vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, gama, Giannis.B, maprix

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #690 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:36 »
Φιλε Shadockan απαντηση δεν εχω παρει! Ευχαριστω για την βοηθεια αλλα το προβλημμα μου οπως αναφερω και σε προηγουμενη απαντηση δεν εστιαζεται στην ωμικοτητα.

Δεν θελω να πετυχω με το Ni τα ιδια ωμ με το SS. Ισως να μην ειναι και εφικτο στα στησιματα που κανω να επιτευχθει. Το προβλημα μου ειναι αλλο, θελω συρμα Ni που να ατμοποιει παροιμια η το ιδιο με το τωρινο μου στησιμο SS. Χρησιμοποιω συρμα 28ga ή 0,32mm. Θα παω λοιπον σε Ni ιδιας διαμετρου ή διαφοερτικης για να πετυχω παρομοια ατμοποιηση?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #691 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:48 »
http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ss316l&r=0.7&hfnw=15&awg=28&id=2
http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ni200lin&r=0.09&hfnw=15&awg=28&id=2

Αυτά τα στησίματα έχουν το ίδιο heat flux στα ίδια watt. Δεν είπες τι build κάνεις, ohm, σπείρες, watt, διάμετρο εσωτερική, οπότε με ίδιο πάχος σύρματος και ίδιες σπείρες σου δείχνω τα ohm που χρειάζονται για ίδιο αποτέλεσμα, όσο είναι δυνατόν.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #692 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:54 »
Aρα ρωτας για επιφάνεια.  Σωστα ;;;


Οποτε αν παρεις την ιδια διαμετρο με το SS θα εχεις την ιδια ατμοποιηση απο τη στιγμη που θα εχεις την ιδια ισχυ και την ιδια επιφανεια.


Οτι εδωσε και ο mindtrapper δηλαδη.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #693 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:56 »
http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ss316l&r=0.7&hfnw=15&awg=28&id=2
http://www.steam-engine.org/coil.asp?mat=ni200lin&r=0.09&hfnw=15&awg=28&id=2

Αυτά τα στησίματα έχουν το ίδιο heat flux στα ίδια watt. Δεν είπες τι build κάνεις, ohm, σπείρες, watt, διάμετρο εσωτερική, οπότε με ίδιο πάχος σύρματος και ίδιες σπείρες σου δείχνω τα ohm που χρειάζονται για ίδιο αποτέλεσμα, όσο είναι δυνατόν.


Ακριβως αυτο ηθελα ρε φιλε, να σαι καλα!!

Ευχριστω πολυ ολους!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #694 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 16:05 »
Χθεσινή αντίσταση με κάνθαλ 0,32 στα 1,35 ωμ δικαιολογείται τέτοιο χάλι??Υγρό είναι 60pg/40vg σοκολάτα-custard από tpa


Τα γλυκα αρωματα εχουν περισσοτερα καταλοιπα
Και η VG ειναι  αιτια για περισσοτερα καταλοιπα
Το τελευταιο και πιο συμαντικο ομως , ειναι αν εχεςι αραιωμενο ή ελαφρως αραιωμενο το υγρο σου.
Οσο πιο λιγη αραιωση κανουμε , τοσο περισσοτερα καταλοιπα θα δουμε


Κοιταξα καλυτερα τη φωτογραφια σου και ειδα οτι εχεις αναποδα πιασμενη την αντισταση.
Καλο ειναι να πανε στις βιδες τα τελειωματα της αντιστασης , απο τη φορά που θα σφιξει η βιδα.
Ετσι (ας πουμε) θα τραβηξει την αντισταση.
Ετσι οπως εχεις τωρα την αντισταση σου , η βιδα θα σπρωξει το συρμα και θα σου χαλασει την αντισταση σου.
Οποτε μπορει και να ειναι αιτια λαθος λειτουργιας το αποτελεσμα αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 16:12 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #695 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 18:28 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.O ατμοποιητης ειναι ο eleaf gs 16s με μπαταρια την JustFog 900mah Passthrought.Για αρχη ναι με βολευει βεβαια ειμαι ενα βημα πριν πεσω στα σκληρα :yes:  ακομα ειμαι στο στάδιο την αναγνωσης...Αλλη μια απορια που εχει προκυψει ειναι οτι κατα καιρους βραζει πολυ το υγρο σε σημειο σαν να πεταει μικρες ΄΄καφτρες΄΄ στο στομα τι να συμβαινει;

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #696 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 18:59 »
Φτιάχνω με επιτόπου νταλαβέρι  ;D καινούργια αντίσταση όπως είπες shado

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #697 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:02 »
Ετσι οπως εχεις τωρα την αντισταση σου , η βιδα θα σπρωξει το συρμα και θα σου χαλασει την αντισταση σου.
Οποτε μπορει και να ειναι αιτια λαθος λειτουργιας το αποτελεσμα αυτο.


δεν ειναι αυτο το προβλημα, απλα ο "σωστος τροπος" ειναι πιο βολικος στο σφιξιμο,  (κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη) κατα τ αλλα αν προσεξεις να μη σου φυγει και κουμπωσει δε θα προκαλεσει κανενα προβλημα.




Ετσι μου γιναν οι αντιστασεις  οταν προσπαθουσα να φτιαξω υγρα 100% vg
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 20:22 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #698 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:13 »
Αυτοσχέδια αρώματα διαλυμένα σε vg ή απλά εννοείς max vg και όσο pg έχει το άρωμα; Εμένα πάντως με DIY 85-90% VG (Σύνδεσμος) και 10-15% άρωμα (νερό δεν βάζω ποτέ) δεν μου έχει γίνει έτσι αντίσταση σε 1 μέρα. Ούτε καν. Και με 70VG/30PG που παίζω συνήθως πάλι δεν γίνεται έτσι και ατμίζω και 40-50 watt όλη μέρα. Κάτι παίζει εδώ. Τι υγρό ήταν;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #699 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:38 »
Χθεσινή αντίσταση με κάνθαλ 0,32 στα 1,35 ωμ δικαιολογείται τέτοιο χάλι??Υγρό είναι 60pg/40vg σοκολάτα-custard από tpa


Η σοκολάτα είναι το πιο "βρώμικο" υγρό που έχω κάνει.

Και μένα η αντίσταση και το βαμβάκι με 8 ml ήταν για πέταμα.

Οπότε σοκολάτα και διάφορα καφεδοειδή αρώματα ΤΕΛΟΣ :yes:

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #700 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:37 »
Επειδή σήμερα δεν βγάζω άκρη.


Είχα ένα 26ρι Ni200 πεταμένο για μήνες. Από προχθές έκανα τα πρώτα μου 3-4 στησίματα σε TC. Όλα μια χαρά.


Πήρα σήμερα ένα 30ρι UD να παίξω λίγο πιο ψηλά και πραγματικά ταχω χάσει. Πρέπει να έχω πετάξει κάνα 2-3 μέτρα από τη καλούμπα (και έχω χαλάσει 1 και κάτι pad από βαμβάκι). Στο RBA v1 Deck του Subtank απλά δεν μπορώ να στήσω. Ή θα "ανάβουν" τα ποδαράκια, ή όταν θα πηγαίνω να κλειδώσω την αντίσταση αντί να λέει π.χ. 0.12-0.13 θα λέει μία 0.20 μία 0.24 μία 0.3, την άλλη 0.14.... μέχρι και 0.4 μου έχει δείξει. Σε κρύα όλα αυτά.  :wall:


Έκανα τώρα ένα νέο στήσιμο στον άλλον Subtank μου με v2 RBA. Πάλι τα ίδια. Δε θα δείξει ποτέ ~.13-.14 και ας είναι 7σπείρες σε 2.5σάρι. Θα δείξει .19, ή πιο πάνω... καμιά φορά και .15
Έτυχε πριν λίγο καταλάθος, πριν τη κλειδώσω και καθώς βίδωνα και ξεβίδωνα τον ατμομάγειρα για να διαβάσει την αντίσταση, να δώσω ρεύματα. Εκεί ξαφνικά, άρχισε να δείχνει τη σωστή αντίσταση.


Τι γίνεται; Έχω καταλάβει κάτι λάθος εγώ; Δεν θυμάμαι 2-3 μέρες τώρα να έχω θέμα με το άλλο σύρμα (αγνώστου μάρκας). Θυμάμαι έκανα ~7-8 σπείρες σε 3ρι και έδειχνε περίπου .007 ή .009, αλλά εδώ μιλάμε για πολύ μεγάλες μεταβολές και διαφορές.  :doh3:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #701 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 01:08 »
Το 30άρι που λές είναι πολύ λεπτό σύρμα και υπάρχει μια περίπτωση να μην το πιάνουν καλά οι βίδες...αν δεν σου έχει περάσει απο το μυαλό, τσέκαρε και αυτό!  :)
Εγώ έχω την v2 rba και για να πιάσει το Ni200 στις βίδες πρέπει να τις κάνω και μισή στροφή γύρω απο τη βίδα. Αυτό βέβαια σε 32άρι, της UD και εγώ που είναι ακόμα πιο λεπτό, αλλά και το 26 με 30 έχει αρκετή διαφορά.

EDIT: Αυτό με το οτι ανάβουν τα ποδαράκια τι εννοείς? Φαντάζομαι εννοείς τύπου τεστ μετά απο τις λάθος τιμές στα Ohm ε...όχι οτι το πυρώνεις σαν Kanthal...  :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 01:18 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #702 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 01:33 »
1 ml έχω κάνει (boosted by boosted) και κοιτάξτε πως έγινε το σύρμα κάτω
από την αντίσταση... Αυτό σε λίγο θα είναι κατάμαυρο (μου συμβαίνει συνέχεια).
Και αυτό το παθαίνω με τα περισσότερα υγρά (πχ Castle Long, Mother's Milk)
εκτός από βάση και Frosty Tart πχ. Τόσο καιρό νόμιζα πως είναι φυσολιογικό
για τα περισσότερα υγρά και ειδικά τα σκούρα, βανίλιες, σοκολάτες και gourmet
(μιας που δεν το παθαίνω με βάση, άρα θεωρητικά δεν φταίει το στήσιμο), αλλά
μου μπαίνουν διαόλοι, ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;;;

Το συγκεκριμένο στήσιμο είναι 28άρι kanthal, 2άρι τρυπανάκι, 6 στροφές, 1.35ohm
τη βλέπει το VTC Mini, στα 8-9W άτμιζα. Πρίν είχα κάνει και 2ml βάση και τα πάντα
ήταν πεντακάθαρα. Το βαμβάκι -κλασσικά- ούτε πολύ σφυχτό, ούτε χαλαρό.



Και στον Apollo & Magma μου συμβαίνει αυτό. Μαυρίζει πολύ γρήγορα το κέντρο. Ό,τι στυσήματα και να 'χω κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 01:48 από FML »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #703 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 01:54 »
Από την φωτό φαίνεται ότι το σύρμα και το βαμβάκι έχει μαυρίσει στην μία πλευρά (δεξιά) πράγμα που δείχνει ότι μάλλον έχεις το λεγόμενο "hot spot", δηλαδή να θερμαίνεται το σύρμα σε ένα σημείο και να μην θερμαίνεται ομοιόμορφα σε όλες τις σπείρες όπως κανονικά θα έπρεπε.

Αν προσέξεις οι αριστερές σπείρες και το βαμβάκι είναι μια χαρά.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στις σπείρες που βρίσκονται στο δεξί μέρος του πηνίου.

Ξαναστήσε καινούργιο πηνίο και δοκίμασε να το πυρώσεις με λίγα Watt (το πολύ 8) με μικρής διάρκειας πατήματα fire ώστε να δεις ότι ανάβει ομοιόμορφα.

Αν δεν ανάβει ομοιόμορφα, δηλαδή από το κέντρο προς τις άκρες, "χάιδεψέ το" - γρατζούνισέ το με ένα κατσαβιδάκι και ξαναδοκίμασε μέχρι να ανάψει σωστά.
Μετά βάλε βαμβάκι και πότισέ το με υγρό πριν κλείσεις τον ατμοποιητή.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #704 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 02:05 »
Ευχαριστώ, αλλά δεν έχω hot spot (γνωρίζω τι είναι). :(
Από μέσα προς τα έξω ανάβει ομαλά. Και όπως έγραψα,
αν αυτό που συμβαίνει δεν είναι φυσιολογικό, τότε είναι
κάτι που το κάνω πάντα λάθος, αλλά δεν μπορώ να
καταλάβω το τι...

(εννοείτε οι σπείρες δεν ακουμπάνε, σχεδόν ισαπέχουν κτλ)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364