vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, grag, Ηρακλης

Twitter

Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑ, ΑΑΑ 1.5V και φορτιστές (όχι για η.τ.).

Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Τις έχω πάρει για έναν δικό μου φακό-προβολέα  
    


http://www.teomav.gr/2014/05/keeppower-26650-4500mah-li-ion.html#.VukQycvsT_U

Ευχαριστώ θα τις έχω υπόψιν!Τίποτα απο Fasttech, cvapor κτλπ, να του δώσω και κάτι πιο οικονομικό?

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Για την ώρα δε στέλνει μπαταριές κανένα από αυτά τα site

Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Για ποιο λόγο δε στέλνουνε ,τι έγινε?

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μεταφέρει πλέον μπαταρίες η Swiss Post που τα έστελναν

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
μια ερώτηση επειδή διάβασα όλο το νήμα και δεν είδα κάπου να αναφέρεται
από ότι ξέρω οι μπαταρίες ΑΑ είναι 1.5v
οι μπαταρίες που βλέπω οι επαναφορτιζόμενες είναι 1.2v
εγώ μέτρησα χθες τις μπαταρίες (όχι επαναφορτιζόμενες) από ένα παιχνίδι τις κόρης μου (φοτινουλις με 3 μπαταρίες ΑΑ σε σειρά) και ήταν στα 1.2v και το παιχνίδι είχε σταματήσει εντελώς
οι επαναφορτιζόμενες που βλέπω στα 1.2 volt θα δουλέψουν η πρέπει να βρω 1.5v ?
ποσο θα μου τις βγάλει ο nitecore μετά από πλήρες φόρτιση?

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Θα δουλέψουν μια χαρά. Χρόνια δουλεύω τις eneloop που γράφουν 1,2 σε φλας και άλλες συσκευές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
για οποιον ενδιαφέρεται ο teomav τις έχει πιο φθηνά και από την fasttech τις eneloop
πήρα δυο τετράδες 12 ευρώ η τετράδα

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Eχω 4 2αδες (τις εκανα 2 4αδες).
Μαζι με τον φορτιστη τον αντιστοιχο.
Εκαναν περιπου 12 ωρες να φορτισουν αν θυμαμαι καλα.
Παντα εβραζαν μετα απο καποιες ωρες πανω στο φορτιστη, πολυ ενοχλητικο για μενα.
Η μια τετραδα ξεχαστηκε για μια μερα παραπανω στο φορτιστη κ χαλασε (μικρυνε το αυτοκολητο ? συστολη/διαστολη φανηκε το μεταλο ενδιαμεσα)
Η 2η τετραδα μου δουλευει κανονικα.
Αν τις παρεις ισως να κοιτουσες για καλυτερο φορτιστη απο αυτον του πακετου.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
12 ωρες να φορτισουν;;;;;;;;;;;;;;;  Τι φορτιστη εχεις;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Οι eneloop κυκλοφορούν από τη Sanyo/Panasonic και σε συσκευασία με φορτιστή.
Οι φορτιστές τους είναι ότι φθηνότερο υπάρχει και διαφέρουν στην ταχύτητα φόρτισης ανάλογα με το μοντέλο. Με 2 slot δίνουν 500mA και με 4 slot 300mA. Αυτό το ρεύμα δεν είναι αρκετό και πολλές φορές ο φορτιστής δεν μπορεί να καταλάβει το τέλος φόρτισης. Αν ξεχάσουμε τις μπαταρίες μέσα στο φορτιστή είναι πιθανόν να υπερφορτιστούν.

Οι eneloop καλό θα ήταν να φορτίζονται με 0.5C τουλάχιστον. Δηλαδή στα 1000mA οι ΑΑ και στα 500mA οι ΑΑΑ


Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πήρα ένα D4 Nitecore, από αγγελία εδώ στο φόρουμ και για τις μεγάλες τις δικές μας ( έχω και xtar που δεν τον αλλάζω) αλλά κυρίως για τις ΑΑ που χρησιμοποιώ στην δουλειά.. Μιλάμε έπαθα πλάκα.. Ο φορτιστής είναι σουπερ.. Φορτίζει πολύ γρήγορα, και οι μπαταρίες όποτε και να τις πιάσεις είναι απλά χλιαρές προς το κρύο.. Λέει πως διαβάζει την θερμοκρασία τους και προσαρμόζει την φόρτιση.. Δεν ξέρω τι κάνει και πως , αλλά γενικά κάνει εξαιρετικό φόρτισμα στις ΑΑ..

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Αυτον που φορτιζει τις 4 εχω :'(
Τον πηρα για καλο απο adorama.

Αποσυνδεδεμένος manou

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Καλό μεσημέρι με  μια ερώτηση,
Παρέλαβα τον Nitecore d4 και αφού φόρτισα τις LG HG2, είπα να φορτίσω και 4 ΑΑ GP2700 που είχα. Αφού τελείωσε χτες η φόρτιση, σήμερα  ξαναέβαλα τις GP στον φορτιστή και ήταν άδειες. Να υποθέσω ότι είναι για πέταμα ?
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Aφου δεν μπορουν να κρατησουν την φορτιση τοτε ναι ειναι για πεταμα (υποθετοντας οτι ο φορτιστης τις φορτισε κανονικα).
Απο οτι βλεπω χρηστες εδω (http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?234057-Quality-of-GP-Brand-Batteries) εχουν εκφρασει παραπονα για την ποιοτητα τους και πολλοι περισσοτεροι στο amazon (https://www.amazon.com/GP-NiMH-2700mAh-Rechargeable-Batteries/product-reviews/B0049HDJ1M/ref=cm_cr_othr_d_hist_1?filterByStar=one_star&pageNumber=1)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2016, 13:08 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος manou

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου. Υπάρχει τρόπος να δεις αν τις φόρτισε κανονικά ο φορτιστής?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364