vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, giorgos1999, Lazy Dog, camber, zamploutos, ipomonias

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1080 στις: Μαΐου 06, 2016, 14:31 »
Ρε παιδια πως θα βρω τον τροπο να κανω παντα σωστο στησιμο οσον αφορα αντισταση χωρις hot spots και ποσοτητα βαμβακιου χωρις να εχω σκασιματα η στρακαστρουκες . :wall:
Πολλες φορες πετυχαινω σωστο στησιμο κ το καταλαβαινω αμεσως αφου ακους μονο ενα σσσσσ ,δλδ την ατμοποιηση του υγρου ομοιομορφα,χωρις τσαφ τσουφ,βαμβακιλες η μπαμ στο πρωτο πατημα ,αλλα πως θα γινει να μεγαλωσω το ποσοστο επιτυχιας ? :hmmm:
Το πρωτο πραμα στους επισκευασιμους ειναι το στησιμο και μετα παιζει ρολο ο ατμοποιητης ,αν δεν στησεις αψογα δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα και ας εχεις 200 ευρω ατμοποιητη  ;D             

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1081 στις: Μαΐου 06, 2016, 14:38 »
Δεν ξέρω πόσο καιρό στήνεις, πάντως πιστεύω πως αυτό αποκτιέται με την εμπειρία. Σιγά σιγά θα στήνεις τους ατμοποιητές σου μηχανικά και το ποσοστό των πετυχημένων στησιμάτων θα πλησιάσει το 100%. Εγώ αυτό έχω καταλάβει, όσα βίντεο κτλ κι αν δω μόνο μετά από πολλά στησίματα σε κάθε ατμοποιητή κατάφερα να έχω σταθερά υψηλά ποσοστά επιτυχίας.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1082 στις: Μαΐου 06, 2016, 14:40 »
Ρε παιδια πως θα βρω τον τροπο να κανω παντα σωστο στησιμο οσον αφορα αντισταση χωρις hot spots και ποσοτητα βαμβακιου χωρις να εχω σκασιματα η στρακαστρουκες . :wall: Πολλες φορες πετυχαινω σωστο στησιμο κ το καταλαβαινω αμεσως αφου ακους μονο ενα σσσσσ ,δλδ την ατμοποιηση του υγρου ομοιομορφα,χωρις τσαφ τσουφ,βαμβακιλες η μπαμ στο πρωτο πατημα ,αλλα πως θα γινει να μεγαλωσω το ποσοστο επιτυχιας ? :hmmm: Το πρωτο πραμα στους επισκευασιμους ειναι το στησιμο και μετα παιζει ρολο ο ατμοποιητης ,αν δεν στησεις αψογα δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα και ας εχεις 200 ευρω ατμοποιητη ;D
Αν μπορεις στειλε καμια φωτογραφια να δουμε τι εννοεις

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1083 στις: Μαΐου 06, 2016, 14:43 »
Θωμά, έχεις απόλυτο δίκιο για το σωστό στήσιμο αντίστασης, αλλά όπως είπε και ο φίλος mankar
αυτό έρχεται σιγά σιγά με την εμπειρία, τα λάθη, τις δοκιμές, και τις απανωτές προσπάθειες.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Είναι σαν να ζητάς σε κάποιον 18χρόνο που μόλις πήρε το δίπλωμά του
να οδηγήσει αγωνιστική Ducati στην πίστα της Χερέθ με σταθερή ταχύτητα 300χλμ/ω
για 800 γύρους χωρίς να πέσει ούτε μια φορά.

Γίνεται; Δεν γίνεται.  ;)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1084 στις: Μαΐου 06, 2016, 14:52 »
Σπύρο πιο υπερβολικός πεθαίνεις :tongue_smilie:.Χερέθ 300 χλμ σταθερά edit: (800 :idiot1:)300 γύρους :fight_fryingpan: ??Για το μηχανάκι δεν μιλάω.

@Thomas σιγά σιγά και μέσα από τα λάθη θα βρεις τα πατήματα σου. Χοτ σποτ έχουν και οι προχωρημένοι. Προσπάθησε να χαιδέψεις πολλές φορές το σύρμα πριν κανεις οτιδήποτες.
Δώσε έμφαση στο βαμβάκι φίλε κυρίως. Μέσα απο αποτυχίες, πεταμένα βαμβάκια, τραυματισμούς και κρανίου τόπος από σύρματα, σιγά σιγά θα βρεις το τρόπο.
Τα βίντεο βοηθάνε πολύ ακόμα και στο κέντημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2016, 15:09 από savo »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1085 στις: Μαΐου 06, 2016, 15:06 »
Αναμφίβολα τα βίντεο βοηθάνε πολύ, αλλά αν δεν τρυπηθείς έστω και μια φορά σταυροβελονιά δεν μαθαίνεις ;D

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1086 στις: Μαΐου 06, 2016, 15:40 »
Να ξεκινησω δλδ με κανα σεμεδακι  :))
Που το φτασατε παλι..
Το ξερω οτι θελει χρονο,ας πουμε τωρα που στηνω με ατσαλι και δεν κανει να το πυρωσεις που να ξερω αν δουλευει σωστα η αντισταση.
Το kanthal δεν το πολυχρησιμοποιω  αλλα οταν το δουλευω του δινω καμια ψιλη να δω αμα πυρωνει σωστα οποτε εχω μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας σε αυτο το συρμα,μετα εχουμε και τα βαμβακια εχω 3-4 μια μου καθετε σωστα το ενα μια το αλλο μια σφιχτο μια οχι. :wall:
Εχω δει πολλα βιντεο εχω στησει πολλες φορες εχω πεταξει πολυ συρμα και βαμβακι αλλα ακομα θελω δουλεια και ρωτησα μπας κ εχει κανα δυο κολπακια να μεγαλωσω το ποσοστο επιτυχιας ,γτ εχω βαρεθει τις δοκιμες και θελω απλα να στησω και να δουλεψει,δεν λεω, να φαω και φολα αλλα πιο λιγες ,μην ψοφησω κιολας  :tongue_smilie:

Παραδειγμα, τωρα εχω κανθαλ μονη αντισταση και δουλευει αψογα,αλλαξα μονο βαμβακι αν και θα θελα να αλλαξω κ αντισταση γτ την εχω κανα 3αρι μερες και εχει μαυρισει,παρολο που αλλαξα μονο βαμβακι ακουω αυτον τον ωραιο θορυβο ...σσσσσσ και οχι ολα τα  αλλα σπαστικα που ξερεις οτι εχεις κανει μαπα στησιμο.

Ξερω οτι ενοχο ειναι και το βαμβακι και πως θα το περασεις,ειναι ενα συνολο που πρεπει να δουλεψει σωστα για να αποδωσει τα μεγιστα..
Θα προσπαθησω κ αλλο τοτε μεχρι να το βρω..συρμα εχω καμια 30αρια μετρα διαφορα και μια σακουλα muji,
Καλα στριψιματα λοιπον ;)

Επισης να πω οτι στριβω κανα 4αρι μηνες τουλαχιστον δεν το πιασα χτες..και χρησιμοποιω αποκλειστικα επισκευασιμους.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1087 στις: Μαΐου 06, 2016, 15:40 »
Ρε παιδια πως θα βρω τον τροπο να κανω παντα σωστο στησιμο οσον αφορα αντισταση χωρις hot spots και ποσοτητα βαμβακιου χωρις να εχω σκασιματα η στρακαστρουκες . :wall:
Πολλες φορες πετυχαινω σωστο στησιμο κ το καταλαβαινω αμεσως αφου ακους μονο ενα σσσσσ ,δλδ την ατμοποιηση του υγρου ομοιομορφα,χωρις τσαφ τσουφ,βαμβακιλες η μπαμ στο πρωτο πατημα ,αλλα πως θα γινει να μεγαλωσω το ποσοστο επιτυχιας ? :hmmm:
Το πρωτο πραμα στους επισκευασιμους ειναι το στησιμο και μετα παιζει ρολο ο ατμοποιητης ,αν δεν στησεις αψογα δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα και ας εχεις 200 ευρω ατμοποιητη  ;D             

απλα παρε μια βιδα η ενα κομματι ντιζα και στριψε στο σπειρωμα, ετσι στριβουν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ οι ηλεκτρονικοι πηνια (η και αντιστασεις συρματος οταν χρειαζεται. ) Αυτο με τις "αποτυχιες" και την "πειρα" ειναι επειδη ο κοσμος δεν ξερει τον τροπο κι οχι κατι λογικο (αυτο ελειπε να βγαιναν αποτυχημενες απλες αντιστασεις συρματος... φυσικα δε φταιει ο απλος κοσμος που δεν ειναι η δουλεια του να γνωριζει τετοια πραγματα, αλλα αναμεσα σε ΤΟΟΟΟΟΣΟΥΣ revewers ΕΝΑΣ που να γνωριζει πως στριβουν αντιστασεις δεν υπαρχει να δειξει και στους υπολοιπους?)
Εκει που θελει καποια μικροεμπειρια ειναι να βαζεις το βαμβακι χωρις να κουνηθουν οι σπειρες (αυτο απλα θελει ευαισθησια το χερι σου)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2016, 21:40 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1088 στις: Μαΐου 08, 2016, 00:50 »
Εγώ πυρωνω το ατσάλι και το μεγαλύτερο ποσοστό όταν εχω κολλητές σπείρες είναι να έχω χοτσποτ, χωρίς πυρωμα παίζεις κορώνα γράμματα αν σου κάτσει καλή.

Στις ανοιχτές σπείρες δεν έχεις θέμα μετά απο 30 μέτρα σύρμα θα έχεις επιτυχίες.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1089 στις: Μαΐου 08, 2016, 02:51 »
τωρα σοβαρα μια ειλικρινεστατη απορια, αλλα ποια η λογικη να κολλανε οι σπειρες μεταξυ τους? :confused1:

οκ εχω δει revewers που το κανουν, αλλα ποιος ο λογος?
υποτειθεται βγαζει καλυτερο ατμο? (και παλι δεν εχει νοημα, γιατι καποιος να ρισκερει να φαει καμμενο και να μην παιξει στην τελικη παραπανω watt αν αυτο ειναι το ζητουμενο? ) και στην τελικη αν ντε και καλα θες κολλητες σπειρες γιατι δε βαζεις ενα φιλερακι (ακομα και χαρτι κανει, δε θα παρει πανω απο μισο λεπτο )
Προσωπικα παντως ειμαι υπερευχαριστημενος με την αποσταση των σπειρωματων και μια χαρα αποδοση βλεπω...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2016, 02:57 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1090 στις: Μαΐου 08, 2016, 02:56 »
Δίνει γκάζια με τη μια, δεν κάνει σκάσιμο, έχει συνεχόμενη επιφάνεια ατμοποιησης με αποτέλεσμα να δίνει βελούδινο ατμό και καλύτερη γεύση, αν στηθεί σωστά πιάνει λιγότερη μακα και λεω αν στηθεί σωστά εννοώντας τα χοτσποτ.

Αυτά έχω παρατηρήσει εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1091 στις: Μαΐου 08, 2016, 02:58 »
οκ, αλλα αξιζει τον κοπο?
και γιατι δε βαζεις φιλερακι? (δε χρειαζεται επαγγελματικο, ακομα κι απο απλο χαρτι κανει στη συγκεκριμενη περιπτωση)

τα σκασιματα παντως δε τα αλλαζω με τιποτα ;D

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1092 στις: Μαΐου 08, 2016, 03:05 »
Γιατί να μην αξίζει;
Επειδή πυρωνει το σύρμα;

Προσωπικά δεν μου έχει ξεκαθαρίσει κάποιος αν το σύρμα όταν κοκκινίζει θωρακίζεται καλύτερα, επίσης όταν το πυρωνω βγάζει καπνό, αν δεν το πυρωσω αυτός ο καπνός δεν θα μπει σε τζούρα;

Για μένα ίσως και να αξίζει λεω ίσως γτ κρατάω και μια πισινή και λέγω αξίζει γτ αν φτιάξεις τα χοτσποτ σου δίνει μια απόλαυση διαφορετική, ακόμα και αυτή η ησυχία που δεν ακούς να σκάει ο τόπος για μένα είναι ντιλ.

Αποσυνδεδεμένος veduracell

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1093 στις: Μαΐου 08, 2016, 03:12 »
γιατί να βγει ο καπνός που λες ( οξείδια του μετάλλου ) απο τη στιγμή που όσο τροφοδοτείς την αντίσταση με υγρό το μέταλλο δε πρόκειται να πυρώσει ποτέ ! Δηλαδή απο τη στιγμή που περάσεις βαμβάκι και βάλεις υγρό αναπλήρωσης το υγρό θα ατμοποιείται και εκεί θα μεταφέρεται η ηλεκτρική ενέργεια απο το μοντ !

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1094 στις: Μαΐου 08, 2016, 03:19 »
Άρα με το να το πυρωνω αποβάλλει τα οξείδια του μετάλλου σωστά;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364