vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, gfilip, Sergios

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #825 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 13:45 »
Όχι βρε...χαλάρωσε   :)
Μια ερώτηση έκανα εγώ γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...μπορεί σε εσένα να έβγαζε short σε πολύ μικρές αντιστάσεις...
Εγώ μπήκα και το είδα και νόμιζα το ίδιο και εσύ για να το πεις...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #826 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 14:35 »
Παιδια για vtc mini με melo 2 αναφερομαι..
Εργοστασιακες αντιστασεις..
Η συγκεκριμενη ηταν της κουτας του melo 2..
Αρα να παω alter ego για αντικατασταση πχ? Οκ, 3,5 ευρω ειναι η αντισταση..αλλα να μου πουν κ το γιατι..γιατι αν δν παιζω με 0,15 ni πιθανως εχω προβλημα,γιατι αυτες ειχα σκοπο να χρησιμοποιω..

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #827 στις: Φεβρουαρίου 21, 2016, 14:46 »
Φιλε πρεπει να βρισκει το συρμα στα γυρω τοιχωματα της κεφαλης γι'αυτο σου κανει βραχυκυκλωμα...Με καποιο τροπο μαλλον κουνηθηκε το συρμα σου

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #828 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 13:46 »
Καλησπέρα σας.
Χθες έκανα την πρώτη μου αντίσταση(clr για tron s) με kanthal 27awg και ένα βαμβάκι no name (δεν ξερω τι είναι πάντως δεν ήταν σε μορφή πλάκας)
Όλα καλά εβγαλα αντίσταση 1ωμ έβαλα βαμβάκι
Αλλά έφερνε πολύ βαμβακιλα μετά τις συνεχόμενες τζουρες. Τώρα αυτό είναι λόγο καλής ποιότητας βαμβακι η έχει να κάνει με το σπείρωμα;
Παντως δεν ήταν καλή αντίσταση αλλά δούλευε και για πρώτη φορά κάτι είναι και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #829 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 13:54 »
καλα τα πηγες.εμενα η πρωτη βγηκε χαλια αλα δουλευε,η δευτερη στην πρωτη τζουρα μου κοπηκε(δεν ξερω γιατι),η τριτη σχεδον τελεια.αυτο ηταν.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #830 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 13:56 »
Καλησπέρα σας.
Χθες έκανα την πρώτη μου αντίσταση(clr για tron s) με kanthal 27awg και ένα βαμβάκι no name (δεν ξερω τι είναι πάντως δεν ήταν σε μορφή πλάκας)
Όλα καλά εβγαλα αντίσταση 1ωμ έβαλα βαμβάκι
Αλλά έφερνε πολύ βαμβακιλα μετά τις συνεχόμενες τζουρες. Τώρα αυτό είναι λόγο καλής ποιότητας βαμβακι η έχει να κάνει με το σπείρωμα;
Παντως δεν ήταν καλή αντίσταση αλλά δούλευε και για πρώτη φορά κάτι είναι και αυτό.



Αν σου έβγαζε βαμβακίλα στην γεύση τί άλλο θα μπορούσε να φταίει εκτός απ' το βαμβάκι, αφού εσύ ο ίδιος λες ότι δεν ξέρεις την προέλευσή του. ;)

Μπορείς να προμηθευτείς ένα κομμάτι (παντ) βαμβάκι επώνυμο από κάποιον φίλο σου που ατμίζει ή να αγοράσεις από κάποιο κατάστημα H.T. :)

Δεν είναι δα και μεγάλο έξοδο.

Σκέψου όταν κάπνιζες πόσα ευρώ έδινες για τσιγάρα καθημερινά. :))


Όσο για την αντίσταση θέλει υπομονή στις αρχές μέχρι να συνηθίσει το χέρι σου.

Μετά θα τις στρίβεις με κλειστά μάτια. :))

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #831 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 14:25 »
Από μαγαζί είναι και αυτό αλλά είναι σαν μπαλάκι τώρα φίλος μου το έδωσε και αυτό και έκανα παραγγελία kgd και bacon
Ίσως έβαλα πολύ και εγώ να μην ήταν αφρατο δεν ξερω θα πέσουν δοκιμές.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #832 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 15:59 »
αυτο το βαμβακι βγαζει μια παραξενη γευση.
γιαυτο τα 10 εχουν 1€

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #833 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 17:14 »
Από μαγαζί είναι και αυτό αλλά είναι σαν μπαλάκι τώρα φίλος μου το έδωσε και αυτό και έκανα παραγγελία kgd και bacon
Ίσως έβαλα πολύ και εγώ να μην ήταν αφρατο δεν ξερω θα πέσουν δοκιμές.

Δεν μπορώ να ξέρω πόσο βαμβάκι έχεις βάλει, αλλά τέτοιου τύπου βαμβάκια για τα πρώτα 2-3ml θα βγάζουν αυτή τη βαμβακιλα που λες κι εσύ, μετά στρώνουν.
Θα δεις τη διαφορά με το που έρθουν τα νέα που έχεις παραγγείλει.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #834 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 17:25 »
Ρε παιδες τι διαφορες εχουν? Ιδια εταιρια, ιδια διατομη, ιδιο μηκος, ιδιο καταστημα, διαφορετικη τιμη


http://www.cvapor.com/youde-ud-26ga-32ga-kanthal-clapton-wire-resistance-wire-15ft.html


http://www.cvapor.com/youde-ud-clapton-wire-kanthal-a1-wire-26ga-with-32ga-mixed-wire-5m.html


Εστειλα mail (στο καταστημα) μηπως και μπορουν αυτοι να μας πουν τις διαφορες ομως τελικα ουτε αυτοι ξερουν...Επειδη μ΄εφαγε η περιεργεια θα στειλω και στην UD
H απαντηση του καταστηματος ηταν η εξης:
The biggest difference is the cost price. Maybe you can take both of then to try it. Maybe you can offer us a prefect answer about this question. Have a nice day.


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #835 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 19:09 »
Αυτά είναι! Περιμένουν απο τους πελάτες να βγάλουν τα κάστανα απο τη φωτιά!  :eyesplash:

Λοιπόν προτείνω, ότι και να σου απαντήσει η UD, αν σου απαντήσει, εσύ να τους πεις οτι το φθηνό βγαίνει απο την μαζική παραγωγή...ενώ το ακριβό το στρίβει ο ίδιος ο πρόεδρος της UD με μεράκι καθισμένος στη βεράντα του εξωχικού του απολαμβάνοντας το τοπίο του Li River στην επαρχία του Guangxi, πίνοντας πράσινο τσάϊ ποικιλίας Ti Kuan Yin. Have a nice day.   ;D
Ε μα...  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #836 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 19:32 »

 :laugh1: :laugh1:
Σωστος...ΛΕς να 'ναι οντως ετσι? :))

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #837 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 19:33 »
Όχι τίποτα άλλο...θα τους ψαρώσεις κιόλας γιατί το μέρος είναι αληθινό και το τσάϊ επίσης...   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #838 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 19:56 »
Τα έτοιμα σύρματα όταν λένε twisted 28AWG εννοούν ότι έχουν αυτή τη συνολική διάμετρο ή είναι 2 x 28AWG; Δηλαδή ένα twisted 28AWG θα έχει περίπου τα ίδια Ohm με ένα μονό σύρμα 28AWG;

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #839 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 20:19 »
2Χ 28 σημαινει φιλε...
Αν δεν το γνωριζεις ηδη χρησιμοποιησε αυτο το προγραμμα για να καταλαβεις ποσα ohm θα σου βγει η καθε αντισταση ειτε αν χρησιμοποιησεις απλο συρμα ειτε twisted ειτε οτιδηποτε αλλο. Ειναι πολυ χρησιμο :thumpup:
http://www.steam-engine.org/coil.asp

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171736 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364