vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Sergios, dkostas, maprix, white varadero, geotron

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« στις: Μαρτίου 06, 2014, 17:12 »
Λοιπον, εντυπωσεις ...


- Καφες, μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα, πολυ ισορροποιμενο υγρο με καλο χτυπημα και ωραια απαλη γευση - 8/10


- Δαμάσκηνο, επισης πολυ καλο υγρο. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν ειναι μπουχτιστικο, τοσο το
αρωμα του οσο και η γευση του ειναι πολυ διακριτικα οποτε μπορω να πω οτι ξεχωριζει απο τα φρουτενια που εχω
δοκιμασει κατα καιρους και με κουραζανε- 8/10 επισης.


Μπραβο παιδια, αρκετα καλα υγρα πιστευω πως θα τα πανε καλα μολις τα μαθει ο κοσμος.

Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 07, 2014, 18:45 »
Λοιπον σημερα παρελαβα και εγω αν και περιμενα ενα καπνικο και ενα οχι καπνικο μου ηρθαν βανιλια και μεντα δεν πειραζει ομως.εντυπωσεις
Μεντα:απο την αρχη ημουν προκατηλημενος γιατι οτι εχω δοκιμασει με μεντα δεν μου αρεσαν καθολου.γιαυτο το λογο δεν γεμισα το τανκ εβαλα λιγο.πρωτη τζουρα εκπληξη μου αλλαξε τον τροπο σκεψης,συνεχιζω και η αισθηση που μου αφηνε ηταν περιπου η ιδια με τις τριντεντ μεντα τις τσιχλες.με καθε εισπνοη σε δροσιζει κσι νομιζα οτι μου ανοιγει την αναπνοη και τη μυτη.ξεκαθαρη γευση μεντας και οχι υπερβολικα δυνατη-κακη αισθηση της που ηταν και ο λογος να την σιχαθω στο παρελθον.το μεγαλο μειον ομως για μενα ειναι οτι δεν μπορουσα να το ατμισω για πανω απο 10 λεπτα.εχει ενα ομορφο αρωμα και σου αφηνει μια ξεχωριστη αισθηση δροσιας και φρεσκαδας.για μενα ειναι ενα υγρο που το εχεις για να το ατμισεις μετα απο ενα ολοημερο υγρο το οποιο ομως σε καποια στιγμη σε μπουχτιζει και δεν καταλαβαινεις γευση,ατμιζεις λιγο μεντα σε δροσιζει σε φρεσκαρει και ξαναγυρνας στο υγρο σου ανανεωμενος.
Ιδιεταιρο υγρο και οχι για ολη την ωρα


Βανιλια:η βανιλια γενικοτερα σαν υγρο μου αρεσει οταν ειναι σωστη ουτε υπερβολικη ουτε πολυ λιγη και εδω μου αρεσε.ειναι ισσοροπημενη με την ζυγαρια να γερνει προς το λιγοτερο αρωμα χωρις αφτο να σημαινει οτι δεν κανει αισθητη την παρουσια της σε καμια περιπτωση δεν μυριζε φαρμακιλα οπως η βανιλια σε σκονη για τα γλυκα.ειχε αρωμα σαν να ειχαν αρωματισει γαλα με βανιλια απλα ηθελε λιγο παραπανω.υγρο που κανει και για ολη μερα
Τελος τα υγρα σε γενικες γραμμες ειναι αξιολογα προσεγμενη συσκευασια αλλα δεν ειναι κατι ξεχωριστο(για αυτα τα δυο μιλαω) που θα σε κανουν να τα βαλεις στη λιστα σου.παρολαυτα δεν μου φανηκαν καθολου ασχημα και μου αρεσε που δεν ειχαν υπερβολικο αρωμα που σε μπουχτιζει απλα θα τα ηθελα ενα κλικ παραπανω.
Τα υγρα τα δοκιμασα σε aqua με 2πλο microcoil στο 1.5 ωμ και οργανικο βαμβακι.
Αυτα απο μενα και ελπιζω αυτα που γραφω να ειναι χρησιμα

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 07, 2014, 20:34 »
Παρελαβα και εγω σημερα το πρωι και ευχαριστω την Nexxton E-cig
Tα υγρα που ηρθαν στα χερια μου ειναι το Bubble gum και το Tobacco deluxe
Ξεκινησα με το Βubble gum λογω του οτι δεν ειμαι και πολυ φαν των γλυκων υγρων και με το σκεπτικο "ελα μωρε δυο τζουρες και θα με μπουχτισει".
Αμ δε :)) μου αρεσε σε σημειο που ξεχαστηκα να δοκιμασω και το καπνικο.
Απο παραγωγη ατμου αψογο για την συσταση του.
Απο γευση θα μπορουσα να πω οτι ειναι μια τσιχλοφουσκα που κραταει την γευση της ολη μερα χωρις να χανει την φρεσκαδα της αλλα και να σε μπουχτιζει.Δεν με κουρασε καθολου πραγμα που δεν το εχω συναντησει σε γλυκο υγρο στα 5 χρονια που ατμιζω.Θα το ξανα εκανα ανετα χωρις δευτερη σκεψη.
Απο χτυπημα για 24αρι που ζητησα και αυτο γιατι δεν ειχε παραπανω :)) μπορω να πω σιγουρα οτι ειναι 24αρι  :yes:
Με αριστα το 10 θα βαλω 9 και οχι τπτ αλλα να μην παιρνουν τα μυαλα σας αερα εκει περα  :)) :))
Το Tobbaco deluxe αυριο πρωι πρωι με το καφεδακι και εντυπωσεις την ιδια ωρα οπως και σημερα ;)
Ερωτησουλα ......αρώματα απο την εταιρια υπαρχει περιπτωση να φερετε? ::)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 08, 2014, 02:38 »

Σήμερα το μεσημέρι λοιπόν, παρέλαβα κι εγώ την ....αλεξίσφαιρη συσκευασία με τα δύο κουτάκια που περιείχαν το χαρτάκι αυτό και τα κλεισμένα στο πλαστικάκι μπουκαλάκια και δύο πολύ όμορφα διαφημιστικά-ενημερωτικά φυλλάδια.
Στις συσκευασίες αναφέρονταν όλα τα απαραίτητα, κατασκευαστής, περιεκτικότητα σε νικοτίνη βάρους κατ' όγκο, best before κλπκλπ
Αφού ξεφορτώθηκα άμεσα τα κουτάκια και τα χαρτάκια (όχι τα φυλλάδια), άνοιξα το πρώτο μπουκαλάκι....
Strawberry έγραφε απέξω.   :hmmm: :hmmm: :hmmm: Αδυναμία μεγάλη.... Μου αρέσει η φράουλα.... Έλα όμως που όταν το άνοιξα δεν μύριζε ακριβώς όπως περίμενα..... Μου θύμιζε κάτι αυτό το άρωμα, αλλά δεν μπορούσα να το θυμηθώ τι ήταν.... Έσπαγα το κεφάλι μου!!!! ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, αλλά δεν ήξερα τι διάτανο μου θύμιζε..... Δεν είχα σκοπό να το δοκιμάσω επιτόπου και αν και μπήκα στον πειρασμό λόγω της οικειότητας (ή και ανάμνησης) του αρώματος, τελικά άντεξα... Έπρεπε να έχω βλέπεις καινούρια αντίσταση...

Το δεύτερο έγραφε classic tobacco, το άρωμά του όμως από το μπουκαλάκι (το οποίο παρατήρησα ότι ήταν διαφορετικό από το άλλο και μου άρεσε περισσότερο) δεν πρόδιδε κάτι για το περιεχόμενο και κυρίως για τη γεύση του καπνού που αναμένεται από το όνομα και γενικότερα υπήρχε μια ανεπαίσθητη ιδέα αρώματος, κάτι που επίσης μου κέντρισε το ενδιαφέρον και έδινε ένα έξτρα κίνητρο για τη δοκιμή του.

Φτάνοντας στο σπίτι, ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν να ρωτήσω τη Βάσω αν της θύμιζε κάτι το άρωμα από το μπουκαλάκι της φράουλας...... Φυσικά!! μου είπε, είναι το άρωμα που είχαν αυτά τα στυλό που είχ......... ΤΟΜΠΟΛΑ!!!! ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!! Αυτό ήταν!!!! Ήταν το άρωμα που είχαν αυτά τα στυλό που είχαΝΕ τα κορίτσια με τα πολλά χρώματα όταν πηγαίναμε Γυμνάσιο!!! ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!!!! Το μυστήριο λύθηκε!!!! ΚΑΙ ΝΑΙ!!! Μου άρεσε αυτό το άρωμα!!!!
Την δοκίμασα λοιπόν τη "φράουλα" Strawberry (που τελικά δεν είναι ΜΟΝΟ φράουλα) στον κλώνο immortalizer.... ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που μύρισα τόσες φορές πριν, ήταν και αυτό που αντιλήφθηκα και σαν γεύση όλο το απόγευμα. Μου άρεσε λοιπόν η φράουλα που δεν είναι ΜΟΝΟ φράουλα, και μου έφερε αναμνήσεις από τα χρόνια της αθωότητας.... :thumpup: :thumpup:

Με φρέσκια αντίσταση και στον THE Dripper αργότερα έγιναν (και συνεχίζονται μέχρι τώρα 8) 8) ) και οι δοκιμές του classic tobacco.Από τις πρώτες τζούρες, είναι ξεκάθαρο ότι ΔΕΝ είναι αυτό που μπορεί να περιμένει κάποιος από την ανομασία. Πρόκειται ΣΑΦΩΣ για καπνικό υγρό, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα κλάσικ. Η γεύση του, μου θύμισε κάπως κάποιο υγρό natura που είχα δοκιμάσει πριν δύο περίπου χρόνια και δεν μου άρεσε. Όμως αυτό έχει κάτι διαφορετικό. Έχει ίσως και κάποια ιδέα από τη γεύση του cold ducat της inawera (που προσωπικά μου αρέσει) αλλά απειροελάχιστη. Ίσως τώρα που το επεξεργάζομαι λίγο περισσότερο, έχει κάπως και μια αίσθηση σαν αυτή που αφήνει το cigarillos. Πάντως, αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι η γεύση του είναι πολύ πιο έντονη από το άρωμά του όταν προσπαθείς (πράγματι προσπαθείς όμως) να το αισθανθείς ανοίγοντας το μπουκαλάκι. Δεν είναι ένα μονοδιάστατο υγρό και αν έπρεπε να το κατατάξω κάπου θα έλεγα ότι είναι μάλλον ένα υγρό που γενικότερα κλίνει προς τα πουροειδή με ένα ελαφρύ (σχεδόν ανεπαίσθητο) άρωμα κατά το άτμισμα.

Γενικά λοιπόν, και τα δύο υγρά μου άρεσαν αρκετά. Ειδικά η Strawberry (που δεν είναι μόνο φράουλα) αποτέλεσε έκπληξη για μένα, ενώ το classic tobacco είναι ένα ιδιαίτερο σαφώς καπνικό υγρό, καλό για τη συνοδεία ποτού ή άλλων ξεχωριστών στιγμών. Αν έπρεπε να διαλέξω πάντως υγρό για όλες τις ώρες (παραδόξως) θα επέλεγα τη φράουλα. Και τα δύο υγρά, έχουν πολύ καλή παραγωγή ατμού, ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς ότι είναι 50-50 και έχουν το ανάλογο χτύπημα
Δεν θα βάλω σε αυτά κάποιο βαθμό, δεδομένου ότι δεν υπάρχει για μένα κάποια απόλυτη κλίμακα με βάση την οποία να μπορώ να το κάνω.

Είπα να γράψω δυο λέξεις.... Ίσως το παράκανα, αλλά πρέπει να ευχαριστήσω και τον Παύλο για την κίνησή του (παρότι μάλλον δεν είδε το δεύτερο pm) ;D ;D



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2014, 02:57 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 08, 2014, 11:42 »
Παρελαβα και εγω τα υγρα λοιπον ...Σε αψογη συσκευασια!!(φοτο δεν βαζω ..εβαλαν αλλοι ηδη!!)

Προσεγμενα ολα τους, στα κουτακια τους ,ολες οι επισημανσεις(ποσοτητα νικοτινης,ευρωπαικες οδηγιες,κτλ ,κτλ!!)

Τα υγρα δοκιμαστικα σε SM σοκολατακι με καινουργιες αντιστασεις ,και στις δυο περιπτωσεις..

ΣΟΚΟΛΑΤΑ - Αρχισα με αυτο, γιατι τα τελευταια χρονια ατμιζω μονο καπνικα,και ειπα ας δοκιμασω αυτο πρωτα ..με πιο καθαρη γευση.
Σιγουρα γλυκο πολυ για εμενα ...αλλα περι αυτου @ωλοκυθοπιτα ορεξεως.!! :))...Εντονη γευση σοκολατας ,με χαρακτηριστικη επιγευση Βανιλιας Στο Τελειωμα.
Σιγουρα υγρο 50/50 απο παραγωγη ατμου και χτυπηματος!!!


DAVIDOF- Ολοκληρωμενη γευση Καπνικου ,βαρυ σωμα στη γευση και στη γλωσσα (οπως κατα την γνωμη τα καπνικα πρεπει να ειναι) με ιχνη καρπων στη επιγευση του..παρα πολυ καλο καπνικο για τα γουστα ..μπορει να κουρασει για ολη την ημερα!!!

Επισης να επισημανω οτι τα υγρα που ειχα ηταν 18mg ,και πως προς εκπληξη μου ,Τηρουν τον τιτλο αυτον, ως προς την ποσοτητα της νικοτινης που δηλωνουν.!

Μια παρα πολυ προσπαθεια απο τα παιδια της Νexxton ,που κατα εμε αξιζει προσοχης & επιλογης ..γιατι πανω απο ολα πλουτιζεται η ατμιστικη μας ποικιλια!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 09, 2014, 10:23 »
Επανερχομαι για το Tobacco deluxe μαις και χθες δεν τα καταφερα να πω εντυπωσεις.
Χωρις πολλα πολλα ειναι ενα απο τα καλυτερα καπνικα που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα.
Ψαχνω απο χθες το πρωι να προσδιορισω την συσταση του και δεν μπορω.
Στον χωρο αφηνει ενα απιστευτο αρωμα που θυμιζει τις καραμέλες φλοκες.
Οπου πηγα δεν με αφηναν να φυγω  :))
Σαν γευση ομως δεν εχει καμια σχεση με το αρωμα που αφηνει εξω.
Δεν ειναι γλυκο με τπτ.
Πικρο δεν ειναι.
Ουδετερο δεν ειναι.
Τι ειναι οεο? :wall: :))
Δεν ξερω αλλα οτι και να ειναι θα μπορουσα το κανω μονιμα σε ολη την διαρκεια της μερας του μηνα του χρονου κτλ κτλ  :))
Παει με ολα  :yes:
Οι εντυπωσεις απο τα δυο υγρα που δοκιμασα ειναι αριστες και δειχνουν πολυ προσεγμένα υγρα.
Αν ηταν και η τιμη τους πιο δελεαστικη για τα 10 ml θα εμπαινα στον πειρασμο να δοκιμασω και τα υπολοιπα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 30, 2014, 11:47 »
Κατ'αρχήν μου άρεσε που ξεφορτώθηκαν (άλλαξαν) τις ονομασίες των Tobacco υγρών τους. Δεν μπορώ άλλο πια να βλέπω cammell, danheal, maxxbro κλπ...Ισως είναι καλά για τους πρώϊμους καπνιστές που δοκιμάζουν να ατμίσουν πρώτη φορά...αλλά ίσως να μην είναι ούτε και για αυτούς.
Royal Blend:
Μου πρότειναν ένα για δοκιμή όταν εκανα παραγγελία στην Nextonn, και ξαναπήρα. Πάρα πολύ καλό. Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα το τελείωσα.
Plum:
To πρότεινε η τηλεφωνήτρια σαν δωράκι συμπλήρωμα στις υπόλοιπες παραγγελίες μου, και έχω κάνει μόνο λίγα "τραβήγματα" μόλις τώρα, και είναι πολύ καλό.... :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 11:19 »


Με το που τελείωσα την δοκιμή των DEA που είχα αναλάβει, πέρασα τη βόλτα μου από το e-tsigaro Κέρκυρας,όπου όπως μου είχαν πει, είχαν πέντε δεκάμελα της Innovation Flavours γιαδοκιμή. Αφού τα άνοιξα να πάρω μια πρώτη μυρωδιά, έφυγα έχοντας μαζί μου τα Apple, Classic Tobacco, Cuba, Tobacco Deluxe και Vanilla, με αλφαβητική σειρά. Η εταιρεία λοιπόν έχει έδρα τη Βουλγαρία. Κατασκευάζει υγρά αναπλήρωσης και πουλά αξεσουάρ όπως θήκες και lanyard καθώςκαι κάποια σετ βασικών ητ (ego& clearomiser). Τα υγρά της χωρίζονται σε 3 κατηγορίες: καπνικά με 12 γεύσεις, φρούτα με 10 γεύσεις και γλυκά με 8 γεύσεις. Η συσκευασία αποτελείται από ασφαλισμένο με ζελατίνη κοντόχοντρο μπουκαλάκι των 10ml, μέσα σε μοβ κουτάκι, πάνω στο οποίο απεικονίζεται κάτι που να παραπέμπει στη γεύση του υγρού. Η εταιρεία επίσης, προσφέρει υπηρεσίες ΟΕΜ, όπου μπορεί κάποιος επαγγελματίας του χώρου να διαμορφώσει το κουτάκι και να ονομάσει το υγρό όπως θέλει, ή να κάνει συνδυασμούς φτιάχνοντας νέες γεύσεις, ή γενικά να έχει το δικό του brand κατάπαραγγελία. Τα Classic Tobacco, Cuba και Tobacco Deluxe ανήκουνστα καπνικά, το μήλο στα φρούτα φυσικά και η Vanilla στα γλυκά.







0mg,Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, 2.0Ω, Kanthal D 0.28mm MC, 3mm.


Εντελώς διάφανο το υγρό από ότι είδα μόλις το έβγαλα από το ομολογουμένως εντυπωσιακό κουτάκι το οποίο απεικονίζει ένα χωνάκι παγωτό βανίλια (προφανώς!). Πολύ ωραίο και το άρωμά του επίσης, το οποίο έχει έντονο το στοιχείο της βανίλιας αλλά σεένα γλυκό υπόβαθρο. Αυτό μου δημιούργησε δύο ανησυχίες. Η πρώτη, αφορούσε την πιθανότητα ύπαρξης βουτύρου, πράγμα το οποίο δεν ήταν αισθητό στο άρωμα, αλλά την έχω πατήσει αρκετές φορές έτσι στο παρελθόν. Η δεύτερη, αφορούσε την πιθανότητανα είναι πολύ γλυκό και μπουχτιστικό. Με αυτά στο μυαλό μου, γέμισα τον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Η γεύση στην αρχή ήταν πραγματική αποκάλυψη. Ευχάριστα γλυκιά βανίλια, περισσότερο βανιλίνη θα έλεγα, με υφή κρέμας και αίσθηση καραμέλας, χωρίς όμως την ύπαρξη της παραμικρής νότας από αυτές τις γεύσεις. Η ρινική εισπνοή ήταν πάρα πολύ ευχάριστη, με την βανίλια να εναλλάσσεται με το γλυκό της κομμάτι, ενώ στη ρινική εκπνοή η όλη αίσθηση του υγρού αποκτούσε αρκετό βάθος. Το ντουμάνι πλούσιο και το χτύπημα, ανύπαρκτο, απολύτως φυσικό βέβαια για μηδενικό υγρό. Παρόλα αυτά, αφήνει μια τραχιά αίσθηση στον ουρανίσκο, τη μύτη και τη γλώσσα, πράγμα που ίσως να σημαίνει αρκετή Pg στη βάση. Άτμισα με ευχαρίστηση το τανκ μέχρι τέλους, αν και κάπου στη μέση το συνήθισα και άρχισενα μου βγάζει κάτι το ελαφρά χημικό. Σίγουρα όχι ευχάριστη εξέλιξη, αλλά δεν είναι τόσο έντονη ώστε να αφήσεις το υγρό στην άκρη. Η επίγευσή του είναι διακριτική και γλυκιά και δεν επιμένει για πολλή ώρα, πράγμα το οποίο ανάλογα τη στιγμή μπορεί να αποτελέσει κάτι θετικό ή κάτι αρνητικό για το υγρό αυτό. Γέμισα με σκέτη βάση τον ατμοποιητή, 87/13 vg με 5mg νικοτίνη. Οι πρώτες τζούρες ήταν όνειρο, καθώς η λίγη νικοτίνη και η πλειοψηφία VG έδωσε στο υγρό σώμα και πλούσια γεύση, και το χτύπημα έγινε ευχάριστα αισθητό. Μετά από μισό περίπου ml, η γεύση άρχισε να σβήνει σιγά σιγά. Ευχάριστη συνολικά η εμπειρία, αν και δεν ξέρω αν προσφέρεται για all day αυτότο υγρό. Επίσης, λόγω της μηδενικής περιεκτικότητας σε νικοτίνη, δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο κάποιες περιεκτικότητες το κάνουν δυσάρεστο, αφήνοντας χαρακτηριστικό κάψιμο στη γλώσσα. Να πω την αλήθεια, δεν της το χα της εταιρείας. Νομίζω ότι δίκαια θα πάρει ένα 84/100.






0mg, Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, 2.0Ω, Kanthal D 0.28mm MC, 3mm.


Το επόμενο υγρό της εταιρείας, χαρακτηρίζεται από ένα καταπράσινο μήλο στο κουτάκι. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη. Εξαιρετικό άρωμα πράσινου μήλου, με όλες τις χαρακτηριστικές νότες να είναι παρούσες. Ελάχιστα γλυκιά μυρωδιά, οξύτητα και γενικά αν το μυρίσει κανείς με κλειστά μάτια θα του φέρει στο νου εκείνη τη στιγμή που έχει τραβήξει την πρώτη δαγκωνιά σε ένα πράσινο τραγανό μήλο και έχει μοσχομυρίσει το δωμάτιο. Έχω φάει αρκετές φόλες από παρόμοια υγρά οπότε με επιφύλαξη γέμισα τον ατμοποιητή. Η γεύση στην αρχή είναι αρκετά γλυκιά, όμως στη διάρκεια της τζούρας εξελίσσεται. Σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στην ένταση του αρώματος που έχει το υγρό στο μπουκαλάκι, αλλά η γεύση είναι αρκετά καθαρή, και περισσότερο μοιάζει με χυμό μήλου παρά με μήλο ατόφιο. Στη ρινική εισπνοή το άρωμα είναι κάπως ενοχλητικό, με μία απροσδιόριστη μυρωδιά να προπορεύεται και μετά να ακολουθεί το μήλο, το οποίο εμφανίζεται και εξαφανίζεται αστραπιαία. Στη ρινική εκπνοή όμως, η αίσθηση είναι εξαιρετική. Το ντουμάνι είναι πλούσιο και το χτύπημα απλά λείπει. Πέρα από μια απαλή ξηρότητα που μένει μετά τη τζούρα, δεν μένει καμία υπόνοια χτυπήματος. Αυτή η ξηρότητα μάλιστα, νομίζω ότι βοηθάει να προσομοιαστεί η αίσθηση του δαγκώματος της φλούδας του μήλου. Μεγάλο μείον κατά τη γνώμη μου, είναι η οξύτητα η οποία γίνεται ελάχιστα αισθητή στη γλώσσα κατά τη διάρκειατης τζούρας, ενώ η επίγευση είναι επίμονη και ευχάριστη, με διακριτική γλυκάδα, μήλο και οξύτητα να εναλλάσσονται με τυχαία σειρά μεταξύ τους, αφήνοντας στον ουρανίσκο μια πολύ ευχάριστη αίσθηση. Άτμισα το τανκ μέχρι τέλους με ευχαρίστηση, χωρίς να με κουράσει, να με μπουχτίσει ή με οποιονδήποτε τρόπο να με δυσαρεστήσει. Εγώ σίγουρα δεν θα μπορούσα να το ατμίσω όλη μέρα, καθώς νομίζω πως το μήλο δεν συνδυάζεται καλά με καφέ ή έντονα ποτά. Αντιθέτως,κάποιος ο οποίος πίνει τσάι και λευκά δροσιστικά ποτά νομίζω πως θα κάνει καλό πάντρεμα. Νομίζω ακόμα πως ίσως έκανε καλό συνδυασμό με παγωμένα λευκά κρασιά και μπύρα τύπου Corona. Αφού άδειασε το τανκ, γέμισα με σκέτη βάση. Στις πρώτες τζούρες, το υγρό ανέβηκε δυο επίπεδα, καθώς το ελαφρύ χτύπημα της 5ρας ήρθε και έδεσε, ενώ ηέξτρα Vg του έδωσε πολύ γεμάτη αίσθηση. Μετά από σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, η γεύση άρχισε να σβήνει και στο τέλος του τανκ, έμεινε μια ευχάριστη, φρουτένια, διακριτικά γλυκιά και αρωματισμένη βάση. Θα περίμενε κανείς να δει υψηλή βαθμολογία ύστερα από τα παραπάνω. Παρόλα αυτά, παραμένω συγκρατημένος καθώς νομίζω ότι με μικροδιορθώσεις το υγρό μπορεί να ανελιχθεί σε κορυφαίες θέσεις στις προτιμήσεις των ατμιστών. Παραμένει όμως ένα από τα καλύτερα μήλα που έχω ατμίσει. 85/100






0mg, Kayfun 3.1ES Clone, nano kit, 2.0Ω, Kanthal D 0.28mm MC, 3mm.


Ανοιχτό κίτρινο το χρώμα αυτού του υγρού, το οποίο μας έρχεται στο κλασσικό μοβ κουτάκι, αυτή τη φορά με πράσινο φύλλο στο μπροστινό μέρος. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη μόνο για να ανακαλύψω ότι εκτός από μια γλυκάδα δεν υπήρχε κάτι άλλο να διακρίνω στη μυρωδιά του. Γέμισα τον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα τη δοκιμή μου. Μια απαλή και διακριτική, σχεδόν ανύπαρκτη καπνική γεύση, συνοδευόμενη από λίγη βανίλια και ίσως μέλι γέμισε το στόμα μου. Αρκετά ευχάριστη αυτή η αρχική εντύπωση αλλά δεν έμελλε να κρατήσει. Όσο το άτμιζα και το συνήθιζα, τόσο χειρότερο γινόταν. Η γλύκα ανέβαινε κατά πολύ σε ένταση με αποτέλεσμα να πνίγει τα πάντα, ενώ το καπνικό κομμάτι του υγρού, κατάντησε από ευχάριστο και μελένιο, να είναι κάτι διακοσμητικό και μάλιστα με άσχημο τρόπο. Μάλιστα, όσο προχωρούσε η δοκιμή, νομίζω ότι αναγνώρισα αρκετές χημικές νότες οι οποίες δεν έπρεπε να είναι εκεί. Άτμισα το τανκ μέχρι τέλους, ομολογώ με όχι και τόση ευχαρίστηση αφού όσο το συνήθιζα τόσο πιο πολύ γλυκό γινόταν. Στη ρινική εισπνοή η μυρωδιά ήταν γλυκιά και άσχημη ενώ στη ρινική εκπνοή ήταν εντελώς ουδέτερη. Το χτύπημα φυσικά ανύπαρκτο ενώ το ντουμάνι πλούσιο. Η αλήθεια είναι ότι όταν διαβάζεις για κλασσικό ταμπάκο στην ονομασία του υγρού, περιμένεις ένα ξερό καπνικό το οποίο ίσως και να μπορέσει να αποτελέσει εισαγωγικό κόμβο για κάποιον νέο στο άτμισμα. Δυστυχώς το μόνο το οποίο μπορώ να πω γι αυτό το υγρό, είναι ότι στην ουσία είναι μια παραλλαγή της βανίλιας την οποία και άτμισα πρώτη πρώτη. Με όλα αυτά στο μυαλό, νομίζω ότικαι το 54/100 που θα του δώσω τελικά, είναι κάτι παραπάνω από δίκαιο.






0 mg,Erlkonigin Clone, 1.9Ω,Kanthal A1 0.25mm, MC2mm.


Ελάχιστα πιο σκούρο το χρώμα αυτού του υγρού, το οποίο μας έρχεται σε ένα κουτάκι ίδιο με το προηγούμενο με την μικρή διαφοροποίηση του πιο σκούρου υπόβαθρου. Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεστε εσείς την έννοια ενός Deluxe Tobacco, αλλά εγώ τουλάχιστον περιμένω κάτι ευχάριστα καπνικό με μαλακή γεύση αλλά χωρίς να κάνει υποχωρήσεις στην ένταση και τον χαρακτήρα. Ίσως ζητάω πολλά από μια εταιρεία η οποία είναι σχετικά νέα στο χώρο, αλλά στο φινάλε, ποια εταιρεία δεν είναι σχετικά καινούρια? Έφερα λοιπόν το μπουκαλάκι στη μύτη και διαπίστωσα και πάλι την έλλειψη αρώματος. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Ελάχιστη, αλλά με άσχημο τρόπο έντονη καπνική γεύση, με μαύρη σοκολάτα κακής ποιότητας και μάλιστα σε υπερβολική ποσότητα, είναι τα κύρια χαρακτηριστικά αυτού του υγρού. Επέμεινα όμως και του έδωσα και δεύτερη ευκαιρία, μάταια όμως, καθώς το υγρό δεν έδειχνε σημάδια βελτίωσης. Άφησα λίγο ατμό να περάσει στη μύτη και εκεί η οξύτητα της σοκολάτας ήταν έντονη αλλά με άσχημο τρόπο καθώς έδινε την αίσθηση από καπνά με κάτι χαλασμένο. Στη ρινική εκπνοή η αίσθηση ήταν τελείως ουδέτερη, με έντονα και πάλι τα σημάδια της κάκιστης σοκολάτας. Το ντουμάνι πλούσιο και το χτύπημα φυσικά εντελώς ανύπαρκτο, αλλά παρόλη την μπερδεμένη και σχετικά άσχημη γεύση, η αίσθηση του ατμού είναι κάπως ευχάριστη. Αλλά μόνο η αίσθηση καθώς η γεύση, όχι και τόσο. Δεν μπόρεσα να το ατμίσω μέχρι τέλους, και με απογοήτευση έστρεψα τις ελπίδες μου στο Cuba και άδειασα τον ατμοποιητή, δίνοντας ένα 44/100.






0 mg,Erlkonigin Clone, 1.5Ω,Kanthal A1 0.25mm, MC2mm.


Τελευταίο από τα υγρά που μου παραχωρήθηκαν για δοκιμή, και έπιασα στα χέρια μου το μοβ κουτάκι που απεικονίζει ένα ποτήρι «Ron y Cola» και τη σημαία της Κούβας. Παράξενο, καθώς η εταιρεία το κατατάσσει στα καπνικά της. Εντελώς διάφανο το υγρό, γεγονός το οποίο ανέβασε την καχυποψία μου. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη. Με κόπο κατάφερα να αναγνωρίσω μια ζαχαρένια μυρωδιά και απολύτως τίποτα άλλο. Η ελπίδα μου γεμίζοντας τον ατμοποιητή, ήταν να συναντήσω ένα βαρύ πουρένιο υγρό, με δυνατή αλλά γλυκιά γεύση ρούμι. Όχι μόνο δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου, αλλά μου δημιούργησε και απορίες. Το υγρό είχε μια γεύση γλυκιά, που παρέπεμπε σε γλυκό με ψητή ζύμη, ενώ έδινε την εντύπωση ότι είχε και κανέλα, μόνο εντύπωση όμως, αφού στην πραγματικότητα μάλλον άρωμα κόλα ήταν. Ή τουλάχιστον θα ήθελε να είναι. Για τηνακρίβεια, το υγρό μου έδωσε την αίσθηση ότι ήθελε να προσομοιάσει κάτι σαν Danish, με όλα τα στοιχεία να είναι εντελώς υποτονικά. Συνέχισα να το ατμίζω με την ελπίδα να μπορέσω να αναγνωρίσω κανένα στοιχείο ακόμα αφού το συνηθίσω αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Το μόνο που έχει να δώσει αυτό το υγρό, είναι μια έντονη γλυκάδα και ένα αίσθημα ζύμης και κανέλας. Αλλά μουσαντένιας κανέλας, Τα ίδια αισθήματα μου προξένησε και η ρινική εισπνοή αλλά και η εκπνοή, με το ντουμάνι να είναι άφθονο και το χτύπημα κάπως υπαρκτό, παρότι πρόκειται για μηδενικό υγρό. Δεν μπόρεσα με τίποτα να καταλάβω ούτε τι σχέση έχει το υγρό με την Κούβα, ούτε τι δουλειά έχει στα καπνικά της εταιρείας. Περισσότερο θα του ταίριαζε νομίζω η ονομασία Serbet παρά οτιδήποτε άλλο. Τελικά, κατέληξα στο ότι πρόκειται για κάτι εντελώς απροσδιόριστο, το οποίο όμως οι λάτρεις της γλυκάδας μπορεί και να λατρέψουν. 40/100 με αρκετή επιείκεια.



Ξεκίνησε καλά και δυναμικά αυτή η δοκιμή αλλά δεν τελείωσε και έτσι. Πληροφορίες για την σύσταση των υγρών δεν βρήκα, αλλά τείνω στην πλειοψηφία της Vg. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα εγώ. Πρόκειται για άλλη μια entry level εταιρεία, την οποία προσωπικά δεν πρόκειται να προτιμήσω. Παρόλα αυτά, σε έναν νέο ατμιστή θα σύστηνα με ευχαρίστηση μια δοκιμή της βανίλιας και του μήλου, σαν επιλογές «παιχνιδιού» ώστε να έχει γεύσεις να αλλάζει. Σε κάποιον ο οποίος έχει κάψει αρκετά ml στην ατμιστική του καριέρα, πάλι με επιφύλαξη θα πρότεινα μόνο το μήλο. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, καθώς η εταιρεία βγάζει αρκετά υγρά και μόνο από τα πέντε που δοκίμασα εγώ δεν νομίζω ότι μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα. Μπορώ όμως ναπω ότι δεν ενθουσιάστηκα. Εκτός από το μήλο, το οποίο όποτε έχω όρεξη για φρουτάκι, θα μπορούσε να βοηθήσει επαρκώς. Και πάλι ευχαριστώ το Θάνο και την Ελευθερία από το e-tsigaro Κέρκυρας που μου τα εμπιστεύτηκαν.

Όλες τις δοκιμές μου, μπορείτε να τις βρείτε στο http://cruiser79.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 31, 2015, 18:01 »
Σήμερα δοκίμασα το  "Arabic Tobacco" - "Γεύση Αραβικού Καπνού με ελαφρώς γλυκές νότες" Είναι η περιγραφή του.
Από τα καλύτερα καπνικά που έχω δοκιμάσει, μεστή γεύση, (αλλά όχι βαριά) γλυκιά επίγευση και δεν κουράζει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 31, 2015, 19:29 »
Με τα υγρά της εταιρείας αυτής, παρατήρησα ότι αποδίδουν καλύτερα σε εργοστασιακούς ατμοποιητές, παρά σε επισκευάσιμους. Ιδιαίτερα τα καπνικά τους. Γι αυτό και σταμάτησα και δεν προχώρησα σε δοκιμή περεταίρω!

Με το υγρό το οποίο όμως έπαθα πραγματικά μεγάλη ζημιά, είναι η σοκολάτα τους!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 31, 2015, 20:32 »
Πολύ σημαντική παρατήρηση αυτή. Πρέπει να επισημάνουμε τα υγρά που κάνουν καλύτερη εντύπωση σε εργοστασιακούς, για να ξεσκουριάσουν λίγο και οι Ναυτίλοι μας  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 31, 2015, 22:33 »
Βασικά αυτό που πρέπει να επισημάνουμε είναι ότι μια εταιρεία αποφάσισε να ξεφύγει από την πεπατημένη και από το trend της εποχής (€1/ml) και έφτιαξε υγρά σε μεγάλη ποικιλία, χαμηλές τιμές και χωρίς απαίτηση ακριβού εξοπλισμού για να τα απολαύσεις.

Και κάποια από αυτά είναι υπέροχα σε επισκευάσιμο. Ενδεικτικά, σοκολάτα, βανίλια, μήλο.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 31, 2015, 22:57 »
Έχοντας δοκιμάσει όλα τα γλυκά και φρουτώδες της εταιρείας, το μόνο που δεν με ενθουσίασε τόσο ήταν το Blueberry, τώρα έχω και σε Magma και σε K4 σοκολάτα η οποία είναι από τις αγαπημένες μου (μου αφήνει γεύση κρέμα σοκολάτας παρά σκέτη σοκολάτα), ενώ η βανίλια, forest fruit και bubble gum ήταν εξίσου από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Για καπνικά δεν έχω να πω κάτι μιας και έχω πλέον καιρό που σταμάτησα να κάνω, δοκίμασα όμως το royal blend το οποίο μου φάνηκε αρκετά καλό.

Αποσυνδεδεμένος metalllinos

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 01, 2015, 13:00 »
Η συγκεκριμένη εταιρία βγάζει μπόλικες γεύσεις, πολλές θα έλεγα. Έχω δοκιμάσει μερικές και θα δοκιμάσω και άλλες σύντομα οπότε και θα επανέλθω.
Θα συμφωνήσω με τον Τρύφωνα για την σοκολάτα της innovation ότι είναι φανταστική! Είναι η καλύτερη σοκολάτα που έχω δοκιμάσει ποτέ. Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να υπάρχει και λίιιιιιιιιιιγη βανίλια μέσα και γιαυτό εξηγείται η γλυκιά της γεύση. Βέβαια αυτό είναι που αναδεικνύει και την φοβερή της γεύση σχετικά με τις υπόλοιπες του εμπορίου.


Αυτό το υγρό όμως που πρέπει να δοκιμάσετε είναι η βανίλια της. Η βανίλια της innovation είναι η καλύτερη βανίλια που έχω ατμίσει ποτέ. Ζωντανό άρωμα και πολύ καθαρό, και παράλληλα το υγρό είναι ''γλυκό σαν βανίλια''.


Δοκίμασα και το 1001 νύχτες επειδή μου άρεσε το όνομα του αν και είναι καπνικό που πλέον τέτοια ατμίζω σπάνια. Πολύ έντονο, ανατολίτικο άρωμα με ολίγον από τασάκι που δε μου άρεσε προσωπικά. Λάτρεις των έντονων καπνικών (μάλλον νεοεισερχόμενοι στο η.τ.) πιθανόν να το βρουν πολύ καλό.


αυτά για την ώρα... θα επανέλθω για τα επόμενα










Αποσυνδεδεμένος savvis66

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Carto με λεμόνι στο μπαλκόνι κ' η pg μου φουντώνει
Απ: Υγρά αναπλήρωσης InnoVation Flavours
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 01, 2015, 14:30 »
Ξεκίνησα τις δοκιμές με τα φρουτένια-γλυκά.Το plum πότε άνοιξα το μπουκάλι πότε το άδειασα δεν κατάλαβα :laugh1: :laugh1: :laugh1: Ωραίο καθαρό άρωμα δαμάσκηνου και φοβερά ευχάριστο και ξεκούραστο(για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον).Επίσης πιπίλα έφυγε και το forest fruits.θα συνεχίσω τις δοκιμές και στις υπόλοποιπες γεύσεις μιας που στα πρώτα τα πήγαμε πολύ καλά. Χρόνος και nakamichi να υπάρχει :idiot1: :laugh1: .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172266 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364