vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, camber, Lazy Dog, white varadero

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #915 στις: Μαρτίου 13, 2016, 17:51 »
νικελιο ειναι... και στο προτεινω με τα 1000
αν βρεις Nife30 ακομα πιο καλα
και nife48 ακομα καλυτερα
τα 2 τελευταια παιζουν με tcr

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #916 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:02 »
Είναι Ni200 και τιτάνιο. Τιτάνιο grade 1 συγκεκριμένα.
Μπορείς να δοκιμάσεις οτι υπάρχει σε έλεγχο θερμοκρασίας σε αυτό το mod αφού έχεις τη δυνατότητα να βάλεις tcr με το χέρι. Συμπεριλαμβανομένου και του NiFe.
To Ni200 είναι πολύ μαλακό και έχει την μικρότερη αντίσταση απο όλα. Στήνεται πανεύκολα αλλά χαλάει εξίσου εύκολα. Προσωπικά μου έδωσε πολύ καλή γεύση. Έχει το μεγαλύτερο TCR.
Το τιτάνιο σε αντίσταση είναι το επόμενο και είναι πολύ ελαστικό. Το στρίβεις και όταν το αφήνεις ξετυλίγεται μόνο του. Πολύ καλή γεύση επίσης. Μικρότερο TCR απο το Ni200.
Ενδιάμεσά τους σε αντίσταση είναι το NiFe30 που εγώ χρησιμοποιώ τώρα και μου έχει δώσει την καλύτερη γεύση απο όλα. Είναι και το NiFe48 μετά που περιμένω για να δοκιμάσω. Πολύ έυπλαστο και πολύ κοντά στο ατσάλι για στήσιμο. NiFe30 μικρότερο TCR απο τιτάνιο, NiFe48 μεγαλύτερο αλλά πιο κοντά στο τιτάνιο παρά στο νικέλιο.
Σύμφωνα με αυτές τις πληροφορίες αλλά και με ότι διαβάσεις γενικότερα για τα σύρματα, αποφασίζεις τι θέλεις να δοκιμάσεις. :thumpup:
Όσο μεγαλύτερο το TCR, σημαίνει οτι το σύρμα έχει μεγαλύτερες μεταβολές της αντίστασης με τη θερμοκρασία. Όσο μεγαλύτερες μεταβολές της αντίστασης, τόσο καλύτερα δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας γιατί το mod μετράει ακριβέστερα τις μεταβολές.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
νικελιο ειναι... και στο προτεινω με τα 1000
αν βρεις Nife30 ακομα πιο καλα
και nife48 ακομα καλυτερα
τα 2 τελευταια παιζουν με tcr

Δοκίμασες NiFe48? Είμαι έτοιμος για παραγγελία και αφού θα το πάρω, λέω να πάρω και κανά ατσάλι 304 που έχει και μεγαλύτερο TCR μπας και δω άσπρη μέρα και με αυτό το ατσάλι πια... :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2016, 18:09 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #917 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:18 »
εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος  με το nife30 και εχω αρκετο ακομα (3μετρα)
ΟΤΑΝ το τελειωσω θα παρω το 48.
αν δοκιμασεις πρωτος πες μας εντυπωσεις
με το ατσαλι το εχω σφηριξει... και ισως καποια μερα δοκιμασω το τιτανιο που καθεται στο ατμοραφο

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #918 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:19 »
Σας ευχαριστώ πολύ!
Το NiFe 30 που το βρίσκεις στο Fast Tech?
Έχει κάποια ιδιαίτερη ονομασία?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #919 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:23 »
δες εδω
εχει και το 30 και το 48

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #920 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:34 »
εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος  με το nife30 και εχω αρκετο ακομα (3μετρα)
ΟΤΑΝ το τελειωσω θα παρω το 48.
αν δοκιμασεις πρωτος πες μας εντυπωσεις
με το ατσαλι το εχω σφηριξει... και ισως καποια μερα δοκιμασω το τιτανιο που καθεται στο ατμοραφο

Μωρέ και εγώ αρκετό έχω αλλά απο όλους ακούω οτι το 48 είναι καλύτερο ακόμα και δεν κρατιέμαι...  :tongue_smilie:
Εντάξει η παραγγελία μπήκε! ;)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #921 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:42 »
εχω δωσει πολυ χρημα ρε συ
ασεμε και μην με εγκληματιζεις...
εσυ την εριξες ε? :(

το κακο το δικο μου ειναι οτι πρεπει να το παραγγειλω με κουριερ κτλ
αλλιως θα ειχα παει απο εκει και θα το χτυπαγα.
δεν ειναι ακριβο 1 μετρο για δοκιμη

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #922 στις: Μαρτίου 13, 2016, 19:02 »
Ακριβό είναι όταν έχει κανονικά 5,80 τα 10 μέτρα. Και εγώ έχω δώσει αλλά εδώ και καιρό έχει γίνει η απόσβεση και η οικονομία φαίνεται. Οπότε δεν με απασχολούν τέτοια κόστη. Εγώ το παρήγγειλα απο zivipf κατευθείαν μαζί με το 304 που είπα, παρήγγειλα που παρήγγειλα...
Άλλωστε απο σύρματα δεν έμεινε και κάτι άλλο να δοκιμάσω πια...μόνο nichrome αλλά λόγω κολλήματος με TC θα αργήσω να το δοκιμάσω και αν...

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #923 στις: Μαρτίου 13, 2016, 20:10 »
Εντάξει δεν είναι και πολλά τα λεφτά αλλά έλα που χτύπησα έναν hurricane και καμιά 10ριά αρώματα με βασεις κτλ 
Τον άλλο μήνα πάλι 

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #924 στις: Μαρτίου 14, 2016, 12:27 »
να ρωτησω και εδω μιας και δεν εχω παρει απαντηση ακομη..μια βοηθεια για πρωτα στησιματα... τι συρματα να χρησιμοποιησω? εχω παρει μεχρι στιγμης Kanthal A1 26 και 28 AWG και απο βαμβακι Cotton Bacon V2 και UD Muji Organic Cotton Wick,να βαλω και τιποτα αλλο στο καλαθι η ειμαι οκ για αρχη?ξερω οτι καποια στιγμη θα την βρω την ακρη και τι μου αρεσει ,,αλλα για αρχη κι επειδη εχω ζαλιστει στο διαβασμα μην ψαχνομαι, θελω να πω ,οτι λογικα για καθε ατμο υπαρχει μια χρυση τομη εσχετως τα γουστα του καθενα...  δηλαδη  για τον καυφουν ας πουμε  δουλευει καλα με αυτο το συρμα και απο εκει και περα παιζεις με τις σπειρες 5-6  7-8 και παει λεγοντας..

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #925 στις: Μαρτίου 14, 2016, 12:40 »
Αν πρόκειται για Kayfun, οποιοδήποτε μοντέλο, καλύτερα βγάλε το 26 AWG και βάλε 30 AWG (ή απλά πρόσθεσε το τελευταίο). Καλύτερα θα σε βολέψει και θα αποδόσει καλύτερα στον μικρό θάλαμο ατμοποίησης του εν λόγω ατμοποιητή. Όπως επίσης θα είναι και πιο εύκολο να παγιδεύσεις το σύρμα κάτω από τις βίδες των πόλων. 
Περί ορέξεως βέβαια, άλλα εφόσον είσαι νεοεισερχόμενος δεν χρειάζεται να πας σε χοντρότερο σύρμα από το 28 AWG. 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #926 στις: Μαρτίου 14, 2016, 12:49 »
Εγώ για kayfun lite+ είχα πάρει 28AWG και 30AWG και έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ μόνο το 30...
Το 26 δεν μου άρεσε ούτε για εναν bellus που είχα..

Βγαίνουν πολύ μικρές οι αντιστάσεις και θες πολλά watt για να κάνεις την δουλειά σου...

Αποσυνδεδεμένος arisagras

  • **
  • 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #927 στις: Μαρτίου 14, 2016, 14:21 »
Αν πρόκειται για Kayfun, οποιοδήποτε μοντέλο, καλύτερα βγάλε το 26 AWG και βάλε 30 AWG (ή απλά πρόσθεσε το τελευταίο). Καλύτερα θα σε βολέψει και θα αποδόσει καλύτερα στον μικρό θάλαμο ατμοποίησης του εν λόγω ατμοποιητή. Όπως επίσης θα είναι και πιο εύκολο να παγιδεύσεις το σύρμα κάτω από τις βίδες των πόλων.
Περί ορέξεως βέβαια, άλλα εφόσον είσαι νεοεισερχόμενος δεν χρειάζεται να πας σε χοντρότερο σύρμα από το 28 AWG.

ευχαριστω,για αρχη περιμενω να ερθουν kayfun lite plus και tilemahos v2 με αυτους θα ξεκινησω

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #928 στις: Μαρτίου 14, 2016, 15:08 »
να ρωτησω και εδω μιας και δεν εχω παρει απαντηση ακομη..μια βοηθεια για πρωτα στησιματα... τι συρματα να χρησιμοποιησω? εχω παρει μεχρι στιγμης Kanthal A1 26 και 28 AWG και απο βαμβακι Cotton Bacon V2 και UD Muji Organic Cotton Wick,να βαλω και τιποτα αλλο στο καλαθι η ειμαι οκ για αρχη?ξερω οτι καποια στιγμη θα την βρω την ακρη και τι μου αρεσει ,,αλλα για αρχη κι επειδη εχω ζαλιστει στο διαβασμα μην ψαχνομαι, θελω να πω ,οτι λογικα για καθε ατμο υπαρχει μια χρυση τομη εσχετως τα γουστα του καθενα...  δηλαδη  για τον καυφουν ας πουμε  δουλευει καλα με αυτο το συρμα και απο εκει και περα παιζεις με τις σπειρες 5-6  7-8 και παει λεγοντας..

Για μένα το ιδανικό στήσιμο για τον KL+ και τον Τηλέμαχο είναι με σύρμα Kanthal A1 28 AWG (0,321mm) 6 ή 7 σπείρες ελάχιστα ανοιχτές, σε 2,5mm πυρήνα. Watt από 12 μέχρι 14.

Τώρα αν θέλεις να κάνεις και συ τις δοκιμές σου θα σου πρότεινα να πας σε μικρότερου πάχους σύρματα όπως το 29 AWG (0,286mm) ή το 30 AWG (0,255mm).

To 26 AWG (0,405mm) είναι αρκετά χοντρό και θα χρειαστείς περισσότερα Watt για να δουλέψει σωστά και δεν υπάρχει λόγος σ' αυτούς τους ατμοποιητές.

Τα βαμβάκια είναι μια χαρά.

Εγώ π.χ. χρησιμοποιώ το MUJI και είμαι ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #929 στις: Μαρτίου 14, 2016, 15:26 »
Μακη συμφωνω κι εγω με το στησιμο που λες, να συμπληρωσω οτι παιζει καλα και με το 0,30 mm. 
Το muji ομως ειναι το τελευταιο που θα επελεγα προσωπικα. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364