vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1050 στις: Απριλίου 01, 2016, 18:01 »
Πολυ σωστα, και για να γινει κατανοητο το ποια μεγεθη μας ενδιαφερουν ας το ποιασουμε λιγο μπακαλιστικα,
εχουμε ενα συρμα Χ διατομης που θα σηκωσει ψ θερμοκρασια στο 1 αμπερ, και 1 μετρο απ αυτο το συρμα ειναι 1Ω. (υποθετω ειναι κατανοητο γιατι βαζω τετοια μεγεθη)
Για να περασει το 1 αμπερ που χρειαζεται για να σηκωσει τη θερμοκρασια που επιθυμουμε θα πρεπει να του δωσουμε 1 V ταση και η ισχυς που θα καταναλωθει θα ειναι 1W
Αν τωρα εχουμε το ιδιο συρμα σε μηκος 10 μετρων, παλι το ζητουμενο ειναι 1 A για την ιδια θερμοκρασια, αλλα η αντισταση πλεον ειναι 10Ω οποτε λογο δεκαπλασιασμου της αντιστασης εδω θα χρειαστουμε 10V για να περασει αυτο το 1 πολυποθητο αμπερ, κι ετσι η καταναλωση ανεβαινει στα 10w

Αυτο λοιπον που σηκωνει την επιθυμητη θερμοκρασια ειναι η ενταση σε ΑΜΠΕΡ (και ειναι το μονο μεγεθος μετα τη θερμοκρασια που θα μας ενδιεφερε και κανενας κατασκευαστης δεν την εχει βαλει). και το καθε συρμα λογο ΔΙΑΤΟΜΗΣ του αναπτυσει συγκεκριμενες θερμοκρασιες σε συγκεκριμενη ΕΝΤΑΣΗ.
Η αντισταση και η ταση ειναι δευτερευων μεγεθη που για να χρησιμοποιηθουν πχ στην παραπανω ασκηση χρειαζεται μαθηματικη προσεγγιση, ενω απλουστατα θα μπορουσαμε να λεμε πχ 0.32mm - 1.3 Α  / 0,4mm-2Α (τυχαια νουμερα)κοκ, και να χουμε ενα σωστο πινακα και τελος.  
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 18:07 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1051 στις: Απριλίου 01, 2016, 20:46 »
Την διάρκεια της τζούρας γιατί δεν την βάζεις;
Πολύ σημαντικός παράγοντας νομίζω. Ίσως από τους πιο σημαντικούς. Διότι την θερμοκρασία την φτάνεις είτε σε 1sec είτε σε 10sec. Ανάλογα με την ανάγκη του κάθε ατμιστή. 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1052 στις: Απριλίου 01, 2016, 22:28 »
Βρε Χρηστο αν βαλουμε το χρονο  δε μιλαμε μεε βαση τα  watt αλλα με βαση τα joule, που ειναι πολυ σωστος τροπος (τεχνικα απειρως ορθοτερος) και σε τεχνικες πριβε συζητησεις ξερουν καμποσοι οτι ειμαι υπερμαχος  και μαλιστα οταν τα ελεγα δε νομιζω να υπηρχαν μοντ να μετρανε τζαουλ, αλλα το θεμα για να βγαλεις το ΕΡΓΟ ειναι οτι παιζεις με παραγοντες που δεν ειναι σταθεροι οποτε ας θεωρησουμε ιδανικες συνθηκες καποια πραγματα και πανω κατω στην πραξη ο καθε ενας μπορει να δει με ενα συν-πλην που ειναι τα δικα του μετρα.

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1053 στις: Απριλίου 07, 2016, 16:44 »
Πρώτη εμπειρία για εμένα σήμερα με επισκευασιμο. Είπα να ξεκινήσω δοκιμες με μία μπομπίνα που είχε ο πατέρας για μα μελίσσια αλλά δεν την ευρισκα. Για να στρώσει το χέρι στο στρίψιμο.
Τελικά έβαλα το kanthal 0.20mm σε οδοντογλυφίδα... Στραβη κι αυτή σαν όλα σήμερα
Βγήκε αυτό το πραγματακι. Στα 2.48 ohm το μετράει το volt mini.
Με του που το έβγαλα φωτό και είπα να ρωτησω εδώ τι να προσέχω κλπ... Πέθανε το ίντερνετ... Θα στείλουν τεχνικούς και καλα...

Εσείς που έχετε πιο έμπειρο μάτι... Τι να προσέχω την επόμενη φορά;
Ευχαριστώ


Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1054 στις: Απριλίου 07, 2016, 17:05 »
Τ ποδαρακια της αντιστασης να ειναι απο την κατω πλευρα του κοιλ σου καλυτερα οχι απο πανω,
λιγοτερο συρμα στον αερα και ανθες με το 0.2 συρμα κανε και πιο λιγες σπειρες,
βεβαια αυτο το βρισκεις στην πορεια που σου αρεσει.


Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1055 στις: Απριλίου 07, 2016, 18:14 »
Μπραβο gipsy καλη αρχη... για πρωτη αντισταση μια χαρα τα πηγες... θα συμφωνησω με τον Teo, τα ποδαρακι να τα δενεις στις βιδουλες απο την κατω πλευρα τους...

Με συρμα 0.20 & με αυτα τα ohm που την εβγαλες θα παιζει καλα γυρω στα 7-8w νομιζω...

Δοκιμασε να κανεις την επομενη με 5 σπειρες θα σου βγει γυρω στα 2 Ohm & θα εχεις εξαιρετικη γευση O0

* Ο ατμοποιητης ποιος ειναι;

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1056 στις: Απριλίου 07, 2016, 18:26 »
Το ήθελα λίγο παραπάνω στα ωμ για να δω αυτονομία στο volt mini. Μία που βαριεμαι να μάθω το vtc

Αυτά τα δύο με ένα bell είναι. Τα κλασικά γγια αρχάριους
https://fs.tc/p/2219001
https://m.fasttech.com/p/3896005

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1057 στις: Απριλίου 07, 2016, 18:42 »
Δεν χρειαζεται παραπανω Ohm ειναι πολυ λεπτο το 0.20 συρμα & αρπαζει γρηγορα...

Μια χαρα εισαι O0

Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1058 στις: Απριλίου 07, 2016, 18:46 »
1. Τα ποδια να ειναι απο κατω καλυτερα,οχι πως δε δουλευει απλα για να κανει αυτο το return κανεις εξτρα σπειρα.
2.Να την κεντραρεις πανω απ`τη τρυπα,νομιζω σου χει φυγει λιγο δεξια,εγω σκυβω απο πανω να την ματιασω καλα.
3.Ειναι λιγο μεγαλα τα καναλια τροφοδοσιας,4 χιλιοστα νομιζω,βαλε αρκετο βαμβακι αλλα ανοιξε το καλα καλα μη το φοβηθεις γιατι θα χεις υπερτροφοδοσια.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1059 στις: Απριλίου 09, 2016, 14:47 »
Τι σύρμα clapton να πάρω για να φτιάξω αντίσταση στα 1-1,2 ωμ που να χωράει στην rba του cubis;Μου άρεσε η  εργοστασιακή κλαπτον και λέω να δοκιμάσω. 

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1060 στις: Απριλίου 09, 2016, 22:06 »
Τελικά αυτό το Notch Coil τί ρόλο βαράει;
Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Πλένετε;
Πρέπει να πυρώνει;
Θέλει πολλά βατ;
Τα φώτα σας!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1061 στις: Απριλίου 10, 2016, 13:09 »
Είναι SS316 και δουλεύει στα 30-70W αλλά και με έλεγχο θερμοκρασίας
Πλένεται εύκολα χωρίς φόβο να χαλάσουν οι σπείρες αφού δεν έχει.
Για τον ίδιο λόγο δεν χρειάζεται πύρωμα (δεν έχει σπείρες για να κολλήσουν)
Στις άκρες έχει σύρμα νίκελ χωρίς αντίσταση
Τα πλεονεκτήματα του είναι ευκολία στη χρήση και καθαρισμό, μεγάλη επιφάνεια επαφής για ατμοποίηση.
Τα μειονεκτήματα ότι δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου και να έχεις την ικανοποίηση της δημιουργίας

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1062 στις: Απριλίου 10, 2016, 22:36 »
Και τελικά πόσο βαμβάκι θες με τη διάμετρο που έχει...? ;)
Η οποία πόσο είναι τελικά? 5.5mm, 5 ή 4.8 που έχω δει σε διάφορα site...?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1063 στις: Απριλίου 13, 2016, 14:44 »
Μην δημοσιέυετε το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά θέματα. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν ή μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1064 στις: Απριλίου 14, 2016, 13:24 »
Καλησπέρα σας,μία ερώτηση παρακαλώ.
Θέλω να καθαρίσω με  dry burn μία αντίσταση για πρώτη φορά,ως τώρα έστριβα κάθε 3-4 ημέρες,έτσι για να δω αν αξίζει.Το θέμα μου είναι το εξής, σε βίντεο που είδα στο youtube το κάνανε με mechanical mode και μάλιστα ο ένας,γνωστός reviewer το είπε κιόλας,μην το κάνετε με ηλεκτρονικό.Δεν ξέρω αν εννοούσε γενικά ή αν εννοούσε να μην την πλένετε ταυτόχρονα στην βρύση απάνω σε ηλεκτρονικό.

Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει την γνώμη του;
Ευχαριστώ προκαταβολικά,Νίκος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9118 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364