vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 4 χρήστες
Lazy Dog, dkostas, camber, white varadero

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #705 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 02:22 »
Το πηνίο σου μια χαρά ανάβει.

Τότε μάλλον φταίνε τα υγρά που ατμίζεις (είναι πολύ σκούρα) και αφήνουν πολλά κατάλοιπα. :dontknow:

Δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε λιγότερα από 10 ml με ανοιχτόχρωμα υγρά, αλλά με σκούρα υγρά που άτμιζα παλιά μου μαύριζε αντίσταση και βαμβάκι στα 4 με 5 ml.

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #706 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 02:46 »
Το 30άρι που λές είναι πολύ λεπτό σύρμα και υπάρχει μια περίπτωση να μην το πιάνουν καλά οι βίδες...αν δεν σου έχει περάσει απο το μυαλό, τσέκαρε και αυτό!  :)
Εγώ έχω την v2 rba και για να πιάσει το Ni200 στις βίδες πρέπει να τις κάνω και μισή στροφή γύρω απο τη βίδα. Αυτό βέβαια σε 32άρι, της UD και εγώ που είναι ακόμα πιο λεπτό, αλλά και το 26 με 30 έχει αρκετή διαφορά.

EDIT: Αυτό με το οτι ανάβουν τα ποδαράκια τι εννοείς? Φαντάζομαι εννοείς τύπου τεστ μετά απο τις λάθος τιμές στα Ohm ε...όχι οτι το πυρώνεις σαν Kanthal...  :dontknow:


Ήδη το κάνω μισή στροφή στη βίδα για ακριβώς αυτό το λόγο.  :thumpup:


Φυσικά δε το πυρώνω. Ενώ το έχω κλειδώσει σε, ας πούμε, "κοντινή" τιμή, θα πυρώσουν οι άκρες. Τι να πω. Αυτό με το πύρωμα έτυχε μόνο στην version 1. Απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μου διαβάζουν δύο μοντ, ποτέ, σωστά την αντίσταση. Θα πρέπει να βάλω-βγάλω πολλές φορές τον άτμο για να τη βρει. Ή μια φορά που καταλάθος πάτησα το fire και, επιτέλους, έδειξε τη σωστή.  :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 02:59 από gPal »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #707 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 04:07 »
Μήπως εξ'αρχής το βαμβάκι (KGD) δε το συμπεριφερόμουν "σωστά"
και απλώς οι βάσεις μου το συγχωρούν; Δοκίμασα και με Fiber Freaks
και τα πράγματα πολύ καλύτερα μετά από 3ml. Από την άλλη, δε βρίσκω
πολλά που μπορώ να κάνω με το βαμβάκι ακόμη. Το ξεφλουδίζω παν-κατ,
το λειαίνω απαλά, το περνάω και μετά αφρατεύω τα άκρα...


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #708 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:20 »
Πήρα σήμερα NICKEL NI200 0.40mm και έκανα πριν λίγο 6 σπίρες  και μου βγήκε η αντίσταση 0,09 είναι σωστή???

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #709 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:21 »
Σε τι πυρηνα το εκανες :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #710 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:24 »
Αν χρησιμοποιήσεις αυτό : http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ni200lin&r=0.06&awg=26&id=2.5
θα το βρείς μόνος σου  ;)   Όχι οτι δεν θέλω να σου απαντήσω...αλλά εκτός του ότι δεν γίνεται λόγω ελλειπών πληροφοριών, όπως είπε ο φίλος σε τί πυρήνα ας πούμε, το site είναι εργαλείο και θα σου λύσει τα χέρια!   :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μήπως εξ'αρχής το βαμβάκι (KGD) δε το συμπεριφερόμουν "σωστά"
και απλώς οι βάσεις μου το συγχωρούν; Δοκίμασα και με Fiber Freaks
και τα πράγματα πολύ καλύτερα μετά από 3ml. Από την άλλη, δε βρίσκω
πολλά που μπορώ να κάνω με το βαμβάκι ακόμη. Το ξεφλουδίζω παν-κατ,
το λειαίνω απαλά, το περνάω και μετά αφρατεύω τα άκρα...

(Image removed from quote.)

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο σύμφωνα με τη φωτό που βλέπω??? Δεν έχεις διαρροές? Γιατί όπως βλέπω δεν έχεις καλύψει τελείως τις τρύπες τροφοδοσίας του υγρού...και βγαίνει και το βαμβάκι λίγο απ' έξω...  :dontknow:
Εγώ όποτε άφησα κενά, πλημμύριζε ο τόπος...για αυτό ρωτάω...

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #711 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:30 »
σε 2.5 πυρήνα έκανα.Ναι θα κοιτάξω στο λινκ ευχαριστώ.Απλώς θα ήταν ένας μπούσουλας μια απάντηση εδώ

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #712 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:35 »
Ε αν στήνεις πάντα την ίδια αντίσταση πάνω κάτω ξέρεις τι να περιμένεις...αλλά αν αλλάξεις? Τι γίνεται? Αλλά αν το δεις λίγο καλύτερα το site, έχει και πολλές άλλες πληροφορίες εκτός του υπολογισμού της αντίστασης!  ;)
Σε 2.5 πυρήνα πάντως εμένα μου βγαίνει οτι για να πιάσεις τα 0.09Ohm πρέπει να κάνεις περίπου 11 σπείρες! Οι 6 σπείρες κανονικά βγάζουν περίπου 0.05Ohm.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #713 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:45 »
Το μπλε κατσαβιδάκι που έχουν συνήθως οι άτμο από fasttech τι είναι??Δεν το έφτιαξα εκεί αλλα θέλω να υπολογίσω αυτό που το έφτιαξα

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #714 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:48 »
2μμ

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #715 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:51 »
χαχαχαχαχαχα καλά έφτιαξα σε 5αρι πυρήνα τότε χαχαχα και έτσι όπως το βλέπω είναι το διπλάσιο

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #716 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:58 »
Καθόμουνα και εγώ και μετρούσα το μπλε κατσαβιδάκι...  :tongue_smilie:
Για να σου βγεί αντίσταση 0.09Ohm με αυτό το σύρμα, και έτσι όπως το βλέπεις στα 2.5mm διάμετρο, πρέπει να έχεις αφήσει και τα ποδαράκια 5.5 εκατοστά   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #717 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:01 »
Τώρα έτισ όπως το έφτιαξα το έχω στους 200 βαθμούς και είναι μια χαρά και η γεύση και το ντουμάνι

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #718 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:01 »
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο σύμφωνα με τη φωτό που βλέπω??? Δεν έχεις διαρροές? Γιατί όπως βλέπω δεν έχεις καλύψει τελείως τις τρύπες τροφοδοσίας του υγρού...και βγαίνει και το βαμβάκι λίγο απ' έξω...  :dontknow:
Εγώ όποτε άφησα κενά, πλημμύριζε ο τόπος...για αυτό ρωτάω...
Οι τρύπες είναι 100% καλυμένες. Αυτό που βλέπεις είναι φως και όχι κενό. Αυτό
είναι το καλύτερο στήσιμο που έχω βρει για full VG (και όχι μόνο).  Άμα το συνηθίσεις
πετυχαίνει σχεδόν πάντα και αν δεν πετύχει διορθώνεται εύκολα στις περισσότερες
περιπτώσεις. Το συγκεκριμένο είναι σε 2άρι τρυπανάκι, σε 2.5άρι ή 3άρι είναι ακόμη
πιο εύκολο. Γενικά στήνω και στις πρώτες τζούρες πρέπει να ακούγετε μόνο "χουυυυ"
(αέρας δηλαδή). Άμα το "χουυυυυυυ" διακόπτετε και ακούγετε "σουυυυυυυ" σημαίνει
πως σκαμπάζει νερά, οπότε ξεβιδώνω και απλώνω το μπαμπάκι στις τρύπες ή ανάλογα
παίζει να συμπικνώσω και πιέσω προς τα μέσα. Διαρροές/προβλήματα μηδέν. Σημείωση:
για να περαστεί έτσι το μπαμπάκι κρατάω το κύλινδρο με τις τρύπες στο ύψος από τις
τρύπες τις αντίστασης, περνάω μπαμπάκι από άκρη σε άκρη τρύπα-αντίσταση-τρύπα
και μετά χαμηλώνω + βιδώνω το κύλινδρο με τις τρύπες και τέλος κόβω το μπαμπάκι.

Αν μπορεί κάποιος ας διαβάσει το πρόβλημά μου με το σκούρο μπαμπάκι στην
προηγούμενη σελίδα μήπως βρεθεί η αιτία/λύση, κάποιο clue τέλος πάντων...

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #719 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:03 »
Παιδιά όταν στρίβουμε τις αντιστάσεις πρέπει πάντα η μία άκρη να είναι από πάνω και η άλλη από κάτω ? Επίσης το ποδαράκι που είναι τόσο στραβό και έχει χαλάσει την σπείρα πως το διορθώνω ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364