vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 9 χρήστες
camber, dkostas, Jorge, stsoulos, manoslykos, th3ofilos, tony1976, maprix, bloodlessz

Twitter

"DRAGON" και άλλα NANO Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 22:24 »
Η πρωτη μου προσπαθεια σε DRAGON coil σε ενα κλωνο igoL





Ειναι οπως τα λενε γευση οσο τιποτα αλλο κ πολυ ισχυρο ντουμανι.
θελει λιγο ψαξιμο στο πως θα βαλης την τρυπα του αερα, εγω την εβαλα ακριβως απεναντι απο την "τρυπα του σωληνα" που δημιουργειται απο την αντισταση κ εκει πηρα τα μεγιστα.

Αποσυνδεδεμένος kwstas10

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 14:15 »
Τι εννοείς 2 μπαταρίες?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

2 μικρες φιλε μου! :)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 14:46 »
Πάντως πιστεύω ότι παίζει ρόλο και σε ποιον ατμοποιητή το κάνεις και η όλη γεωμετρία. Ο RDA που το κάνει ο μυστήριος στο βίντεο που φαίνεται στο προηγούμενο post μου νομίζω ότι διευκολύνει πολύ και καταλαβαίνω ότι έχει μεγάλη σημασία α) Η διάμετρος των αντιστάσεων να είναι πολύ μικρή - αυτός το κάνει σε μεγάλη βελόνα, β) να μπαίνουν οι αντιστάσεις με γωνία π.χ. 45ο προς τα πάνω και γ) η κάτω "οπή" της αντίστασης να κλείνει από το βαμβάκι και η πάνω να είναι πλήρως ελέυθερη. Αυτά δεν μπορώ να τα δω στην φωτογραφία του φίλου minka από πάνω αλλά φαντάζομαι έτσι θα είναι.


Ερώτηση: Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω RDA στην Ελλάδα? Θέλω να το κάνω αλλά στον Kayfun μου μοιάζει πολύ δύσκολο. Ο RDA έχει 2 αρνητικούς πόλους με τρύπα και όχι με μόνο βιδάκια που με δυσκολεύουν !

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 15:01 »
Φιλε Kwstas 10 , με 0.30 συρμα ειναι παρα πολυ φισηκο να παρεις καμμενο με δυο μπαταριες.

Οσο μεγαλυτερο ειναι το συρμα,τοσο πιο μικρη θα ειναι η αντ/ση σου και με δυο μπαταριες , δλδ 7.4-8 Volts , θα ηταν παραξενο να μην σου δωσει καμμενο.

Πρωτα απ' ολα ομως καλο θα ηταν να μας πεις με τι συρμα , πόσες σπειρες , τι φιτιλι , πόσο φιτιλι , με μηχανικο μοντ, με VV/VW (πολυβολτικο ) μοντ , στα πόσα Volts/Watts.....

Ετσι απλα εκανα αυτο και μου εκανε εκεινο , δεν μπορει κανείς να σε βοηθησει.

Υπαρχουν βεβαια και τα αναλογα νηματα που εκει διχνει πως μπορουμε να κανουμε αντ/σεις κλπ. κλπ. κλπ.

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 11:56 »
Πάντως πιστεύω ότι παίζει ρόλο και σε ποιον ατμοποιητή το κάνεις και η όλη γεωμετρία. Ο RDA που το κάνει ο μυστήριος στο βίντεο που φαίνεται στο προηγούμενο post μου νομίζω ότι διευκολύνει πολύ και καταλαβαίνω ότι έχει μεγάλη σημασία α) Η διάμετρος των αντιστάσεων να είναι πολύ μικρή - αυτός το κάνει σε μεγάλη βελόνα, β) να μπαίνουν οι αντιστάσεις με γωνία π.χ. 45ο προς τα πάνω και γ) η κάτω "οπή" της αντίστασης να κλείνει από το βαμβάκι και η πάνω να είναι πλήρως ελέυθερη. Αυτά δεν μπορώ να τα δω στην φωτογραφία του φίλου minka από πάνω αλλά φαντάζομαι έτσι θα είναι.

Ολο το στησιμο εγινε ακριβως οπως το ειδα στο βιντεο κ οπως το περιγραφεις.Μικρη δι;ασταση στο στριψιμο σε βελονα κ εγω, την εβαλα πανω στους πολους προσεξα να ειναι πολυ κοντα σε αυτους χωρις να ακουμπαει πανω τους ομως κ μεετα με μια λαβιδα σηκωσα ετσι την αντισταση προς τα επανω σε γωνια οπως περιεγραφε στο βιντεο. Περασα βαμβακι απο κατω κ οταν το γυρισα να καλυψει την αντισταση φροντισα η μια μερια απο την σωληνα της αντιστασης να καλυφθει πληρως απο αυτο.ΛΑΘΟΣ μου που δε εβγαλα φωτο βημα βημα.Μολις βρω λιγο χρονο θα φτιαξω αλλη μια κ θα την φωτογραφιζω βημα βημα...:)

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 11:59 »
 :thumpup: . Σε τι ατμοποιητή το έκανες? Πες εντυπώσεις !!


Εdit: Λάθος, είδα σε τι ατμοποιητή από το προηγούμενο post, μην βαράτε, μετά τα 45 συμβαίνουν αυτά !!!!

Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 12:02 »
Η πρωτη μου προσπαθεια σε DRAGON coil σε ενα κλωνο igoL

4 ποστ παραπάνω αν διάβαζες  ::)

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 15:40 »
Τα γραφω ολα στην φωτο που ανεβασα.Ενας κλωνος igo-L ειναι, πολυ καλη αποδοση σε γευση κ πολυ δυνατο σε ντουμανια.Η επομενη προσπαθεια που θα κανω θα ειναι διπλο σε trident κ θα το βγαζω φωτο βημα βημα αλλα να βρω λιγο χρονο :) .


Λοιπον χρονος βρεθηκε εκανα διπλη κ παμε βημα βημα με φωτο.
1) εργαλεια

2) Αντιστασεις σε γωνια

3) περασμα το βαμβακι απο κατω γυρισμα επανω κ κλεισιμο της μιας "ακρης του τουνελ" που κανει το συρμα

4) Στην αριστερη αντισταση φενεται το "πισω" μερος της το κλειστο κ στην δεξια το "εμπρος" το ανοιχτο

5) Πυροβολαμε κ διωρθονουμε το βαβμακι οπου χρειαζεται ( κοκκινισμα αντιστασης)

6) Dragon (διπλο κερατο) .....



να συμπληρωσω οτι το συρμα ειναι 0.3 κανθαλ.
Καλη απολαυση  :thumpup:

Κ μια λεπτομερεια ..........

αναγκαστηκα στην διπλη εισοδο αερα του Ω να αλλαξω το αριστερο drip  κ να βαλω το δεξι γιατι ενιωθα πως "θα πεθανω" απο τον ογκο του ατμου που εμπαινε μεσα μου..............

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2014, 16:11 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 16:36 »
Μπορείς να μετρήσεις τη συνολική αντίσταση; Πόσο σου βγήκε;

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 17:03 »
0.5

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 19:54 »
To προσπάθησα και γω στον κινέζικο κλώνο του Ρώσου:





Κακώς δεν έβγαλα φωτο  και μετά την τοποθέτηση του βαμβακιού, αλλά το ξέχασα από το παίδεμα που έφαγα για να περάσω το βαμβάκι, λόγω έλλειψης χώρου.
Περίμενα ότι θα είχε πολύ ντουμάνι, αλλά δεν τρελλάθηκα με αυτό, αλλά από γεύση το αποτέλεσμα ήταν ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει στον συγκεκριμένο ατμοποιητή.
Οι αντιστάσεις με Kanthal A1 30 GA, 14 σπείρες η κάθε μία, σε σύριγγα από μπουκαλάκι, 1 Ω συνολικά.


Edit: Φίλε minka νομίζω ότι οι σπείρες που έκανες ήταν πολύ λίγες. Αν κάνεις πολλές παραπάνω, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο αφού και η επιφάνεια εξάτιμισης θα είναι πολύ μεγαλύτερη και το πηνίο θα παίζει πιο πολύ το ρόλο του σωλήνα - αεραγωγού. Δοκίμασέ το στο επομενο στήσιμο και θα με θυμηθείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2014, 21:38 από spkok »

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 12:09 »
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το στήσιμο;





Αντί για σύρμα ως οδηγό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις χορδή κιθάρας, όπως στο Clapton coil, που είναι πιο σκληρή από το σύρμα...

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 12:40 »
Το dragon coil το θεωρώ μπελαλίδικο στην τοποθέτηση του coil σε σχέση με το βαμβάκι... λίγο να σου ξεφύγει, το πνίγει το βαμβάκι... το SNC είναι πολύ πιο εύκολο να στηθεί (το δύσκολο είναι να το στρίψεις)...

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nano "DRAGON" Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 20:27 »
Αυτό το τελευταίο το SNC δείχνει πρακτικό από άποψη χρόνου, + δεν χρειάζεται να περνάς και το βαμβάκι μεσα στην αντίσταση. Θα το δοκιμάσω μόλις παραλάβω το σχετικό ατμοποιητή …



Από την άλλη διασκεδάζω να βλέπω τον τύπο να φτιάχνει όλα αυτά τα Eric Clapton/JJ Cale coils, και να τα περιγράφει! Πρέπει να είναι κακοπαντρεμένος πάντως ….  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: "DRAGON" και άλλα NANO Coil (ξεχαστε οτι ξερατε)
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 24, 2014, 22:37 »
Μετά από αυτό το ντουμάνι που είδα παράγγειλα αυτό:


http://www.fasttech.com/product/1664800


Δεν βλέπω την ώρα να το δοκιμάσω  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8452 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537103 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59979 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12