vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, zamploutos, lounik, takoulas, Sergios

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #855 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 22:52 »
Τυπικο λαθος που κανουμε πολλοι...
micro coil εννοουμε οτι η διαμετρος του πηνου μας ειναι 2mm
normal coil ειναι τα 2.5 mm

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #856 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 22:53 »
Το θέμα έχει αναλυθεί εκτενώς :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25247.0.html

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #857 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 22:53 »
Φίλε μου micro coil είναι η αντίσταση σε εσωτερική διάμετρο 2 mm απο 2mm και κατω ειναι nano coilκαι πανω απο 2mm mega coil τωρα οσο αφορα ακομα και πολυ στισ παρουσιασησ τουσ αναφερωνται στισ κολητεσ σπειρεσ micro coil πραγμα που ειναι τελειοσ λαθοσ

Όλοι μαζί γραφαμε 
Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #858 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 22:55 »
ναι ξέχασα να πω ότι αυτό το έχω καταλάβει! εννοώ ποια η διαφορά στο ατμισμα!  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #859 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 22:59 »
Δεν απαντιέται με απάντηση εξπρες η ερωτησή σου.
Κάνε τον κόπο να δεις το link που έδωσα προηγουμένως.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #860 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 17:58 »
καλησπερα παιδια. Αγορασα τον bellus και προσπαθω να τον στησω.
Οι αντιστασεις που κανω ειναι kanthal 0,32 με 7 σπειρες και μου βγαινουν στα 1,38 ohm περιππου. βαμβακι μπαινει ουτε χαλαρα ουτε σφιχτα. αλλα σε καθε καινουργια αντισταση οι πρωτες τζουρες ειναι αιδιαστικες. με μια ξινη μεταλιλα. ο ατμοποιητης εχει πλυθει πολυ καλα και εχει μουλιασει και σε ζεστο γαλα. αλλα καθε φορα που βαζω καινουργια αντισταση ειναι αϊδια. τι μπορει να γινεται? καμια ιδεα?
χρειαζεται να κανω κατι στις καινουργιες αντιστασεις?

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #861 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 18:04 »
Στον subtank έφτιαξα μια αντίσταση 1,95 με κάνθαλ στα 12watt μου φαίνεται λίγο πόσο πρέπει για να μην έχω θέμα με το μοντάκι???Εχω το vtc mini

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #862 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 18:11 »
Είμαι σίγουρος οτι των έχεις πλύνει καλά ..αλλά ποσο καλά?  Των έκανες βίδες έλυσεσ ακόμα και το ποιο μικρο βιδαλακι όπως εδώ
ενα παράδειγμα ...
το σύρμα σου το πλένεισ πριν τι χρίσει και αν όχι το σκουπίζουν εστο με μια χαρτοπετσέτα μήπως υπαρχουν τίποτα βρωμιά.. το βαμβάκι σου ποια μάρκας είναι?  Υπαρχουν βαμβάκια που στα πρωτα έμελ βγάζουν αυτοι την βαμβακιλα ίσως σε συναρτηση με όλα τα παραπανω να οφείλονται η γεύσης που πέρνεισ στισ πρώτες τζουρεσ 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #863 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 18:18 »
εκτος απο τα βιδακια το υπολοιπο ειχε γινει ετσι. το βαμβακι ειναι ud οργανικο.
να δοκιμασω dry burn χωρις βαμβακι? οι αντιστασεις που ειχε μεσα μου δινουν φανταστικη γευση με το Ud χωρις αυτην την αιδιαστικη γευση. μολις κανω τις δικες μου εχω καλο ντουμανι αιδια γευση ενω αν το δουλεψω αρκετη ωρα φευγει η μεταλλιλα και απλα ατμιζω χωρις καθολου γευση. το συρμα το σκουπιζω. εχω τρελαθει. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #864 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 18:38 »
Αν και δεν κάνω dru burn κανε αλλα με χαμηλα βατ και χωρισ να κοκινηση το συρμα υπαρχει και σχετικη μελετη του γιατρου φαρσαλινου που λεει να μην πυρωνουμε το συρμα καθολου ..
εστιάζο στων ένοχο αααα UD οργανικό χαχαχα δεν σε κορόιδευεω προσ θεού ατμίζο τώρα και κάτι μήνες με το koh Gen Do απο   ft στισ Μάμας εταιρίας το σακουλάκι με τα 6 πατ 60 χ80 ωραιαααα μέχρι εδώ ..μου φέρνει λοιπών κάποιος φιλοσ και συνατμιστησ βαμβάκι  koh Gen Do  αλλα σε συσκευασια με σακουλακι τισ UD  δεν ειχαν ουτε χρωματικα καμια σχεση με το δικο μου αλλα ουτε και σε γευση αυτο τισ ud ηταν ποιο κυτρινοπο μαλων θα ηταν ΑΕΚ και απο γευση μου ηρθε  μια απερίγραπτη βαμβάκιλα και όχι μονο ...άλαξε βάλε κάποιο άλλο βαμβάκι και ξανά πεσ μασ τι γνώμη σου εγώ αυτό είδα και αυτό αναφέρω για την εν λογο κατασταση με τα βαμβάκια 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #865 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 19:00 »
θα παω να παρω αυριο αλλο. και θα σου πω.
εκανα κατι αλλο και μου φαινεται οτι ολη η αϊδια εφυγε. αλλα ακομη δεν ειμαι 100% σιγουρος. λοιπον την αντισταση την ειχα λιγο πιο πανω. δηλαδη δεν φαινοταν απο την εισαγωγη αερα. μολις το κατεβασα ωστε να ειναι ακριβως στην εισαγωγη μου φαινεται οτι ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα. υπαρχει περιπτωση απο εκει να ειχα ολο το προβλημα?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #866 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 19:01 »
Να ρωτήσω και εγώ . Το βαμβάκι από που το περνετε; Από φαρμακείο ή σούπερ μάρκετ κάνει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #867 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 19:06 »
 :nope:
Ότι πληροφορία θέλεις για βαμβάκι και σχετικά υλικά εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23992.0.html

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #868 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 18:26 »
εχω μπερδευτει λιγακι. τι ειναι το clapton;
εγώ μόνο τον eric ξερω  ;D

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #869 στις: Φεβρουαρίου 27, 2016, 18:29 »
Δε λέω πάρα πολύ καλός αλλά δε νομίζω να ατμίζει :)
Το clapton είναι συνεστραμμένο σύρμα που χρησιμοποιείται στην κατασκευή αντίστασης σε επισκευάσιμο άτμο.
Περισσότερα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364