vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, dkostas, costasibiza84

Twitter

Bakero Wire

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Bakero Wire
« στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:29 »
Έχω πέσει πάνω σε αρκετά βίντεο στο youtube που δείχνουν ατμοποιητές στημένους με Bakero Wire. Έψαξα στο φορουμ να δω τι παίζει αλλά δεν βρήκα κάτι.

Απ' οτι βρήκα στο google πρόκειται για κάποιο (προφανώς χοντρό) ribbon σύρμα αντιστάσεων, το οποίο παράγει ακραίες ποσοτητες ατμού, και για το οποίο έχει γίνει τρελός ντόρος προς απω ανατολή μεριά.

Το 'χει δοκιμάσει κανεις???

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TZ_I6JsfASs[/youtube]

Η αλήθεια ειναι πως ενω είναι εντυπωσιακή η παραγωγή ατμού, δεν νομίζω οτι θα ήθελα να βάζω τετοια ποσότητα στα πνευμόνια μου... με ξενίζει σαν εικόνα και μονο. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:39 »
Μου θυμιζει τα μηχανηματα στα club που κανουν αυτη τη δουλεια χαχα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:45 »
Ξερεις πως το βρησκουμε και που;                                  Το θελωωωωωωωωωωω :idiot1: :idiot1:

Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:48 »
κάπου είχα διαβάσει παλιότερα οτι  το "bakero" στην ουσία είναι kantal ribbon 0.8x0.1mm

τα ντουμάνια είναι ΟΛΑ τα λεφτά !!!
που θα πάει θα πάρω ένα μηχανικό κάποια στιγμή και τότε  :cigar:

για να δούμε μήπως το έχει δοκιμάσει κανένας απο sulit.com.ph
 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:50 »
Αν δεν τίθεται θέμα υγείας σχετικά με το υλικό, βλέπω ένα θετικό: οι τζούρες μας θα μπορούσαν να είναι πιο σύντομες κι από αυτές των κ.τ. Ακόμα και με επισκευάσιμο αυτή τη στιγμή οι τζούρες των η.τ. διαρκούν αρκετά δευτερόλεπτα και όταν κάποιος δουλεύει, δεν τα έχει πάντα στη διάθεσή του.  :hmmm:
Υποθέτω βέβαια ότι για να υπάρχει τέτοια παραγωγή ατμού, θα υπάρχει και ανάλογο χτύπημα, αλλιώς δε μας λέει τίποτα, εκτός αν το θέλει κάποιος να κάνει εφέ καπνού σε καμιά ντίσκο.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:53 »
Τόσο η αγορά του όσο και τα χαρακτηριστικά του ειναι λίγο θολό τοπίο (σαν τα ντουμάνια που βγάζει....  :)) ).

Δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά απ τα λίγα που διάβασα το συγκεκριμένο πουλιέται σε σακκουλάκια με τη φίρμα "Bakero Inside", και δεν ειναι πάντα διαθέσιμο...

Κάποιος απ τα ψαχτήρια του φορουμ θα ξέρει κάτι

Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:54 »
περισσότερες πληροφορίες εδώ :)

http://www.rebuildable-ecigs.com/showthread.php?377-One-of-the-most-talked-about-wires-in-the-Philippines-the-BAKERO-WIRE-Short-Review

το σύρμα είναι Σουιδικής προέλευσης και είναι kanthal

και το bakero σημαίνει "From the Japanese word BAKA YAROU meaning “you fools""  :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 16, 2013, 00:59 »
Και πρόβλημα να μην έχει σαν υλικό, θα πρέπει να ερευνηθεί πρώτα και η λειτουργία του. Μπορεί δηλ. να ανεβάζει θερμοκρασίες μη επιτρεπτές για PG και VG. Αν οι θερμοκρασίες είναι πολύ μεγάλες, από ένα σημείο και πάνω γίνεται πυρόλυση και εκλύονται βλαβερές ουσίες όπως η ακρολεϊνη.

ΥΓ. Ο τύπος στο βίντεο δεν φαίνεται να τον "καταπίνει" τον ατμό πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 16, 2013, 01:03 »
Επειδη εχω δει πολλά τετοια ανατολιτικα βιντεο. Μιση δουλεια κανει το συρμα, την άλλη μιση ο αερας. Σε ολα, δειτε ποσο μεγαλες ειναι οι τρυπες αερα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 16, 2013, 01:07 »
Το προσεξα κι εγω αυτο,αλλα ειπα οτι μπορει να του αρεσει τοσο μεγαλη τρυπα
Τοσο μεγαλη ποσοτητα ατμου μονο απο την τρυπα ομως;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 16, 2013, 01:11 »
Το αντίθετο, αν είδα καλά, κρίνοντας ειδικά από την πρώτη μακρόσυρτη τζούρα, τον κατεβάζει κατευθείαν. Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος.


Δεν μπορώ να πω πως δεν είναι εντυπωσιακό, όταν μιλάμε για ντουμάνια τέτοιου μεγέθους μιλάμε για το άτμισμα σαν σπορ. Άρα το ζήτημα του δεν έιναι προφανώς πως θα κόψουμε το τσιγάρο ασφαλώς. Θα μπορούσε να είναι λοιπόν πιο ασφαλές από τα τριπλά πηνία με μηχανικά μοντάκια και αντιστάσεις 0, κάτι Ω.


Αν τώρα είναι ασφαλές και σαν υλικό, ανάπτυξη τέτοιας "τεχνολογίας" πέραν του μικρότερης τζούρας θα μπορούσε να σημαίνει και εξέλιξη προς την σωστή κατ'εμέ κατεύθυνση, δηλαδή μικρότερο ητ, με σκοπό την προσέλκυση περισσότερου κοινού.


Σα χομπίστας τέλος, θα το δοκίμαζα, εάν πάντα γίνει πιο διαδεδομένο. Και το genesis δεν ξέραμε (κι ου΄τε ακόμα ξέρουμε πολλά κατά την ταπεινή μου άποψη ) για την ασφάλεια του με χρήση VG και PG, αλλά πρέπει να αποδεχτούμε πως είμαστε χομπίστες/πειραματοζωιστές κατ'επιλογήν πολλές φορές στο άτμισμα.


Υ.Γ.: Η τρύπα πράγματι πρέπει να είναι μεγάλη, αν τελικά έχω δίκιο και τον κατεβάζει απευθείας. Ούτε βηχαλάκι με τόσο ατμό..;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 16, 2013, 01:13 »
@ shadockan Το εχω δοκιμασει στον igo, ανοιξα αρκετα την τρυπα, με μονή νορμαλ αντισταση πηρα το περισσοτερο ντουμανι που εχω δει "live" ποτέ μου. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να κλεισεις μετα αλλιως δεν ατμιζεται, εκανα κατι πατεντες με τοποθετηση ενος πολου μεσα στο drip tip κι εσφιξε ικανοποιητικα. Λογω αλλων θεματων με τον συγκεκριμενο ατμοποιητη (χανει μολις γερνεις, δεν παιρνει πολυ υγρο, δεν ειμαι και του ντριπιγκ) δεν το συνεχισα. Τωρα με τους παμφθηνους τετοιου ειδους απο φαστεκ, πλατυνετε τις τρυπες και θα με θυμηθειτε. Που ειμαι και εντελως οφ τοπικ  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 16, 2013, 01:17 »
O καλυτερος απο ολους εδω και καιρο που παρακολουθω το τι παιζει με το ολο θεμα και εχω μια αμφιβολια οτι ειναι θεμα συρματος.Κατι αλλο παιζει και παιζει μονο  Φιλλιπινες  μερια
Στο facebook υπαρχει σελιδα που δεν μπορεσα να βρω αυτην την στιγμη που ετρεχαν διαγωνισμοι για το μεγαλυτερο ντουμανι

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2013, 02:11 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 16, 2013, 01:19 »
Εσείς που ασχολείστε με επισκευάσιμους θα ξέρετε. Η μεγαλύτερη τρύπα αέρα αυξάνει και το χτύπημα ή μόνο την παραγωγή ατμού;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Bakero Wire
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 16, 2013, 01:25 »
Απο την δικη μου ταπεινη και μικρη εμπειρια, δεν το αυξανει. (Ισα ισα, που σε σεταπ που δεν παιρνει καλά αερα, εχω αυξημενο χτυπημα και μειωμενο ατμο). Αυτο που κανει ο πολυς αερας, ειναι να "μπασσάρει" το χτυπημα, το κανει πιο "στρογγυλο"...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12