vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 9 χρήστες
nightdream, Williamgah, dkostas, Milarepa, Tem, Christos Z, ZoeM, Giannis.B, trabaman

Twitter

Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑ, ΑΑΑ 1.5V και φορτιστές (όχι για η.τ.).

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Tα ασύρματα τηλέφωνα πρέπει να φορτίσουν αυτά τις μπαταρίες για να φανούν οι σωστές ενδείξεις. Αφησε το για λίγο με τις μπαταρίες πάνω στο φορτιστή και οι ενδείξεις θα φτιάξουν...

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Εχω μια απορεια βρε παιδια, αγορασα ενα ασυρματο καινουριο panasonic και εχει μπαταριες panasonic NIMI 1.2V 550MAH.
Για να μη τις φορτιζω ολη μερα επειδη ηθελα να του κανω χρηση τις πηρα και τις φορτισα στον nitecore I2, εκτος του οτι εκανε 800 ωρες να τις φορτιση και ζεματαγε επισης, οταν τελειωσε τις μετραω λενε 1.4v. Tις βαζω μολις τωρα στο ασυρματο και το δειχνει μονο μια μπαρα  :confused1:  μπορει να μου το εξηγησει καποιος

Ο Ι2 δεν είναι και ο καλύτερος φορτιστής για φόρτιση μικρών ΑΑΑ μπαταριών. Όταν φορτίζεις τέτοιες μπαταρίες στον Ι2 να τις φορτίζεις πάντα ανά ζεύγος.
Η ιδανική φόρτιση των μπαταριών σου γίνεται με ρεύμα περίπου 55mA (C/10) ενώ η φόρτιση στον Ι2 εφόσον φορτίζονται ταυτόχρονα γίνεται με ρεύμα 375mA.
Γι’ αυτό ζεματούσαν...
 
To 1.4V που είδες είναι φυσιολογικό για κάποιες μπαταρίες NiMh.
 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Εχω μια απορεια βρε παιδια, αγορασα ενα ασυρματο καινουριο panasonic και εχει μπαταριες panasonic NIMI 1.2V 550MAH.
550 μόνο; για ασύρματο τηλέφωνο πολύ μικρές. Υπάρχουν 900άρες

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Δεν ξερω αν κανω σωστα, που ρωταω εδω....


Ενας φιλος με ρωτησε τι μπαταρια να παρει για τον φακο του. Μου ειπε οτι παιρνει 18650...
Αν εχετε καποια να μου προτεινετε; Κανουν αυτες που χρησιμοποιουμε στα mods;
Κι αν υπαρχει καμια προταση για φτηνο φορτιστη...

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Έχετε πετύχει κάποιες καλές και οικονομικές ΑΑΑ επαναφορτιζόμενες μπαταρίες γενικής χρήσης από κινεζομάγαζα?
Μιας και έχω τον nitecore, είναι κρίμα να αγοράζω μπαταρίες για οικιακή χρήση και να μην χρησιμοποιώ επαναφορτιζόμενες για τις συσκευές μου.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη :bye:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Fasttech Sanyo Eneloop ή ψαξε για Fujitsu.
Ειναι ιδιες , αλλα με αλλο ονομα και φυσικα μικροτερο κοστος...... ;D

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!

Εχοντας βρει φτηνές αλκαλικές, εχω πετάξει όλες τις επαναφορτιζόμενες που κατά καιρούς είχα για τους εξής λόγους:
1) Τεραστιότατη διάρκεια φόρτισης. 
2) Αν έκανα το λαθος να τις φορτίσω μέρες πριν τις χρειαστώ, τις έβρισκα ξεφόρτιστες όταν τις χρειαζόμουν
3) Γρήγορη αποφόρτιση
4) Πολύ μικρή ισχύς. Σαν να προσπαθείς με μπαταρία 5Α να δουλέψεις μισο ομ αντίσταση στα 60 βατ. Αν τις έβαζα σε μικροσυσκευή με μοτέρ, το κινούσαν με πολύ χαμηλή ταχύτητα σε σχέση με καλές αλκαλικές. 
Ερώτηση λοιπόν σε όσους ξέρουν, διότι χρησιμοποιώ αρκετές στη δουλειά μου. Καλές επαναφορτιζόμενες ΑΑ και ΑΑΑ σε Nitecore φορτιστή θα μου λύσουν αυτά τα θέματα; ή πάλι θα φορτίζουν αέναα στον φορτιστή όσο θα κάνω τη δουλειά μου με αλκαλικές; 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Υπαρχουν μπαταριες ΑΑ και ΑΑΑ που ειναι αξιοπιστες και δεν εμφανιζουν το φαινομενο (2) και γενικα εχουν καλη αντοχη στη διαρκεια και δεν αργουν και τοσο να φορτισουν

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Οι eneloop φορτίζουν αέναα που λες, αλλά είναι πολύ ποιοτικές , έχουν μεγάλη διάρκεια και αντοχή στον χρόνο.. Για την δικιά μου δουλεια , φωτογράφος γαρ , που με ενδιαφέρει περισσότερο η γρήγορη φόρτιση και μια φορά το χρόνο τις πετάω και παίρνω καινούργια σετ για φρεσκάρισμα, παίρνω κάτι GP από το πλαίσιο. Απλά εγώ δεν μπορώ να πω πως πάω με αλκαλικές γιατί θα ήθελα 10-15 τετράδες την εβδομάδα.. Παρ όλα αυτά οι GP με κρατάνε ένα χρόνο , χωρίς εμφανή κόπωση. Eneloop έχω μπαταρίες 5ετίας που ακόμα παίζουν όπως στην αρχή, απλά δεν τις χρησιμοποιώ συχνά λόγω του αργού της φόρτισης..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια , δεν ξερω αν θα σας  καλυψει η απαντηση μου , αλλα δεν ξεπερνα τις 2:30 ωρες το πολυ η φορτιση των Fujitsu ΑΑ που εχω , στον Sysmax I4
Εχω τις HR-3UTC 1900mAh , που ειναι η ιδια μπαταρια με τη Panasonic/Sanyo  Eneloop BK - 3MCCE.
Ειναι σταθερη πληγη η αυτοεκφορτιση στις Ni-MH  και στο θεμα αυτο η Panasonic εκανε το καλυτερο δυνατο.
Οι μπαταριες αυτες μπορουν να αποφορτιστουν με ενταση των 10Α και ειναι στην ιδια ακριβως αποδοση με τις Eneloop .
Και οι δυο αυτες μπαταριες , ειναι οι πιο αποδοτικες στα Amperes αυτα .
Πιστευω οτι δεν χρειαζεται κανενα μηχανημα χειρος τετοια ή περισσοτερη δυναμη....
Aυτες ομως τις μπαταριες τις ξερω και τις δουλευω.
Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.......


Eneloop batteries: Panasonic Eneloop batteries are worlds best low self discharge batteries. Normal NiMh batteries, like the Panasonic 2700 mAh but also other 2700 loose about 30% of there charge in 2 weeks, which mean that only 1900 mAh is left.
A Eneloop (2050 mah) looses 8% in two weeks, and thus also contains about 1950 mAh. After half a year a normal 2700 mAh is nearly drained, while a Eneloop is still for 88% charged. When normal 2700 batteries become older, this self discharge is even higher!

Eneloop batteries are very well suited for devices which have a high drain, like flashes and strobes. Eneloop batteries have a very low internal resistance, which means they can keep a high voltage. See the graph at http://www.quietpc.com/eneloop. Eneloop batteries last 4 times longer in strobes and cameras than Alkaline batteries.
A couple of reviews to proof that Panasonic Eneloop batteries and Panasonic 2700 mAh are the best batteries available::
http://en.wikipedia.org/wiki/Eneloop
http://panasonic.net/energy/battery/eneloop/lineup/
http://www.quietpc.com/eneloop
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?364607-Overview-All-eneloop-batteries-2005-2014
http://www.panasonic-batteries.com/eu/news/panasonic-launches-eneloop-rechargeable
http://www.robertphotoblog.com/home/nimh-batteries/
http://www.imaging-resource.com/ACCS/BATTS/BATTS.HTM
http://www.stefanv.com/electronics/low_self_discharge.html


Panasonic now also has the new Sanyo PRO batteries. These have a low self discharge and low internal resistance like the Eneloop, but 500 more mAh. Drawbacks are the high price and the fact that Panasonic says the PRO can be recharged up to 500 times, while the Eneloop can be recharged for up to 2100 times acording to Panasonic.

Αποσυνδεδεμένος Ruba

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Εχώ καταευχαριστηθεί τις GP recyko, στις οποίες κατα καιρούς βρίσκω 8-9€ την τετράδα AA 2600mAh. ειδικά με τα παιχνίδια του μικρού έχω σωθεί και φαίνεται να αποφορτίζονται σημαντικά πιο αργά απο τις "απλές" επαναφορτιζόμενες.
Οι eneloop απο ότι μου έχουν πεί είναι ανώτερες, απλά δεν βρίσκω σε νορμάλ, για την χρήση που τις προωρίζω, τιμές.

συνήθως καλές τιμές βρίσκω σε κατάστημα απέναντι σχεδόν απο το atmistique, είναι και στο skroutz....


Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Χρειάζεται ένας ξαδερφός μου μπαταρίες 26650 για χρήση φακού!Ποιες προτείνετε να πάρω?Λίγο στο Fasttech που έψαξα δε βρήκα επώνυμες παρα κάποιες σε ...fire.

Αποσυνδεδεμένος left61

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Τις έχω πάρει για έναν δικό μου φακό-προβολέα  
    


http://www.teomav.gr/2014/05/keeppower-26650-4500mah-li-ion.html#.VukQycvsT_U

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Εχοντας βρει φτηνές αλκαλικές, εχω πετάξει όλες τις επαναφορτιζόμενες που κατά καιρούς είχα για τους εξής λόγους:
1) Τεραστιότατη διάρκεια φόρτισης.
2) Αν έκανα το λαθος να τις φορτίσω μέρες πριν τις χρειαστώ, τις έβρισκα ξεφόρτιστες όταν τις χρειαζόμουν
3) Γρήγορη αποφόρτιση
4) Πολύ μικρή ισχύς. Σαν να προσπαθείς με μπαταρία 5Α να δουλέψεις μισο ομ αντίσταση στα 60 βατ. Αν τις έβαζα σε μικροσυσκευή με μοτέρ, το κινούσαν με πολύ χαμηλή ταχύτητα σε σχέση με καλές αλκαλικές.
Ερώτηση λοιπόν σε όσους ξέρουν, διότι χρησιμοποιώ αρκετές στη δουλειά μου. Καλές επαναφορτιζόμενες ΑΑ και ΑΑΑ σε Nitecore φορτιστή θα μου λύσουν αυτά τα θέματα; ή πάλι θα φορτίζουν αέναα στον φορτιστή όσο θα κάνω τη δουλειά μου με αλκαλικές;
Καλημέρα petra, Για τα 1) 2) 3) οι παλιότερης τεχνολογίας NiMH μπαταρίες υπέφεραν από αυτά και το 4) ήταν συνέπεια των συμπτωμάτων 1-3 (μεγάλο voltage sag). Έχουν αλλάξει πολύ τα δεδομένα από τότε που εμφανίστηκαν οι Sanyo Enneloop το 2005. Εδώ και χρόνια έχω καταργήσει σχεδόν όλες τις αλκαλικές και χρησιμοποιώ μόνο επαναφορτιζόμενες NimH LSD τύπου (χαμηλής αυτοεκφόρτισης, άλλα ονόματα για το LSD είναι ready to go, always ready, hybrid κτλ αλλά το καταλαβαίνεις όταν διαφημίζει η μπαταρία ότι κρατάει τουλάχιστον 70% φορτίο μετά από ένα χρόνο).
Ειδικά οι NiMH είναι πολύ πιο καλές στη παροχή ισχύος από οποιαδήποτε αλκαλική, οπότε με NiMH μόνο θετικά θα έχεις στο 4).

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας φθηνός αλλά έξυπνος φορτιστής μπαταριών.
Έξυπνος είναι αν λέει ρητά ότι μπορεί να φορτίσει μια μπαταρία μόνη της και όχι σε ζεύγος και να τις φορτίζει σχετικά γρήγορα πχ σε 4 ώρες ή λιγότερο αλλά όχι πιο γρήγορα από 1 ώρα.
Μακρυά από φορτιστές ζεύγους μπαταριών ή φορτιστές που κάνουν πάνω από 6-8 ώρες να φορτίσουν ΑΑ γιατί καταστρέφουν τις μπαταρίες αργά και σταθερά, τεχνικό είναι το θέμα αν θέλεις το αναλύουμε. Δε ξέρω ποιον Nitecore φορτιστή έχεις αλλά δύσκολο να μην είναι καλός για αυτή τη δουλειά.

Οι καλύτερες NiMH τις έχουν αναφέρει και τα παιδιά παραπάνω. Sanyo/Panasonic Eneloop θεωρούνται οι καλύτερες αλλά και οι άλλες θα κάνουν μια χαρά δουλειά αλλά μέχρι στιγμής έχουν δείξει ότι χαλάνε πιο εύκολα σε βάθος χρόνου σε σχέση με τις eneloop.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364