vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 6 χρήστες
sentinelba, stamatisgr, camber, dkostas, Tem, Ηρακλης

Twitter

Κορεσμός Γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2013, 21:52 »
εγω χάνω την γεύση στο Agrinio
οπότε έχω έτοιμη σκέτη βάση και ατμίζω κανα δυο ημέρες
και μετά όλα κομπλέ

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 00:32 »
Αυτό με την σκέτη βάση ισχύει. Άτμιζα σκέτη βάση μόνο, για διάστημα 7 μηνών περίπου.
Δεν άντεχα καθόλου ούτε μια ιδέα από άρωμα στο υγρό, μέχρι που κάποια στιγμή μύρισα Virginia από έναν φίλο που άτμιζε. Έτσι, ξεκίνησα να ατμίζω ξανά Virginia, Cigarillos και 1-2 άλλα καπνικά αρωματικά, αρκετά αραιωμένα όμως.
Όταν ξαναδοκίμασα να ατμίσω σκέτη βάση, γιατί με κούρασαν (ξανά μανά) τα αρώματα, μου φάνηκε πολύ... σκέτη!!!
Αυτήν την στιγμή, έχοντας πάρει το RY69 της Atmos Lab, είμαι σχετικά ικανοποιημένος (με αναλογία 15 σταγόνες στα 10ml σκέτης VG).

Τελικά, άγνωσται αι βουλαί της γεύσης!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 00:48 »
Εγώ το παθαίνω συνέχεια. Χάνω πολύ εύκολα την γεύση μου. Ατμίζω 2-3 διαφορετικές γεύσεις στη διάρκεια της ημέρας. Αν επιμείνω αλλάζοντας πολλές γεύσεις και δεν πάω στη λύση της σκέτης βάσης δημιουργείται κι ένα μούδιασμα στη γλώσσα. Βασικά το πρόβλημα μου το έχω λύσει με την dirty βάση της inawera, απλώς παίρνει περισσότερο καιρό μέχρι να αποκατασταθεί η γεύση μου, σε σχέση με το αν έκανα εντελώς σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2013, 01:52 »
Σε οσους ασχολουνται με DIY υγρα, θα προτεινα να φτιαχνουν την νικοτινουχα βαση τους σε μπουκαλακια των 100 ή 200 μλ, να την εχουν παντα ετοιμη και καθαρη απο αρωματα. Ετσι και για δοκιμες θα μπορουν να ετοιμαζουν μονο 5 μλ χωρις να εχουν φυρα. Και για τον κορεσμο, καντε μια μερα (ή και παραπανω ακομα καλυτερα) σκετη ετοιμη βαση, και μετα ξεκινηστε με το μισο ή το εν τριτο της προτεινομενης δοσολογιας (ή αραιωστε με βαση ιδιας νικοτινης τα ετοιμα υγρα σας). Το αρωμα θα ειναι εκει, αλλά πιο διακριτικο και δεν θα κουραζει.

Εγω παντως εφαρμοσα το παραπανω και σωθηκα. Ακομα και ετοιμα οταν βρισκω σε καλη τιμη τα παραγγελνω με παραπανω νικοτίνη απο οσο κανω, και εχω παντα μαζι μου μηδενικη βαση που ειναι φτηνη και τα αρεωνω.  Ετσι Τα 10ml ετοιμου γινονται σε πολλες περιπτωσεις 30 και εχω μια διακριτικοτατη γευση που δε κουραζει με τιποτα και φυσικα οικονομια....

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 11, 2013, 08:51 »
Καλημέρα θέλω να αγοράσω ATMOS LAB - Ατμιστική Βάση BALANCED 100ml με 20ml νικοτίνη πως θα την αραιώσω για να φτάσω στο 18 με νερό εάν δεν θα βάλω καθόλου άρωμα
θέλω να ακολουθήσω το παραπάνω παράδειγμα και εγώ καθώς έχω αρχίσει να μην την βρίσκω με την Tribeca άλλο και νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα κορεσμού


Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 11, 2013, 08:56 »
11ml πρέπει να προσθέσεις

Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 11, 2013, 09:05 »
Καλημέρα θέλω να αγοράσω ATMOS LAB - Ατμιστική Βάση BALANCED 100ml με 20ml νικοτίνη πως θα την αραιώσω για να φτάσω στο 18 με νερό εάν δεν θα βάλω καθόλου άρωμα

Θα την αραιώσεις με μηδενική βάση BALANCED, όχι με νερό, νερό έχει είναι έτοιμη

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 23:13 »
ποσο συντομα χανουν οι περισσοτεροι την γευση?εγω ειμαι ο περιεργος?με ολους τους ατμοποιητες που εχω(evod, iclear 16, 30, ce4,vivi, bclear, aspire bdc, μετα απο 1-1,5 μλ νιωθω μονο το αρωμα στην εκπνοη στον χωρο!

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 23:22 »
Μηπως ηρθε ο καιρος να ασχοληθεις με επισκευασιμους και να αφησεις

τους εργοστασιακους :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:






Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 23:31 »
Εμενα μου παιρνει γυρω στα 10-12ml συνεχομενης χρησης του ιδιου αρωματος
ωστε να αρχισει να αλλοιωνεται η γευση.
Γι' αυτο και καθε 3-4 μερες αλλαζω αρωμα.

Νικολαε δε νομιζω να φταιει το οτι χρησιμοποιει εργοστασιακους ατμοποιητες.
Ειτε με εργοστασιακους ειτε με επισκευασιμους εγω το ιδιο φαινομενο παρατηρω.
Περισσοτερο θεωρω οτι φταιει το υγρο.
Εχω τυχει υγρα που τα αρωμα τους κραταει περισσοτερες μερες συνεχης χρησης,
πχ τα Halo σε σχεση με τα DIY που χρησιμοποιω κατα κυριο λογο.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 23:39 »
Σιγουρα ενας καλα στημενος επισκευασιμος εχει λιγοτερες πιθανοτητες να "αλλοιωσει" την γευση γρηγορα, απο οσο καποιοι εργοστασιακοι λογω υπερθερμανσης/φθορας των αντιστασεων ή/και μη ουδετερων υλικων.
Αλλά και πάλι, αυτο ειναι αλλοίωση. Το χασιμο της γευσης ειναι αλλο, κι εχει να κανει με το ποσο κατεστραμενοι ειναι απο το τσιγαρο οι γευστικοι μας καλυκες, καθως και με το ποσο γρηγορα "μπουχτιζουμε". Εγω οταν εκανα αρωματα (ειμαι πολλους μηνες μονο με βαση), το εχανα ουτε σε μισο τανκ. Μονο οταν εβαζα ελαχιστο αρωμα, και δεν με μπουχτιζε, διατηρουσε τη γευση για πιο πολλη ωρα.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 23:49 »
Παναγιωτη δεν ειναι το ιδιο ενας καλα στημενος επισκευασιμος

με εναν εργοστασιακο απο εκει και περα ρολο μπορει να παιζει

η αντισταση και στα ποσα volt ατμιζεις αν θες να εχεις γευση η χτυπημα πολλοι

ειναι οι παραγοντες που παιζουν ρολο :) :) :) :) :)




Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 23:53 »
Εγώ πάντως, με 2 χρόνια και τρεις μέρες το ίδιο diy σαν βασικό υγρό, πάντα καταλαβαίνω τη γεύση, γι αυτό και δεν το αλλάζω.
Και με εργοστασιακούς μάλιστα.
Δεν ξέρω αν είμαι η εξαίρεση, αλλά δεν με χαλάει.  ;D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 10:30 »
Δεν εχει καμια δουλεια ο επισκευασιμος καλα στημενος η ενας του εμποριου για τον κορεσμο της γευσης.
Στα τσιγαρα ειχαμε επισκευασιμα και εμποριου η ειχαμε επιλογη γευσεων και αρωματων?
Οπως ξεκινουσες το πρωι ετσι τελειωνες και το βραδυ με την ιδια σκατογευση.Και εκει ομως υπηρχαν στιγμες που δεν σε γεμιζε οσο το πρωτο πρωινο με τον καφε η μετα με το φαγητο.Ειδικα προς το τελος της μερας τσαρουχι το στομα αναμα το τσιγαρο τζουρα και σβησιμο.
Για τον κορεσμο γνωμη μου ειναι οτι 99.9 % ευθυνονται τα υγρα στο κατα ποσο αρωμα εχουν μεσα ,την οσμη που αναδεικνύουν την οποια γευση αφηνουν και τελος το τι κατεβαζει ο καθενας στην διαρκεια της μερας απο φαγητα ποτα κτλ κτλ με αποτελεσμα την αλλοιωση που αν για δεκαπεντε λεπτα αφησεις το ΗΤ στην ακρη θα εχει λυθει το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 11:03 »
Συμφωνώ ότι για έναν έμπειρο ατμιστή το 99,9% των περιπτώσεων κορεσμού φταίνε τα αρώματα που περιέχει ένα υγρό. Πέραν από 2-3 αγαπημένες συνταγές προσπαθώ να φτιάχνω ποικιλία υγρών και με αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει κορεσμός, τουλάχιστον για εμένα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171637 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364