vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 6 χρήστες
grag, manoslykos, dkostas, sakissalonika, Jorge, camber

Twitter

Micro coil setup

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 25, 2013, 15:37 »
Αφου το φτιάξεις πέρνα το φιτίλι μετά ξανα ένωσε τα.
Επίσης οταν κάνεις τις σπειρες πάνω σε οδοντογλυφίδα :P μη προσπαθείς να τις κάνεις δίπλα, δίπλα αλλα προσπάθησε στο περίπου να έρχονται η μια σχεδόν πάνω απο την άλλη, μετα τις ισιώνεις

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 25, 2013, 15:42 »
Οk φιλε μου, θα το προσπαθησω και βλεπουμε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 25, 2013, 18:13 »
Μετά την ιδέα λοιπόν, ξεκίνησα με αυτό..
το αυτό εστί τριάρι silica και ribbon
γύρισα το φιτίλι πίσω και μέσα από το σύρμα non σαν κόμπο


και μετά ξανά πίσω...







και τέλος απλά πηνίο για να κατέβει το πρώτο φιτίλι..

το οποίο αναγνωρίζω πως δεν έχει να κάνει με το micro coil πλέον αλλά είπα να το βγάλω κι αυτό για να ολοκληρωθεί η εικόνα...


Βγήκε 2,1 Ω, ε.. δεν μπορώ να πω πως, ουάου (WoW) τι φοβερό στήσιμο δεν έχει καμία σχέση με άλλα... Καλό, όπως κι άλλα ας πούμε.
Δύσκολο πάντως δεν είναι, το πιο δύσκολο κομμάτι εδώ ήταν το να κάθομαι να βγάζω φωτογραφίες.....

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 25, 2013, 18:16 »
Προσπαθησα και γω να φτιαξω micro coil αλλα δεν μου καθεται με τιποτα, λογο του φαινομενου του ελατηριου οι σπειρες δεν καθονται με τιποτα ενωμενες, τι με 20αρι, τι με 18αρι, τι με 16αρι kanthal, τι με 20αρι nichrome, τι καψιμο συνεχεια τις σπειρες και κρατημα για αρκετη ωρα ,τιποτα, υπαρχει κανα κολπακι;
Κάψε ελαφρά το σύρμα, ισα να πυρώσει... θα είναι πολύ πιο εύκολο στη διαμόρφωση μετα...

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 25, 2013, 20:08 »
Tελικα δεν...Μου βγηκε 4,3Ω με 20αρι kanthal και 10 σπειρες  στον dripper  :-[ . Θα δοκιμασω αυριο-μεθαυριο παλι  :dontknow: .

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 25, 2013, 20:17 »
Θες πιο χοντρο συρμα. Εγω σε dripping ατμο εβαλα 0.26 συρμα (awg30), 8-9 φουρλες κολλημενες καλα μεταξυ τους και βγηκε 2Ω.
Βολιδα παει... :)

Sent from my phone using my hands


Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 25, 2013, 20:57 »
Δεν εχω πιο χοντρο, μονο 0,5 ribbon, 0,26 Ελλαδα πουλανε πουθενα;

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 25, 2013, 23:06 »
Θα μπορούσες να στρίψεις σε κάτι πιο λεπτό, π.χ. χοντρη βελόνα, θα σου βγει μικρότερο τύλιγμα με αρκετές σπείρες για μικρότερο μήκος σύρματος (άρα λιγότερα Ωμ).

Αλλά να ξέρεις, αν θες οπωσδήποτε φιτίλι μέσα στην αντίσταση, τότε θα πρέπει να επιλέξεις λεπτό -1mm πάχος.
(θα σου έλεγα να μαδήσεις το χοντρό που έχεις, αν δεν διαθέτεις ψιλό, αλλά δεν το συνιστώ γιατί δεν ενδείκνυται για όλα τα φιτίλια αυτή η διαδικασία)

Επίσης, όσο μικρότερης διαμέτρου αντίσταση φτιάχνεις, τόσο καλύτερα κρατάει "συμπαγές" σχήμα.
Σημειωτέον ότι, οι σπείρες καλό είναι να έχουν -έστω κι ελάχιστα- ένα διάκενο μεταξύ τους.
(πλήρης επαφή απ'την πρώτη ως την τελευταία = σχεδόν βραχυκύκλωμα!)

Αν χαλαρώσεις το τύλιγμά σου σε μεγαλύτερες διαμέτρους, τόσο ευκολότερα ανοίγουν οι σπείρες μεταξύ τους.

Καλή επιτυχία!

EDIT:
...
το αυτό εστί τριάρι silica και ribbon[/size]
...
Φίλε έξισπαθί, με το συμπάθειο, πολύ όμορφη η αντίστασή σου αλλά γύρω από τριάρι φιτίλι είναι ένα "συνηθισμένο" σετάρισμα, όχι αυτό που θα χαρακτηρίζαμε "μικρό". (Micro coil)

Θα πρέπει να πέσουμε σε διάμετρο αρκετά ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2013, 23:23 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 26, 2013, 01:55 »
Αμέ σε συμπαθώ! Έχω δηλώσει πως δεν ξέρω τι είναι να είμαι ειλικρινής. Σε σχέση με το 3-4 σπείρες πάνω στο τριπλό τριάρι φιτίλι μου φαίνεται μικρό, αλλά αν είναι έτσι θα το ξαναδοκιμάσω. Το θέμα μου είναι το εξής όμως μετά..
Αν με 10 σπείρες σε τριάρι φιτίλι βγάζω ανθρώπινη αντίσταση 2,1, και ακόμα και σε τόσο μεγάλο κεραμικό φτάνει κι ακουμπάει κι έξω το ribbon, τότε σε πιο μικρή διάμετρο που θα ξεφύγουμε σε σπείρες πως θα το βάλω μέσα...; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ (πέραν του όχι ribbon, αυτό το χρειάζομαι για να μπορώ να χρησιμοποιήσω πιο πολύ σύρμα) είναι να το κάνω γέφυρα πάνω στο κεραμικό. Κι ακόμα κι έτσι δε θα μπορώ να του βάλω φιτίλι από πάνω, άσε που διακινδυνεύω να ακουμπάει η αντίσταση πάνω στην καμπάνα.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 26, 2013, 07:11 »
Για καλύτερη οπτική κατανόηση για το setup, δείτε το βιντεάκι που ακολουθεί, απο έναν τύπο που είναι τέλειος σε αυτό που κάνει. Χρησιμοποιεί βάμβάκι.
Το φτιάχνει για τον kayfun ατμό, αλλά η ιδέα εφαρμόζεται ίδια παντού.


_Εγω το προσπάθησα, αλλα ΔΕΝ... γιατί είχα το φαινόμενο του ελατηρίου, όπως είπαν και άλλοι. Η αντίστασή μου όμως ήταν λάθος, γιατί προσπάθησα με 0.20  :)   Οπως όμως με ενημέρωσε το μέλος angelosdes  :thumpup:   χρειάζομαι 0,28 αντίσταση η 0,5 ribon.
Μόλις έχω αυτά τα υλικά, θα το φτιάξω.  ;)




Αρχίζει απο το 3.45 περίπου

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vU8WLGQjlg8[/youtube]


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 26, 2013, 10:22 »
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν οι σπείρες ακουμπάνε μεταξύ τους. Έτσι μου φάνηκε..  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 26, 2013, 10:38 »
Ναι ακουμπάνε, αλλά ΔΕΝ καβαλάνε η μία την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 26, 2013, 14:07 »
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Οι σπείρες έχουν -οριακά μεν αλλά έχουν- ελάχιστο κενό μεταξύ τους. (δεν είναι ορατό με γυμνό μάτι, με μεγεθυντικό φακό φαίνεται όμως).
EDIT: έγινε νέα προσπάθεια με τον τρόπο που αναγράφεται στο τέλος του ποστ.

Αν έχουν επαφή μεταξύ τους, μικραίνει κι η αντίσταση. (δοκίμασα τη δική μου με "κολλητές" σπείρες και κατεβαίνει κάτω από 1Ωμ)
EDIT: ισχύει, τα Ωμ θα πρέπει να μετρηθούν μετά το τύλιγμα και την σταθεροποίηση της αντίστασης στον ατμοποιητή.

Στην περίπτωση που θέλουμε να ακουμπούν, θα πρέπει να κάνουμε πάρα πολλές σπείρες κι αυτό είναι σχεδόν απαγορευτικό για το χώρο που έχουν οι περισσότεροι επισκευάσιμοι.
EDIT: κι αυτό ισχύει, ιδιαίτερα με τα προτεινόμενα "χοντρά" σύρματα (>25mm).


Ίσως σε τζένεσις, ή οδυσσέα-ιθάκη να χωράει αλλά και πάλι οριακά το κόβω :hmmm:



Σήμερα λοιπόν, είχα χρόνο και (ξανα)δοκίμασα μετά από πολύ καιρό, ένα "μικροσετάρισμα".

Σύρμα:0,17mm ni-chrome + 0,2mm Non resistance (iAtty)
Αντίσταση: 1,9Ohm
#Σπείρες: 10 (στρίψιμο σε συνιθισμένη βελόνα από σύριγγα)

Πέρασα με χρήση βελόνας τα 2/3 από 1mm φιτίλι



Την μπαταρία eGo την έχω δίπλα για να καταλάβετε το μέγεθος.



Κι εδώ τοποθετημένη στο κεραμικό του iAtty, με φιτίλι από πάνω από αποστειρωμένη γάζα (για να χρησιμοποιήσω και τροφοδοσία με φιτίλι από βαμβάκι, όπως συνιστά ο φίλος στο βίντεο).



Ατμιστική απόδοση: Ικανοποιητικότατη :thumpup:
Για χτύπημα μη με ρωτάτε, είμαι "στο μηδέν" εδώ κι ένα χρόνο ::)
Ντουμάνι πάρα πολύ καλό.
Γεύση πολύ καλή (η γνωστή στους χρήστες του iAtty), βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται να βελτιωθεί περισσότερο με κάποιο τρόπο πλέον στο συγκεκριμένο ατμοποιητή.
Ίσως να είναι το απόλυτο για μένα, για μη ξηρά/στιφά καπνικά υγρά, αλλά αυτό είναι για άλλο τόπικ ;)

Συμπεριφέρεται πραγματικά σαν να είχα αντίσταση γύρω στο 1 Ohm (με μηχανικό μοντ-ατμοπίπα, ότι βγάζουν οι μπαταρίες IMR από βολτάζ δηλαδή)
Έχω βέβαια την αίσθηση ότι μετά από 4-5 μεγάλες τζούρες, έχει την τάση για καμένο, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στο φιτίλι από γάζα (οριακή υποτροφοδοσία).

Θα δοκιμάσω και με τριάρι σίλικα από πάνω και θα ενημερώσω.
EDIT: βελτιώθηκε, αλλά όχι θεαματικά. Απλά γίνεται αισθητό το στέγνωμα του ατμού πιο έγκαιρα και "προειδοποιεί".

Ξέχασα να γράψω ότι το υγρό  :ninja_hide: ε ξ α φ α ν ί ζ ε τ α ι !!! Με συνεχές άτμισμα (λόγω δοκιμής) 2,5ml σε μια ώρα !!! :o
Χαλάλι όμως. :thumpup:



Στη διάθεσή σας για ερωτήσεις-απορίες.

EDIT:
Δοκίμασα κι έκλεισα τις σπείρες του τυλίγματος, χρησιμοποιώντας κλωστή σε δύο αντιδιαμετρικά σημεία της αντίστασης.
Τραβώντας λοιπόν έκλεισε το τύλιγμα, αλλά έχω την εντύπωση ότι μόνο στο κέντρο είναι σε πλήρη επαφή.
Αποτέλεσμα, γύρω στο 1,4Ωμ  (λέω γύρω γιατί με την παραμικρή κίνηση η ένδειξη άλλαζε, προφανώς μια έκαναν και μια όχι πλήρη επαφή οι σπείρες μεταξύ τους).

Η παραγωγή ατμού αυξήθηκε, αλλά όχι όσο θα περίμενα :hmmm:

Η γεύση σαν να είναι υποδεέστερη, αλλά ακόμη ατμίζω υγρό "φρέσκο", αδοκίμαστο. Θα ξαναγεμίσω με μαστίχα (που είχα στο πρώτο σετάρισμα) για σύγκριση, αλλά αύριο πλέον...
EDIT: υπάρχει σαφής πτώση στην απόδοση μετά από 12-13ml ατμίσματος, θ'αφήσω άλλη μια μέρα να φτάσει η κατανάλωση τα 20ml και θα ποστάρω νέο μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2013, 23:54 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 27, 2013, 01:08 »
Αν έχω χρόνο αύριο, θα κάνω και μια με φιτίλι γάζας σε γενέσιο ατμοποιητή.

Ελπίζω να πετύχω τα ίδια Ωμ με το ίδιο σύρμα, για άμεση σύγκριση κι αντιπαράθεση.

Θα προσπαθήσω δε, να είναι όσο το δυνατόν σε επαφή οι σπείρες μεταξύ τους, ώστε να τσεκάρω και την συνολική πτώση σε Ωμ.

Επιφυλάσσομαι...

Κρατάω επίτηδες αυτό το συνεχόμενο ποστ, ώστε με τροποποίηση να βάλω κα το 2ο σετάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 27, 2013, 11:15 »
Το δοκίμασα και εγώ σε ένα dripper τον V3 και με 0,5 ribon, και έκανα, 12 στροφές....  :))
Μου βγήκε 1,5Ω και το έχτισα πάνω σε μία βελόνα - σύριγγα.
Χρησιμοποίησα βαμβάκι απλό.
Εκαψα την αντίσταση με ένα μηχανικό μοντ αρκετά πριν βάλω το βαμβάκι.




Θα χρησιμοποιήσω την λέξη  Εντυπώσεις στην περιγραφή. γιατί δεν το
έχω περισσότερο απο 3 ώρες φτιάξει, και δεν έχω βάλει περισσότερο
απο 1 και κάτι ml μέχρι τώρα.
Αρα, ... οτι και να πω, θα είναι απλά εντυπώσεις.




Εντυπώσεις θετικές.
Ωραία γεύση, μοιάζει με αυτή απο mesh. [ καθαρή ]
Πολύ παραγωγή ατμού. Πλούσια θα έλεγα...


Εντυπώσεις αρνητικές
Θέλει συνέχεια τσεκάρισμα για να μην στεγνώσει.


Επειδή, δεν έχω βρεί ακόμα τον τρόπο να γράφω ανάμεσα στης φωτό,θα ήθελα να σας πω, πως η πρώτη που φαίνεται η αντίσταση είναι στηναρχή, και η δεύτερη που φαίνεται και το σώμα του ατμού, είναι μετά το1 και κάτι ml.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2013, 13:12 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35371 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12