vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Tem, Ηρακλης, petr@n, Doubt, KORG N364, sentinelba, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #675 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 12:43 »
Σύρματα και καλώδια είναι λίγο πιο συνηθισμένο να αναφέρονται σε gauge βρε shado.  :))

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #676 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 12:50 »
Σύρματα και καλώδια είναι λίγο πιο συνηθισμένο να αναφέρονται σε gauge βρε shado.  :))




Φυσικα, ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΜΩΣ, σε Ελληνικο -και οχι μονο- μαγαζι αν πας και πεις awg και τετοια θα σε περασουν για παλαβο!
Το οτι επικρατησαν αυτες οι ορολογιες στο συγκεκριμενο χωρο (προφανως απ το youtube? ) δε σημαινει πως υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ηλεκτρολογος/ηλεκτρονικος και τα συναφη σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΛΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΑΣ που να γνωριζει απ εξω τι σημαινουν αυτα τα νουμερα χωρις να δει καταλογο.
Κι εμεις που ειμαστε επαγγελματιες οταν τυχαινει κανα Αμερικανικο σχεδιο εχουμε διπλα τους καταλογους για να δουμε τι θελει να πει ο ποιητης με τα awg του.
Δηλαδη ειναι δυσκολοτερο να πεις 0.2, 0.3, 0.5, 1, 1.5 ....10, 50, 100 ...νουμερα τεσπα που τα βλεπεις και με το ματι -γιατι το ματι μας καταλαβαινει μια χαρα τις διαστασεις- και σου ειναι ευκολοτερες οι κωδικες ονομασιες που θες και τον καταλογο αποκρυπτογραφησης της ΕΥΠ για να δεις τι εννωουν?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #677 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 12:58 »
Αυτο ο Nick74 , το εχει ξαναγραψει...... ;D   Σε θυμαμαι.... :))
Και εχεις απολυτο δικιο φυσικα.....


Mindtrapper  ναι συμφωνω , αλλα μπορεις να μου πεις γιατι να μιλαμε με Αγγλικους ορους ;;;
Και στο κατω κατω , Αγγλια , ΗΠΑ , Καναδας και Αυστραλια ειναι οι χωρες που χρησιμοποιούν αυτες τις μοναδες.
Αν κανω λαθος και υπαρχουν κι αλλες ..... εεε , ποσες ειναι ολες μαζι βρε αδερφε  ;;;;


Γιατι να μετραω και να δεχτω οτι αυτοι ειναι σωστοι δηλαδη ;;;
Να παμε και το τιμονι απο δεξια μηπως..... :hmmm:


Τοτε να σε δω αν θα πας δεξια ή αριστερα αγορι μου........ :laugh1:


Καλημερα σας mister Mindtrapper.... :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #678 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:01 »
αστον βρε να παει στο ηλεκτρολογειο της γειτονιας του να ζηταει awg κι οταν τον στειλουν διπλα στο φαρμακειο να τους πει οτι ειναι "πολυ συνηθισμενο να μιλαμε με gauge για συρματα και καλωδια"  :laugh1:




Α μα πια, αυτο πρεπει να αλλαξει για να συννενοουμαστε..
Δε μπορει να μου λεει ο αλλος "βαλε συρμα 32ρι" Τι θα κανω ρε φιλε μ αυτο? θα ηλεκτροδοτησω καμια πολη? εχεις δει ποτε τι ειν αυτο που λεμε 32ρι στην Ελλαδα και στον υπολοιπο πλανητη Γη πλην Αγγλοσαξωνων? Αν το δεις θα τρομαξεις και θα πας σε βουδιστικο μοναστηρι στο Θιβετ :))

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #679 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:08 »
Παιδια αδιαβαστοι...  ;)

Ασχολιεμαι με λεκτρολογικα αυτοκινητων και τα τελευταια χρονια με ηχο σε αυτοκινητα παλι και ολη η Ελληνικη αγορα κινειται με gauge.
Απο την αλλη εχετε δικιο κι εσεις, ο κυρ Μητσος ο ηλεκτρολογος της γειτονιας που απ αυτον θα παρω κανα καλωδιακι για κανα πορτατιφ, οντως δεν εχει ιδεα τι ειναι το gauge...

Shado αρνι δεν θα παρω απο fasttech, συρμα ομως ναι... Αφου λοιπον το παμε σε διεθνες επιπεδο το θεμα αγορα ενας λογος παραπανω να ειμαστε εναρμονισμενοι και με τους διεθνεις ορους.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Παντως γι αυτο που ελεγα πριν, δεν με νοιαζει τι ωμικοτητα θα καταληξει η αντιστασει αλλα με νοιαζει να ατμοποιει το ιδιο με το υπαρχον στησιμο σε SS.

Δηλαδη η τζουρα να ειναι ιδια του Ni με το SS, αρα με ενδιαφερει μονο η επιφανεια επαφης συρματος-βαμβακιου? Γιατι αν ειναι ετσι θα παρω Ni σε ιδια διαμετρο με τα SS που εχω ηδη.

Τι λετε?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:14 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #680 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:13 »

Αφου ηρθες με το cv σου να μας πεις αδιαβαστους να σου πω περιληπτικα και τα δικα μου

Ασχολουμαι με ηλεκτρονικα/αυτοματισμους marine και βιομηχανιας παγκοσμιως, εχω υποστηριξει κατα καιρους 4 μεγαλες αντιπροσωπιες και συνεργαζομαι εδω και καμια 20ρια χρονια με ολους σχεδον τους γνωστους κατασκευαστες βιομηχανικου υλικου του πλανητη.

Εχω παει σε εκατονταδες μερη του πλανητη και εχω επισκευτει παρα πολλα μαγαζια, εργαστηρια, εργοστασια, συναδελφους, ηλεκτρολογους πλοιων κτλ κτλ μεχρι και παλιατζηδικα υλικου, και εχω συνεργαστει σε δεκαδες σημεια του πλανητη με περιελικτες οπου φυσικα εκει μιλαμε καθαρα για συρματα.  Δεν εχω γνωρισει ανθρωπο να μιλαει με awg εκτος των Αμερικανων και Εγγλεζων


Αν στο χωρο σου συνεργαζεστε αποκλειστικα με Αμερικη αυτο ειναι αλλο καπελο, και καλα κανετε και εναρμονιζεστε στις μοναδες μετρησης των προμηθευτων σας.

Αν οχι, και υιοθετησατε μοναδες μετρησης που δε σημαινουν τιποτα για μας υποθετω πως ξεκινησε επειδη κανας μπαρμπαμητσος που βαζει κασετοφωνακια πασχει απο συνδρομο της Μανταμ Σουσου και απο τοτε που του παν οτι ειναι πια ευρωπαιος αρχισε τα awg και ειναι μαλλον εξαιρεση κι οχι κανονας.
 Και φυσικα αμφιβαλω αν οι Γερμανοι, οι Γαλλοι η οι Κινεζοι, οι Ιαπωνες κτλ κτλ ειναι κι αυτοι τοσο τρεντυ για να "εναρμονιστουν" με τις "διεθνεις μεθοδους"

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:36 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #681 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:35 »
Εντάξει παιδιά μου την είπατε, αν και εγώ απλά είπα ότι σε αυτά τα είδη είναι πιο συνηθισμένο, όχι ότι πρέπει να το χρησιμοποιούμε κατ' αποκλειστικότητα.

Και αφού πιάσαμε τα βιογραφικά του καθενός τώρα μεσημεριάτικα, εγώ δεν είμαι ηλεκτρονικός για να ξέρω πως μιλάτε. Στις σύριγγες και στους καθετήρες βλέπω και τα δύο.

Shado αν βρεθώ με τιμόνι δεξιά θα το οδηγήσω μια χαρά, όπως και έχω κάνει. Πάω να πάρω τώρα μια τηλεόραση 127 εκατοστών να δω κανέναν τελικό γιατί με συγχύσατε...  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #682 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 13:46 »
πρόσεχε στον δρόμο μην πιάσεις πάνω από 35 μίλια και φας κάνα πρόστιμο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #683 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 14:30 »
Ωπα βρε παλικαρια........
Χαριτολογωντας εγραψα οτι εγραψα...


Αλλα αφου το πας εκει το θεμα.....
Ο.Κ. , θελεις να μετρας σε AWG , κανενα προβλημα.
Απαντηση σου εδωσα βαση αυτων που ξερω.
Αν ειναι λαθος , συγνωμη.
Θα πρεπει να ρωτησεις αλλους .
Εμας που ρωτησες φιλε Angelo......, δυστυχως ειμαστε ''αδιαβαστοι'' .
Απο το 2010 σε οτι αφορα τα συρματα με τα οποια φτιαχνουμε αντιστασεις , τα μετραμε με mm....
Σημερα που ηρθαν ''διαβασμενοι'' στο χωρο του η.τ. και ειναι και επαγγελματιες ,  λογικα θα επρεπε να ξερεις και πια ειναι η ατνιστοιχια αφου ασχολεισαι με τετοια θεματα και να ρωταμε εμεις εσενα....
Εκτος αν το εκανες για να μας δειξεις οτι κατι ξερεις παραπανω.
Οποτε χιλια συγνωμη που ειμαι αδιαβαστος φιλε μου , αλλα τους αδιαβαστους ρωτησες..........


Και κατι αλλο.....
Στην καθημερινη ζωη μας , κοιταμε να κανουμε τα πραγματα απλα και κατανοητα.
Ετσι λοιπον και 'γω πριν γινω πυροσβεστης , οπου και αν εχω παει , σε mm μετρουσα και το ιδιο εκαναν και ολες οι φυλες του κοσμου που ηρθα μαζι τους σε επαφη.
Ημουν φορτιγατζης , γυρισα την Ευρωπη σε ολα της τα στενα , εφτασα Μαροκο , Βαγδατη και στα βαθη της Σιβηριας.
Εκτος απο τη βοριοδυτικη και την υπερβορια Ευρωπη , πουθενα δεν ειδα οκαδες , laath , μιλια και AWG.
Ακομα και η καθαρη φυλη των Σαξονων , σε mm μετραει.......


Τωρα εσυ Mindtrapper , πιστευεις αληθεια οτι σου την ειπαμε ;;;
Εγω πάντως οχι φιλε και το ξερεις πολυ καλα αυτο....  Και κανεις αλλος βεβαια...
Το να κανουμε και λιγο πλακα (δεν το λεω για 'σενα αλλα γενικα) , δε νομιζω οτι ειναι και κακο....
Θα ερθεις στην Αγγλια μαζι μου ;;;
Εχω ριξει πολυ γελιο αδερφε......
Με κοιτουσαν και καθοταν στην ακρη ολοι τις πρωτες φορες που πηγα επανω μεχρι να συνηθίσω...... :))

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #684 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 14:36 »
Εντάξει παιδιά μου την είπατε, αν και εγώ απλά είπα ότι σε αυτά τα είδη είναι πιο συνηθισμένο, όχι ότι πρέπει να το χρησιμοποιούμε κατ' αποκλειστικότητα.

Και αφού πιάσαμε τα βιογραφικά του καθενός τώρα μεσημεριάτικα, εγώ δεν είμαι ηλεκτρονικός για να ξέρω πως μιλάτε. Στις σύριγγες και στους καθετήρες βλέπω και τα δύο.

Shado αν βρεθώ με τιμόνι δεξιά θα το οδηγήσω μια χαρά, όπως και έχω κάνει. Πάω να πάρω τώρα μια τηλεόραση 127 εκατοστών να δω κανέναν τελικό γιατί με συγχύσατε...  :)) :)) :))




βρε mindtrapper ποιος στην ειπε? μια διορθωση καναμε με λιγο καλαμπουρι...
Για μενα μπορεις να πεις οτι "την ειπα" καπως στον Angelo επειδη πηγε γυρευοντας φερνοντας cv για να μας πει αδιαβαστους (βασικα ουτε αυτουνου του την ειπα, απλα του πα λιγα πραγματακια απο το δικο μου cv) αλλα εσενα κανεις δε στην ειπε  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #685 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 14:42 »
Αισθάνομαι βαθύτατα θιγμένος και απογοητευμένος και από εσένα αλλά και από τον άλλο, τον αγροίκο/άξεστο shado. Τέτοια αγένεια είχα από το πρωί να συναντήσω λέμε...  :)) :)) :))

Πλάκα κάνουμε, εννοείται. Εγώ απλά ξέρω απέξω τα σύρματα που με ενδιαφέρουν (καλά τέτοια πάσα σε on-topic μόνο εγώ μπορώ να κάνω, πείτε, όχι πείτε). 20 = ... 0.80; 22 = 0.60, 24 = 0.50, 26 = 0.40, 28 = 0.32, 30 = ... 0.25; Αρχίζω και χάνομαι προς MTL περιοχές και δεν μου αρέσουν αυτά. Και αυτά στο περίπου, ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς τόσο αλλά 0.255 κτλ.

Α, ξέρω και ότι 32 = 0.20 (Claaaaaaaptons!!!)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #686 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 14:53 »
Παλικαρια πανω απ ολα πρεπει να περναει ομαλα και ομορφα η καθημερινοτητα μας και αυτο εξαρταται απο εμας οχι απ το τι γραφει η ετικετα πανω στο καρουλι και τι βολευει τον καθενα στην δουλεια του.

Απο μερους μου δεν θελω να συνεχισω αυτη την κουβεντα γιατι ξεφευγει σε μονοπατια χωρις ουσια, καθως επισης ο χρονος δεν μου περισευει σε τετοι βαθμο που να σπαταλαω ωρες πανω στο πληκτρολογιο. Ο καθενας στη δουλεια του και με τους προμηθευτες τους ας μετραει οπως τον ευχαριστει. Δεν με νοιαζει οπως δεν με νοιαζει και τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του καθως και πολλα αλλα θεματα της καθημερινοτητας.

Προσωπικα ζητω συγνωμη αν καπου φανηκε οτι το παιζω εξυπνος, ή αν καποιος νιωθει οτι τον προσεβαλα.

Αλλα απο την αλλη οταν ρωταω αν υπαρχει αντιστοιχια Ni και SS ρε Shado δεν κολαει να μου λες για αρνια και τιμονια. Ετσι μετρας δικαιωμα σου. Αν θες πραγματικα να βοηθησεις πες μου να σου πω την αναλογια σε mm. Η οποια στην προκειμενη δεν νομιζω να χρειαζεται κιολας καθως σε οτι mm ή gauge και να μιλαμε θα μπορουσες να πεις παρε λιγο μεγαλυτερη διατομη, η λιγο μικροτερη, η ιδια...

Τα παραπανω τελειως φιλικα...


Πάω να πάρω τώρα μια τηλεόραση 127 εκατοστών να δω κανέναν τελικό γιατί με συγχύσατε...  :)) :)) :))

 


 :)) :))


Υ.Γ. Και παλι σε φιλικο τονο για του λογου το αληθες δείτε την φωτογραφία. Όσο βλέπετε mm άλλο τόσο βλέπω κι εγώ. Μπορεί κάποιοι να κάνουν την μετατροπή σε mm γιατί μπορεί να τους βολευει επηρεασμένοι από άλλες εφαρμογές, αλλά αν μου πεις τι σύρμα χρησιμοποιώ και κοιτάξω το καρούλι θα πρέπει να κάνω υπολογισμους για να συνενοηθουμε σε mm.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:42 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #687 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:08 »
np οπως βολευει τον καθενα.
Επειδη μπηκαν στο χωρο πολλα ιντερνετομαγαζα τα οποια διευθυνονται απο ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με το χωρο μπορει καποιες φορες να αναγραφονται καποια καλωδια σε awg (η Αμερικη δυστυχως -για μας- οντως εχει δυνατοτητες τρελων εξαγωγων αφου οι τιμες τους ειναι χωμα σε καποια πραγματα ακομα και με τα τελωνεια... δεν ξερω πως τα καταφερνουν αλλα ετσι ειναι) αλλα προσωπικα θα ντρεπομουν να πηγαινα στο Δημουλα πχ και να ζηταγα καλωδιο στην κλιμακα awg... θα εννοιωθα σα να παω στον τυρα για ροκφορ και να το προφερω Γαλλιστι γοκφογ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #688 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:16 »
Παλικαρια πανω απ ολα πρεπει να περναει ομαλα και ομορφα η καθημερινοτητα μας και αυτο εξαρταται απο εμας οχι απ το τι γραφει η ετικετα πανω στο καρουλι και τι βολευει τον καθενα στην δουλεια του.

Απο μερους μου δεν θελω να συνεχισω αυτη την κουβεντα γιατι ξεφευγει σε μονοπατια χωρις ουσια, καθως επισης ο χρονος δεν μου περισευει σε τετοι βαθμο που να σπαταλαω ωρες πανω στο πληκτρολογιο. Ο καθενας στη δουλεια του και με τους προμηθευτες τους ας μετραει οπως τον ευχαριστει. Δεν με νοιαζει οπως δεν με νοιαζει και τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του καθως και πολλα αλλα θεματα της καθημερινοτητας.

Προσωπικα ζητω συγνωμη αν καπου φανηκε οτι το παιζω εξυπνος, ή αν καποιος νιωθει οτι τον προσεβαλα.

Αλλα απο την αλλη οταν ρωταω αν υπαρχει αντιστοιχια Ni και SS ρε Shado δεν κολαει να μου λες για αρνια και τιμονια. Ετσι μετρας δικαιωμα σου. Αν θες πραγματικα να βοηθησεις πες μου να σου πω την αναλογια σε mm. Η οποια στην προκειμενη δεν νομιζω να χρειαζεται κιολας καθως σε οτι mm ή gauge και να μιλαμε θα μπορουσες να πεις παρε λιγο μεγαλυτερη διατομη, η λιγο μικροτερη, η ιδια...

Τα παραπανω τελειως φιλικα...



 :)) :))




Αν δεις το ποστ που εκανα οταν σε ρωτησα για το αρνι και και τα μιλια , απο κατω σου εχω δωσει και την απαντηση.
Και το συρμα που εχεις σε SS και το Ni200 που σου εγραψα , ειναι στα ιδια AWG .
Αρα , αν αυτο ρωτας  σου απαντησα.

Η αναφορα μου σε τιμονια κλπ. , ηταν γιατι καπου ειδα ενα υπεροπτικο υφος απο μερια σου.
Δεν ξερεις μονο εσυ.....  Ξερουν και οι αλλοι πραγματα φιλε μου.


Και αφου το θελεις ετσι και 'γω κατασκευαζω με φιλο ηλεκτρικα ποδηλατα και οτι καλωδιο χρειαστω , το ζηταω σε mm.
Οποτε θεωρω οτι αφου ζουμε στην Ελλαδα και εχουμε αυτο το συστημα , καλο θα ειναι να ρωταμε με ορους που τους ξερουμε ολοι μας.


Ποτε δεν το εψαξα αν το SS που αναφερεις ειναι το ιδιο με το Ni200 που ανεφερα εγω και αν εχεις το ιδιο αποτελεσμα.
Ξερω απλα οτι το Ni200 στα 0.25mm , ειναι 30 ΑWG.
Αρα την απαντηση σου την πηρες .


Οτι εγραψα το εγραψα χαριτολογωντας.
Δεχομαι και ζητω συγνωμη για το οτι δεν μου περασε απο το μυαλο οτι δεν μπορω να γραφω ετσι οπως εχω συνηθίσει σε ολους , αφου με τους περισσοτερους δεν εχω επαφη και μπορει να παρεξηγηθω.


Το να αποκαλεις ομως κατωτερους και αδιαβαστους καποιους ανθρωπους , νομιζω ειναι κατι που δεν θα το δεχθει κανεις.
Και 'γω αν σου εγραφα κατι τετοιο , μαλλον την ιδια αντιδραση θα ειχες.


Στη Fasttech ομως , το συρμα για το οποιο ψαχνεις ΣΙΓΟΥΡΑ το αναφερει και σε mm.
Οποτε ο ισχυρισμός οτι αγωραζεις απο ''εξω'' και πρεπει να δεις την αντιστοιχια , δεν ισχυει...
Και δεν ειναι μονο στη Fasttech αυτο , αλλα σε οποιο καταστημα και αν ψαξεις.


Και για να σε γλυτωσω , μην αγορασεις συρμα απο τη Fasttech , αλλα απο το Zivipf.de ή απο το Mesh Company .UK
Ειναι τα ανωτερα συρματα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη.


Και στα δυο καταστηματα θα δεις οτι το γραφουν και σε AWG και σε mm.....


Και.......... το αν θελω εγω προσωπικα να βοηθησω τον οποιοδηποτε εδω μεσα σε οτι μπορω φυσικα , ρωτα τους υπολοιπους του φορουμ.....


Απαντηση ομως πηρες φιλε μου...

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #689 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 15:30 »
Χθεσινή αντίσταση με κάνθαλ 0,32 στα 1,35 ωμ δικαιολογείται τέτοιο χάλι??Υγρό είναι 60pg/40vg σοκολάτα-custard από tpa

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171634 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364