vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, trabaman, dkostas, GeorgeGTS, Sergios, Buliwyf

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #660 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:36 »

Το θέμα λέει "ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων" όχι "ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ μόνο για τις ερωτήσεις του nick_istick"


 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #661 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:42 »
για τελευταια φορα:

Δε χρειαζεσαι 60w για να ατμισεις, τουλαχιστο οχι με το δικο σου εξοπλισμο και μ αυτο το συρμα.
Δε χρειαζεσαι αντιστασεις κατω του ohm.
και τελος ΔΕ χρειαζεται να γινεις επαγγελματιας ηλεκτρολογος-μηχανικος για να ατμισεις σαν ανθρωπος.


Σου ειπαμε που να εστιασεις για το καμμενο, βρες ποιο ηταν το λαθος, διορθωσε το, βαλε το μοντακι σου με μια κανονικη ανθρωπινη αντισταση γυρω στο 1.2-1.8 Ωμ, παιξε και με την ισχυ ξεκινοντας απ τα 8-10w να δεις που σε καλυπτει και ατμισε.
Οσον αφορα τα πειραματα σου με τις χαμηλες αντιστασεις, ευτυχως το istick ειναι ηλεκτρονικο κι εχει προστασιες διαφορετικα αν ημασταν στην εποχη των μηχανικων θα διαβαζαμε στις εφημεριδες αυριο τα αποτελεσματα




@netsplit οκ, καταλαβαινω οτι μιλας γενικευμενα για φορμουλες που βγηκαν εμπειρικα προκειμενου να μπορει καποιος με ασφαλεια να ατμισει με μηχανικο μοντακι, κι εγω το τραβηξα για να σου δειξω ποσο μπακαλιστικο μπορει να ειναι κατι που βγαινει με εμπειρικο τροπο, αλλα ασχετα μ αυτο εδω ο φιλος εχει ηλεκτρονικο μοντ και το προβλημα του αρχικα ελεγε πως ηταν το καμμενο (με τα τελευταια που εγραψε δεν καταλαβαινω τι ακριβως κανει? crash test? τεσπα... )
Το να μπορει να ατμισει ενα στησιμο και σε μηχανικο μοντακι μαλλον ειναι λιγο ανουσιο κατα τη γνωμη μου και αφορα μονο οσους ασχολουνται με μηχανικα μοντακια

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #662 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:47 »
Άστο, έκανε edit τα μηνύματα του, λες και είμαστε παιδάκια. Δεν θα μας κάνει άλλο παρέα. Ότι νά' ναι.

Αποσυνδεδεμένος nick_istick

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #663 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:47 »
εχετε δικιο σας κουρασα ζηταω ΣΥΓΝΟΜΗ και γιαυτο διεγραψα τα ποστ μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!
μπορειτε να με προσβαλετε και να με βρισετε αμα θελετε δεν τρεχει τσαϊ

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #664 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:47 »
Μα γιατί του απαντάτε ακόμα; Τόσος κόσμος έχει ασχοληθεί μαζί του και σας τη λέει κι από πάνω. Μόλις έκανε και επεξεργασία στα μηνύματά του για να γλυτώσει τις παραθέσεις του modivin.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #665 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:49 »
δεν ρωτησα αυτο παντος που λες
Κουραστηκες καί κουράζεις. Δεν φταις αλλά εξ αποστάσεως από τη στιγμή που δεν είσαι έμπειρος δύσκολα θα βρεις λύση από τη στιγμή μάλιστα που δεν δέχεσαι ότι.
 1. Έκανες λάθος ή σου πρότειναν λάθος ατμοποιητη για αρχή.
 2. Δεν βάζεις 1 φωτό να δει κάποιος τι έχεις κάνει
3.Με το σετ που έχεις πας απευθείας για πνευμονικές καταστάσεις, από τη στιγμή που κάποιοι (και εγώ σε αυτούς) δεν τις αντέχουν και μετά από πολλά χρόνια ατμισματος.
4. Υπάρχει περίπτωση απλά να μην σου ταιριάζει το ατμισμα γενικότερα.
5. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ άκουσε.
 Πάρε έναν απλό ατμοποιητη π.χ. Κ1 ναυτίλο ή οποίον άλλο μπορέσεις με έτοιμη αντίσταση (όχι υβριδικό) και δοκίμασε με λιγότερα βολτ-βατ.
 Προς το παρόν χαμήλωσε τα βολτ στα 4 - 4.5 δες αν είναι βρεγμένο το βαμβάκι και αν έχεις καλή επαφή μεταξύ ατμοποιητη και στικ.
Να βοηθήσουμε θέλουμε ναι!
 Όχι να μας τη λες όμως για αυτό!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #666 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:50 »
Μα γιατί του απαντάτε ακόμα; Τόσος κόσμος έχει ασχοληθεί μαζί του και σας τη λέει κι από πάνω. Μόλις έκανε και επεξεργασία στα μηνύματά του για να γλυτώσει τις παραθέσεις του modivin.

Scripta Quote manent

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #667 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:54 »
  Να ρωτήσω και εγώ παίδες κάτι ;
Το ότι παίρνω καμένο λέτε να φταίει που ξέχασα τόσην ώρα να βάλω υγρό,  με τον χαβαλέ εδώ μέσα;

Αποσυνδεδεμένος nick_istick

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #668 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:55 »
Κουραστηκες καί κουράζεις. Δεν φταις αλλά εξ αποστάσεως από τη στιγμή που δεν είσαι έμπειρος δύσκολα θα βρεις λύση από τη στιγμή μάλιστα που δεν δέχεσαι ότι.
 1. Έκανες λάθος ή σου πρότειναν λάθος ατμοποιητη για αρχή.
 2. Δεν βάζεις 1 φωτό να δει κάποιος τι έχεις κάνει
3.Με το σετ που έχεις πας απευθείας για πνευμονικές καταστάσεις, από τη στιγμή που κάποιοι (και εγώ σε αυτούς) δεν τις αντέχουν και μετά από πολλά χρόνια ατμισματος.
4. Υπάρχει περίπτωση απλά να μην σου ταιριάζει το ατμισμα γενικότερα.
5. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ άκουσε.
 Πάρε έναν απλό ατμοποιητη π.χ. Κ1 ναυτίλο ή οποίον άλλο μπορέσεις με έτοιμη αντίσταση (όχι υβριδικό) και δοκίμασε με λιγότερα βολτ-βατ.
 Προς το παρόν χαμήλωσε τα βολτ στα 4 - 4.5 δες αν είναι βρεγμένο το βαμβάκι και αν έχεις καλή επαφή μεταξύ ατμοποιητη και στικ.
Να βοηθήσουμε θέλουμε ναι!
 Όχι να μας τη λες όμως για αυτό!

4 βολτ δηλαδη 22 βατ που λεει και το μοντακι μου? η 4.5 βολτ 27.8 βατ που λεει το μαντακι μου? εκει να παιξω?

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #669 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:56 »
<<  λ >> για....λάστιχο ε?!!!
 :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #670 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 00:17 »

Ένας απλός κανόνας για να ξέρεις περίπου για πόσα βαττ είναι η αντιστασή σου είναι ο εξής :
Διαιρείς το 17 με την αντίσταση.
Οπότε αν έχεις αντίσταση 1 Ωμ βάζεις 17 Βαττ.
Αν έχεις μισό Ωμ πας στα 34 και αν έχεις 1,7 Ωμ πας στα 10.

Εδώ και ένα περίπου χρόνο ατμίζω στα 9,5 watt με αντιστάσεις 1,8.
17 / 1,8 = 9,4444444444444444.
netsplit, RESPECT!  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #671 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 10:16 »
Να ρωτησω και εγω κατι αν ειμαι στο σωστο νημα.Εχω ενα eleaf 16s ο οποιος φοραει αντισταση στα 1.2.Προσφατα πηγα σε πολυ γνωστο μαγαζι αλυσιδας και ο εκει υπαλληλος μου εδωσε αντισταση 1.8,λεγωντας μου οτι ειναι καλυτερη.Η μπαταρια που εχω ειναι 900ρα.Το αποτελεσμα δεν τραβαει καθολου και χρειαζεται να την εχω συνεχεια στην πριζα για να κανω καπως την δουλεια μου.Τι φταιει; και για να μην την ξαναπατησω απο ΄΄ειδημονες΄΄ στα 900, μονο η 1.2 κανει;.Ευχαριστω

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #672 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 10:38 »
Καλημερα σε ολους!

Ατμιζω σε kayfun lite plus με SS 28ga και 30ga με ελεγχο θερμοκρασιας. Θελω να παρω ομως και ni200 για χρηση σε αλλο mod που δεν παιζει SS.

Η απορια μου λοιπον ειναι μιας και χρησιμοποιω 28ga και 30ga στο SS, για παρομοια ατμοποιηση με το Ni πρεπει να παω στις ιδιες διατομες?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #673 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 11:58 »
Να ρωτησω και εγω κατι αν ειμαι στο σωστο νημα.Εχω ενα eleaf 16s ο οποιος φοραει αντισταση στα 1.2.Προσφατα πηγα σε πολυ γνωστο μαγαζι αλυσιδας και ο εκει υπαλληλος μου εδωσε αντισταση 1.8,λεγωντας μου οτι ειναι καλυτερη.Η μπαταρια που εχω ειναι 900ρα.Το αποτελεσμα δεν τραβαει καθολου και χρειαζεται να την εχω συνεχεια στην πριζα για να κανω καπως την δουλεια μου.Τι φταιει; και για να μην την ξαναπατησω απο ΄΄ειδημονες΄΄ στα 900, μονο η 1.2 κανει;.Ευχαριστω




Ετσι οπως τα λες μοιαζει να χεις καποιο μηχανικο ΗΤ χωρις δυνατοτητες  σαν τα ego-t ego-c που κυκλοφορουσαν το 11 που πρωτοξεκινησα. -και πρωτοπαρατησα οπως και παρα πολυς κοσμος τοτε εν μερι και λογο αυτων των ανικανων συσκευων- (ενας κυλινδρος με μια μπαταρια ενα μπουτονακι κι ενα led )
Ασχετα με το θεμα αντιστασεων κτλ μια ερωτηση που θα θελα να σου κανω ειναι : σε καλυπτει?
Οσον αφορα το θεμα της αντιστασης, δεν εχω λογο να αμφισβητησω οτι η 1.8 ειναι καλυτερη αφου εσωτερικα ειναι διπλη σα του gsair οποτε σωστα σττο ειπε, αλλα τωρα αν η συσκευη σου δεν εχει δυναμη να ανταποκριθει ειναι αλλο θεμα.
Η συσκευη αυτη ειναι καινουργια η την εχεις χρονια? Ισως ο συγκεκριμενος πωλητης να μην την εχει προλαβει καν οποτε δεν τη γνωριζει (δε ξερω καν αν κυκλοφορουν ακομα τετοια, ειχα δει σε ενα περιπτερο και στο παζαρι αλλα δε θυμαμαι να τα χω δει σε μαγαζι)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #674 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 12:34 »
Πρεπει να μιλαει για Ego style μπαταρια Nick74.


Φιλε μου , καποτε αυτη η αντισταση (1.8Ω) , ηταν η LR (Low Resistance) της εποχης των Ego μπαταριων.
Με τις αντιστασεις αυτες ειχαν την πιο χαλαρη λειτουργια αυτες οι μπαταριες (δινοντας και ενα αποτελεσμα , γιατι με μεγαλυτερες αντιστασεις ....αστα να πανε )  και μαλλον για το λογο αυτο σου ειπε κατι τετοιο.


Μια Ego 900-1300mAh , ειναι ικανη να δωσει ρευμα το κατωτερο σε 1.2Ωμ αντισταση.
Εκει ομως θα παιζεις κορονα γραμματα ποτε θα χαλασει .....


Οποτε κατα τη γνωμη μου (εχοντας πληρωσει καμποσα χρηματα σε τετοιες μπαταριες) , θα σου ελεγα να βρεις καποια κεφαλη που να ειναι κοντα στο 1.5 Ωμ , αν υπαρχει φυσικα.....


Δεν ειναι θεμα αδυναμιας της μπαταριας , αλλα το θεμα σου ειναι οτι οι Ego τετοιου τυπου , ειναι ικανες να δωσουν ρευμα με ενταση το πολυ καπου στα 2 Amperes.
Με τετοιο ρευμα ειναι δυσκολο να εχεις καλο αποτελεσμα.
Με τα σημερινα δεδομενα , πιστευω οτι μια τετοια μπαταρια ειναι μονο για καφε , επιδιώκοντας να εισαι .... stelth ....  ;D




Καλημερα σε ολους!

Ατμιζω σε kayfun lite plus με SS 28ga και 30ga με ελεγχο θερμοκρασιας. Θελω να παρω ομως και ni200 για χρηση σε αλλο mod που δεν παιζει SS.

Η απορια μου λοιπον ειναι μιας και χρησιμοποιω 28ga και 30ga στο SS, για παρομοια ατμοποιηση με το Ni πρεπει να παω στις ιδιες διατομες?




Angelo ........
Στο αυτοκινητο σου το ταχύμετρο , ειναι σε  μιλια ;;;
Οταν αγοραζεις ενα κατσικακι για το Πασχα , το ζυγίζεις σε οκαδες ;;;


Πες μας τι συρμα εχεις βρε παλικαρι μου σε χιλιοστα που τα ξερουμε ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.... :))

{{{  Θα πρεπει να ειναι πιο λεπτο , γιατι εχει πολυ μικροτερη αντισταση προς την πορειας του ρευματος.  Οποτε με πιο λεπτο Ni200 , θα μπορεσεις να εχεις τα Ωμ που αντιστοιχουν στο SS που εχεις.  Αν δεν κανω λαθος  22 - 25αρι   }}}
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 12:41 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9092 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364