vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

515 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, camber, white varadero

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #945 στις: Μαρτίου 15, 2016, 13:35 »
Όλα τα σκουρόχρωμα υγρά ανεξάρτητου εταιρίας έχουν το ίδιο θέμα στο ποσο εύκολα χαλούν το βαμβάκι ακόμα και την αντίσταση ακόμα μερικά που περιέχουν και κανέλα μαυρίζουν  ακόμα και τα μέταλλα και δεν καθαρίζουν εύκολα και  η οσμή παραμένει στων ατμό και μετα απο το πλύσιμο   εκεί χρειαζεται βγάλσιμο  ολων των ορινγκ και πλαστικών και μονο τα ss σε ενα μπρικη με νερό και ξύδι και βράσιμο για κάμποσα λεπτα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #946 στις: Μαρτίου 15, 2016, 14:55 »
Τωρα δοκιμαζω σκετη βαση 70vg 30pg για να δω την πραγματικη αποδωση της αντιστασης.Θα δοκιμασω και με n200.Το βαμβακι αυτο που εχω καλο ειναι?

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #947 στις: Μαρτίου 15, 2016, 19:03 »
Εγω Μαριε μου συνεχιζω να απορω, πως με 28αρι συρμα με 1.8 αντισταση & 8.5w μπορεις να ατμιζεις & να καταλαβαινεις γευση στον subtank :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #948 στις: Μαρτίου 17, 2016, 00:57 »
Στα 10watt ειχε πολυ καλη παραγωγη ατμου λιγο παραπανω απο nautilus η γευση ειναι λιγο πιο υποτονικη

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #949 στις: Μαρτίου 17, 2016, 01:43 »
Μαριε, με την φτωχη εμπειρια μου μπροστα σε πολλους ατμιστες που ατμιζουν χρονια, σου λεω οτι οι sub ohm ατμοποιητες τυπου subtank που χρησιμοποιεις, δεν προσφερονται για γευση παρα μονο για συνεφακια & λειτουργια σε πολλα w.

Οπου διαβαζουμε "ατμοποιητης sub ohm" ξερουμε οτι ειναι για πνευμονικες - πολλα w - μικρες αντιστασεις.

Αν θες να χρησιμοποιεις τσιγαρισιες (κανονικες) τζουρες με αντιστασεις πανω απο 1.5ohm & λιγα w, τοτε θα πρεπει να κοιταξεις αλλους ατμοποιητες για να παρεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα O0

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #950 στις: Μαρτίου 17, 2016, 02:40 »
Ναι αυριο θα παραγγειλω απο fastech τον thlemaxo που εχω διαβασει πολυ καλα λογια. Παντως και με τον subtank κανω ανετα την δουλεια μου

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #951 στις: Μαρτίου 17, 2016, 02:55 »
Το θεμα ειναι να γνωριζεις οτι με κατι αλλο μπορεις να παρεις αυτο που δεν ξερεις μεχρι στιγμης ;)

Με το καλο να σου ερθει ωστε να πειραματιστεις & να βρεις αυτο που σου ταιριαζει O0

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #952 στις: Μαρτίου 17, 2016, 18:45 »
Εγώ από την άλλη με τον subtank – toptank και αντίσταση 1.1 kanthal και drip tip kayfun v4 μια χαρά τσιγαρίσιες κάνω και παίρνω σχεδόν ίδια γεύση με τον ego one, ο one είναι ένα κλικ παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #953 στις: Μαρτίου 17, 2016, 19:28 »
Θοδωρη, καλο θα ηταν να μην μπερδευουμε τα προσωπικα μας παφ-πουφ με τις προδιαγραφες που εχουν για παραδειγμα οι subohm ατμοποιητες, για τον λογο οτι ετσι μπερδευονται οι νεοι ατμιστες με αποτελεσμα να αγοραζουν subohm & να νομιζουν οτι μπορουν να ατμισουν κανονικα... ειναι γενικα λαθος αυτο.

Subohm ειναι μια αλλη κατηγορια για... παιχνιδια με πνευμονολογους (προσωπικα θεωρω επικινδυνη την απευθειας εισπνοη στους πνευμονες μεγαλων ποσοτητων ατμου).

Γι αυτο οπου διαβαζουμε "ατμοποιητες subohm" να ξερουμε οτι προοριζονται αποκλειστικα για "Αμερικανικη χρηση" δηλαδη:

πολλα W - μικρες αντιστασεις - αποκλειστικα πνευμονικες τζουρες για μεγαλα συννεφα

(Βγηκαμε λιγο off topic αλλα ο διαχωρισμος εχω την αισθηση οτι ηταν απαραιτητος) O0

Αποσυνδεδεμένος chris-mad

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #954 στις: Μαρτίου 17, 2016, 22:53 »
Καλησπέρα παιδιά και από έμενα είμαι λίγο παλιός στο φόρουμ  :-[ άλλα όπως πολύ σωστά θα πείτε δεν με έχετε δει ούτε ακούσει τόσα χρόνια και αυτό γτ έβρισκα πάντα της ερωτήσεις που ήθελα να κάνω άλλα και τις απαντήσεις που θα δείνα είδη απαντημένες από κάποιον any way
Ναι είναι η πρώτη φορά που γράφω γτ δεν έχω βρει άκρη με ένα θέμα που μου παρουσιάστηκε...
Λοιπόν μου έφεραν ενα Koopor mini 60W with TC και το χρησιμοποιήω με τον subtank mini αλλά ρε παιδιά έχω πάρει 2 αντιστάσεις Ni200 έτοιμες και τις οποίες δεν μου δούλευαν καλά στον ελέγχο (ναι ήταν στον ελέγχο και ήταν και στο νίκελ.) και λέω να πάρω και μια SS 0,5Ω ετοιματζιδικη και αυτή την κουμπώνω πάνω και ήταν στην αρχή όλα καλά αρχή εννοώ 5 πρώτες ρουφηξιές μετά ΣΦΑΛΙΑΡΑ το βαμβάκι μαύρο και ένα λίτρο γάλα για να φύγει αυτή η γεύση.... μην τα πολύ λέω τι στο κάλο κάνω λάθος αααα επεξα και με το TCR άλλα από ότι είδα η αντίσταση πύρωνε σε κάθε τιμή του TCR
Αυτό από έμενα κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη και θα την τηρήσω σαν ευαγγέλιο :laugh1:
Χρήστος

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #955 στις: Μαρτίου 17, 2016, 22:56 »
την κλειδωσες???

Αποσυνδεδεμένος chris-mad

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #956 στις: Μαρτίου 17, 2016, 23:00 »
Στο koopor δεν κλειδωνει σε ρωταει την πρωτη φορα αν ειναι new or same και αυτο ηταν...

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #957 στις: Μαρτίου 17, 2016, 23:03 »
νομιζω και το vtc σε ρωταει αλλα κλειδωνει...................δεν εχω κανενα απο τα 2 και δεν μπορω να βοηθησω.δοκιμασε να πατησεις το + και το - ταυτοχρονα μηπως κλειδωνει

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #958 στις: Μαρτίου 17, 2016, 23:08 »
Μήπως να του βάλεις ένα Adjust Initial Resistance?
Επίσης, όταν λες πυρώνει, εννοείς ανάβει κανονικά, κοκκινίζει σαν σε power mode?

Αποσυνδεδεμένος chris-mad

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #959 στις: Μαρτίου 17, 2016, 23:17 »
estrifan
η αλήθεια είναι ότι την διαβάζει πιο πάνω από ότι λέει ότι είναι.. δλδ την ss που ήταν θεωρητικά 0,5 μου την  έλεγε 0,68  :wall: άλλα και που την κατέβασα με το adjust πάλι το ίδιο άναβε σαν το Gif σου  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364