vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, aalex

Twitter

Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων / κραμάτων

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
καποτε στην αρχη οι κονεκτορες ταπες ηταν μπρουτζινα και κραζαμε οτι χαλανε τα σποιρωματα απο τους ατσαλινους ατμοποιητες τι εγεινε τωρα ξαφνικα  που γεινανε της μοδος γδεν χαλανε τωρα ...... α ρε λουρα που παει χαμενη ...που λενε και στο χωριο μου  :wall:




Διόρθωση τίτλου (από μεταφορά)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2014, 23:42 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 23:12 »
Την ιδια ερωτηση εκανα και 'γω χθες και ακομα εχω αυτη την απορεια.

Το Atmistigue για το λογο αυτο εβγαλε μεχρι και κονεκτορα και βλεπω τα μοντακια να τα βγαζουν πλεον ολο και πιο πολλα με μπακιρια...........

Κραζαμε και τον τουρκο με τον χαλκινο πολο στον Α2 και ο Γιαννης εβαζε ατσαλινο για το λογο αυτο....

Τι σημβαινει βρε παιδια  ;;;         

Τοσο μεγαλο ειναι το κοστος για εναν κονεκτορα ;;;;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 23:22 »
Δε φανταζομαι οτι τους κονεκτορες καποιοι κατασκευαστες επιλεγουν να τους κανουν
απο μπρουντζο ή χαλκο ή ασημι ή ροδιο κι οχι ατσαλι ειναι λογω κοστους αλλα λογω καλυτερης αγωγιμοτητας.
Καποια απο αυτα τα μεταλλα ειναι πιο ευαισθητα απο το ατσαλι και θελουν περισσοτερη προσοχη και φροντιδα.
Ασε που αν χαλασουν τους συμφερει γιατι θα πουλησουν κι ανταλλακτικα.  :))

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 23:27 »
Πιστεύω πως πρωταρχικό ρόλο παίζει το κόστος, η ευκολία παραγωγής και η αγωγιμότητα. Αν προσθέσουμε και την αισθητική, που σπάει το ασημί με το χρυσαφί/μπρούτζινο έχεις την απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 00:02 »
Tωρα βρε παιδια..............



Αξιζει να μην το παρω και να χασει 50-60-70-2000 €  για ενα κονεκτορα ;;;

Και τι αντ/κα θα δωσει δλδ ;;;;   Θα παω να παρω ενα μοντ που ξερω οτι μετα απο λιγο καιρο θα χαλασει καποιο κομματι του ;;;

Αυτο ειναι κατι που θα με διωξει ,οχι που θα με τραβηξει.




Αντε να δεχτω την αγωγιμοτιτα.   Μπορειτε να μου πειτε με τα σημερινα δεδομενα , τι απωλειες θα εχω απο τον ατσαλινο και απο τον χαλκινο κονεκτορα ;;;;

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 00:06 »
για να μην παρεξηγουμε μιλαω για τα σπειρωματα και οχι τα πινακια και εχεις δει μπρουτζινο μετα απο 3-4 μερες ειδικα το καλοκαιρι που ιδρωνει το χερι αστα να πανε θελει καθε μερα τριψιμο δηλαδη ραβε ξηλωνε δουλεια να μην σου ληπει

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 00:14 »
Εχω ενα αρχαιο μοντακι χαλκούρι,και το εχω κανει απο ηλ/κο μηχανικο.

Το μετραω και σε σχεση με το ατσαλινο ειναι μερα με τη νυχτα.

Το καθαριζω,μετραω και...ο.κ. αποδεκτο, εχει καλο ρευμα.

Διαφορα SS vs Brass = 0.04 V   υπερ του χαλκου, με το SS ακαθαριστο δεν ξερω και 'γω πόσο καιρο.

Ελεος.......

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 00:33 »
Βασει αυτου του πίνακα, ο μπουντζος εχει περιπου 12 φορες μεγαλυτερη ηλεκτρικη αγωγιμοτητα απο το ατσαλι,
ενω ο χαλκος 44 φορες μεγαλυτερη.
Βεβαια σε μερικα εκατοστα μεταλλο που ειναι ο κεντρικος πολος ενος ατμοποιητη
ή κατι χιλιοστα που ειναι οι επαφες ενος mod οι διαφορες πρεπει να ειναι μηδενικες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2014, 00:53 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 00:48 »
Τα Αγγλικα μου ειναι λιγο σκουριασμενα και αν καταλαβα καλα ο χαλκος/ορειχαλκος ειναι πιο αγωγιμος απο το χρυσο και την πλατηνα;;;;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 00:51 »
 :dontknow:
Δεν το εχω σπουδασει το αντικειμενο, ενα πινακα βρηκα μονο.  :))

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 04:50 »
Αυτό ακριβώς σημαίνει. Στη λίστα βρίσκονται τα διάφορα μέταλλα σε φθίνουσα σειρά (με λίγες εξαιρέσεις) ηλ. αγωγιμότητας.
Ασήμι>Χαλκός>Χρυσός>Αλουμίνιο>...

Η ηλ.αγωγιμότητα είναι αντίστροφο της αντίστασης. G=1/R=I/V
Περισσότερες πληροφορίες: εδώ

Εμένα με μπέρδεψε το άλλο. Λέει ότι το αλουμίνιο είναι περισσότερο αγώγιμο θερμικά από το ατσάλι (και καλά τα λέει). Αλλά εμένα τα ss drip tips θερμαίνονται πολυ πιο εύκολα από τα αλουμινιου.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 07:39 »
μηπως οπως θερμενονται ετσι ψυχωνται και πιο γρηγορα γιαυτο βλεπεις και αυτην την διαφορα λεω εγω τωρα μην βαρατε μια σκεψη εκανα ....η ειναι μουφα ατσαλι

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 12:20 »
Υπάρχει κάποια μπαταριοθήκη ή κάποιος κονέκτορας ο οποίος να δημιουργεί πτώση τάσεως του 0,5-1,0V ?
Σαφώς ο χαλκός έχει καλύτερη αγωγιμότητα από το ατσάλι & για αυτόν τον λόγο χρησιμοποιείται στις καλωδιώσεις.Για ποσοστά απωλειών των 50mV-100mV ή ακόμα και των 200mV μεταξύ ανοξείδωτης vs μπρούντζινης μπαταριοθήκης-κονέκτορα-επαφών,νομίζω δεν χρειάζεται να συζητάμε,τη στιγμή που το σύστημα οδηγεί...ωμικό φορτίο !
Ο ατμοποιητής δεν χειρίζεται ή ελέγχει κάποιο πολύπλοκο ηλεκτρονικό κύκλωμα ελέγχου,στο οποίο επεμβαίνει ρυθμίζοντας ή μεταβάλοντας την λειτουργία του συνόλου,ανάλογα με την διαφορά τάσης στα άκρα του.Είναι απλά μία αντίσταση.
Ίσως η έως τώρα ατμιστική μου εμπειρία να μη μου επιτρέπει να κατανοήσω την διαφορά της απώλειας των όποιων mV σε ατμιστικό αποτέλεσμα.Εμπειρικά όμως σε τεχνικό επίπεδο,θεωρώ τις όποιες μικροαπώλεις,άνευ σημασίας  :)

Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 12:28 »
Όταν έχεις αντίσταση 1 Ohm και απώλειες 0,3 αντί ας πούμε 4 στα 3,7 τότε ατμιστικά μεταφράζεται
σε 2,5 watt. Η διαφορά μεγαλώνει όσο πέφτει η μπαταρία και γίνεται αισθητή σε πιο χαμηλά επίπεδα
όπου παρακαλάς να έχεις σταθερά volts  :))

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Ηλεκτρική αγωγιμότητα των μετάλλων
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 13:04 »
Το θέμα φαντάζομαι θα αφορά περισσότερο εκείνους που στήνουν χαμηλά τις αντιστάσεις τους σε μηχανικά μοντάκια,έχοντας περισσότερες θερμικές απώλειες όσο κατεβαίνουν χαμηλότερα.
Ομιλώ βέβαια εκ του ασφαλούς ως χρήστης VV/VW μπαταριοθήκης  ::)
Ή μήπως "νομίζω" ότι μιλώ εκ του ασφαλούς  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12