vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, camber, Lazy Dog, white varadero

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #930 στις: Μαρτίου 14, 2016, 15:47 »
ΟΚ, γούστα είναι αυτά. :))

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #931 στις: Μαρτίου 14, 2016, 16:19 »
οκ οποτε το 28 δηλαδη 0,32 ειναι οκ για αρχη,τα υπολοιπα καπου θα τα δουλεψω ολα και κατι αλλο θα παρω δεν υπαρχει περιπτωση, μιας και το εκοψα τελειως το κ.τ και την εχω βρει με το η.λ..ευχαριστω για τις απαντησεις..

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #932 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:37 »
καλησπερα παιδια.
 
δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
 
στηνω τον καυφυν με νικελιο και ρεγιον(εχω 3-4 καυφουν και τους στηνω ετσι)
κανω αντισταση 0.9 ετσι την βλεπει οταν το βαζω στο istick 60w tc.
 
το εχω ρυθμισει 19w και 260c.
παταω να ατμισω και ισα ισα που αναβει η αντισταση.
τραβαω τραβαω και τπτ
το κανω αυτο και ζεστενεται ετσι ωστε αμεσως ξεβιδωνω τον καυφυν τον ξαναβιδωνω αμεσως και τοτε βλεπει new coin press up
παταω up και τοτε την βλεπει 0.12 - 0.13 -0.14 αναλογως μονο ετσι περνει μπροστα και παιζει σωστα.
 
οταν το αφισω και κρυωσει ξανα μανα τα ιδια για να παιξει.
 
ειμαι νεος στο tc και στο ρεγιονακι.
 
καμια βοηθεια παιδια?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #933 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:50 »
Καταρχήν φαντάζομαι στη βλέπει 0.09 και όχι 0.9 ε! :)
Κατά δεύτερον πρέπει να κλειδώσεις την αντίσταση όσο είναι κρύα. Όταν βγάζεις τον ατμό και τον ξαναβάζεις ενώ έχει ζεσταθεί η αντίσταση και άρα αυξηθεί η τιμή της (όσο μεγαλώνει η θερμοκρασία αυξάνεται η τιμή της αντίστασης), στη διαβάζει μεγαλύτερη και μπορείς και ατμίζεις γιατί το mod μετράει με λάθος βάση. Αν η αρχική μέτρηση της αντίστασης είναι σωστή, καλύτερα να ανεβάζεις τα watt λίγο για να καταφέρεις να ατμίσεις. Φαντάζομαι το έχεις σε Ni200 mode ε!
Όταν λες ίσα που ανάβει η αντίσταση δεν πιστεύω να κάνεις dry burn ε...επίσης το νικέλιο το χρησιμοποιούμε μόνο σε έλεγχο θερμοκρασίας αν δεν το γνωρίζεις.
Πες μας και τί αντίσταση έφτιαξες να δούμε αν είναι σωστή. Σπείρες, διατομή, διατομή σύρματος...

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #934 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:53 »
Κάπου έφαγε σκάλωμα το μοντ.
Δεν είναι λογικό.
Μπας και έχεις λάθος tc ξέρω γω;
Βγάλε μπαταρία, πάτα το fire button χωρίς ατμο πάνω, κλείδωσε, ξε-κλείδωσε την αντίσταση.
Αυτά είναι τα συνηθέστερα κολπάκια.
Αν πάλι δεν παίρνει μπροστά, πήγαινε για αντικατάσταση.


Edit μας πρόλαβε ο από πάνω.
 


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #935 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:54 »
καλησπερα παιδια.
 
δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
 
στηνω τον καυφυν με νικελιο και ρεγιον(εχω 3-4 καυφουν και τους στηνω ετσι)
κανω αντισταση 0.9 ετσι την βλεπει οταν το βαζω στο istick 60w tc.
 
το εχω ρυθμισει 19w και 260c.
παταω να ατμισω και ισα ισα που αναβει η αντισταση.
τραβαω τραβαω και τπτ
το κανω αυτο και ζεστενεται ετσι ωστε αμεσως ξεβιδωνω τον καυφυν τον ξαναβιδωνω αμεσως και τοτε βλεπει new coin press up
παταω up και τοτε την βλεπει 0.12 - 0.13 -0.14 αναλογως μονο ετσι περνει μπροστα και παιζει σωστα.
 
οταν το αφισω και κρυωσει ξανα μανα τα ιδια για να παιξει.
 
ειμαι νεος στο tc και στο ρεγιονακι.
 
καμια βοηθεια παιδια?



Τα σύρματα αυτά όπως το Ni200 που δουλεύουν μόνο σε έλεγχο θερμοκρασίας πρέπει να τα κλειδώνεις όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου την πρώτη φορά που κουμπώνεις τον ατμοποιητή.
Αν πατήσεις το fire και τραβήξεις έστω και μία τζούρα η τιμή της αντίστασης ανεβαίνει π.χ. από 0,09 Ohm κρύα, σε 0,12 ή 0,13 ή 0,14 Ohm επειδή ζεστάθηκε.
Άρα πρέπει να το αφήσεις να κρυώσει 5 με 10 λεπτά και μετά να την κλειδώσεις για να έχεις σωστή ένδειξη.
Το ότι δεν βγάζει ατμό με τα δεδομένα που έγραψες μπορεί να φταίνε πολλά πράγματα π.χ. σφιχτό βαμβάκι μέσα στην αντίσταση, που δεν διαβρέχεται καλά, οπότε για να μην πάρεις καμμένο κόβει το μοντάκι το ρεύμα.
Τί πάχος σύρματος δουλεύεις;
0,32mm από τις τιμές αντίστασης που γράφεις;
Πόση διάμετρος σπείρας;
Πόσες σπείρες;
Είναι λίγο ανοιχτές με ίσα διαστήματα ανάμεσά τους;
Αφήνεις τα κανάλια εισροής υγρού μέσα στο ντεκ ελεύθερα ή τα στουμπώνεις με το βαμβάκι;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #936 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:55 »
οχι δεν κανω dry burn

οπως την εχω στημενο ετοιμο για ατμισμα?

το συρμα δεν ειμαι σιγουρος πιο ειναι σε διατομη εχει φυγει το αυτοκολητο.

ειναι ni200 και το καρουλακι ειναι πολυ μικρουλι.

μαλλον ειναι 0.28 και στηνο σε 2αρι κατσαβιδακι 6 σπυρες.

οταν ειναι κρυα και βιδωσω δειχνει οπως πολυ σωστα ειπες 0.09

@μακις η τροφοδοσια ειναι σωστη γιατι οταν πυρωσει περνω καλη γευση οπως πρεπει τα υγρα μου τα ιδια και τα ξερω.
κρυα την βιδωνω και δειχνει 0.09 και να την κλειδωσω δεν παιζει ισα ισα που βγαζω ατμο απο το στομα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #937 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:58 »
Εγώ θα σου έλεγα να κλειδώσεις την αντίσταση στα 0.09Ohm που τη μετράει αρχικά, να ανεβάσεις τα watt στα 25 και αν πάλι δε σε ικανοποιεί να ανεβάζεις σιγά σιγά κι άλλο μέχρι να βρείς που σου αρέσει.

Edit: Αν όταν λες πύρωμα εννοείς οτι ζεσταίνεται η αντίσταση και ατμοποιεί, καλύτερα να λες απλά ζεσταίνεται. Το πύρωμα μας μπερδεύει γιατί σημαίνει οτι "ανάβει" το σύρμα, όχι απλά ζεσταίνεται. Για αυτό ρώτησα για dry burn. :thumpup:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #938 στις: Μαρτίου 14, 2016, 21:01 »
φιλε @estrifan
πριν δω το μυνημα σου τωρα ανεβασα με κρυα αντισταση στα 24.5w
και παιζει καμπανα.

συγνωμη ρε παιδια αλλα τοσο καιρο επαιζα με κανθαλ και μικροκοιλ.

estrifan + makis66
σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #939 στις: Μαρτίου 14, 2016, 21:06 »
Τελικά με την έννοια πυρώνει εννοείς ότι κοκκινίζει το σύρμα;
Σαν την φωτό του εστρι;

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #940 στις: Μαρτίου 15, 2016, 04:21 »
Παιδιά καλησπέρα είμαι νέος στους επισκευασιμους χρησιμοποιώ subtank mini έκανα στήσιμο με kanthal 28ga a1 ud και για βαμβάκι fiber freaks no 2 original 8 σπείρες micro coil πυρήνα δεν ξέρω εβαλα απο dremmel ένα εξάρτημα μου βγήκε 1.8 ohm  και ατμιζω στα 8.5 watt η κατανάλωση και η παράγωγη ατμου είναι πολύ καλή απλά το βαμβάκι βγαίνει  σκουρόχρωμο στο σημείο που ακουμπάει (μετα απο 10ml) στην αντίσταση και ανησυχώ λίγο. Ατμιζω liquid france relax 12mg. έχετε κάποιο άλλο στήσιμο να μου προτείνετε? Δεν θέλω πολλά watt και δεν με νοιαζουν τα ντουμάνια άλλα κύριος η γεύση.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #941 στις: Μαρτίου 15, 2016, 05:19 »
Καλως ηρθες Μαριε... αλλα Subtank Mini & γευση στα 8,5w ειναι πραγματα αντιθετα με αυτο τον ατμοποιητη.

Ειναι Subohm ατμοποιητης - αερατος δηλαδη για πνευμονικες τζουρες σε υψηλα w & χαμηλες αντιστασεις.

Αν θελεις γευση μεχρι 10w maximum με τσιγαρισιες κανονικες τζουρες, πρεπει να παρεις ενα λεπτοτερο συρμα (0.25) παραδειγμα να φτιαξεις αντιστασεις στα 1.8 μεχρι 2.Ohm... με αλλο ατμοποιητη ομως πχ τυπου Kayfun  O0

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #942 στις: Μαρτίου 15, 2016, 10:34 »
Τα liquid france έχουν την τάση να μαυρίζουν γρήγορα τις αντιστάσεις...μην σε ανησυχεί αυτό. Άλλαξε αντίσταση μόλις πάρεις υπόνοια καμένου ή μόλις αρχίζει να χάνεται η γεύση.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #943 στις: Μαρτίου 15, 2016, 11:23 »
Μάριε το ότι σκουραίνει το βαμβάκι γρήγορα σχετικά δεν φταίει ο ατμοποιητής ή η αντίσταση και τα λίγα Watt που δουλεύεις.
Φταίει το υγρό που χρησιμοποιείς, οπότε μην ανησυχείς. :)
Ή αλλάζεις υγρό με άλλο πιο διαυγές ή αλλάζεις βαμβάκι πιο συχνά.

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #944 στις: Μαρτίου 15, 2016, 12:27 »
για τα france θα συμφωνησω πηρα το ρηλαξ και μετα απο ενα τανκ αλλαξα αντισταση το εσπασα με βαση εχασα λιγο σε αρωμα αλλα :thumpup: :baby:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364