που έχει ένα φιλος και τον δοκιμάζω κατά καιρούς έχει σίγουρα πιο κρυο αέρα από άλλους που εχω δοκιμασει...τον στηνει στα 1.4-1.6 αντίσταση και τον δουλεύει σε χαμηλα watt

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 17, 2015, 14:24 »
κ εγω αφου παραψαχτηκα αγοραζα εδινα και ξανα μανα  :)) μου εχουν μεινει και 11κα επισκευασιμοι 
μιας και δεν πουλαω.. απ το συρταρι θα τους βαλω σε μια βιτρινα για να βλεπω τα ευρα μου  :)) :))
αγανακτησα και εκανα ειδικη παραγγελια στον σετιν να μου φτιαξει δυο Α2 ΤΜ σε μεγεθος Α1  ;D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 17, 2015, 15:52 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Σε μεγεθος Α1 ?????
Λιγο ..... τεραστιος δεν θα ειναι ;;;  Αν σου αρεσει ομως....


Η γνωμη μου παντως ειναι οτι ατμό στη θερμ/σια του Α2 classic , δεν δινει κανενας ατμ/της απο τους ''μοντερνους''.


Επεσε στα χερια μου ενας Kayfun V2.1 και τον δοκιμαζω απο χθες.  Δεν ξερω με τη μεγαλη καμιναδα , λογο αποστασης , αν ειναι πιο κρυος ο ατμός.
Θα δουμε........... ;D




Υ.Γ.
Αν καποιος εχει εμπειρια απο τον V2.1 ας εκφρασει τη γνωμη του ......

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 17, 2015, 15:58 »
Από 2.1 δεν έχω εμπειρία, αν και ήθελα να το πάρω μια εποχή για το VV No.1. Από 3.1 όμως με το macrolon tank των 11ml που διαθέτω, ο ατμός είναι σίγουρα κρύος!

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 17, 2015, 16:03 »
μια ακομη λυση στο θεμα , ειναι και το temprature control ,
του βαζεις τον ατμοποιητη που θες , κατεβαζεις την θερμοκρασια ακριβως εκει που την θες και εισαι αρχοντας !  :angel:
επισης δεν χρειαζεται να δωσεις 200 ευρω , στα 50 ευρω μαζι με μεταφορικα μου βγηκε εμενα το κλωνο hana μου με tc ,
και δοξασει τον θεο 3 εβδομαδες τωρα ολα τελοια !  ;D ;D
Εχω την εντυπωση οτι δε θα δουλεψει αυτο !!
Ποια η ρύθμιση για το κατώτατο οριο θερμοκρασίας στο μοντ ?
Τι θερμοκρασία εχει ο  κρύος ατμός περιπου?
Ισως πιο καλη λυση να ηταν ενα είδους ψύκτρας στο ντριπ τιπ αλλα δεν εχω κατι υπό όψη μου
Δοκιμασε και [size=78%]koolada[/size]


https://shop.perfumersapprentice.com/p-6825-koolada-10-pg.aspx
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2015, 16:17 από IEROFANTIS »

Αποσυνδεδεμένος L.G.

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+IATTY+RAM + ΟΔΥΣΣΕΑΣ + KILLER 705 = <3
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 17, 2015, 16:22 »


200 fahrenait ειναι το μικροτερο μια χαρα ειναι  8)  για μενα προσωπικα παντα , δοκημασμενο με erl , kayfun 3 , kayfun 4 ..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2016, 00:11 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 17, 2015, 16:24 »
Ατμ/τες οι οποιοι εχουν την αντ/ση καθετα κατω απο το επιστομιο , δεν γινεται να εχουν κρυο ατμό.
Ο Kayfun V2.1 που αναφερα πιο πανω , λογο της αποστασης που αποκτα με τη μεγαλη καμιναδα ενδεχεται να εχει καπως πιο κρυο ατμο.


Ο Α2 εχει το cartridge (σωληναριο που περιεχει sera) , ακριβως επανω απο την αντ/ση και ο παραγωμενος ατμός οδηγειται περιφεριακα αυτου (οπως και στον Α2 Τ με την αμπουλα του Ego-t) και ετσι υπαρχει μια διαδρομη να διανυσει αναμεσα στο μεταλλο SS του κορμου του ατμ/τη και το πλαστικο σωληναριο  [ή SS σωληναριο (cartridge) απο τον Craven] , ωστε να φτασει στο επιστομιο .
Αναμεσα στο σωληναριο και το μεταλλο του ατμ/τη , υπαρχει και υγρασια που συμβαλει στην πτωση της θερμ/σιας.  Οποτε μονο με την αποσταση θα ηταν εφικτη πιστευω η πτωση της θερμοκρασιας σε ατμ/τη που η αντ/ση του ειναι κατω απο το drip tip.


Γνωμη μου παντα .........  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2015, 18:13 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 17, 2015, 16:29 »
Παντως η koolada λενε οτι κανει δουλεια τωρα δεν ειμαι και οι πλεον κατάλληλος να απαντήσω μιας και δεν εχω δοκιμασει αμα ξερει καποιο παιδι σχετικά ας μας πει .

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμος Ατμοποιητής με Αληθινά Κρύο Ατμό ??!!
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 17, 2015, 18:13 »
Τι ειναι αυτο φιλε ;;;         Koolada ????      :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8873 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538601 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238955 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12