vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

94 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, Jorge, manoslykos, bloodlessz

Twitter

Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Μελέτη δείχνει ότι το 30% των οσφρητικών υποδοχέων της μύτης είναι διαφορετικό μεταξύ δύο ατόμων.

Είναι ένα από τα διαχρονικά δυσεπίλυτα προβλήματα που όλοι, λίγο-πολύ, έχουμε αντιμετωπίσει. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να εξασφαλίσουμε ότι ένα άρωμα που θα αγοράσουμε για κάποιο αγαπημένο μας πρόσωπο θα του αρέσει;

 Ερευνητές στις ΗΠΑ πιστεύουν ότι βρήκαν την απάντηση - η οποία όμως, πρέπει να σημειωθεί, δεν κάνει την επιλογή του... μυρωδάτου δώρου ευκολότερη στην πράξη.
 
  Ένα άρωμα, διαφορετική οσμή για τον καθένα
Όλοι μας πιστεύουμε ότι γνωρίζουμε πώς μυρίζουν ορισμένα πράγματα - όπως ένα άρωμα, ένα τυρί ή ένα κρασί. Ωστόσο επιστήμονες από το Monell Chemical Senses Centre στη Φιλαδέλφεια τονίζουν πως αυτό είναι άκρως σχετικό αφού ένα άρωμα, για παράδειγμα, μπορεί να μυρίζει εντελώς διαφορετικά στον καθένα μας.
 
 Σύμφωνα με δημοσίευση των ερευνητών στην επιθεώρηση «Nature Neuroscience», το 30% των υποδοχέων της όσφρησης στη μύτη διαφέρει μεταξύ δύο ανθρώπων. Το ποσοστό αυτό είναι πολύ μεγάλο αν κάποιος αναλογιστεί ότι ένας και μόνο υποδοχέας μπορεί να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίον το κάθε άτομο αντιλαμβάνεται τις οσμές.
 
  Διαφορετικό το 30% των οσφρητικών υποδοχέων μεταξύ δύο ατόμων
Ο δρ Τζόελ Μέινλαντ, μοριακός βιολόγος στο Monell Chemical Senses Centre, ανέφερε: «Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τι μυρίζω εγώ και τι ένας άλλος άνθρωπος. Μάλιστα το μέγεθος αυτής της διαφοράς μάς εξέπληξε καθώς από τη μελέτη φάνηκε ότι περίπου το 30% των υποδοχέων της όσφρησης είναι διαφορετικό μεταξύ δύο τυχαίων ατόμων».

 Η ανθρώπινη μύτη διαθέτει 400 διαφορετικούς οσφρητικούς υποδοχείς και η ομάδα του δρος Μέινλαντ ανακάλυψε ότι η αλλαγή ενός και μόνο από αυτούς μπορεί να αλλάξει ριζικά τον τρόπο με τον οποίον κάποιος αντιλαμβάνεται μια μυρωδιά.
 
 Σύμφωνα με τον ερευνητή, «το μοτίβο ενεργοποίησης των 400 αυτών υποδοχέων κωδικοποιεί τόσο την ένταση μιας οσμής όσο και την ποιότητά της -  για παράδειγμα, αν κάτι μυρίζει σαν βανίλια ή σαν καπνό - και αυτό αφορά δεκάδες χιλιάδες διαφορετικές μυρωδιές οι οποίες αντιπροσωπεύουν οτιδήποτε μυρίζουμε γύρω μας».

 Το σανδαλόξυλο και τα ούρα
Είναι χαρακτηριστικό ότι η αλλαγή ενός και μόνο υποδοχέα έκανε κάποια άτομα να μυρίζουν έναν συγκεκριμένο τύπο στεροειδούς ως (άκρως ευχάριστο) σανδαλόξυλο ενώ κάποια άλλα ως (άκρως δυσάρεστα) ούρα. «Η διαφορά ήταν τεράστια. Ενα άτομο μπορεί να έβρισκε μια μυρωδιά ως ήπια και ευχάριστη και με την αλλαγή ενός και μόνο υποδοχέα ένα δεύτερο άτομο μπορεί να έβρισκε αυτή τη μυρωδιά πολύ έντονη, σαν να μύριζε ούρα» ανέφερε ο δρ Μέινλαντ.
 
 Προκειμένου να καταλήξουν στα συμπεράσματά τους οι ερευνητές κλωνοποίησαν 511 οσφρητικούς υποδοχείς και τους «ενσωμάτωσαν» σε κύτταρα στο εργαστήριο. Στη συνέχεια μέτρησαν πώς ο κάθε υποδοχέας αποκρινόταν σε μια γκάμα 73 διαφορετικών οσμών. Από τη διαδικασία της ανάλυσης ταυτοποιήθηκαν 28 διαφορετικοί τρόποι, με τους οποίους η κάθε ομάδα υποδοχέων αποκρινόταν σε διαφορετικές οσμές.
 
 Με χρήση μαθηματικών μοντέλων οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι 140 από τους 400 οσφρητικούς υποδοχείς της μύτης - ποσοστό της τάξεως του 30% - είναι διαφορετικοί μεταξύ δύο ανθρώπων.
 
 Προς δημιουργία συγκεκριμένων οσμών
Σύμφωνα με τον δρα Μέινλαντ, τα νέα ευρήματα μπορούν να οδηγήσουν τους επιστήμονες στη δημιουργία συγκεκριμένων οσμών: «Ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι να βρούμε πώς οι υποδοχείς κωδικοποιούν για την παραγωγή μορίων της οσμής με τόσο αναλυτικό τρόπο ώστε να μπορούμε να δημιουργούμε όποια μυρωδιά θελήσουμε παρεμβαίνοντας απευθείας στους υποδοχείς της όσφρησης».

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=548292

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 23:19 »
Αυτή η διαφορά (που οφείλεται στα γονίδια ή ποιος ξέρει τι άλλο) είναι ένα μόνο στοιχείο γιατί δύο ατμιστές αισθάνονται διαφορετικά το ίδιο άρωμα.

Μην ξεχνάμε και τους γευστικούς αισθητήρες της γλώσσας, από την οποία περνά και η πλειοψηφία του αρώματος κατά την εισπνοή, ακόμα και αν ο ατμιστής εκπνέει από τη μύτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2013, 17:55 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 12:37 »
Όταν εκπνέω δε μπορώ να καταλάβω τη γεύση από το στόμα. Μόνον από τη μύτη.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 17:53 »
Όντως έτσι είμαι κι εγώ. Και απορώ με αρκετούς που λένε το τάδε υγρό μου δίνει Α νότες στην εισπνοή, B στην εκπνοή.


Υπάρχει κι ένα γνωστό τεστ που λέει πως αν φας κανέλα με ένα κουταλάκι κλείνοντας παράλληλα τη μύτη, δεν μπορείς να καταλάβεις τη γεύση.
Για επιβεβαίωση μπορείται να το δοκιμάσετε σε ένα δεύτερο πρόσωπο που δεν θα είναι προιδεασμένο.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 15, 2013, 19:56 »
Οι γέυσεις είναι 4 (προς 5) και μόνο. Γλυκό, αλμυρό, πικρό, ξινό, σε 4 σημεία της γλώσσας. Το προς 5 γράφεται γιατί υποστηρίζεται πως κάποια κύτταρα στο σημείο της γλώσσας του γλυκού, αντιλαμβάνονται και την πέπμτη γεύση, την umami (λογικά κι η έμπνευση της εταιρίας) που σημαίνει κάτι σε νόστιμο, αλλά δεν ξέρω τη γλώσσα για να το επιβεβαιώσω.
Αντιλαμβανόμαστε άπειρες γέυσεις για δύο λόγους.

Πρώτος η υφή. Το ζουμερό του μήλου, η ρευστότητα της καραμέλας, η κοψοκαΐνη στο πιπέρι και ούτω καθεξής.
Αυτός για ευνόητους λόγους στο άτμισμα αποκλείεται.

Δεύτερος το άρωμα. Αυτό που όταν είσαι μπουκωμένος δε νιώθεις γεύση, συμβαίνει για αυτόν ακριβώς το λόγο. Εκεί έγκειται κι πιο έντονη ¨γεύση¨σε υγρά εκπνόμενα από τη μύτη.

Τώρα για να μπω και on topic, στον ατμό ειδικά που παίζουμε μόνο με αρώματα για να πετύχουμε γεύσεις, τα αρώματα ακόμα κι αν τα αντιλαμβαανόμασταν ίδια (δεν ξέρω αν μπορούμε να το αποδείξουμε αυτό κάπως..) συνδέονται άμεσα με τις εμπειρίες μας. Άρα κάτι που σε εμάς βγάζει κάτι ευχάριστο, είναι πολύ πιθανό ο εγκέφαλος του άλλου να το συνδέει με γέυση που του προκάλεσε τροφική δηλητηρίαση και να μην μπορεί να το μυρίζει. Ή πιο απλά να συνδέει τον καφέ με τον καφέ ρόφημα, που τον πίνει σκέτο, όλοι οι υποσυνείδητοι συνειρμοί εννοώ τέλος πάντων.

Κι αυτό βέβαια εξελίσεται, σκεφτείται πόσο δυσάρεστη μπορεί να γίνει τώρα η "γεύση" (εδώ παίζει κι υφή βέβαια, η πίσσα που ψεκάζεται κτλ..) ενός τσιγάρου σε σχέση με τον καιρό που καπνίζατε.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 00:31 »
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΠ!!!!! Κι άλλη διαφωνία!!!!
Νομίζω αυτό που λες (αν κατάλαβα καλά) για τις 'ζώνες' της γεύσης, είναι πλέον ξεπερασμένη θεωρία φίλε ΣΙΞοφΚΛΑΜΠΣ!!


(εντάξει, μόνο σε αυτό στα παρακάτω συμφωνώ!!)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 07:47 »
Τι έγινε, βγήκα εκπρόθεσμος;;
Η αλήθεια είναι πως τις λεπτομέρειες τις θυμόμουν από το σχολείο, αλλά το έψαξα Βικιπαίδεια/γεύση, πράγματι δεν έλεγε κάτι για "ζώνες". Βέβαια παρά την τελευταία ανανέωση Αύγουστο του 2013, την 5η γεύση την λέει Ουνάμι, αν την ψάξεις μετά σε google, την βρίσκεις umami...

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 08:42 »
Από ότι είχα δει παλιότερα, το umami είναι μια ιδιαιτερότητα στην Ιαπωνική κουζίνα, όπου μέσα από διάφορα υλικά, πρώτες ύλες και τεχνοτροπίες της, μπορούν να αναδεικνύονται με "πλουσιότερη υφή" οι γεύσεις των περιεχομένων των πιάτων τους.

Αποσυνδεδεμένος Klara7

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γιατί δύο άνθρωποι μυρίζουν διαφορετικά το ίδιο άρωμα;
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 16, 2013, 13:05 »
Πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα! Εξηγεί γιατί όποια αρώματα μου αρέσουν και μου μυρίζουν γλικά στην κολλητή μου μυρίζουν κάτι ανάμεσα σε φάρμακο και βρώμικη τουαλέτα!

Αποσυνδεδεμένος mpeos

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
εννοιτε εγω πηρα την bebecca και μου ερχοταν να κανω εμετο με την μυρωδια της και οταν το ατμιζα ενω σε 2 φιλους τους αρεσε πολυ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix